Házikert

Őszi talajelőkészítés a veteményben és a díszkertben

Agrofórum Online

Ha már a komposztálásról beszéltünk, akkor ideje a következő lépést is megemlíteni, ami az őszi talajelőkészítés.

Veteményben a talajt aszerint kell előkészíteni, amit következő évben termelni szeretnénk rajta. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy ha pl. fűszereket termelünk csak a konyhakertünkben, akkor elegendő egy kis talajlazítás, de nem kell nagyon mélyen. Míg ha gyökérzöldségeket termelnénk, akkor érdemes rendesen fellazítani a talajt és kellemesen porhanyóssá tenni, mert az apró magvakat helyrevetéssel tavasszal könnyebb lesz elvetni, plusz a gyökerek is könnyebben növekednek egy puhább, lazább talajszerkezetben.

Díszkertben kicsit már az őszi talajelőkészítés. Ha például nincs mulcsrétegünk, akkor annyival könnyebb a dolgunk, hogy a komposztos talajt csak szétszórjuk a növények között, ugyanígy az érett szarvasmarha trágyát is kiszórhatjuk és elgereblyézhetjük, majd locsoljuk is be, hogy lehetőség szerint ne száradjon ki.

Ha mulcsrétegünk van, akkor azt először felgerebenezzük és csak utána tudjuk a plusz tápanyagdús talajkeverékeket kijuttatni.

Miért van szükség időszakosan tápanyagdús talajkeveréket pótolni?

A válasz nagyon egyszerű. Főleg díszkertben ritka az, amikor a tápanyagok utánpótlására odafigyel a kerttulajdonos és a komposzt vagy a marhatrágya az, amit ha kijuttatunk, akkor javítani tudjuk a növények kondícióját.

Gyomok és növényi szármaradványok

A gyomok nagy része azért van egy kertben, mert ökológiai értelemben visszahódítják az üres részeket és takarják lombozatukkal a talajfelszínt. Gondoljunk csak a kövér porcsinra, vagy akár a talajon szinte már kúszó fűfélékre, mint pl. az átoktüske. De ugyanígy lehetne említeni a kora tavasszal burjánzó tyúkhúrt is.

A gyomok viszont a legtöbb esetben esztétikai okokból is kikerülnek a kertből. Ősszel érdemes azért legalább a talaj felett visszavágni a gyomokat, még ha a gyökereket nem is húzzuk ki, hogy a gyommagvak ne a kertben szóródjanak szét.

Ugyanígy vágjuk le és különítsük el a beteg növényi részeket, a moníliás gyümölcsmaradványokat.

Mi legyen a tarackkal?

A tarack ellen nagyon sok mindent sajnos nem tehetünk. Egyesek a gyomírtóra esküsznek, mások a talajtakarásra. Évek óta talajtakarunk, igen masszívan és lassan, de biztosan talán eljutunk oda, hogy a nagyon tarackkal „fertőzött” kertrészek taracktól lakatlanok lesznek. De többször jártunk már úgy az évek során, hogy a kitakarás után látszólag tarackmentes terület pillanatok alatt újrazöldült.

A tarackkal ráadásul az a baj, hogy ahol elvágjuk, ott rögtön kettő lesz belőle, tehát minden vágási résznél új erőre kap, így akár szántásnál, akár kapálásnál nem fogjuk tudni hosszútávon megoldani a szituációt. Talán ha a gyökerek mentén nekilátunk ősszel és tavasszal kiszedegetni, az gyériti időszakosan, de ez is hozzátartozik az őszi talajelőkészítéshez.

Talaj állapotától függ, hogy mennyi komposztot vagy szervestrágyát kell ráhordanunk. A nagyon gyenge homoktalajoknál a világ összes szervestrágyája is szinte kevés, de ha van pl. vályogtéglánk, akkor ősszel azt is kivihetjük rá széttörve és a téli csapadéktól szépen elmállik majd.

A jobb víztartású talajoknál gyakoribb, hogy nagy flaszterokba, görgetegekbe áll össze a talaj, amikor ásunk. Ilyenkor igyekezzünk porhanyósabbá elmunkálni, hogy a talaj ne tudjon könnyen kiszáradni.

Hatékony tisztítás: így válasszon magasnyomású mosót!

2025. május 4. 16:10

Makacs szennyeződések ellen nem elég a kefe – egy jó magasnyomású mosó megkönnyíti a kerti tisztítást tavasszal és nyáron is.

Kezdő kertészeknek: 6 könnyen nevelhető gyógynövény

2025. május 4. 11:10

Könnyen gondozható, sokoldalú gyógynövények kezdő kertészeknek – mutatjuk, melyik fajták a legjobb választások otthonra!

Sarkantyúka a kertben: kevés gond, sok szín

2025. május 3. 13:10

Élénk színek, kevés gond: a sarkantyúka vetéséhez és gondozásához adunk bevált tippeket kezdőknek és haladóknak is.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Hol ideális a konyhakert kialakítása a kertépítés során?

2022. november 28. 05:36

A konyhakert kialakításhoz hoztam pár gondolatot, amivel hosszútávon és fenntartható módon lehet veteményeskertet létrehozni.

Mikor és hogyan locsoljuk a zöldséges kertet?

2022. július 21. 10:42

A legtöbb kezdő kertész nem tudja, hogy ténylegesen mennyi vízre van szüksége a kertje megöntözéséhez.

Ősz a veteményesben - Mi terem most?

2023. szeptember 26. 05:40

A veteményesben is egyre inkább tűnnek el a nyár színei és átveszi a terepet az utolsó pár még szedhető növény.

Kerti kalendárium – augusztusi teendők a veteményesben

2021. augusztus 20. 06:36

Az augusztus az év egyik legizgalmasabb hónapja a házikerti feladatok szempontjából: ültetünk, vetünk, gondozunk, gyomlálunk, pótolunk, szüretelünk és tervezünk. Lássuk, milyen feladatok várnak ránk pontosan a hónap elején, közepén és végén a veteményesben!