Százmilliós gépeken is tanulhatnak a MATE agrárhallgatói
KITE tanszék is lesz a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetemen. A gyakorlati agrároktatást erősíti az a stratégia megállapodás, amit november 30-án Nádudvaron kötöttek meg a mezőgazdasági vállalat és a MATE vezetői. A mindkét fél számára kölcsönösen előnyös partnerség új távlatokat nyit a modern agrárdigitalizációs megoldások hazai elterjesztésében. Az egyetem és a KITE közötti a kapcsolat már nem új keletű, az évtizedekre nyúlik vissza, a lehetőségek most azonban sokkal kiterjedtebbek lesznek.
Élőhely-fejlesztés a búzatábla szegélyében
2020 tavaszán próbaként vetettek el egy tábla szegélyén vadföldkeveréket Milus Zoltán 110 hektáros gazdaságában. A tapasztalatok alapján a nagyjából 10 növényfajból álló, néhány méter széles sáv kedvez az apróvad-állománynak, eközben pedig segít a nagyvad által okozott károk csökkentésében. A kérdés persze adott: hogy tényleg megéri-e beáldozni a táblák szélét erre a célra.
Miért olyan drága a paprika?
Biztosan sokakban felmerül a kérdés, hogy miért olyan magas a korai, hajtatásból származó zöldségek ára... A kérdés megválaszolásához Kaponyás Ilona független szaktanácsadó szakértelmét kölcsönöztük, aki több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a hajtatásban termesztett növények tápanyag-utánpótlása, termesztése, növényvédelme területén is.
Így kerül a földekre az értékes hígtrágya
Évente többezer köbméter szerves hígtrágyát juttat ki földterületeire a sertéstartással is foglalkozó Bácsalmási Agráripari Zrt. Ennek a feladatnak a hatékony elvégzésére vásároltak egy a Fliegl VFW 25 000-es tartálykocsit, ami megbízhatóan végzi el a rábízott feladatot.
A Hardi AEON permetezőgép Dombiratoson is bizonyít
A Rigli Kft. Dombiratoson, Szebegyinszki Georgina ügyvezető és családja tulajdonában működő mezőgazdasági vállalat, mely klasszikus szántóföldi kultúrákat gondoz. A Kft. második éve tudhat magáénak egy Hardi AEON típusú premetezőgépet, és mi kíváncsiak voltunk a gazdálkodó tapasztalataira.
A buxus meddig működhet: avagy a puszpángmoly kártétele
A múlt, és helyenként napjaink kedvelt dísznövénye a puszpáng, vagy buxus, ám ennek a dekoratív, dús zöldtömeget adó, a parkokat szimbolizáló növénynek jelentős kártevője a selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis). Mik a védekezés lehetőségei?
Megoldást jelenthetnek az új szőlőfajták
Az éghajlatváltozás olyan környezeti kihívásokat eredményez, amelyekhez kénytelenek vagyunk adatpálódni a kultúrnövényeink szintjén is. A nemesítés eszközeit felhasználva kiváló fajták állnak rendelkezésre ma is, amelyek megkönnyíthetik a jövő szőlészeinek, borászainak életét.
Ketreces vagy mélyalmos tojás? - Ilyen a feljavított ketreces tojástermelés a Kereki-Farmnál
Indokolatlannak, sőt, egyenesen károsnak tartják a magyarországi termelők azon áruházláncak törekvését, amelyek 2025-től kirázólag alternatív, mélyalmos vagy volieres rendszerben előállított tojást forgalmaznának. Mindezt úgy, hogy a 2012-től hazánkban is 80-85%-ban alkalmazott, EU szabványnak megfelelő feljavított ketreces technológia gazdaságosabb, és állategészségügyi szempontból az tyúkoknak is kedvezőbb.