4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Ház, táj blog

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – A vörösbegy és a szürkebegy-fajok

Agrofórum Online

A téli hónapokban gyakori vendégünk a vörösbegy, de rajta kívül még találkozhatunk két közelebbi rokonával, akik hazánkban egyelőre kis számban, de rendszeres vendégeink. Ismerjük meg a vörösbegyet, az erdei szürkebegyet és a havasi szürkebegyet!

Fontos tudni!

Míg a vörösbegy (Erithacus rubecula) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a légykapófélék (Muscicapidae) családjába tartozik, az erdei és a havasi szürkebegy a verébalakúak rendjén belül a szürkebegyfélék (Prunellidae) családjába tartoznak.

Magyarországon mindhárom faj védett, természetvédelmi értékük 25 000 forint.

A vörösbegy

Egész Európában, illetve Északnyugat-Afrikában és Ázsia nagy területén elterjedt madárfaj. Hazánkban évente kétszer költ, fészkét parkokban, arborétumokban, patakpartokon, erdőkben, kertekben találhatjuk meg. Az emberekkel barátságos, a hazánkban áttelelő madarak gyakori vendégek az etetőnél. Territóriumát magányosan őrzi, így más madárfajokkal és fajtársaival szemben bizalmatlan, barátságtalan.

A vörösbegy az emberekkel barátságos, a hazánkban áttelelő madarak gyakori vendégek az etetőnél

Termetre veréb nagyságú. Teste kerekded, 12-14 cm méretű, lába a testéhez képest hosszú. Szárnyfesztávolsága 20-22 cm. Szeme sötét, torka és begye vörös. A vörös foltot szürke sáv veszi körül, háta barna. A tojó és a hím színezete hasonló. A fészeképítés a tojó feladata, amelyet gyökerekből, fűszálakból, levelekből, mohából és pehelytollakból állít össze épületek vagy természetes élőhelyeken talált üregbe. Ha nem talál ilyet, elfoglalja a mesterséges C-típusú odút is. A 4-8 tojásból álló fészekaljon a tojó egyedül kotlik, miközben társa eteti őt.

A vörösbegy tojója természetes üregekbe vagy C-típusú odúkba építi fészküket

A kis vörösbegy a talajon, esőtől védett helyen keresi a táplálékát, a magasra felhelyezett, függesztett vagy álló madáretetőbe nem repül bele. Szárított bogyókkal, mazsolával, lágy madáreledellel kedveskedhetünk neki.

A kicsiny vörösbegy a talajon, esőtől védett helyen keresi a táplálékát

Az erdei szürkebegy

Az erdei szürkebegy (Prunella modularis) egész Európában honos, hazánkban még kis számban, de rendszeresen költ. Életmódja és viselkedése nagyban hasonlít a vörösbegyéhez. Észak- és Közép-Európában a fenyvesekben fészkel, a vörösbegyhez hasonlóan évente kétszer költ.

Az erdei szürkebegy Észak- és Közép-Európában a fenyvesekben fészkel

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megfigyelései szerint a hazai állomány rövidtávú vonuló, a teleket a mediterrán országokban tölti, enyhe teleken azonban találkozhatunk áttelelő példányaival. Etetők közelében az Északi-középhegységben (Mátra, Bükk) és a Duna árterében találkoztak vele, ahol rendszeresen fészkel.

Az erdei szürkebegy teste 14 cm hosszú, szárnyfesztávolsága 19-21 cm. Rejtőző életmódját tökéletes rejtőszíne biztosítja: teste barna alapszínébe a hátán és a szárnyakon sötétebb foltok vegyülnek, feje és torka szürke.

Az erdei szürkebegy testének barna alapszínébe a hátán és a szárnyakon sötétebb foltok vegyülnek, feje és torka szürke

A családi fészek építése a tojó feladata, amelyet többnyire csalánnal vagy más növénnyel sűrűn benőtt bokorba vagy fiatal fenyő törzse mellé nőtt iszalag közé rejti. A fészek kisebb gallyakból és mohából épül fel, ezt szőrökkel és tollakkal bélel ki. Az erdei szürkebegy átlagos fészekalja 4-6 tojásból áll, melyeken a tojó kotlik. A hím csak ritkán eteti párját, a fiókákról viszont mindkét szülő egyformán gondoskodik.

A felnőtt egyedek főként rovarokkal és pókokkal táplálkoznak, de ősztől bogyókat szedegetnek, télen pedig gyommagvakat fogyasztanak. Táplálékát a vörösbegyhez hasonlóan a talaj mentén keresi, ezért az etető közelében, csapadéktól védett helyen a talajra helyezett aprómagvakkal, lágy madáreledellel várhatjuk. A vörösbegyhez hasonlóan meghálálja, ha a kertben hagyott bogyós gyümölcsű bokrokon (pl.: berkenye, galagonya) hagyunk számukra is vitamindús terméseket.

