Ház, táj blog

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

Agrofórum Online

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

A fehér gólya hazánk legismertebb nagy testalkatú madara. Köszönhető ez annak is, hogy közel élnek hozzánk, az évről évre visszatérő gólyák ugyanott, vagy a közelben nevelik fel következő évben is a fiókáikat, így egy-egy község, család is már teljes jogú közösségi tagjaiként szereti ezeket a gyönyörű állatokat.

Köztudott, hogy vonuló madár, vagyis a telet Afrika trópusi területein tölti. Augusztus végén-szeptemberben indulnak útnak, az időjárás függvényében – és részben a globális éghajlatváltozásnak köszönhető az is, ha egyes madarak itthon töltik a telet nálunk.

Nemcsak a gólyák

A Magyar Madártani Egyesület és önkéntesek megfigyelései szerint nemcsak a nálunk áttelelő gólyák száma emelkedik, hanem néhány vonuló rovarevő énekesmadáré is, például a házi rozsdafarkú, a barátposzáta, a csilpcsalpfüzike, az erdei szürkebegy, a cigánycsuk, és a nem verébalakúakhoz tartozó örvös galamb áttelelő példányainak száma is emelkedett az elmúlt években Magyarországon.

Az egészséges, áttelelő fehér gólyák nem szorulnak a segítségünkre
Az egészséges, áttelelő fehér gólyák nem szorulnak a segítségünkre

Nemcsak az enyhe telek miatt

A településeken, vagy az emberlakta területek közelében élő madárfajok a télen is megfelelő életkörülmények (pl. etetés) hatására egyre nagyobb arányban hagytak fel a vonuló vagy részben vonuló viselkedéssel és váltak állandó madárrá az elmúlt száz évben.

Ez az alkalmazkodási folyamat a szakértők szerint nem állt meg, így napjainkban is megfigyelhető több más, elsősorban városiasodott fajnál, hogy nálunk töltik a téli hónapokat is. A már említett fajok – a csilpcsalpfüzike, a házi rozsdafarkú, az erdei szürkebegy, a barátposzáta, a cigánycsuk vagy az örvös galamb – részben hazai fészkelő állományból származó, részben pedig északabbról hozzánk érkező példányai az elmúlt években már rendszeresen átteleltek nálunk. A megfigyelések alapján úgy tűnik, hogy mindegyik faj esetében növekszik a viselkedés előfordulásának gyakorisága, és ez biztosan nem magyarázható minden esetben az enyhe telekkel, hiszen az elmúlt években előfordultak kifejezetten fagyos és havas téli hónapok – tette közzé a Magyar Madártani Egyesület a hivatalos honlapján.

Az ember közelében élő madárfajok viselkedése idővel megváltozhat
Az ember közelében élő madárfajok viselkedése idővel megváltozhat

Azok figyelmébe, akik gólyával találkoznak

Ahogy az Egyesület is kiemelte, a téli hónapokra itthon maradt fehér gólyák nem betegek vagy sérültek, hanem a természetes alkalmazkodási viselkedés részeként maradnak itthon.

Az Egyesület közleménye szerint a Magyarországon áttelelő, egészséges fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük nem szükséges.

Ha egy gólya itthon maradt, az nem feltétlen azt jelenti, hogy sérült vagy beteg
Ha egy gólya itthon maradt, az nem feltétlen azt jelenti, hogy sérült vagy beteg

A változatos táplálkozású fehér gólyáink segítségére vannak a téli álmot nem alvó rágcsálók (főként egerek, pockok). Ezekre a fajokra gond nélkül tudnak vadászni a többnyire hómentes gyep- és szántóterületeken. Ha pedig nem találnának táplálékot, akkor egy-kétnapos repüléssel melegebb, mediterrán területekre tudnak húzódni.

Az itthon maradó fehér gólyák között egyre több lehet a „veterán”, azaz az olyan madár, amely sikeresen túlélt legalább egy áttelelést. Ez azért fontos, mert így az egyre finomodó túlélési stratégia birtokában vághatnak bele a következő itthon töltött téli hónapokba.

Ha beteg gólyát találunk, értesítsük a területileg illetékes nemzeti parkot!

A beteg, legyengült gólyát a legkönnyebben úgy ismerjük fel, hogy nem röpképes. Ha napokon keresztül olyan helyen látunk gólyát földön ülni, ahol nincs számára táplálék, és akkor sem repül fel, amikor lassan felé sétálunk, akkor mihamarabb értesítsük a területileg illetékes nemzeti park őrszolgálatát!

Minden madárbarát nevében kívánok szép, meghitt téli hónapokat a kedves Olvasónak!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Mivel tudom kezelni a sárguló kenderpálmát?

2023. október 7. 04:38

Mi baja lehet a kenderpálmáknak? Mivel tudom őket kezelni, ha még menthetők egyáltalán? Nyáron ültettük ki a helyükre, nagyon elszomorodott állapotban vannak.

Készítsük fel repcénket az áttelelésre!

2023. október 2. 14:10

Az őszikáposztarepce-termesztés eredményességét nagyban befolyásolja az, hogy az állomány milyen tőszámmal, fejlettségi és egészségi állapotban telel át. Az elmúlt évtizedben a növekedésszabályozás a jövedelmező repcetermesztés elengedhetetlen technológiai elemévé vált.

Mennyi ideig kell még a kertben elviselni a poloskákat?

2024. október 4. 04:40

Itt van az ősz, de nem akar véget érni a poloskainvázió a kertemben. Mennyi ideig kell még elviselni a poloskákat?

Ismét fenyeget a sárgarozsda

2023. április 23. 08:36

A sárgarozsda amilyen hírhedt és veszélyes kórokozó, fungicidekkel viszont rendkívül jól kontrollálható. A helyes védekezés kulcsa nem az alkalmazandó készítmény kiválasztása, hanem a helyes időzítés, a kórokozó mielőbbi észlelése.