Ház, táj

Mit kell tudni a hazánkban élő magányos darázsfajokról?

Agrofórum Online

Életmódjukat tekintve a darázsfajokat két nagy csoportba oszthatjuk, így megkülönböztetünk magányos és társas darázsfajokat. Ismerkedjünk meg a magányos darazsak szokásaival és legfőbb fajaival!

A magányos darazsak a darázsvilág „vadméhei”, ugyanis hozzájuk hasonló leginkább az életmódjuk: egyedül élnek, azaz nem alapítanak kolóniákat úgy, mint a társas darazsak és családban élő méhek.

A magányos darazsak testmérete általában kisebb, mint a társas darazsaké. A petéiket saját maguk által készített fészekbe rakják le és egyedül nevelik fel az utódokat. Viselkedésükre általánosan jellemző, hogy kevésbé agresszívek a társas darazsaknál, de ha fenyegetve érzik magukat vagy az utódaikat, előfordul, hogy megszúrják az embert. Magyarországon ebbe a csoportba tartoznak a lopódarazsak és a fürkészdarazsak is.

A pókok réme: a gyakori lopódarázs

A gyakori lopódarázs (Sceliphron destillatorium) Magyarországon és Európában egyaránt általánosan elterjedt, magányos darázsfaj. Leginkább padláson, vályogházak falain találkozhatunk velük. Fészküket sárból építik, melyeket az említett vályogfalakra, gerendákra vagy kövekre rakják le.

Biztosan mindannyian találkoztunk már vele, mert viszonylag nagy méretű, és jellegzetes külseje van: teste karcsú és fekete színű, rajta kisebb sárga mintázattal. Jellemző tulajdonsága, hogy a tort és potrohot összekötő hosszú, vékony potrohnyél sárga színű. Teljesen fekete potroha kicsi és a hosszú potrohnyéllel együtt lopótökre emlékeztet: innen kapta a nemzetség a nevét. Lábai is sárgák, végük fekete.

Gyakori lopódarázs
Gyakori lopódarázs

Fő táplálékai a környezetében élő különböző pókfajok. Szúrásukkal megbénítják a pókokat, mielőtt a fészekhez viszik őket. A megbénult pók bizarr, de annál praktikusabb módon a lerakott peték otthonaként és táplálékaként fog szolgálni: pók testében kikelő darázsifjak belülről elfogyasztják a pórul járt áldozatot.

A gyakori lopódarázst a szakma nem tekinti kártevőnek Magyarországon, sőt, fontos szerepet játszanak a pókpopulációk kordában tartásában. Az emberre normál körülmények között semmilyen veszélyt nem jelent. Szelíd darázs, azonban fenyegetettség esetén nagyon ritkán előfordulhat, hogy támadásba lendül.

A kártevők pusztítója: az óriás fürkészdarázs

Az óriás fürkészdarázs (Dolichomitus imperator) a gyakori lopódarázshoz hasonlóan Európában általánosan elterjedt, és főként kiterjedt erdőkben, réteken, és nagyobb kertekben találkozhatunk velük.

Testhosszuk 20-35 mm, karcsú testük és csápjaik feketék, lábai vörös színűek, de a hátsó lábai alsó része is fekete. Feje lekerekített. A nőstény fekete tojócsöve hosszabb, mint a teste.

Kifejezett támogatói a növényvédelemnek, ugyanis természetes ellenségei számos kártevő rovarfajnak. Ez annak köszönhető, hogy a parazitoid darázsfajok közé tartoznak, ami annyit jelent, hogy más rovarok lárváiba teszi a nőstény a petéket hosszú tojócsöve segítségével.

Óriás fürkészdarázs
Óriás fürkészdarázs

A gazdatestbe lerakott peték rövid időn belül kikelnek a gazdaszervezet belsejében. A kikelést követően a fürkészdarázs-lárvák belülről felemésztik a gazdatestet.

