27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene

Megelőzhető az érett szilva termésének kukacosodása?

Agrofórum Online

Megelőzhető az érett szilva termésének kukacosodása?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szilva ”kukacosodását”, vagyis molyok megjelenését a termésben a szilvamoly (Grapholitha funebrana), de a keleti gyümölcsmoly (Grapholitha molesta) lárvája egyaránt okozhatja. A gyümölcsmolyok hernyói nyár elején, a fejletlen zöld szilvákon is okozhatnak károkat, rágcsálásuk hatására apró berágások és mézgaszivárgás látható a termések felületén. A zöld szilva kényszerérését és lehullását már e nemzedék lárvái is okozhatják. A második, majd a harmadik nemzedék lárváinak táplálkozása során már jóval erősebb mézgafolyás jellemző a termések felületén. Emellett tünetként gyümölcspuhulás, a csontmag környékének ürülékkel, rágcsálékkal való szennyezése, kényszerérése és korai gyümölcshullása is bekövetkezhet. A megrágott, károsított gyümölcsön gyakran a monília is megtelepszik. 

A hernyók védett helyeken, fakéreg zugaiban, gyepszintben, a laza talaj felső rétegein telelnek át. A szilvamoly évente fejlődő 3 nemzedékének rajzását szexferomon csapdákkal követhetjük nyomon, akárcsak a gyümölcsmoly esetében. A csapdákat április közepétől érdemes kihelyezni a fa koronájába, mivel a két moly feromonja azonos komponenseket tartalmaz, ezért mindkét moly imágóit fogják a csapdák. Különbséget a két moly között csak ivarszervi vizsgálattal lehet tenni. Nemzedékeik összefolynak, ezért különösen fontos a rajzáscsúcsok idejének megállapítása, amely akkora tehető, amikor néhány napon belül többszörösére nő fogott egyedeiknek száma.

A kémiai védekezést a rajzáscsúcsot követően 7-10 nap múlva végezzük el, ekkora kezdődik ugyanis a lárvakelés időszaka, amikor a gyümölcsbe, vagy hajtásba berágó kis lárvákat eredményesen pusztíthatók. Az első nemzedék elleni hatékony védekezés különösen fontos, hiszen ez meghatározó jelentőségű a későbbi molykártétel, illetve gyümölcsfertőzés szempontjából. A fogástól függően, szükség lehet akár többszöri, azaz ismételt kezelésre egyaránt. Az érési időszakban ügyeljünk arra, hogy már csak rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idejű készítményt használjunk fel. A készítmények közül a lambda-cihalotrin és acetamiprid hatóanyagok használhatók a szabad forgalmi kategóriából.

Mit tehetek a viaszvirágot károsító levéltetvek ellen?

2022. július 8. 04:37

Viaszvirágom tetves lett, leveleinek hátoldalán látszanak a sárga tetvek. Amit ajánlottak ellenük, nem segített. Tudna hatékony megoldást javasolni?

Mitől lehetnek kinövések a mogyoró vesszőin?

2023. január 13. 04:39

Mitől alakultak ki kisebb golyók, duzzanatszerű kinövések a mogyoró vesszőin?

Mi okozza gubancos, rojtos gubacsok kialakulását a vadrózsán?

2020. január 17. 05:37

J. Anikó kérdése: Csipkebogyó gyűjtése közben a vadrózsa bokrokon érdekes gubancos, rojtos gömb alakú képleteket láttunk. Mik azok, mik okozzák?

Mire ügyeljünk, ha magot szeretnénk gyűjteni a virágzó dísznövényekből?

2023. augusztus 27. 12:40

Hogyan szedjek magot a dísznövényekből? Mire ügyeljek? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!