Ház, táj blog

Mutasd a neved, megmondom, ki vagy! – I. rész

Agrofórum Online

A növények nevei sok esetben árulkodók: valamilyen külső tulajdonságukra (alakjukra, színükre), virágzásuk idejére vagy kedvelt élőhelyükre is utalhatnak vele.

Amikor tavasszal a kertészeteket és virágboltokat látogatjuk, elámulhatunk a gyönyörű növények között, no meg egy pillanatra megállhatunk a névtábláik felett is. Némely növény neve meglehetősen különleges, vagy éppen megmosolyogtató, esetleg furcsa lehet. (Én például nem tudom összeegyeztetni a kőtörőfű bájos és törékeny megjelenését a nevének kissé agresszív hangzásával).

Akárhogy is, érdemes utánanézni egy-két növény nevének, mert egyrészt nagyon sokat elárul magáról, másrészt meglepő élettani vagy történelmi vonatkozásokra is fény derülhet.

Hajnalka

Ebben a cikkben a virágzásuk idejét eláruló növények és az élettevékenységükre, élőhelyükre utaló nevűek szerepelnek. A következő cikkben megismerkedünk a macskamentával, és a történelmi vagy hitvilági vonatkozású növénynevekkel is.

Kőtörőfű apró virágai
Virágzás idejére utaló nevek
TéltemetőHa a téli idő is engedi, már február végén virágba borítja az erdei avarszintet, ezért télikének is nevezik. A régi mondás is úgy tartja, hogy ha kinyílik a téltemető, megérkezett a tavasz.
HóvirágEhhez a növényhez egy részletet raknék csak be egy népi mendemondából:
„(…) amikor Isten a Földet megteremtette, és télen színtelen hóval takarta be a tájat, a hó elindult magának színt keresni. De kire számíthatott volna a természetben, akitől színt kérhetett volna ilyenkor? Egyedül a hóvirágot szólíthatta meg, aki ezt mondá néki:
– Ha tetszik Néked a fehér kabátom, a Tiéd lehet. – Így kapott a hó eztán fehér színt, a hóvirág pedig oltalmat a hótól. (…)”  
Májusi gyöngyvirágBálint gazda szerint a legszebb kifejezés a szeretetre a magyar nyelvben: „gyöngyöm, virágom!”: „A szeretet, a szerelem és a szűziesség szimbólumaként kapta a nevét a májusi gyöngyvirág.” Az igazi tavaszt meghozó növényként is tisztelik, például Franciaországban a május elsejét gyöngyvirággal köszöntik.
Pünkösdi rózsaA bazsarózsa népi elnevezése a pünkösdi rózsa, mivel a növény virágzása általában egybeesik a keresztény ünneppel. Nem titkolt szándéka volt a névadásnak, hogy az egyrészt szláv (bazsa ~ bozsur = isteni), másrészt török eredetű (basa = rangos, előkelő) nevet pogány eredetéből adódóan ne használják a keresztény országban.
ŐszirózsaKevés dúsan virágzó növény áll ősszel a rendelkezésünkre, ezért van nagy jelentősége az őszirózsának, amely a nyár közepétől virágzik hónapokon keresztül. Magyarországon is őshonos pozsgás őszirózsa egyik alfaja, a sziki őszirózsa.
Karácsonyi / húsvéti kaktuszMindannyian tudni véljük, hogy a karácsonyi kaktusz télen, az ünnepek idején virágzik, míg a húsvéti kaktusz március végétől borul jellemzően virágba. Azonban alaposan megtréfálhatnak minket a kis huncutok, mert előfordul, hogy évente kétszer virágoznak, vagy „rossz időben” hozzák a virágokat. Biztosan megkülönböztetni a virágok és a levelek alakjáról lehet: A karácsonyi kaktusz virága hosszúkás, levelei cakkozottak, míg a húsvéti kaktusz virága csillag alakú, levelei gömbölyűek.
NyáriorgonaElnevezése ellenére a májusban virágzó közönséges orgonának (Syringa vulgaris) csak távoli rokona, pusztán virágának színeiben és alakjában hasonlít kicsit hozzá. A nyáriorgona júliustól októberig tartó virágzásával oszlopos tagja a lepke- és méhbarát kerteknek.
HajnalkaVannak növények, amelyek nem az év egy-egy szakát, hanem egy napszakot követelnek maguknak a virágaikkal. Ahogy Tompa Mihály is írta:
„A virágok között, a szerény folyóka,
A pirosló hajnalt szerette régóta;  
Ki őt enyelegve hítta hajnalkának.
Hajnal és hajnalka boldogok valának.”
Pünkösdi rózsa – más néven bazsarózsa
Élettevékenységre, élőhelyre utaló nevek
NapraforgóA napraforgó a tányérjával követi a Nap járását: a fiatal növény reggel kelet felé néz, majd napközben úgy fordul, hogy este nyugat felé „nézzen”, majd éjszaka szép lassan visszafordul kelet felé, és kezdődik elölről. A „napraforgás” csak a virág fejlődésének egy szakaszában létezik: amikor a virág túl nehézzé válik, a növények többsége kelet felé nézve megáll, hogy a kelő nap fényében minél hamarabb felmelegedjenek, és így csábítóbbak legyenek a repülő rovarok számára.
Vénusz légycsapójaA legismertebb rovaremésztő növény, amely Észak-Amerikában őshonos, de négy fal között is tarthatjuk. Ez a növényke a leveleinek végén neveli az édes illatot árasztó csapdáit. Amikor egy megfelelő nagyságú áldozat kerül a levelek közé, a csapda légmentesen bezárul és emésztőnedvekkel telik meg, amíg a zsákmányt meg nem emészti. Az emésztés után, ami egy-két hét alatt zajlik le, a csapda újra kinyílik.
KövirózsaSemmi köze az „igazi” rózsákhoz, de alakjával kiérdemelte ezt a szép nevet. A „kövi” előtag egyrészt szívósságára, elpusztíthatatlanságára utal, másrészt a tisztes helytállására a szélsőségesen köves-sziklás környezetben.
ÚtifűfélékEnnek a növénynemzetségnek az elnevezése nem hagyott sokat a képzeletre: gyakoriak az utak mentén és kedvelik a megművelt földeket. Közülük a legismertebb faj a lándzsás útifű, melynek a latin „Plantago lanceolata” elnevezése onnan ered, hogy a növény alakja lándzsára, illetve „széles talpra” (planta) hasonlít.
KőtörőfűEz a sziklakertbe bátran ültethető évelő a sziklás, kavicsos, köves helyeket kedveli, sőt ahol megtelepszik és jól érzi magát, gyorsan el is szaporodik (gyakorlatilag utat „törve” magának).

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.

SAATEN-UNION: márciusban kiszállítjuk a már megrendelt vetőmagot

2020. március 25. 15:22

Tavaszi vetőmagokból további szabad készletek állnak rendelkezésünkre, és a megrendeléseket rövid határidővel teljesítjük.

Időszerű a napraforgó fungicides védelme

2024. június 3. 07:10

A napraforgó igencsak „beteges” növény, és sok betegség súlyos mértékű, akár az állomány létét is veszélyeztető fertőzéseket is előidézhet.

Bevált eljárások és új fejlesztések a Corteva bemutatóin

2019. augusztus 1. 19:04

Az előd vállalatok gyakorlatát követve az újonnan alakult Corteva Agriscience is megszervezte ez év júniusában az ország több helyszínén szántóföldi növényvédelmi tanácskozásait és bemutatóit az új termékek és technológiai javaslatok ismertetésére. Írásunkban a Rádpusztán elhangzottakat foglaljuk össze.