Általában a fürkészdarázs-fajok nem válogatósak, ha gazdatestről van szó, pókok és levéltetvek kifejlett egyedeibe, vagy hernyókba, bábokba is beleteszik a petéiket. Az óriás fürkészdarázs kivétel, ez a faj sokkal válogatósabb: csak a xilofág (fák, cserjék szárában, törzsében, a kérgek alatt élősködő) rovarok lárváiba helyezi petéit. Egyes gazdatest-fajokat nagyon nehéz megközelíteniük, mégis sikerrel járnak: az óriás fürkészdarázs finom csápjaival még a kéreg alatt lapuló lárvát is könnyen megtalálja.

Az óriás fürkészdarázs az emberre semmilyen veszélyt nem jelent.

A legyek réme, az óriás csőrösdarázs

Az óriás csőrösdarázs (Bembix rostrata) ritkábban fordul elő, mint két magányos darázstársa. Közép-Európa homokos területein lehet vele találkozni. A szakirodalom homoki darázsfajként is jellemzi, ugyanis a puha homokba alakítja ki gondosan a fészkét.

Nevében nagyon hasonlít az óriás tőrösdarázsra, de két teljesen eltérő fajról van szó, és minden másban különböznek egymástól.

Óriás csőrösdarázs
Óriás csőrösdarázs

Elsősorban legyekkel táplálkozik. A legyeket repülés közben kapja el, a szárnyuknál fogva. Erős csáprágójával megragadja a legyeket, majd a föld alatti, homokban kialakított, szerteágazó fészekrendszerébe viszi le őket. Ezekbe a fészekkamrákba halmozza fel a legyeket, amit a kikelő lárvák fogyasztanak el, egészen addig, míg az ivarérett állapotot el nem érik.

Nem agresszívek, az emberre nem jelentenek veszélyforrást.

A képek a Magyar Rovartani Társaság és a European Environmental Agency oldaláról származnak.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Egyedi adventi naptár – ötletek felnőtteknek

2024. november 29. 05:40

A folytatólagos, minden napra jutó feladatok, lelki táplálékok, meglepetések nagy örömmé tudják tenni a felnőttek számára is ezt a négy hetet. Találjunk ki felnőtt szeretteinknek valami különlegességet „adventi naptár” gyanánt!

Egyedi adventi naptár – ötletek gyerekeknek

2024. november 27. 05:40

Az adventi naptár szuper lehetőség gyerekeknek és felnőtteknek arra, hogy segítsen ráhangolódni a téli ünnepekre, és minden napban legyen egy kis csodával megédesített várakozás.

Két új, növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású anyag került fel a hivatalos listára

2024. november 25. 05:40

A magnézium-hidroxid és a takarmánybaltacim-pellet is bekerült az Európai Unió nyilvántartásába, mint növényvédelmi hatású egyszerű anyag. A hivatalos értékelés során meghatározzák, hogy mekkora dózisban, és milyen növénykultúrában alkalmazhatók.

A darazsak is segítik a beporzást

2018. szeptember 19. 14:40

A kutatások hiánya a darazsak védelmének kidolgozását is akadályozza, pedig számuk csökken a klímaváltozás és az élőhelyek zsugorodása miatt.

Nyolcvanötmillió éves darázsfajokat fedeztek fel az ELTE kutatói

2022. augusztus 8. 11:26

Három, a tudomány számára teljesen új, nyolcvanötmillió éves darázsfajt fedeztek fel az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatói Ajka közelében.

Kínai darázs tizedeli a spanyol gesztenyéseket

2019. január 28. 09:17

Az elmúlt három évben, amióta a kártevő megjelent, számtalan fa pusztult el, ezért a károk korlátozása érdekében egyes gazdálkodók elégetik a fertőzött fákat az egészségesek védelme érdekében.

Megszúrt, megcsípett, megkarmolt ­– mit tegyek?

2024. augusztus 11. 12:10

Amikor fáj, de még nem kell az orvos. Gyors segítség – hűtés, melegítés, fertőtlenítés, vagy amire szükség van – kisebb bőrsérülések esetén.