Ház, táj

A parlagfűvel összetéveszthető növények

Agrofórum Online

Számos olyan dísznövénnyel, haszonnövénnyel és más gyomnövénnyel találkozhatunk, amelyek hasonlítanak az ürömlevelű parlagfűre. Hogyan tudjuk megkülönböztetni ezeket a fajokat? Mi a közös a parlagfűben és a cikkben felsorolt egyes növényekben?

A májusi csapadékos időjárás kifejezetten kedvez a parlagfű kelésének, ezért fel kell készülnünk nyáron a tömeges megjelenésére. Alapvetően ez a hónap a legalkalmasabb ahhoz, hogy a parlagfüvet még idejében meggátoljuk a növekedésben, de még június elején sem késtünk el a hatékony védekezéssel.

Bársonyvirág

A kerti virágok között kedvelt, élénk sárga vagy narancssárga virágú bársonyvirág, vagy más néven büdöske (Tagetes spp.) és az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) is a fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Virágzatuk megjelenése előtt azért nehéz ezeket a növényeket megkülönböztetni egymástól, mert a leveleik alakja és azok szeldeltségeinek mértéke majdhogynem a megszólalásig hasonlít a másikéra.

A bársonyvirág alig 20 cm magasra nő, a parlagfű viszont dúsan elágazó szárrendszerével ennél jóval nagyobb méreteket ölthet

Megkülönböztethetők viszont a magasságuk segítségével, ugyanis a bársonyvirág alig 20 cm magasra nő, a parlagfű viszont hosszú, dúsan elágazó száraival ennél jóval nagyobb méreteket ölthet. Ezenkívül a bársonyvirágot könnyű felismerni jellegzetes, egyedi illatáról, ami sokak számára kellemetlen ugyan, de a parlagfűvel nem összekeverhető.

Fekete üröm

A szintén fészkesvirágzatú fekete ürömmel (Artemisia vulgaris) szokták a leggyakrabban összetéveszteni a parlagfüvet. Ennek az az oka, hogy egybeesik a virágzási ideje a parlagfűével, ezenkívül levélalakjuk is hasonló azok szeldeltsége miatt. Ez utóbbi tulajdonsága miatt kapta a parlagfű az ürömlevelű jelzőt. Mind a fekete üröm, mind a parlagfű pollenje allergén hatású.

A fekete ürömmel tévesztik össze a leggyakrabban a parlagfüvet

Életformájukban azonban nagyok az eltérések: a fekete üröm évelő gyom, míg a parlagfű egyéves. A parlagfű gyökérzete fő- és mellékgyökerekből áll, a fekete ürömnek gyöktörzse van. A parlagfű szárának keresztmetszete négyzet alakú, a fekete üröm hengeres szárának kerek keresztmetszete van. A fekete üröm levelei sötétebbek, mint a parlagfűé, ezenkívül legalsó levelei nem szeldeltek, hanem karéjosak.

A fekete üröm és a parlagfű pár leveles korában jól elkülöníthető: a fiatal parlagfűnek már szeldeltek a levelei, míg a fekete ürömnek csupán fogazottak.

Gilisztaűző varádics

A gilisztaűző varádics (Tanatecum vulgare) is a fészkesvirágzatúak családjába tartozik, viszont virágzásakor sokkal könnyebb elkülöníteni a parlagfűtől. Élénksárga virágait júliusban hozza. A fekete ürömhöz hasonlóan gyöktörzses évelő, szemben az egyéves, fő- és mellékgyökérzettel rendelkező parlagfűvel.

Nemcsak virága, de leveleik segítségével is megkülönböztethetjük a két növényt.

Nemcsak feltűnő virága, de levelei is segítenek a gyors megkülönböztetésben: a varádics levelei sokkal változatosabbak – lehetnek szőrösek, simák, kétszeresen vagy egyszeresen szárnyasan szeldeltek. Ezzel szemben a parlagfű leveleinek fonákját mindig egyenletes szőröcskék borítják, és a csúcsi három leveleit leszámítva mind egyszeresen szárnyasan szeldeltek.

Vadkender

A vadkender (Cannabis sativa subsp. spontanea) és a parlagfű között csupán két dolog közös: mindkettő allergén hatású növény, viszont a vadkender sokkal gyengébb mértékben, és mindkét növényre a füzérvirágzat jellemző.

A vadkender és a parlagfű is füzérvirágzatot hoz

A vadkender viszont nem a fészkesvirágzatúak, hanem a kenderfélék családjába tartozik, és nem is nő olyan magasra, mint a parlagfű – általában a 80 cm-es magasságot éri el, szemben a parlagfű 100-150 cm-es magasságával. A vadkender levelei tenyeresen osztottak, szemben a parlagfű szeldelt leveleivel.

A parlagfű felismerése kulcsfontosságú az ellene történő védekezés sikerében! Ha bizonytalanok vagyunk „első pillantásra”, keressünk rá a parlagfűre az interneten, és a szakcikkekben található rajzolt illusztrációk és fényképek segítségével azonosítsuk a gyanús növényt!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – az óriástöktől a pézsmatökig

2024. november 18. 05:40

Nem maradhat ki a felsorolásból a téli tökök színes és kilogrammokban gazdag csoportja sem: most jön az óriástök, a pézsmatök, a Hokkaido-tök és a Halloween-tök is.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Virágzik a parlagfű – Továbbra is fontos a védekezés!

2022. július 27. 11:34

Az elmúlt hét forró, aszályos időjárásának a hatásásra a parlagfű fejlődése, virágzása megtorpant.

A parlagfű elleni védekezés tanulságai 2018-ban - Éves összefoglaló

2018. november 7. 09:06

A 2018. évben a mért legmagasabb pollenkoncentráció jóval alatta maradt a 2017. és még a 2016. évben mért értékeknek, de ez még mindig az allergiát kiváltó szint 6-10 szerese volt, ami az allergiások szemszögéből nézve egyáltalán nem tekinthető sikernek.

Sokan hanyagolják a tarlóhántást – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 7. 09:40

A learatott területek jelentős részén még most sem végezték el a tarlóhántást, ezért sok a virágzó gyomnövény.

Az éghajlatváltozás kedvez a parlagfűnek

2023. május 28. 10:33

Az elmúlt évek aszályos időjárása, a nagymértékű vízhiány nem kedvezett a hazai szántóföldi növénytermesztésnek és a kutatások azt jelzik, hogy az emelkedő átlaghőmérséklet a gyomnövények további terjedésének és pollenszórásának is utat engedhet.