22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Érdemes öntözőcsövet telepíteni faültetésnél?

Agrofórum Online

Utcai sorfák telepítésénél láttam, hogy vizet szivárogtató csövet ásnak be a fák gyökere mellé. Gyümölcsfák ültetésénél is érdemes a gödörbe helyezni perforált csövet? Milyen mélységben, hogyan javasolt, mit tanácsolnak?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A fák, különösen a szabad gyökerű facsemeték, ültetésük után a begyökeresedésükhöz folyamatosan nedves talajt kívánnak. A természetes vízforrás, a csapadék azonban nem biztosítja azt, ezért kiegészítő öntözésre van szükségük. Rendszeres öntözés különösen az első három évben elkerülhetetlen, ennek hiányában a facsemeték dinamikus gyökérfejlődése vontatott vagy leáll.

A lombhullató fák, ide tartoznak a gyümölcsfák is, gyökerei mélyre hatolnak, amennyiben a talajuk fellazított, nagyméretű ültető gödröt ástak neki. A gyökerek mindig a nedves talajréteg felé nőnek, arra hatolnak. Az ültető gödörbe beásott perforált öntöző csövekkel lehet biztosítani, hogy a vizet a gyökérzet aljához is eljuttassuk.

Valóban elterjedt módszerről van szó, hogy az ültető gödörbe dréncsövet helyeznek. A használt dréncsövek bordái között perforációk vannak, azok biztosítják az öntözővíz lassú kiszivárgását a későbbiekben. A cső talajból kiálló cső végébe öntött víz lassan folyik szét a talaj különböző szintjeibe, minden cseppje hasznosul. Sajnos, nem helyeznek gondot a csövek kivezető nyílásának fedésére, így a gyökérzóna talaja a cső révén kiszáradásnak van kitéve.

Kerti fák ültetésénél is alkalmazható, kifejezetten ajánlott a dréncsövek behelyezése az ültető gödörbe. Mélységének meghatározásához a későbbi gyökérfejlődést kell figyelembe venni. Érdemes a cső alját 80-100 cm-ig lesüllyeszteni. A vízellátás egyenletességéhez egymással szemben, szimmetrikusan két csövet érdemes behelyezni. Rugalmas dréncső használatakor, a gödör alján, annak szélén körben elfektetett cső több víz gyorsabb kijuttatását biztosítja. Más, kemény falú, házilag, utólagosan kilyukasztott műanyag cső is alkalmas erre a célra a fentiek szerinti elhelyezéssel. Szükséges a csövek befedése az öntözési felhasználási időszakok között a talaj kiszáradásának megelőzésére.

A perforált csövek a későbbiekben tápoldatok adagolására, gyors, hatékony hasznosítására is alkalmasak, de nagy figyelmet kell fordítani az oldatok ajánlott töménységének ellenőrzésére és betartására.

Ahol az ültetésnél elmaradt az öntözőcső behelyezése, kiváltható – az elmúlt években megjelent – a fiatal fák törzséhez helyezhető öntöző zsákkal. Nagy mennyiségű vizet képes tárolni, és lassú szivárgással engedi ki azt, így nem folyik el a víz a talaj felszínén.

Hogyan őrizhető meg a gyökérzöldségek épsége a tárolás során?

2019. november 20. 11:17

H. Ágnes kérdése: Pincében szeretném tárolni a kertemben megtermelt gyökérzöldségeket. Hogyan őrizhetem meg épségüket a legtovább?

Milyen kórokozó támadhatta meg a dinnye levelét?

2022. június 4. 04:36

Egy olyan kérdéssel fordulnék Önhöz hogy milyen kórokozó támadhatta meg a görögdinnye levelét? Tünetként a palánta levele fodrosodik, majd lekonyul és a végén elhal. A gyökéren is látni elváltozást. Válaszát előre is köszönöm.

Miért szárad a ribizli és a köszméte levele?

2022. július 16. 04:36

Miért szárad a ribizli és a köszméte levele? Mit lehet tenni ellene?

Miért van most rengeteg katica?

2022. október 15. 04:37

Számtalan katica repkedett az elmúlt napokban az udvaron. Miért van ez?