Ház, táj

Második esély – ötletek a kert és udvar megújításához és szépítéséhez újrahasznosítással I. rész

Agrofórum Online

Hogyan lehet az elhasznált, öreg tárgyainkból kertszépítő kellék? Hogyan tudjuk kicsinosítani az udvar megváltozott, megbomlott szépségű szögleteit?

Számtalanszor előfordul, hogy a ház körüli környezet változása nem feltétlenül jár annak szebbé válásával. Legyen az egy olcsó rozsdásodó korlát, amit éppen be tudtunk szerezni, egy elöregedett fa, melynek kivágását nem kerülhetjük el, vagy akár egy föld alatti esővízgyűjtő rendszert lezáró aknafedél. Attól függően, mennyi időnk, energiánk és anyagi forrásunk áll rendelkezésre, pikk-pakk kiköszörülhetjük a csorbát, és adhatunk egy második esélyt az átalakításra kényszerült kertrészletnek. Remélem, hogy a cikkben gondolatébresztőként szolgáló ötletek valamelyikét a Kedves Olvasó tudja majd (újra)hasznosítani.

A cikk első részében olyan tárgyak új rendeltetése került bemutatásra, amelyek a konyhából és a garázsból vonultak nyugdíjba, valamint megosztanék pár ötletet a megváltozott udvarkép hol egyszerűbb, hol több munkát igénylő, de dekoratív megújítására.

Ennél egyszerűbb nincs

Az említett aknafedelet fel tudjuk dobni egy tarka virágsokasággal telepakolt műanyag virágtartóval, vagy egy komolyabb kaspóval, amforával is. Egész máshogy néz ki az udvar, ha egy ilyen szép kompozíció eltakarja az aknafedő felületének nagy részét – nem utolsó sorban még térelválasztó vagy –felosztó funkciója is lehet.

Egy fatönk új „élete”

Megbetegedett, elöregedett, viharban kicsavarodott… számos oka lehet egy fa kivágásának, de minden esetben nagymértékben megváltoztatja az udvar vagy előkert képét, ahol eddig állt. Az teljesen mindegy, mennyi ideje volt a környezetünk része, egy ideig rendkívül furcsa lesz nélküle, és hiányozni fog. De mit tehetünk, hogy egy kis életet csempésszünk bele (szó szerint)?

A fatönk belsejét kivájva tökéletes, természetes kaspót formálhatunk a famaradványból. Virágfölddel megtölthetjük, egynyári növényeket ültethetünk bele, akár fenyőkéreggel is takarhatjuk. Másik megoldás lehet cserepestül beletenni a nagyobb átmérőjű fatönkbe a virágokat. Azokat a fákat, melyek kérge nem mélyen barázdált (beteg gyümölcsfa vagy pl. nyárfa fatönkje), kezelhetjük fapáccal vagy lenolajjal, tartósítva és fényesítve a felületet. A magasabb fatönkök csinosításához választhatunk futómuskátlit vagy petúniát is.

Édesapám ötletét egy beteg cseresznyefával valósította meg. Már vagy 15 éve egy centimétert sem nőtt a fa, és nem hozott egészséges termést sem. Végül édesapám megcsonkította, és a képen látható módon „hasznosította” a megmaradt törzsét és ágait a fának (a madáretető is az ő kétkezi munkája)

Újrahasznosítás – második esély a tárgyainknak

Bár az újrahasznosítás gyűjtőfogalma alá tartozó tevékenységek eredetileg olyan folyamatok, melyek célja, hogy az ember által létrehozott, főként hulladékká váló anyagokat nyersanyaggá alakítsa át, másrészt olyan másodlagos, újrahasznosítható anyagokat állítson elő, melyekkel megoldhatóvá válik a természeti erőforrások, anyagok felhasználásának csökkentése.

Ám a hulladékkeletkezés csökkentésére tett háztartási, családi szintű erőfeszítéseket is sorolhatjuk ebbe a kategóriába, így manapság újrahasznosításnak hívjuk azt is, amikor egy tárgyat annak érdekében alakítunk át vagy változtatjuk meg a rendeltetését (példákat mindjárt látni fogunk), hogy ne kerüljenek egy apró hiba vagy kisebb elhasználódás miatt rögtön a süllyesztőbe. Nézzük most meg, milyen konyhából vagy garázsból kikerülő tárgyak kaphatnak új feladatot ahelyett, hogy a szemetesben landoljanak.

