25℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek

Szerves trágya: a szárított is jó?

Agrofórum Online

Ismertősök ajánlották a szárított szerves trágya használatát. Van-e különbség a „natúr”és a szárított szerves trágya összetételében, felhasználásában?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A legősibb, természetes eredetű szerves trágya számos kedvező hatást fejt ki a talajra. A szerves trágyák nagy mennyiségben tartalmaznak tápanyagokat is, de kedvező hatásuk nem csupán a tápanyagforrásuk miatt jelentős, fontos szerepet játszanak a talaj biológiai és abiotikus anyagcseréjében. A talajba juttatott szerves trágya a talajban élő mikroorganizmusok aktivitását, számát fokozza, elősegíti a tápanyagok felvehetőségét, javítja a víz, hő és levegő gazdálkodását.

Minden szerves trágya más összetételű a felhasznált háziállat ürülékétől és az alomtól függően. A jó minőségű érett szerves trágya hozzávetőlegesen 0,5% nitrogént, 0,3 % foszfort és 0,6 % káliumot tartalmaz, szerves anyag tartalma 20 % körüli.

Az emberi életmód változás következtében a városi ember számára a talajok tápanyag pótlására használt alapanyagokat is szállítható, zsákolt, vödrös formában is forgalomba hozták. Így kisebb tételben is, kulturáltan, a felhasználó által is szállíthatóvá váltak.

A szerves trágyák szárított, granulált (pelletált) formái néhány éve vannak kereskedelmi forgalomban. A termékek szerves anyagokat, makro és mikroelemeket, aerob és anaerob baktériumokat és hasznos, a talajban lévő mikroorganizmusok számára nélkülözhetetlen tápanyagokat tartalmaznak. A bennük található szerves anyagok a talajba kerülve huminsavra és aminosavra bomlanak le. Hatásmechanizmusuk azonos a kezeletlen szerves trágyáéhoz. A granulált szerves trágyák egalizált minőségűek, összetételüket a csomagolás részletesen ismerteti. N, P és K tartalmuk 3- 8% között változó, vannak Ca pótlásra javasolt készítmények is (paradicsom és paprika csúcsrothadása ellen javasoltak), szerves anyag tartalmuk 65-80 % körüli.

Kijuttatásuk, adagolásuk egyszerű, a trágya kiszárítása következtében 1/7 súlyú anyagmennyiséget kell csak mozgatni. Előállításuk alatt a hőkezelés során a káros kórokozóktól mentesítik. A készítmények bontatlan csomagolásban szagtalanok, felbontás után szaguk enyhe. Nedvesség hatására a pelletek hamar szétesnek és feloldódnak, hatásuk kifejtéséhez nedves talaj szükséges. Minden kultúrában felhasználhatók, a gyártók növényenként megadják javasolt alkalmazásukat. Trágyalé készítésére is bevált vegetációs időszakban, megfelelő hígításban, tápoldatként. Márkánként változó a N, P és K, valamint a szerves trágya tartalmuk is, vásárlás előtt érdemes az interneten –  az áruk mellett – összehasonlítani hatóanyaguk mennyiségét is.

Szervestrágya-kijuttatás: juh- és kecsketrágya

2023. október 11. 05:40

A szénával és gabonával táplált juhok és kecskék trágyája sokkal erősebb, mint a legelő állatoké. Az a legjobb, ha közvetlenül felhasználás előtt komposztáljuk, vagy ősszel trágyázzuk vele a területet.

Hónapos retek hajtatása

2020. január 22. 05:36

A hazai hajtatott retek sajátossága - amiben némileg eltér az áruházláncokban kapható importtól - nagyobb, átmérője meghaladja a 4-5 cm-t, és levelekkel együtt, csomózva kerül forgalomba.

Bűzölögnek a magyar települések, elkezdődtek a trágyázások

2024. február 8. 07:10

A tavaszi vagy nyár végi tápanyag-utánpótlás kellemetlen „tüneteként” gyakran panaszkodnak több magyar településen is a házak közt terjengő, sokszor elviselhetetlen trágyaszagra. Lehet ezzel bármit is kezdeni?

Japánban visszatértek az emberi ürülékből származó trágyához

2023. július 19. 17:10

Ahogy a világ számos részén, Japánban is elterjedt volt régebben az „éjszakai trágya” használata a növények trágyázására. Olcsó, újrahasznosítható és évszázados hagyományokkal rendelkezik: a „shimogoe", vagyis az „ember hátsójából származó trágya” újra nagy népszerűségnek örvend Japánban, miután az ukrajnai háború miatt a vegyszeres alternatívák ára megemelkedett.