Ház, táj

A természetjárás szabályai

Agrofórum Online

Beköszöntött a várva várt jó idő, és felbuzdulva a kedvező időjárási előrejelzésen, sokan tervezünk kirándulni menni. Akárhova vezessen is az utunk, a természetjárásnak nagyon fontos szabályrendszere van, aminek a betartásával megelőzhetők a balesetek és a természeti értékek megrongálása.

Nagyon szerencsések vagyunk, hogy hazánkban ennyi lehetőségünk van túrázni: számtalan kijelölt, jól kiépített túraútvonal közül választhatunk, megismerhetjük az egyes tájegységek élővilágát, és páratlan élményekkel térhetünk haza. Ehhez azonban nekünk is be kell tartani azokat a szabályokat, amelyek garantálják a „vendégként” érkező kiránduló és a „házigazda” természet épségét.

Az alábbi pontok segíthetnek mind a lelki és gyakorlati felkészülésben, mind a túra lebonyolításában és a kirándulás során elvárt viselkedésben.

Felkészülés

Készüljünk fel alaposan a kirándulásra, amelyet a saját és a társak erőnlétének figyelembevételével tervezzünk meg! Öltözzünk kényelmesen, a célnak megfelelően és lehetőleg terepszínű ruhákba! Készüljünk be elegendő mennyiségű folyadékkal (érdemes vizet vinni magunkkal, mert azzal kezet is moshatunk szükség esetén) és magas energiatartalmú élelmiszerrel! Mindig vigyünk magunkkal egy zacskót vagy szatyrot, amiben gyűjtjük a túra során keletkezett szemetünket!

Elindultunk…

A természetben nyitott szemmel és a szépségre fogékony szívvel járjunk! Ne zavarjuk hangoskodással az erdőben sem a többi kirándulót, sem az állatokat! Ne feledjük, hogy kirándulókként csak vendégek vagyunk azon a helyen, ami számukra az otthon! Élvezzük csendben a természet szépségét, és vegyük figyelembe a közösségi együttélés szabályait!

Ne dobjunk el szemetet, még olyat sem, amiről azt gondoljuk, hogy idővel lebomlik (pl. almacsutka)! A felkészülés során tettünk el magunkkal erre a célra hozott zacskót, abba gyűjtjük a kirándulás során keletkezett összes hulladékot.

Szigorúan tilos csikket eldobálni! Nem egy súlyos erdőtűz keletkezett egyetlen eldobott, még égő csikktől. És ha már a tűznél tartunk: csak az arra kijelölt helyen gyújtsunk tüzet, és távozás előtt mindig bizonyosodjunk meg róla, hogy rendesen eloltottuk-e! Őrizetlenül soha ne hagyjunk tüzet!

Hazánk bővelkedik természeti kincsekben és kirándulóhelyekben

Ne térjünk le a kijelölt ösvényről, turistaútról! Ezt a magunk és főként a természet érdeke kívánja meg. A kijelölt ösvényeken haladva vigyázzunk az élővilágra, és ne tapossuk le a növényeket vagy pusztítsuk el az erdőlakók otthonát!

Úgy helyénvaló, ha mindig, minden esetben betartjuk a védett területekre vonatkozó utasításokat, és nyomon követjük a felhívásokat. Legyünk tekintettel az erdészek, vadászok és horgászok érdekeire is!

Gyűjtés helyett inkább fényképezzünk, azonban egy jó fotó kedvéért ne hagyjuk el a kijelölt útvonalat!

Az utunk során vigyázzunk a műemlékekre, emlékhelyekre és természetjáró létesítményekre (tájékoztató táblák, padok, kerítések)!

Csak a kijelölt helyen táborozzunk, és a táborozás minden alapelvét tartsuk be! Ha egy túrázótársunk bajba került, haladéktalanul segítsünk neki! Senkit ne hagyjunk magára!

Óvatosan a tűzzel!

Egy kicsit térjünk vissza a tűzhöz! Elsődleges szabály, hogy tüzet rakni csak a kijelölt helyeken lehet, és hatóságilag kiadott tűzgyújtási tilalom esetén ott sem! Nagy szárazság esetén, erős szélben soha ne gyújtsunk tüzet!

