22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Hogyan termesszünk sütőtököt?

Agrofórum Online

Térigénye meglehetősen nagy, egy-egy tőnek akár több négyzetméteres területre is szüksége lehet a megfelelő fejlődéshez.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A sütőtök, akárcsak közeli rokonai az uborka és a dinnye is, melegigényes növényünk. Optimális számára a 22±7°C-os hőmérséklet, a gyorsan melegedő és szélvédett fekvés. Vetésére általában április utolsó dekádjában kerül sor, amikor a talaj hőmérséklete is eléri a 10-12°C-ot. A sütőtök a laza homoktalajon is megél, de a vízállásos, hideg és erősen savanyú talajokat nem kedveli. Lehetőség szerint frissen trágyázott talajba kerüljön, hiszen a tápanyagokban gazdag terület elengedhetetlen számára. Vízigénye is meglehetősen nagy, melyet nagyméretű, a talaj nagy részét behálózó, elterülő gyökérzetével kompenzál. Vetése előtt kertünk talaja legyen aprómorzsás szerkezetű, ülepedett, sima felszínű és gyommentes.

Térigénye meglehetősen nagy, egy-egy tőnek akár több négyzetméteres területre is szüksége lehet a megfelelő fejlődéshez. Vetéséhez, házikerti körülmények között általában ültetőfészket készítünk. Ez nem jelent mást, mint azt, hogy egy 40-50 cm átmérőjű fészket készítünk, melyben arányosan 3-4 magot, kb. 5 cm mélyre helyezünk. Több fészek esetében, azokat egymástól legalább 1,5-2 méteres távolságban alakítsuk ki. A kikelt növényeket, 3-4 leveles korában ritkítsuk meg úgy, hogy minden fészekben csak két db növényke maradjon, melyekkel az esetlegesen hiányosan kelt fészkeket pótoljuk. A vegetációs időszakban ápolása gyomirtásból, vagyis kapálásból, aszályos időszakban öntözéséből és a növényvédelmi feladatok ellátásából álljon.

A sütőtökön a lisztharmat, pernoszoszpóra és a kolletotrihumos betegség is megjelenhet. A védekezés alapját a beteg növényi maradványok eltávolítása, vetésforgó alkalmazása, és a vetőmagcsávázás adja.Az idősebb levelek levágásával az állomány jobb szellőzöttsége gátolja a betegségek terjedését. Csapadékos időjáráskor azonban akár 10-14 naponta is szükséges lehet a kémiai védelem a betegségek ellen, felszívódó készítményekkel (azoxistrobin).  A kártevők közül a levéltetvek, atkák megjelenését ajánlatos figyelnünk. Az atkák felszaporodásának a száraz időjárás kedvez, jelenlétüket a levelek fakulása, a fonáki oldalon finom szövedék megjelenése jelzi (hexitiazox). A levéltetvek június második felében jelenhetnek meg tömegesen, de már a növények kelésekor is szívogathatják a levélkéket (flonikamid).

Termését késő ősszel, kocsányával együtt szedjük, amikor megcsípte a dér. Fagymentes, száraz helyen pár hónapig jól tárolható.

Szeretettel keverve: fűszerek a téli levertség ellen

2024. január 6. 17:10

Előttünk van még számtalan hideg, nyirkos, sőt ködös januári, februári nap. Jó páran szaunázással védekeznek, mások kellemes éghajlatú vidékek felkeresésével, és akadnak olyanok is szép számmal, akik előszeretettel fogyasztanak ilyenkor fűszereket és illatos meleg italokat. Ez utóbbiaknak teljes szívből ajánlom a Fűszeres Lány termékeit.

Idén is gigantikus tököket nevelnek a somogyi gazdák

2023. augusztus 26. 09:10

Több mázsásra is megnőnek a tökök Somogyban, ahol rendszeresen versenyt rendeznek a helyi kis- és őstermelőknek. Már működő csónakot is faragtak egy gigantikus termésből.

Mihez kezdjünk a megmaradt sütőtökmagokkal?

2024. október 4. 14:40

A sütőtök húsát ezerféleképpen hasznosíthatjuk, azt viszont talán kevesebben tudják, hogy a mag is fogyasztható, és extra egészséges.

Miből lehet tudni, hogy érett-e a sütőtök?

2024. szeptember 20. 07:10

Általános vélekedés szerint úgy ellenőrizhetjük, hogy elég érett-e egy sütőtök, ha a héjába nyomjuk a körmünk hegyét.