A komlót (Humulus lupulus L.) az út mellett elhagyatott helyeken, árokpartokon is láthatunk, még akár a fővárosi környezetben is. A vasutak mentén telis-tele van komló növénnyel, vastag lombozattal futják be a rendelkezésre álló helyüket. De hogyan néz ez ki házikertben és vajon a házisörhöz megtermelhetjük a komlót?
Milyen növény a komló?
Ez a tobozos termésű futónövény akár a 8 méteres magasságot is képes elérni. A Földközi-tenger keleti partvidékéről származik feltehetően, ősrégi kultúrnövényként már az időszámításunk előtt 2000 évvel is ismerték. Már akkoriban is söralapanyagként terjed el, bár gyógyászati céljai sem utolsók.
A komló egy évelő, lágyszárú futónövény, melyet konténeres növényként már márciustól kiültethetünk a kertbe. Mivel intenzíven kúszik, támrendszert igényel és ez csak tőlünk függ, mire akarjuk használni utána. Huzalra is felvezethető, ha a termesztése a fontos, mert így könnyebb a szüret, viszont térhatárolónak akár a kerítésre is felfuttatható. Bármelyik esetet választjuk, minimum egy másfél méter magas támrendszerrel kalkuláljunk.
Takarónövényként vagy szoliterként is használható. Ültessük nagy dézsába és neveljük impozáns formájú támrendszeren. Mivel sűrű lombot nevel, így teraszokon a belátás elleni védelem is kialakítható vele.
Szoliterként nevelve elegendő két szálra nevelni, míg kertítésként, térhatárolóként bátran hagyhatjuk 3-4 hajtásra is.
Augusztustól szüret!
Augusztustól egészen október végéig tudjuk a kis tobozokat szüretelni, mely a termős növények virágzatát jelenti, amely a megnövekedő murvalevelekkel és takarópikkelyekkel tobozszerűvé válnak.
A komló rendkívül fényigényes, ezért a megfelelő termésmennyiséghez elegendő fényre is szüksége lesz.
A fiatal komlóhajtásokból saláta is készíthető, a spárgához hasonlóan vajon megpárolva finom köret készíthető belőle.
Hogyan termesztjük a komlót?
Mint évelő, sokáig a helyén maradhat, így olyan helyet válasszunk neki, ahol 20-30 évig is fenntartható. Ha netán kerítés mellett tervezünk komlót ültetni, akkor a támrendszer alkalmassága lesz az első kérdés.
A komlót emiatt un. főnövényként telepítjük. A hatalmas lombtömegéhez viszonylag sok nitrogénre van szüksége, melyet előveteményként pillangós növényekkel érhetünk el természetes módon, de nem árt termesztés során a tápanyagutánpótlással is foglalkozni.
A leggyakrabban dugványról szaporítják, ehhez alapos talajelőkészítésre, porhanyós talajra lesz szükségünk. Az egyéves dugványokat kora tavasszal vagy ősszel telepítjük végleges helyükre.