Korlátdíszítés

A korlát díszítése számomra elég speciális témakör, és nagyon sok helyről be tudjuk szerezni a díszítőelemeket, ezért ezt külön kiemelem. Egy kinti kapaszkodó korlátban a funkcionalitásán kívül nem látunk más lehetőséget. De ha a környezeti adottságok engedik – széltől védett helyen vagyunk, van hova rögzíteni a díszítőelemeket – régi kancsókba, teáskannákba vagy cserepekbe ültetett sziklakerti növények vagy egynyári növények varázslatossá teszik a lépcsőn való fellépdelést. Az egyenes szakaszokon megszakíthatjuk a hajdan teafelszolgáló kincsek sorát egy hosszabb balkonládával, bár az kicsit nehezítheti a kapaszkodást. A teraszt vagy balkont övező korlátot is feldobhatjuk a rendelkezésre álló hely függvényében konzervdobozokba vagy erősebb ásványvizes palackokba ültetett virágokkal, fűszernövényekkel.

Egy másik ötletet is találtam, amit kert-udvar elválasztásához vagy szintén terasz korlátjának díszítéséhez is fel lehet használni: régi válltáskák, retikülök mint felakasztható virágtartók kaphatnak új feladatot. Ennél a megoldásnál gondolnunk kell valamilyen nem vízáteresztő réteg táskába helyezésére, hogy ne csöpögjön ki az anyagon keresztül az öntözővíz.

Konyhából

Bármilyen konyhai tárolódobozból (legyen az anyaga fém vagy műanyag) készíthetünk méretben passzoló növényeink számára virágtartót. Így kikerülhet az udvarra, teraszra az időjárásnak is ellenálló konzervdoboz, a teáskészletünk csorba vagy régi tagjai. Arra ügyeljünk fokozottan, hogy akármit is tároltunk előtte benne, akármi is volt eredeti feladata, az átfestés-kihelyezés-ültetés előtt mindig mindent alaposan tisztítsunk meg.

A sokoldalúan újra-felhasználható parafadugónak nem mutatnám be a teljes útóélet-repertoárját, mert az önmagában több oldalt kitenne. Álljanak most itt a növényekhez köthető „új életek”: a parafadugóból kiváló növényjelző válik egy hurkapálca vagy erősebb fapálca segítségével, ezen kívül beboríthatjuk vele a konzervdobozokat is, természetes hatást adva a külsejének, továbbá szolgálhatnak maguk is növény otthonaként.

Egy különleges, felfüggesztett virágtartót hozhatunk létre régi műanyag vagy fém bevásárlókosárból is, amit kibélelhetünk mohával, raffiával, vagy agrotextillel, filcanyaggal is, így kicsit tovább őrizhetjük a nedvességet a beleültetett virágaink számára. Garantáltan a terasz különleges éke lesz.

Garázsból

A kinti munkák kellékei – bakancs, gumicsizma – illetve a garázsban vagy melléképületben elhelyezett használati tárgyaink – kerékpár, autógumi, rozoga talicska – számára is kitalálhatunk valami izgalmas, dekorációs vagy új használatra kész funkciót. Így lehet különböző módokon gumicsizmából postaláda, felfüggesztett, strapabíró virágtartó, és egy régi, rozsdás kerékpárból is válhat a növényeink számára élettér.

Hasonlóképpen alkothatunk maradandó használati tárgyakat vagy dekoratív udvarszépítőket elhasznált autógumikból. Hasonlóan a lábbelikhez és ősrégi kerékpárokhoz, nem igazán van lehetőségünk a szeméttelepen és gyűjtőpontokon kívül máshova elhelyezni ezeket a tárgyakat, és igen fejlett, kiépített logisztikai rendszert igényel az elszállításuk, megsemmisítésük vagy újrahasznosításuk. Rengeteget csökkenthetük saját környezetterhelésünkön, ha ezeket a tárgyakat újra csatarendbe állítjuk, más funkcióban.

A saját képeimen kívüli további képek a Hasznos és Kreatív Ötletek, Morzsafarm, Garden Lovers Club, Design Decorate Realize, Zöld Bazár, Sokszínű vidék oldalakról származnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Külföldi nyaralás és növényegészségügy II.

2023. július 23. 06:40

Növénybarátként érdemes a külföldi utazásaink előtt tájékozódni a növényegészségügyi előírásokról, hiszen a tudtunkon kívül nagy kárt okozhatunk, ha a hazahozott növénnyel együtt a növény egyik betegsége vagy kártevője is beutazik vele együtt.

Töltött dagadó

2018. február 9. 12:36

A mi családunkban ez A töltött hús, így, ebben a formában, ezzel a töltelékkel.

Miből legyen sövény? II. rész – lombhullató sövénynövények

2019. június 26. 04:37

Milyen lombhullató, gyorsan növő vagy éppen dekoratív növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez? Melyik sövénynövény-fajnak mik az igényei, mire érdemes fokozottan ügyelni a kiválasztásnál?

Töltött paprika - pontyból

2019. március 10. 07:24

Nagyböjtben a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) kampányt indít a halfogyasztás népszerűsítésére.