Ház, táj blog

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk – II. rész

Agrofórum Online

Ki gondolta volna, hogy a fűzfakérget nemcsak teába, a napraforgóolajat nemcsak a serpenyőbe, a konyhasót nemcsak ételízesítésre használhatjuk, hanem a növényvédelemben is?

A konyhasó, a mustármagpor, a napraforgóolaj, a fűzfakéreg és az agyagos faszén granulátum is tagja annak a listának, amely az uniós ellenőrzésen és szavazáson átesett növényvédő hatású egyszerű anyagokat tartalmazza. Az előző cikkben a csalánkivonat, a szódabikarbóna és az ecet növényvédelmi hatásaival ismerkedtünk meg, most érkezzenek sorban az előbb felsorolt anyagok!

Konyhasó

A konyhasónak rovar- és gombaölő hatása is elismert, szőlőben és termesztett gombafajoknál (pl. csiperkegomba, laskagomba) sikeresen alkalmazható:

Termesztett kultúraKárosítóJavasolt alkalmazás
SzőlőLisztharmatLevélfejlődés kezdetétől fürtzáródásig 1-2 alkalommal, 0,12-0,8 g/m2.
Tarka szőlőmolyMájusban, júniusban és szeptemberben 1-3 alkalommal, minimum 15 napos időközönként 0,1-0,2 g/m2 mennyiségben.
Termesztett gombaPókhálós penész, száraz mólé*, nedves mólé**Konyhasó granulátumot foltkezelésként alkalmazhatunk, 0,03 g/kg szubsztrátumot juttatunk ki a fertőzött felületre.

*Száraz mólé: kórokozója a Lecanicillium fungicola var. fungicola, amely minden országban, ahol csiperkegombát termesztenek súlyos, rendszeresen előforduló betegséget okoz. Ez a kórokozó változatos tüneteket okoz („puffancsok”, részleges deformáció stb.). A fertőzött termőtestek felületét finom, szürkés-fehér színű gombafonalakból álló gyep borítja, míg a penészgyep alatti szövetek elszíneződnek.

**Nedves mólé: a száraz mólénál ritkábban előforduló gombabetegsége a termesztett gombáknak. Kórokozója a Mycogone perniciosa, jelentős terméscsökkenést okoz. Főként a gombafonalakat fertőzi, így a tünetekre elsősorban a „puffancsképződés” jellemző, amelyek később nedvesen megrohadnak.

A konyhasó gombaölő hatását szőlőben és termesztett gombák kórokozói ellen is alkalmazhatjuk
A konyhasó gombaölő hatását szőlőben és termesztett gombák kórokozói ellen is alkalmazhatjuk

Mustármagpor

A mustármagport a mustár (Sinapis brassica alba, Brassica juncea, Brassica nigra) magvainak porából készített vizes pépként használhatjuk fel otthoni magkezelésre gabonafélék vetése előtt.

A vizes pép őszi vagy tavaszi búza (Triticum aestivum ssp. aestivum), durumbúza (T. durum) és tönkölybúza (T. spelta) magvainak kórokozók elleni csávázására alkalmas készítmény (pl. kőüszög ellen).

A mustármagpor segítségével végzett csávázást (mag felületének lekezelése a növény csírázásának és korai fejlődésének védelme érdekében) vetés előtt kell elvégezni. 1 kg vetőmag csávázásához keverjünk össze 1,5 dkg porrá zúzott mustármagot 0,5 l vízzel! Az így nyert pép 100 kg vetőmag kezeléséhez elegendő. Törekedni kell a magvak egyenletes bevonására, amely az arra alkalmas keverőeszközzel biztosítható.

