Utcánkban a platánfák levelei elszürkültek, mintha elszáradnának. Mi lehet a bajuk?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A platánfák idén is igen erősen fertőzöttek a platán csipkéspoloskával (Corythucha ciliata), különösen a városi egyedei. Ez egy szívó kártevő, mind a lárvái mind a kifejlett egyedei szívogatják a leveleket, a szívás helyén a levélszövet elsárgul, elhal. Súlyos esetekben a levelek elszáradnak, idő előtt lehullanak. A leveleitől korán megváló fák legyengülnek, a hajtásnövekedés is csökken.
A csipkéspoloska kifejlett állapotban telel a fakéreg repedéseiben, onnan jönnek elő késő tavasszal egyedei és másznak fel a lombkoronába. Évente két esetleg 3 nemzedéke fejlődik. A rovar a levelek hátoldalán él csoportosan, gyakran a levél erek mentén, lárvái hasonlítanak a kifejlett alakéhoz, csak kisebbek. Az imágó 3-5 mm-es szép csipkés szárnyakkal rendelkezik. Apró fénylő fekete cseppek, melyek az ürülékei, hívják fel a figyelmet a kártevőre. Sajnos a sikeres tavaszi védekezés után a csipkéspoloska egyedek betelepülhetnek a lombkoronába, így a kártevő újból felszaporodhat.
Védekezés optimális ideje a telelésből előjövő egyedek kezelése még a fatörzsön. Meg kell akadályozni feljutásukat a levelekhez. A fatörzs rovarölő szeres lemosás szerű kezelése hozhat eredményt, melyre a piretroid hatóanyag csoportba tartozó deltametrin (Decis) és cipermetrin (Cyperkill) alkalmazható, valamint az acetamiprid hatóanyagú Mospilan. A platánfák méreteiből adódóan a lombpermetezés szakszerű lebonyolítása speciális, erre a célra kifejlesztett permetező gépekkel valósítható csak meg, amihez szakember segítsége szükséges. Ahol a kártevő megjelent, a következő években is számíthatunk fellépésére és károsítására, ezért a kémiai védekezésre fel kell készülni.
Számos panasz érkezett arról, hogy tömegével, rajokban megjelenő apró rovarok kellemetlenkednek szabadban tartózkodó emberek bőrén: csípnek, és fájdalmas nyomokat hagynak maguk után. A beküldött képek alapján egyértelműen azonosíthatóak voltak a csipkéspoloskák. A csipkéspoloskák aktív mozgásra (repülnek) is képesek, és a szél segítségével, mozgó légárammal is, messzire eljutnak eredeti helyükről. Az ismert esetek többségében platánfák vagy tölgyfák vannak a közelben, ahonnan a rovarok származtak.