Ház, táj blog

Mérgező gyomnövények I. – fekete csucsor, csattanó maszlag, bolondító beléndek

Agrofórum Online

A kertünkben és a tavaszi-nyári kirándulásaink alkalmával is találkozhatunk olyan gyomnövényekkel, amelyek egy része vagy a növény egésze az emberi és állati szervezetre nézve mérgező hatóanyago(ka)t tartalmaz. Ismerjük meg a leggyakrabban előforduló fajokat, hogy idejében felismerjük őket és megelőzhessük a bajt!

Mit nevezünk gyomnövénynek?

A gyomnövények meghatározásához újra és újra visszakanyarodom, ugyanis nem könnyű eldönteni, hogy egyes növényfajok mikor, hol és milyen minőségükben számítanak gyomnövénynek. Professzor Dr. Ujvárosi Miklós elismert magyar botanikus szerint „(…) gyomnak nevezünk minden növényt, amelyet nem vetettünk, nem hoz hasznot és jelenléte káros azzal, hogy a vetett növény elől elfoglalja a helyet, vagy felhasználja a talaj tápanyag- és vízkészletét.”

Ezek szerint a kertünkben megjelenő fekete csucsor, csattanó maszlag, bolondító beléndek, nadragulya, foltos bürök, kaukázusi medvetalp, farkasalma, vadkender, selyemkóró, szulákfajok stb. is gyomnövénynek, mégpedig veszélyes, mérgező növénynek minősülnek azért, mert érintésük vagy az emberi, illetve állati szervezetbe jutásuk súlyos következményekkel járhat. Amint a növényt felismertük a kertben, gyökerestül és minden növényi részét összeszedve távolítsuk el a kerti ágyásokból és a gyümölcsfák környékéről is! Ha kirándulások alkalmával találkozunk ezekkel a növényfajokkal, tartsuk távol tőlük a gyerekeket és a magunkkal hozott állatainkat is!

A hazánkban elterjedt mérgező gyomnövényfajok közül gyakoriságával és mérgező hatásával kiemelkedik a fekete csucsor, a csattanó maszlag és a bolondító beléndek, éppen ezért elsőként ezek a fajok kerülnek bemutatásra.

Szolanin hatóanyagának köszönhetően a fekete csucsor gömbölyű, fényes fekete vagy zöldesfekete bogyótermése halálosan mérgező

Mindhárom gyomnövényfaj a burgonyafélék (Solanaceae) növénycsaládba tartozik. Közös jellemzőjük a szárazsággal és hosszan tartó, meleg időjárással szembeni tűrőképesség és rendkívül mérgező hatóanyag-tartalmuk. Fontos megjegyezni, hogy bár régebbi korokban, sőt ma is egyes országokban alkalmazhatják gyógyításra a növények egyes hatóanyagait, mégis mindhárom növény gyomnövényként van számon tartva hazánkban, és sem a Magyar, sem az Európai Gyógyszerkönyvben nincsenek hivatalosan elismerve.

Fekete csucsor

A Solanaceae családba tartozó fekete csucsor (Solanum nigrum), más néven fekete ebszőlő vagy kutyabogyó egyike a legveszélyesebb, hazánkban elterjedt gyomnövényeknek. Szolanin hatóanyagának köszönhetően gömbölyű, fényes fekete vagy zöldesfekete bogyótermése halálosan mérgező: a szervezetbe kerülve hányást, izgatottságot, légszomjat, fejfájást, izom- és emésztőrendszeri görcsöket, lázat, ájulást okozhat. A mérgezés halálos kimenetelű is lehet a szervezetbe került mennyiségtől, a személy korától és szervezetének ellenállóképességétől függően.

