6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Hogyan irthatom ki a drótférget a kertemben?

Agrofórum Online

A gyökerekkel való táplálkozásuk következménye a növények lankadása, hervadása majd végül pusztulása.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A növénytermesztésben a talajlakó kártevők közül gyakorta okoznak problémát nem csak a pajorok, hanem drótférgek lárvái is. Ezek a talajlakó kártevők szinte valamennyi növényfaj gyökerével szívesen táplálkoznak, legyen szó akár zöldség- vagy dísznövényekről, gyümölcsfákról. A gyökerekkel való táplálkozásuk következménye a növények lankadása, hervadása majd végül pusztulása.

Az is gyakran előfordul, hogy egy növényen több lárva károsít, majd a pusztulófélben lévő egyedeket elhagyva egészséges növényeken folytatják tovább táplálkozásukat. Kerti körülmények között is van lehetőségünk talajfertőtlenítést végezni, hiszen három különböző hatóanyag is a III. kategóriába, azaz a szabadforgalmú készítmények közé tartozik. A lárvák egyedszáma határozza meg a kémiai védekezés esetleges szükségességét, amennyiben a drótférgek és pajorok együttes száma meghaladja a 3-4 db-ot négyzetméterenként, a talajt talajfertőtlenítővel javasolt kezelni.

A teflutrin hatóanyag talajlakó kártevők, pajorok és drótférgek ellen is alkalmazható. A dazomet, általános talajfertőtlenítőként ismert hatóanyag pedig nem csak a talajlakó kártevők, hanem fonálférgek, gyomnövények és talajból fertőző kórokozók ellen is hatásos. Mindkét hatóanyag gázosodva hat, ezért kijuttatásukkor talajunk legyen megfelelően előkészített, aprómorzsás szerkezetű és nedves.

Gázosodó tulajdonságainak köszönhetően lassan hatolnak be a talajrészecskék közé, így a károsító rovarok légzőrendszerén és bőrszövetén keresztül egyaránt kifejtik bénító hatásukat. A kezelés során biztosítani kell a kiszórt granulátum talajjal történő teljes fedettségét. Egy évben egy alkalommal használható kontakt hatóanyag a cipermetrin. Kijuttatását vetéssel, ill. ültetéssel egy menetben, vagy azelőtt kell elvégezni. Ennél a készítménynél is a hatás elérése érdekében a talajjal való fedettség biztosítása elengedhetetlen.

A talajfertőtlenítést mindig nagy körültekintéssel végezzük el, és csak abban az esetben javasolt e készítmények használata, ha más lehetőség pl. ugaroltatás, vetésváltás, csalogató növények vetése nem jöhet számításba. A nem szakszerűen elvégzett talajfertőtlenítéssel nagyobb károkat is okozhatunk a talaj termékenységében szerepet játszó hasznos élő szervezetekben, mint amennyi hasznunk származik belőle.

A szántóföldi kukorica talajlakó kártevőinek kezelése

2023. július 18. 14:10

A talajlakó kártevők komoly problémát jelenthetnek a kukoricatermesztés (szemes vagy silózott kukorica) során, különösen akkor, ha a növényt évről évre ugyanazon a területen termesztik.

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25. 08:50

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.

Létezik környezetkímélő rovarölő szer talajlakó kártevők ellen?

2022. április 25. 04:36

Sokat vesződöm a kertben drótférgek károsításával. Létezik-e környezetkímélő rovarölő szer, ami azok ellen, és esetleg más talajban élő lárvák ellen is hatásos?

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.