Ház, táj

Hazánk kincsei IV. rész – A Bábolnai Arborétum

Agrofórum Online

Bábolna egy rendkívül takaros település, amiben megtalálható minden, amire szüksége van egy embernek. Hála elődeinknek, akik úgy gondolták, hogy még egy szépen kialakított zöld övezet hiányzik a képből... És megszületett a bábolnai arborétum.

A méneséről híres Bábolnát nem csak a lovakért érdemes felkeresni, hiszen egész évben nyitva áll az ingyenesen látogatható arborétum. A település keleti végében található, botanikailag és esztétikailag is gondosan tervezett kertet sétautakon járhatjuk körbe.

A pihenők körül virágzó fajok (jázmin, zanót, lonc stb.) nyújtanak árnyékot, napsütés vagy szél elleni védelmet a pihenni vágyóknak.

Egy kis történelem

1965-ben Dr. Burgert Róbert kezdeményezésére kezdték el kialakítani az arborétumot egy addig legelőként funkcionáló területen. Az arborétum létrehozásának az volt a célja, hogy minél több növényfaj és -fajta, alak és változat összegyűjtésével esztétikus, kulturált zöldövezetet építsenek ki a község mellett. 1992-ben az önkormányzat helyi jelentőségű természetvédelmi területté nyilvánította a gyűjteményt, amelyben számos különböző növényfaj él: 65 lombos, illetve 44 örökzöld fa- és 19 cserjefaj. Két kis tó is található a területen, melyek két ágon összeköttetésben is vannak egymással, így egy szigetet ölelnek körül. A vizek közelében, illetve a sziget területén a nedves területekre jellemző fa- és cserjefajok természetes vegetációja képez galériát: fagyal, som, fűz és kőris, de található itt nem is kevés mocsárciprus is.

Az arborétum egyik nevezetes létesítménye a Híres Lovak Emlékparkja, mely az elpusztult híres lovakra kopjafás sírhalmok építésével emlékezik.

Az arborétum vadasparkjában külön kifutókban élnek a parlagi baromfifajták: kopasznyakú és kendermagos tyúkok, fodrostollú ludak, magyar félvad kacsafajták, galambok és fácánok. De láthatunk itt vaddisznót, dámszarvast, őzeket, alpakát, mangalica sertést, juhokat és szamarakat is.

Az az érzés…

Ha szeretnénk kiszakadni az egyhangú hétköznapokból, irány a természet! Érdemes még otthon eltervezni, hogy pontosan hova megyünk el, milyen hosszú útvonalat követünk.

Belépve a gyönyörű főkapun, a település szélén indulunk meg az ösvényen: hatalmas, égbe szökő tuják, ciprusok és lombhullató fák gondoskodnak arról, hogy kellően letompítsák a külvilág zaját, és csak a kirándulásra tudjunk ráhangolódni. Sok helyen elágazik az út, de nem maradunk le semmiről, ha esetleg másik kijáratot próbálnánk ki éppen. Az arborétum területén elszórtan helyezkednek el a karámok, amelyekben élnek az állatok. Útközben lehetőségünk van fedett helyre vagy egy padra kiülni, és gyönyörködni a látványban. Külön nagy öröm volt számunkra, hogy az arborétum kerítésével átellenben legeltek a bábolnai ménes kancái, és vethettünk egy pillantást az utánpótlásra.

A legszebb az egész kirándulásban az volt, amikor legalább nyolc-tízféle madár egyszerre énekelt, bezengték az egész arborétumot. Hálás szívvel és feltöltődve ajánlom mindenki figyelmébe a bábolnai arborétumot!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

A természetjárás szabályai

2023. május 30. 06:38

Beköszöntött a várva várt jó idő, és felbuzdulva a kedvező időjárási előrejelzésen, sokan tervezünk kirándulni menni. Akárhova vezessen is az utunk, a természetjárásnak nagyon fontos szabályrendszere van, aminek a betartásával megelőzhetők a balesetek és a természeti értékek megrongálása.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – A házi rozsdafarkú és az őszapó

2022. január 22. 04:36

Az elmúlt napokban és hetekben ismét a téli időjáráshoz méltó havazás, mínuszok és benépesült madáretetők köszöntenek minket reggelente. Ismerkedjünk meg az etetők ritkább vendégeivel is, hátha szerencsénk lesz hozzájuk! Mit kell tudni az őszapóról és a házi rozsdafarkúról?

Élőhely-rekonstrukció a hazai erdőkben

2023. június 29. 05:37

Ahogy sorra meglátogatjuk a tájvédelmi körzeteket, arborétumokat, nemzeti parkokat, vadasparkokat, egyre több helyen fektetnek energiát abba, hogy a látogatók megértsék a természeti környezet védelmére irányuló törekvéseket. A hazai erdők élőhely-helyreállítása is ezek közé a folyamatos munkálatok közé tartozik.

Mely növények hagymáit, gumóit szükséges felszednünk ősszel?

2019. november 1. 11:17

Melyek azok a dísznövény fajok, amelyek gumója, hagymája, gyöktörzse nem vészeli át kertünkben a telet? Milyen teendőink vannak a felszedés során? Hogyan tároljuk ezeket a növényi szerveket?