Sissi kedvenc virága és illata volt az ibolya, de ma is megállja a helyét mind a parfümgyártásban, mind a konyhában. Nézzük sorra, mire is jó az illatos ibolya és mit érdemes tudni róla?
Az illatos ibolya (Viola odorata), népies nevén: lila ibolya, violetta, vénuszvirág vagy bájos ibolya az ibolyafélék (Violaceae) családjának Viola nemzetségébe tartozó évelő növény, Európában és Ázsiában őshonos, de Észak-Amerikában is elterjedt. Hazánkban is rendkívül sok helyen előfordul, főleg a párásabb mikroklímájú kertekben tud elszaporodni, ahol akár a gyepet is teljesen eluralja.
Gyöktörzséből indák fejlődnek és így igen hatékonyan képes terjedni. Élénk kék, lila, rózsaszín és fehér virágaival a hóvirág után nyílik, így adva üde színfoltot a kertnek.
Kedvenc ehető virágunk
Az illatos ibolyát az ehető virágok közé sorolhatjuk. Számos ételkülönlegességet lehet belőle készíteni az ibolyaszörptől kezdve, az ibolyazselén át akár az ibolyavízig, ami koktélok alapjául is szolgálhat.
Halvány rózsaszín színű vizet tudunk belőle készíteni, mely rendkívül aromás, illatos.
Cukrásziparban kandírozásra is alkalmas, kiváló tortadísz lesz.
A virágából a világ egyik legdrágább illóolaját nyerik ki, így igen értékes kerti növényünk!
Hatóanyagok az illatos ibolyában
Míg a középkorban fekélyek borogatására használták, addig mára ez némiképp kikopott a népi gyógyászatból. Un. drogja a gyöktörzse, levele, ritkán virága.
Hatóanyagai triterpénvázas szaponinok és szalicilsav származékok. Ezáltal hatásában köptetőként légcső- és hörghurut kezelésében használatos.
Friss, vagy szárított virágának szörpje, vagy forrázata enyhe hashajtó, hörghurut, köhögés, álmatlanság, fejfájás elleni teákban alkotórészként vagy idegnyugtató, köptető, izzasztószerként is használható.
Gyerekeknek régebben a népi hagyományos orvoslásban állati zselatinnal főzték ki virágait és a kora hurutoldó gumicukorkáját készítették belőle.
Az ibolya a gyepben is átveszi az uralmat
Akkor telepítsünk a kertünkbe ibolyát, ha nem bánjuk, hogy hamar elterjed mindenhol. Kiválóan jelzi a kert párás mikroklímájában lévő helyeket, így akár jelzőnövénynek is tekinthetjük. Ahol az illatos ibolyák megélnek, ott érdemes árnyéktűrő és párakedvelő más növényeket is ültetni, mint például egyes kakukkfüvek vagy épp a páfrányok.
Ha a gyepben elkezdi átvenni az uralmat, akkor jó ha tudjuk, hogy vele együtt a mohásodás is hamar megindul. Az ibolyát rendszeres fűnyírással nem tudjuk kiirtani viszont, igen ellenálló teremtmény. Emellett a méheknek is kedvenc legelőjük, így a virágzás idején a mezítlábas sétálást érdemes elkerülni, bár még az időjárás sem feltétlen ad rá okot, hogy cipő nélkül sétáljunk a kertben.
Magját a hangyák terjesztik
Természetes élőhelyén is és a kertben is a magját a hangyák terjesztik. Ez némi elővigyázatosságra is okot adhat az ibolyával szemben.