Napraforgóolaj

A napraforgóolaj a mustármagolajhoz hasonlóan gombaölő hatású, és ezt remekül kihasználhatjuk a paradicsomaink lisztharmat fertőzéseinél. A levelek kifejlődését követően 2-4 alkalommal, minimum 8 napos időközönként kezelhetjük a napraforgóolaj 0,1-0,5%-os permetlevével a növényeket, de arra nagyon vigyázzunk, hogy virágzás idején már semmiképpen ne permetezzük őket ezzel a lével, mert az olajos oldat nem tesz jót a virágoknak!

A fűzfa kérgéből nemcsak gyógytea, hanem gyümölcsfélék részére gombaölő hatású permetlé is készíthető
A fűzfa kérgéből nemcsak gyógytea, hanem gyümölcsfélék részére gombaölő hatású permetlé is készíthető

Fűzfakéreg

Míg a fűzfakéregből készült teát belső vérzések, bélhurut, reuma, ízületi bántalmak, gyomorhurut, hólyaggyulladás és láz ellen ihatjuk, a növényvédelemben gombaölő hatásáról ismert. A következő területeken védekezhetünk egyes betegségek ellen fűzfakéreggel:

  • gyümölcsfák levélfertőző gombabetegségei ellen a hajtáskezdemények megjelenésétől bimbós állapotig,
  • őszibarack tafrinája ellen a hajtáskezdemények megjelenésétől bimbós állapotig,
  • alma varasodása és lisztharmata ellen egérfüles állapottól a virágzás végéig,
  • borszőlő peronoszpórája és lisztharmata ellen az első levelek kiterülésétől fürtzáródásig.

A permetlé elkészítéséhez 40 g fűzfakérget kell 6 liter vízben megfőznünk. A kezelést 2-6 alkalommal, minimum 7 napos időközökkel végezhetjük.

Agyagos faszén granulátum

Kicsit speciálisabb, és a legtöbb háztartásban soha nem fordul meg, de jó tudni, hogy az agyagos faszén granulátum, mely aktív szenet, feketeszenet és bentonitot tartalmaz, felhasználható védőanyagként szőlőben a korai tőkeelhalást okozó gombafajok (Phaeoacremonium spp. és Phaeomoniella chlamydospora) felszaporodásának megakadályozására. Az agyagos faszén granulátumot 3 évente egy alkalommal javasolt a talajba dolgozni négyzetméterenként 50 gramm mennyiségben.

Az agyagos faszén granulátumot szőlőben háromévente javasolt alkalmazni
Az agyagos faszén granulátumot szőlőben háromévente javasolt alkalmazni

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Erő és harmónia újratöltve: 2021-ben megérkezik az új Laudis Smart® kukorica technológiai csomag

2020. december 3. 12:42

A növényvédő szer forgalmazásban a „csomagszemlélet” már nem újdonság. A gyűjtőcsomagok összetételének kialakítását többféle elv vezérelheti, közös bennük, hogy a felhasználó igényein és a számára nyújtott előnyön alapulnak.

Új permetezőgép a magyar piacon - Alacsony lémennyiség és precíz cseppméret-szabályozás a Danfoillal

2022. június 14. 15:58

A Danfoil magyarországi premierjén a gazdálkodók megismerhették azt a komplex növényvédelmi rendszert, ami például a Green Deal jövőbeli céljainak elérésében is a termelők segítségére lehet.

A letermett meggyfát kell még idén permetezni?

2022. július 7. 04:37

Választ szeretnék kapni arra a kérdésre, hogy a letermett meggyfát kell még az éven permetezni?

Télvégi növényvédelmi feladatok a kertekben: metszés és lemosó permetezés

2019. február 21. 04:36

Bár az éjszakák még fagypont körüliek, napközben azonban tavasziasan melengető az időjárás. A hóvirág kinyílott, duzzadnak a korán fakadó fák rügyei. Mindez azt sugallja, hogy közeleg a tavasz. Talajmunkát most még nem lehet végezni, mert nyirkos, nedves a talaj, de bőven akad más tennivaló a kertekben. Elő a fűrésszel, ágvágóval és a metszőollóval, ilyen időben bátran el lehet kezdeni a metszést.