A fekete csucsor fiatal hajtásain a szárak zöld színűek később sötétebbre, majdnem feketére színeződnek

A fekete csucsor egyéves, magról szaporodó lágyszárú növény. Szárai dúsan elágaznak. Közepes magassága 30-50 cm, de szerves anyagokban gazdag talajokon akár 90 cm magasra is megnőhet. Fiatal hajtásain a szárak zöld színűek később sötétebbre, majdnem feketére színeződnek. Levelei sötétzöld színűek, molyhos tapintásúak, változatos alakúak – általában lándzsa formájúak, fűrészes levélszéllel. Virágai öt fehér, hegyes sziromlevélből állnak. Rostos gyökerei rövidek, de erősen elágazóak. Melegigényes növény: tavasz végén csírázik, augusztusban pedig már magot érlel, így a nyári és az őszi hónapokban találkozhatunk vele. Hazánkban mindenütt számítanunk kell a jelenlétére, kiváltképp bolygatott szántóföldi területeken és azok környékén.

A fekete csucsor virágai öt fehér, hegyes sziromlevélből állnak

Csattanó maszlag

A Közép-Amerikában őshonos csattanó maszlag (Datura stramonium) – népies nevén pukkantófű, dögfű, ördögtrombita vagy csudafa levél – nemcsak hazánkban, de Földünk melegebb éghajlatú vidékein is általánosan elterjedt gyomnövényfaj. Egyes növényi hatóanyagainak (atropin, hioszciamin és a kettő keverékéből létrejövő daturin) köszönhetően halálosan mérgező. A hatóanyagok szervezetbe kerülésének hallucinogén hatása mellett az arc erősen kipirosodik, kitágul a pupilla, felgyorsul a pulzus és kiszárad a nyálkahártya. Magvainak elfogyasztását követően már fiatal felnőttek esetében is érzékcsalódások, aluszékonyság és bódult állapot jelentkezik. Kisgyermekek esetén már 15-20 mag elfogyasztása is halálos lehet.

A csattanó maszlag gyors növekedéssel terebélyes növénnyé fejlődik

A fekete csucsorhoz hasonlóan kedveli a tápanyagokban, főként nitrogénben gazdag talajokat, amelyeken gyors növekedéssel terebélyes növénnyé fejlődik. Bokorszerű habitusának létrehozásához gyorsan és hatékonyan használja fel a tápanyagokat (talajzsaroló), így kedvező körülmények között akár a 180 cm-es magasságot is elérheti. Leggyakrabban 1 m körüli magasságú növénnyel találkozhatunk. Levelei hatalmasra nőhetnek, elérhetik a 20-30 cm-es hosszúságot is, alakjuk ovális, öblösen fogazottak, végük erősen hegyes. A levélhónaljakban növő, mutatós virágai tölcsér alakúak, fehér színűek, és elérhetik a 2,5-5 cm-es hosszúságot (ennek okán sok helyen dísznövényként is tartják). Diónagyságú, 4 belső rekeszre osztott toktermése jellegzetes, erősen tüskés. Apró (alig 3-4 mm hosszú) vese alakú magvai sötétszürke vagy fekete színűek.

A csattanó maszlag mutatós virágai tölcsér alakúak, fehér színűek és elérhetik a 2,5-5 cm-es hosszúságot

A csattanó maszlag a Solanaceae család tagjaként rendkívüli károkat okozhat az ugyanebbe a növénycsaládba tartozó burgonyában, ezenkívül a kukorica- és napraforgó-termesztők életét is megkeseríti. Érdekesség, hogy a talajban lebomló maradványainak a diólevélhez hasonló allelopatikus hatása van, vagyis gátolja más növények magvainak csírázását és fejlődését.

Nyár közepére a csattanó maszlag elérheti a 80-100 cm-es magasságot is

Bolondító beléndek

A bolondító beléndek (Hyoscyamaus niger), más néven bolondítófű vagy csábítófű minden része nagyon mérgező. Ez a gyomnövényfaj nemcsak Európában, de az ázsiai és az afrikai kontinensen is elterjedt. Hatóanyagai, a hioszciamin, az atropin és a szkopolamin az emberi szervezetbe jutással nyugtalanságot és hallucinációkat idéznek elő, zavart okozva az agy működésében. Jellemző tünetek még a beszéd érthetetlenné válása, hidegrázás, és a test görcsös rángatózása, illetve megfeszülése. Súlyos esetben a fogyasztása agykárosodást és halált is okozhat.