Az erdei szürkebegyek főként rovarokkal és pókokkal táplálkoznak, de ősztől bogyókat szedegetnek, télen pedig gyommagvakat fogyasztanak

A havasi szürkebegy

A havasi szürkebegy (Prunella collaris) Közép- és Dél-Európa, valamint Ázsia magashegységeiben él, a sziklás hegyi lejtőkön és köves, fátlan alpesi réteken fészkel. Évente egy, legfeljebb két alkalommal költ. Vonuló madár, ősszel a költőhelyéhez képest alacsonyabban fekvő, de ahhoz hasonló területekre húzódik. Hazánkban rendszeres vendég, novembertől áprilisig tartózkodik nálunk. Kőfejtőkben, várromoknál, elhagyott és lakott településeken egyaránt találkozhatunk vele. A legtöbb hazai észlelését a Dunántúli- és Északi-középhegységben jegyezték le.

Testhossza nagyobb rokonainál, kb. 18 cm, szárnyfesztávolsága 30-32 cm. Feje, torka és háta szürke alapszínű, háta sötét foltokkal gazdagon tarkított, hasán jellegzetesen szép, világos-narancssárgás sávok találhatók.

A havasi szürkebegy a sziklás hegyi lejtőkön és köves, fátlan alpesi réteken fészkel

Rokonaihoz hasonlóan az emberekkel barátságosan és bizalmasan viselkedik, a megfigyelések alkalmával akár 1-2 méterre is magához engedi a kíváncsi kétlábúakat. Etetők közelében még ritkán látható, de a kertekbe magányosan vagy csapatosan is ellátogat.

Az erdei szürkebegyhez és a vörösbegyhez hasonlóan nála is a tojó az építész: a szőrökkel és tollakkal bélelt fészket mohából, fűszálakból, vékony gyökerekből rakja, jellemzően sziklafalak repedéseibe. Fészekalja 4-5 tojásból áll, melyeken a tojó egyedül kotlik. A hím eközben szorgosan eteti a társát. A fiókák táplálékát kezdetben csak a hím hordja, a tojó a fészekben védelmezi a kicsiket.

A havasi szürkebegy feje, torka és háta szürke alapszínű, háta sötét foltokkal gazdagon tarkított, hasán jellegzetesen szép, világos-narancssárgás sávok találhatók

A nyári időszakban rovarokkal, lárvákkal és pókokkal táplálkozik, ősszel és télen apró gyommagvakat és terméseket fogyaszt. A bogyós termésű bokrokon hagyott, vitamindús terméseknek ő is örül.

Érdekesség

Számos országnak van nemzeti madara, amelyet általában egy előre összeállított listában felsorolt madárfajokból választhatnak ki az adott ország lakói. Míg például Magyarország a túzokot, Ausztria pedig a füsti fecskét választotta nemzeti madarának, addig az Egyesült Királyságban a kicsiny vörösbegy nyerte a szavazást, és lett az ország nem hivatalos nemzeti madara 1960-ban. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1996-ban választotta meg hazánkban a vörösbegyet „Az év madarává”.

A vörösbegyről készült képekért hálás köszönetem Bedőcs Gyulának!

Az etetéshez türelmet, a madárleshez pedig szép élményeket kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

A komposzttea alkalmazása a kertben

2025. február 8. 05:40

A házilag elkészült komposztteát számos célra felhasználhatjuk a házikertben: palántanevelésnél, levéltrágyaként, vetőmagkezelésre. A sikeres alkalmazáshoz vegyük végig a legfontosabb szabályokat!

Kertünkbe látogató madarak – Tengelic és meggyvágó

2022. január 5. 04:36

Nagy örömünkre a madáretetőket számos színes egyéniség is felkeresi, köztük a tengelic és a meggyvágó is megtisztelhet minket. Ismerkedjünk meg közelebbről a bájos kis csapatjátékossal és a „vascsőrű” túlélővel!

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – Október

2023. október 11. 08:40

Bár egyre hűvösebbre és csapadékosabbra fordult az ősz idén, továbbra is örvendhetünk a kert kincseinek az októberben szezonális zöldségek és gyümölcsök sokaságával. Lássuk, mit tudnak a hónap sztárjai, a fekete berkenye és a csicsóka!

Kovászosuborka-krémleves ropogós szalonnával

2019. augusztus 3. 04:36

Ha a nagy hőségben egy hűsítő levesre vágyunk, ezzel nem lőhetünk mellé.

A kenyér íze

2018. október 1. 12:33

A közelgő vetésidőben a végtermékről szólni logikátlannak tűnik. A kenyér íze elsősorban a pékeken, a tésztakészítésen, meg a sütési technológián múlik. Azért az sem mindegy, hogy milyen fajtát választunk, milyen agrotechnikát alkalmazunk és máris eljutottunk a vetéshez. Így formálódik a Jóisten ege alatt a kenyér íze; vetéstől aratásig.