Hogyan termesszünk sütőtököt?

Agrofórum Online

Térigénye meglehetősen nagy, egy-egy tőnek akár több négyzetméteres területre is szüksége lehet a megfelelő fejlődéshez.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A sütőtök, akárcsak közeli rokonai az uborka és a dinnye is, melegigényes növényünk. Optimális számára a 22±7°C-os hőmérséklet, a gyorsan melegedő és szélvédett fekvés. Vetésére általában április utolsó dekádjában kerül sor, amikor a talaj hőmérséklete is eléri a 10-12°C-ot. A sütőtök a laza homoktalajon is megél, de a vízállásos, hideg és erősen savanyú talajokat nem kedveli. Lehetőség szerint frissen trágyázott talajba kerüljön, hiszen a tápanyagokban gazdag terület elengedhetetlen számára. Vízigénye is meglehetősen nagy, melyet nagyméretű, a talaj nagy részét behálózó, elterülő gyökérzetével kompenzál. Vetése előtt kertünk talaja legyen aprómorzsás szerkezetű, ülepedett, sima felszínű és gyommentes.

Térigénye meglehetősen nagy, egy-egy tőnek akár több négyzetméteres területre is szüksége lehet a megfelelő fejlődéshez. Vetéséhez, házikerti körülmények között általában ültetőfészket készítünk. Ez nem jelent mást, mint azt, hogy egy 40-50 cm átmérőjű fészket készítünk, melyben arányosan 3-4 magot, kb. 5 cm mélyre helyezünk. Több fészek esetében, azokat egymástól legalább 1,5-2 méteres távolságban alakítsuk ki. A kikelt növényeket, 3-4 leveles korában ritkítsuk meg úgy, hogy minden fészekben csak két db növényke maradjon, melyekkel az esetlegesen hiányosan kelt fészkeket pótoljuk. A vegetációs időszakban ápolása gyomirtásból, vagyis kapálásból, aszályos időszakban öntözéséből és a növényvédelmi feladatok ellátásából álljon.

A sütőtökön a lisztharmat, pernoszoszpóra és a kolletotrihumos betegség is megjelenhet. A védekezés alapját a beteg növényi maradványok eltávolítása, vetésforgó alkalmazása, és a vetőmagcsávázás adja.Az idősebb levelek levágásával az állomány jobb szellőzöttsége gátolja a betegségek terjedését. Csapadékos időjáráskor azonban akár 10-14 naponta is szükséges lehet a kémiai védelem a betegségek ellen, felszívódó készítményekkel (azoxistrobin).  A kártevők közül a levéltetvek, atkák megjelenését ajánlatos figyelnünk. Az atkák felszaporodásának a száraz időjárás kedvez, jelenlétüket a levelek fakulása, a fonáki oldalon finom szövedék megjelenése jelzi (hexitiazox). A levéltetvek június második felében jelenhetnek meg tömegesen, de már a növények kelésekor is szívogathatják a levélkéket (flonikamid).

Termését késő ősszel, kocsányával együtt szedjük, amikor megcsípte a dér. Fagymentes, száraz helyen pár hónapig jól tárolható.

Sütőtökös rizottó fűszeres csirkekockákkal

2019. december 21. 20:32

A sütőtök igazi őszi, téli étel, mely rengeteg módon elkészíthető. Fogyaszthatjuk püréként, sütőben sütve mézzel a tetején, turmixba keverve...

Van olyan sütőtök, aminek biztosan jó az íze

2023. október 29. 09:10

A hazai fogyasztók körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendő őszi-téli csemege nemcsak finom, hanem igazi vitaminbomba is, sőt gazdag karontinoid tartalmának köszönhetően a kozmetikaipar is széles körben alkalmazza a bőr öregedésének megállítására.

Letaglózó méretűek a világ legnagyobb zöldségei 

2023. szeptember 13. 17:10

Az ember ma már lépten-nyomon belebotlik olyan videókba és képekbe a neten, amelyeken hihetetlen nagyságú zöldségekkel büszkélkednek a termesztők. Ha azonban az ezekhez kapcsolódó mérlegelést is megnézzük, bizton eltátjuk a szánkat...

Mi okozza a sütőtök foltosodását, penészedését?

2024. január 10. 04:38

Penészesednek a saját nevelésű sütőtökök, a kisméretű parázstökről van szó. Kör alakú penészpöttyök, foltok vannak a héján. Ezt mi okozza?