Ház, táj blog

Mutasd a neved, megmondom, ki vagy! – I. rész

Agrofórum Online

A növények nevei sok esetben árulkodók: valamilyen külső tulajdonságukra (alakjukra, színükre), virágzásuk idejére vagy kedvelt élőhelyükre is utalhatnak vele.

Amikor tavasszal a kertészeteket és virágboltokat látogatjuk, elámulhatunk a gyönyörű növények között, no meg egy pillanatra megállhatunk a névtábláik felett is. Némely növény neve meglehetősen különleges, vagy éppen megmosolyogtató, esetleg furcsa lehet. (Én például nem tudom összeegyeztetni a kőtörőfű bájos és törékeny megjelenését a nevének kissé agresszív hangzásával).

Akárhogy is, érdemes utánanézni egy-két növény nevének, mert egyrészt nagyon sokat elárul magáról, másrészt meglepő élettani vagy történelmi vonatkozásokra is fény derülhet.

Hajnalka

Ebben a cikkben a virágzásuk idejét eláruló növények és az élettevékenységükre, élőhelyükre utaló nevűek szerepelnek. A következő cikkben megismerkedünk a macskamentával, és a történelmi vagy hitvilági vonatkozású növénynevekkel is.

Kőtörőfű apró virágai
Virágzás idejére utaló nevek
TéltemetőHa a téli idő is engedi, már február végén virágba borítja az erdei avarszintet, ezért télikének is nevezik. A régi mondás is úgy tartja, hogy ha kinyílik a téltemető, megérkezett a tavasz.
HóvirágEhhez a növényhez egy részletet raknék csak be egy népi mendemondából:
„(…) amikor Isten a Földet megteremtette, és télen színtelen hóval takarta be a tájat, a hó elindult magának színt keresni. De kire számíthatott volna a természetben, akitől színt kérhetett volna ilyenkor? Egyedül a hóvirágot szólíthatta meg, aki ezt mondá néki:
– Ha tetszik Néked a fehér kabátom, a Tiéd lehet. – Így kapott a hó eztán fehér színt, a hóvirág pedig oltalmat a hótól. (…)”  
Májusi gyöngyvirágBálint gazda szerint a legszebb kifejezés a szeretetre a magyar nyelvben: „gyöngyöm, virágom!”: „A szeretet, a szerelem és a szűziesség szimbólumaként kapta a nevét a májusi gyöngyvirág.” Az igazi tavaszt meghozó növényként is tisztelik, például Franciaországban a május elsejét gyöngyvirággal köszöntik.
Pünkösdi rózsaA bazsarózsa népi elnevezése a pünkösdi rózsa, mivel a növény virágzása általában egybeesik a keresztény ünneppel. Nem titkolt szándéka volt a névadásnak, hogy az egyrészt szláv (bazsa ~ bozsur = isteni), másrészt török eredetű (basa = rangos, előkelő) nevet pogány eredetéből adódóan ne használják a keresztény országban.
ŐszirózsaKevés dúsan virágzó növény áll ősszel a rendelkezésünkre, ezért van nagy jelentősége az őszirózsának, amely a nyár közepétől virágzik hónapokon keresztül. Magyarországon is őshonos pozsgás őszirózsa egyik alfaja, a sziki őszirózsa.
Karácsonyi / húsvéti kaktuszMindannyian tudni véljük, hogy a karácsonyi kaktusz télen, az ünnepek idején virágzik, míg a húsvéti kaktusz március végétől borul jellemzően virágba. Azonban alaposan megtréfálhatnak minket a kis huncutok, mert előfordul, hogy évente kétszer virágoznak, vagy „rossz időben” hozzák a virágokat. Biztosan megkülönböztetni a virágok és a levelek alakjáról lehet: A karácsonyi kaktusz virága hosszúkás, levelei cakkozottak, míg a húsvéti kaktusz virága csillag alakú, levelei gömbölyűek.
NyáriorgonaElnevezése ellenére a májusban virágzó közönséges orgonának (Syringa vulgaris) csak távoli rokona, pusztán virágának színeiben és alakjában hasonlít kicsit hozzá. A nyáriorgona júliustól októberig tartó virágzásával oszlopos tagja a lepke- és méhbarát kerteknek.
HajnalkaVannak növények, amelyek nem az év egy-egy szakát, hanem egy napszakot követelnek maguknak a virágaikkal. Ahogy Tompa Mihály is írta:
„A virágok között, a szerény folyóka,
A pirosló hajnalt szerette régóta;  
Ki őt enyelegve hítta hajnalkának.
Hajnal és hajnalka boldogok valának.”
Pünkösdi rózsa – más néven bazsarózsa
Élettevékenységre, élőhelyre utaló nevek
NapraforgóA napraforgó a tányérjával követi a Nap járását: a fiatal növény reggel kelet felé néz, majd napközben úgy fordul, hogy este nyugat felé „nézzen”, majd éjszaka szép lassan visszafordul kelet felé, és kezdődik elölről. A „napraforgás” csak a virág fejlődésének egy szakaszában létezik: amikor a virág túl nehézzé válik, a növények többsége kelet felé nézve megáll, hogy a kelő nap fényében minél hamarabb felmelegedjenek, és így csábítóbbak legyenek a repülő rovarok számára.
Vénusz légycsapójaA legismertebb rovaremésztő növény, amely Észak-Amerikában őshonos, de négy fal között is tarthatjuk. Ez a növényke a leveleinek végén neveli az édes illatot árasztó csapdáit. Amikor egy megfelelő nagyságú áldozat kerül a levelek közé, a csapda légmentesen bezárul és emésztőnedvekkel telik meg, amíg a zsákmányt meg nem emészti. Az emésztés után, ami egy-két hét alatt zajlik le, a csapda újra kinyílik.
KövirózsaSemmi köze az „igazi” rózsákhoz, de alakjával kiérdemelte ezt a szép nevet. A „kövi” előtag egyrészt szívósságára, elpusztíthatatlanságára utal, másrészt a tisztes helytállására a szélsőségesen köves-sziklás környezetben.
ÚtifűfélékEnnek a növénynemzetségnek az elnevezése nem hagyott sokat a képzeletre: gyakoriak az utak mentén és kedvelik a megművelt földeket. Közülük a legismertebb faj a lándzsás útifű, melynek a latin „Plantago lanceolata” elnevezése onnan ered, hogy a növény alakja lándzsára, illetve „széles talpra” (planta) hasonlít.
KőtörőfűEz a sziklakertbe bátran ültethető évelő a sziklás, kavicsos, köves helyeket kedveli, sőt ahol megtelepszik és jól érzi magát, gyorsan el is szaporodik (gyakorlatilag utat „törve” magának).

