Házikert

Miért nem kötnek be a virágok a veteményesben?

Agrofórum Online

Nagyon aktuális téma ebben az időszakban és rengeteg olvasói kérdés is érkezik hozzánk arról, hogy vajon miért hullanak le rendre a virágok, akár paprika, akár tökfélékről, de még uborkán és paradicsomon is?

Nagy hőingások

A zöldségnövények és ezzel együtt nagyjából minden hazai klímán kint élő növényünkre igaz, hogy a nagy hőingásokra stresszel reagálnak. A természet is némiképp meg van bolondulva az utóbbi években, melyre jó példa, hogy júliusban a saját kertészetemben is az ágyásokban lévő krizantémok már elkezdtek bevirágozni.

Ha a tegnapi napot vesszük alapul Kiskőrös térségében, akkor éjjel 10 fok volt és nappal 33-35 fokot is mérhettünk, majd este újra lehűlt a levegő 15 fok köré. Ez igen nagy hőstressz a növényeknek és olyan anomáliák lépnek elő, mint a relatív tápanyaghiány.

Relatív tápanyaghiány

A talajba juttatott tápanyagoknak is megvan az a hőtartomány, ahol a legideálisabban felvehetők a növények számára. Ha nincs ebben a tartományban a levegő és/vagy a talajhőmérséklet, akkor bár a talajban jelen van a tápanyag, a növény nem tudja felvenni, ergo hasznosítása is akadályokba ütközik. Ilyen esetben a lombon keresztül történő tápanyagutánpótlás lesz a jó megoldás, mert levélen keresztül viszont fel tud szívódni.

Milyen elemek kellenek a jó kötődéshez?

Ha azt mondanám, hogy csak a bór, ahogy a legtöbb internetes felületen mondani szokták, akkor messze kerülnénk a valóságtól. A kötődéshez számos más elemre is szükség van, mert gondoljunk csak bele: egy kiegyensúlyozott szervezet képes csak a szaporodásra. Akár növény, akár ember. Ha eltérnek a szervezeten belül a különböző anyagok (enzimek, makro- és mikroelemek, fehérjék stb…) arányai, akkor valami akadály is gördül a termékenység felé.

Így a növényeknél is, nem csak egy elemre kell koncentrálni elsősorban, hanem rendszerben gondolkodva, kicsit komplexebben nézni a dolgot.

Egyik fontos makroelem a nitrogén, másik a kálium. Ehhez a kettőhöz tevődnek hozzá a szükséges aminosavak, a bór, a kobalt, a réz, a cink, mangán, molibdén és a vas is, mint mikroelem. Természetesen megfelelő arányban.

Hála a gyártóknak, igen kiegyensúlyozott és komplex készítményeket lehet már kapni ezek keverékéből is.

Az aminosavak esetében vannak már komplex megoldások, ahol az eszenciális aminosavak közül is megfelelő arányba kerültek bele a készítményekbe.

Tehát ha össze akarjuk foglalni, hogy mi az oka annak, hogy lehullanak a virágok bekötődés helyett, akkor először mindig a külső tényezőket kezdjük el megvizsgálni, onnan haladjunk a növények igényei felé és akkor a helyes tápanyagutánpótlással a probléma akár már egy kezeléssel is megoldható lesz.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Amit a lonc termesztéséről tudni kell

2023. február 5. 07:34

A loncról a legtöbbünknek az jut eszébe, ez egy szép, illatos tölcséres virágú, kacskaringósan növő kúszónövény, amely tökéletesen alkalmas falak, kerítések és pergolák borítására.

Kavicsos teraszötletek kerti pihenéshez

2023. július 1. 09:38

Íme pár kavicsos teraszötlet, ahol az anyaghasználat is izgalmas lett!

Mi fán terem a perui földicseresznye?

2023. január 16. 11:15

A perui földicseresznye (Physalis peruviana), amit néhány helyen ananászcseresznyének és tévesen ehető zsidócseresznyének is neveznek, egyre népszerűbb Európában.

Okos szüret: hogyan oldjuk meg, ha minden egyszerre érik a kertben

2021. augusztus 12. 13:00

Időjárásfüggő ugyan, de előfordul, hogy még júliusan gyengén, majd egyszerre hirtelen augusztusban nyakunkba szakad a kert és a szüret. Egyszerre érnek olyan zöldségek és gyümölcsök, melyeket másképp kell betárolni, feldolgozni vagy tartósítani. Hogyan oldjuk meg a hirtelen ránk boruló ezernyi szüretelni valót?