Ház, táj

Mit kell tudni a hazánkban élő magányos darázsfajokról?

Agrofórum Online

Életmódjukat tekintve a darázsfajokat két nagy csoportba oszthatjuk, így megkülönböztetünk magányos és társas darázsfajokat. Ismerkedjünk meg a magányos darazsak szokásaival és legfőbb fajaival!

A magányos darazsak a darázsvilág „vadméhei”, ugyanis hozzájuk hasonló leginkább az életmódjuk: egyedül élnek, azaz nem alapítanak kolóniákat úgy, mint a társas darazsak és családban élő méhek.

A magányos darazsak testmérete általában kisebb, mint a társas darazsaké. A petéiket saját maguk által készített fészekbe rakják le és egyedül nevelik fel az utódokat. Viselkedésükre általánosan jellemző, hogy kevésbé agresszívek a társas darazsaknál, de ha fenyegetve érzik magukat vagy az utódaikat, előfordul, hogy megszúrják az embert. Magyarországon ebbe a csoportba tartoznak a lopódarazsak és a fürkészdarazsak is.

A pókok réme: a gyakori lopódarázs

A gyakori lopódarázs (Sceliphron destillatorium) Magyarországon és Európában egyaránt általánosan elterjedt, magányos darázsfaj. Leginkább padláson, vályogházak falain találkozhatunk velük. Fészküket sárból építik, melyeket az említett vályogfalakra, gerendákra vagy kövekre rakják le.

Biztosan mindannyian találkoztunk már vele, mert viszonylag nagy méretű, és jellegzetes külseje van: teste karcsú és fekete színű, rajta kisebb sárga mintázattal. Jellemző tulajdonsága, hogy a tort és potrohot összekötő hosszú, vékony potrohnyél sárga színű. Teljesen fekete potroha kicsi és a hosszú potrohnyéllel együtt lopótökre emlékeztet: innen kapta a nemzetség a nevét. Lábai is sárgák, végük fekete.

Gyakori lopódarázs
Gyakori lopódarázs

Fő táplálékai a környezetében élő különböző pókfajok. Szúrásukkal megbénítják a pókokat, mielőtt a fészekhez viszik őket. A megbénult pók bizarr, de annál praktikusabb módon a lerakott peték otthonaként és táplálékaként fog szolgálni: pók testében kikelő darázsifjak belülről elfogyasztják a pórul járt áldozatot.

A gyakori lopódarázst a szakma nem tekinti kártevőnek Magyarországon, sőt, fontos szerepet játszanak a pókpopulációk kordában tartásában. Az emberre normál körülmények között semmilyen veszélyt nem jelent. Szelíd darázs, azonban fenyegetettség esetén nagyon ritkán előfordulhat, hogy támadásba lendül.

A kártevők pusztítója: az óriás fürkészdarázs

Az óriás fürkészdarázs (Dolichomitus imperator) a gyakori lopódarázshoz hasonlóan Európában általánosan elterjedt, és főként kiterjedt erdőkben, réteken, és nagyobb kertekben találkozhatunk velük.

Testhosszuk 20-35 mm, karcsú testük és csápjaik feketék, lábai vörös színűek, de a hátsó lábai alsó része is fekete. Feje lekerekített. A nőstény fekete tojócsöve hosszabb, mint a teste.

Kifejezett támogatói a növényvédelemnek, ugyanis természetes ellenségei számos kártevő rovarfajnak. Ez annak köszönhető, hogy a parazitoid darázsfajok közé tartoznak, ami annyit jelent, hogy más rovarok lárváiba teszi a nőstény a petéket hosszú tojócsöve segítségével.

Óriás fürkészdarázs
Óriás fürkészdarázs

A gazdatestbe lerakott peték rövid időn belül kikelnek a gazdaszervezet belsejében. A kikelést követően a fürkészdarázs-lárvák belülről felemésztik a gazdatestet.

Általában a fürkészdarázs-fajok nem válogatósak, ha gazdatestről van szó, pókok és levéltetvek kifejlett egyedeibe, vagy hernyókba, bábokba is beleteszik a petéiket. Az óriás fürkészdarázs kivétel, ez a faj sokkal válogatósabb: csak a xilofág (fák, cserjék szárában, törzsében, a kérgek alatt élősködő) rovarok lárváiba helyezi petéit. Egyes gazdatest-fajokat nagyon nehéz megközelíteniük, mégis sikerrel járnak: az óriás fürkészdarázs finom csápjaival még a kéreg alatt lapuló lárvát is könnyen megtalálja.

Az óriás fürkészdarázs az emberre semmilyen veszélyt nem jelent.

A legyek réme, az óriás csőrösdarázs

Az óriás csőrösdarázs (Bembix rostrata) ritkábban fordul elő, mint két magányos darázstársa. Közép-Európa homokos területein lehet vele találkozni. A szakirodalom homoki darázsfajként is jellemzi, ugyanis a puha homokba alakítja ki gondosan a fészkét.

Nevében nagyon hasonlít az óriás tőrösdarázsra, de két teljesen eltérő fajról van szó, és minden másban különböznek egymástól.

Óriás csőrösdarázs
Óriás csőrösdarázs

Elsősorban legyekkel táplálkozik. A legyeket repülés közben kapja el, a szárnyuknál fogva. Erős csáprágójával megragadja a legyeket, majd a föld alatti, homokban kialakított, szerteágazó fészekrendszerébe viszi le őket. Ezekbe a fészekkamrákba halmozza fel a legyeket, amit a kikelő lárvák fogyasztanak el, egészen addig, míg az ivarérett állapotot el nem érik.

Nem agresszívek, az emberre nem jelentenek veszélyforrást.

A képek a Magyar Rovartani Társaság és a European Environmental Agency oldaláról származnak.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Vágott virágok a temetőben – minden, amit tudni érdemes

2024. október 25. 05:40

Mindenszentek napja keresztények ünnepe, egyben az üdvözült lelkek emléknapja, amelyet november 1-jén ünneplünk. Ilyenkor elhunyt szeretteinkre emlékezve kilátogatunk hozzájuk a temetőbe, ki-ki a maga „ajándékával”: virággal, koszorúval, mécsesekkel.

Tökfélék a kertben és a konyhában – a termesztett tökök, II. rész

2024. október 20. 05:40

A spárgatök, a csillagtök és az olajtök sokrétű felhasználásuk és egyszerű termesztésük miatt egyre gyakrabban kerülnek a házikerti vetésforgóba is. Mi a titka ezeknek a tökféléknek?

Hogyan előzzük meg a darázskárt a szőlőben?

2018. augusztus 24. 07:49

F. Géza kérdése: Még nem szeretnénk szüretelni, de egyre inkább lepik a darazsak a szőlőt, utána más rovarok is megjelennek. Mit lehet tenni ellenük?

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

Darázsveszély a kertben – és a megoldások

2024. augusztus 22. 07:10

A darazsak emlékeznek, és ha el is űzzük őket, a következő évben visszatérnek ugyanarra a helyre, ahol előzőleg megtelepedtek.

Mit kell tudni a hazánkban élő társas darázsfajokról? - I. rész

2024. augusztus 30. 05:40

Magyarországon a leggyakrabban a társas darázsfajok képviselőivel találkozhatunk. Közülük a leggyakoribbak a kecskedarázs, a német darázs és a padlásdarázs.