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

„Lépésváltás” a napraforgó-termesztésben

2018. november 1. 10:43

A helyes hibridmegválasztás fontos, de nem egyedüli tényezője a napraforgó termesztéstechnológiai fejlesztésének. Elengedhetetlen, hogy az adott tulajdonságú hibridet megfelelő intenzitású növény modell alkalmazásával termesszük. A DE Növénytudományi Intézete által koordinált több évtizedes, kiterjedt napraforgó-kísérletek adatainak részletes feldolgozása arra hívta fel a figyelmet, hogy az agrotechnikai tényezők egyedi, individuális hatásain túl legalább olyan fontos az azok közötti interaktív hatások ismerete és felhasználása a technológia hatékonyságának növelése érdekében.

KWS új generációs kukoricahibridek 2019-ben - Gazdavélemények

2018. október 29. 10:27

A KWS Magyarország Kft. a 2019-es szezonra két új kukorica-, és egy napraforgóhibridet mutat be a magyar gazdálkodóknak.

Elég ma a műtrágya a sikeres termesztéshez? Válasz: egyértelműen nem.

2023. október 24. 10:09

Változnak az idők, és napjaink összetett gazdasági-környezeti rendszerében nem lehetünk a megszokás rabjai. Nem lehet elégszer hangsúlyozni: szemléletváltást követel az agrárium számos területe: a növénytermesztésben a fajtaválasztás, tápanyag-utánpótlási stratégia átalakítása pedig elengedhetetlennek bizonyul. Szakértők beszélnek a Gyulatanyán megrendezett kukorica-napraforgó szakmai napon arról, hogy milyen tényezőkre kell a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektetni. Az országos és Nemzetközi Kukorica és Napraforgó Tanácskozás, Fajta- és Növényvédelmi Technológia Bemutatón Augusztinyi András (Nébih), a VulcanAgro Kft., a Nitrogénművek Zrt., a Magyar Kukorica Klub Egyesület, valamint a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, végül a NÉBIH és a NAK várták a téma iránt érdeklődőket.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők a napraforgóban – 11. rész

2022. január 31. 12:08

A napraforgót, amely vetésterületét tekintve a harmadik legnagyobb szántóföldi növényünk, inkább „gombás” mintsem „rovaros” növénykultúraként emlegetjük. Ami nem azt jelenti, hogy ne lennének olyan kártevői, amelyek időnként akár komolyabb károkat is okozhatnak. A tavalyi év is hozott ebből a szempontból meglepetéseket, én legalábbis így láttam.