A bolondító beléndek szára és a levelei mirigyes szőrrel borítottak

A bolondító beléndek megjelenése igen különleges: kerekded vagy tojásdad tőlevelei közül kinövő, belül üreges szára akár 1 m magasra is megnőhet. A száron elhelyezkedő levelek szőrösek, vastagok és fogazottak, a szár alsó részéhez levélnyéllel kapaszkodnak, a fentebbi levelek szárölelők. A szár és a levelek mirigyes szőrrel borítottak. Májustól augusztusig hozza halványsárga, barnás erezetű virágait, amelyek a felső levelek hónaljában egyenként, a szár tetején sűrűbben állnak. A virágokat egyenként egy zöld színű, erősen szőrözött, egy darabból álló kehely fogja körül. A kehely a virág elnyílása után is a növényen marad, kissé megnő és körülfogja a toktermést, amelyben érlelődnek a növény barnásszürke színű, vese alakú, kissé lapított, recés felületű magjai.

A beléndek száron elhelyezkedő levelei szőrösek, vastagok és fogazottak

A bolondító beléndek kedvező feltételek mellett egynyári, kedvezőtlen időjárás esetén kétnyári növény. Utóbbi esetben az első évben tőállású nagy leveleket fejleszt, melyek sűrű levélrózsát alkotnak a talaj felett. Kedvezőtlen időjárás (korán beköszöntő hidegebb idő, kevesebb napsütés) esetén ezzel a tőlevélrózsával telel át, majd második évben magas szárat növeszt, virágokat nevel és magot érlel. Kedveli a vízpartokat, a megművelt mezőgazdasági területeket és legelőket, ezenkívül a félárnyékos, szemetes helyeken is képes fejlődni.

A beléndek májustól augusztusig hozza halványsárga, barnás erezetű virágait, amelyek a felső levelek hónaljában egyenként, a szár tetején sűrűbben állnak

Kapcsolódó cikkek:

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Minden fontos tudnivaló a télen elvégzett metszésről

2025. január 8. 05:40

Ha betartjuk a téli metszés szabályait, és a megfelelő növényeket a megfelelő módon metsszük meg, akkor gyümölcstermő növényeink bőtermők, dísznövényeink pompásak és egészségesek lesznek.

Kertészek karácsonya – legjobb ötletek kis kertészeknek

2024. december 20. 05:40

Nézzünk szét a játékboltok, gazdaboltok kínálatában, mert garantáltan találunk a kis kertészek számára is gyönyörű ajándékokat a fa alá!

Legyen saját fűszerkertünk - 3. rész

2019. május 21. 04:37

Cikksorozatunk harmadik részében az árvacsalánfélék családjába tartozó rozmaring, oregánó, kakukkfű és az őszirózsafélék családjába tartozó cickafark kerülnek ismertetésre.

Az erdőgazdálkodás módjai és az élőhely-megőrzés fontossága

2022. február 28. 04:36

Milyen módjai léteznek az erdőgazdálkodásnak? Mit jelent a vágásforduló és a száradéktermelés? Hogyan kapcsolódik mindez az erdei élőhelyek megőrzéséhez?

Gyere velem

2018. szeptember 29. 04:30

Évekkel ezelőtt a TV-ben egy késő esti műsorban bemutatta egyik könyvét Dr. Gyarmati Andrea gyermekorvos, neves úszónő, Gyarmati Dezső lánya. A könyv címe: Gyere velem. Hogy ezt miért bocsátottam előre, annak most adom a magyarázatát.

Madáretetés a ház körül – melyik madárfaj hol keresi az eleséget?

2019. december 20. 04:38

Hol keresik a táplálékot a kertünkbe élelmet kutató madárfajok? Hogyan viszonyulnak a többi madárfajhoz? Mik a legfontosabb dolgok, amiket tudnunk kell a viselkedésükről?