Csak akkora tüzet rakjunk, amekkora feltétlenül szükséges. A tűzrakáshoz lehullott, száraz ágakat gyűjthetünk. Ne használjunk nyílt lángot! Mielőtt elhagyjuk a tűzrakó helyet, győződjünk meg arról, hogy teljesen eloltottuk a tüzet!

Nyeregben?

Lovas és kerékpáros közlekedés során csak a kijelölt, már meglevő utakat használjuk! A védett területeken a turistautak és tanösvények a gyalogos kirándulók érdekében lettek kijelölve. Csak olyan útvonalakon pattanjunk nyeregbe, ahol ez megengedett!

Kerékpárral csak a kijelölt helyeken!

Ha letérünk a kijelölt útról, akkor a gyalogosok taposása, a lovak patái, a kerékpárok kerekei újabb ösvényeket alakíthatnak ki. Ezzel sajnos felszaggatják a növénytakarót, ami elősegíti a gyomnövények terjedését. A gyepterületeken sok a földön fészkelő madár, a kolóniákban élő rovarok, így számos talajlakó állat biztonságát is veszélyeztethetik az „új ösvények” kialakításakor.

Különös tekintettel a barlangokra

Az összes forrás, barlang, víznyelő védelem alatt áll hazánkban! Az elmúlt években kiemelt népszerűségnek örvendenek az igen fotogén hazai barlangok is, melyek esetén a természetjárás szabályai változatlanul érvényben vannak.

Ezenkívül tudnunk kell, hogy valamennyi barlangunk védett természeti érték, a legjelentősebbek közülük pedig fokozottan védettek. A barlangok, ha lehet, még érzékenyebbek a látogatók károsítására, ugyanis sokan egyszerűen nem tudják, mekkora károkat tudnak okozni egy-egy ártalmatlannak vélt cselekedettel. Amit itt is mindenképp tartsunk szem előtt:

  • A barlangokban sem szemetelünk!
  • Nem firkálunk és vésünk semmit a barlang falára!
  • Nem rakunk tüzet a barlang bejáratánál és a barlangban sem! Történelmi korokból származó régészeti értékek eshetnek áldozatul a füstnek, és a bent tartózkodó denevéreknek is problémát okoznánk ezzel.
  • Nem verünk sátrat a barlangban! A természetvédelmi hatóság engedélye és a vagyonkezelő hozzájárulása nélkül végezve ez jogszerűtlen.

Jó tudni!

Ha természetjárás, kirándulás közben madárgyűrűre bukkanunk, küldjük el a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület címére!

Ha rongálást, akaratos károkozást tapasztalunk az utunk során, értesítsük a területileg illetékes fenntartót a tapasztaltakról!

Összefoglalva, legyünk fogékonyak a természet szépségére, és osszuk meg egymással a tapasztalatainkat! Őrizzük meg a következő túrázóknak, a következő generációnak is ezeket a felbecsülhetetlen értékű természeti kincseket!

Mindenkinek gyönyörű, kirándulásban bővelkedő nyarat kívánok!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Diplomával a tanyára - mi ebben a jó?

2018. június 25. 10:37

Sipos Mihály és felesége Ruszkai Krisztina tanyáján jártunk Cegléd mellett.

Gazdahely Videó

Kamerát működtet telephelyén? Tudta, hogy ez esetben kamerahasználati szabályzatot kell készítenie?

2018. november 27. 06:33

Kamerákat a munkavállalók és az általuk végzett tevékenység elsődleges, kifejezett megfigyelése céljából működtetni nem lehet, mindig valamilyen megfelelő jogalapnak kell lennie (pl.: vagyonvédelem, a veszélyes anyagok őrzése, stb.) a felvétel készítéséhez.

Harangvirág: Minden amit tudni kell

2023. május 21. 07:38

Már februártól kezdve vehetünk ajándékba lila vagy fehér virágú harangvirágot a virágboltokban, amiben hónapokon keresztül gyönyörködhetünk. A nyár közeledtével egyre több harangvirág-fajjal és -fajtával találkozhatunk az üzletekben – de nem mindegy, melyiket hova ültetjük a kertbe!

Az ecet felhasználási módjai a kertben

2023. július 19. 06:36

Az ecet rendkívül nagy segítség a háztartásban, legyen szó konyhai tisztításról, takarításról vagy mosásról. Arról viszont kevés szó esik, hogy a kertben is széles körben alkalmazhatjuk. Lássuk, hogy miben segít nekünk!