A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete szeptemberben tartotta kertészeti kiállítását, melynek első napját szakmai rendezvény kísérte a „Több zöld várost Európának” elnevezésű kampány keretében.
A „zöld vagyont” a járvány után mindenki elismeri
Dr. Orlóci László, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezet elnöke köszöntésében kiemelte, hogy a Covid-válságban a szakma összefogva eljutott odáig, hogy felmérést készítettek. Az eredmények szerint háromszor akkora a díszkertész-, mint a szőlő- és borágazat. A felmérés eddig értékelt adatai alapján ez egy 500 milliárd forintos szektor. De az elnök úr konkrét példát hozott arra, hogy melyik esetek nincsenek beleszámolva ebbe az értékbe, a zöldítési kötelezettséggel megvalósuló nagy beruházások nem szerepelnek a ezekben a statisztikákban.
A települési zöldvagyon az összes zöldvagyon 10%-a és erre a hatalmas értékre az elmúlt két év válsághelyzete plusz figyelmet irányított, hiszen mindenki zöldet akart látni. Az Európai Unióra alapból is jellemző (és a mezőgazdaság más ágazataiban nem túl népszerű) zöld irányú trendekből ez a szakma előnyt kovácsolhat. A válság alatt munkabér támogatást kapott a kormánytól a díszkertész ágazat, mintegy 1,5 milliárd forint értékben, ami szintén hozzájárult az ágazat sikeréhez.
Dr. Orlóci László a szervezet céljait megfogalmazva elmondta, hogy a 2018-as Szakmaközi Szervezetté válásuknak köszönhetően a Zöld városokat Európának programban lehetőségünk van felzárkózni. A szakma egy soha nem látott lehetőség előtt áll. A nagy kertészeti országok közül Franciaországot hozta példaként, elmondása szerint a szakmai szerveződés szintjén sokat tanultak tőlük. Így az ő mintájuk alapján a marketing és innovációs kiterjesztési jogot rendeletbe foglalják a közeljövőben, ennek tükrében mindenki, aki a szakmában dolgozik professzionális érdekképviseletben, hatékony tartalmakkal megtöltve profitálhat a munkájából.
A szakma együtt van, nyitott kapuk vannak, és a legfontosabb üzenet az, hogy az új programokkal a társadalom érdekeit szolgálják.
A Szakmaközi Szervezetté válás egy hatalmas lehetőség a fejlődésre
Tarpataki Tamás, agrárpiacért felelős helyettes államtitkár folytatta azzal, hogy elmondta, a Szakmaközi Szervezet vertikális integrációt valósít meg, ez hatalmas lépés a díszkertészek számára. Szakmaközi szervezetként ugyanis megtervezheti a termelést, tömörítheti az ágazat többségét, adatgyűjtést végezhet, belső megállapodásokat, döntéseket hozhat, meghatározhatja a marketinget. A marketingalap a nem tagokra is kiterjeszthető. Ezen kívül szintén jelentős eredmény, hogy az oktatási, felsőoktatási szinten is megvalósult az egységesítés, hiszen a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE) olyan díszkertészeti tanszék alakult, ahol integráns módon történik az oktatás. Ennek eredményeként a közeljövőben olyan szakemberek jönnek majd ki az egyetemről, akik nem csak a termeléshez, hanem az értékesítéshez és a felhasználáshoz is érteni fognak.
A rendezvényen adták át az Európa Zöld Városa Díjat és a MAKERT Kiváló Áruda díjait, majd színvonalas díszkertész szakmai előadásokat és kertészeti kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők.