Ház, táj blog

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk – II. rész

Agrofórum Online

Ki gondolta volna, hogy a fűzfakérget nemcsak teába, a napraforgóolajat nemcsak a serpenyőbe, a konyhasót nemcsak ételízesítésre használhatjuk, hanem a növényvédelemben is?

A konyhasó, a mustármagpor, a napraforgóolaj, a fűzfakéreg és az agyagos faszén granulátum is tagja annak a listának, amely az uniós ellenőrzésen és szavazáson átesett növényvédő hatású egyszerű anyagokat tartalmazza. Az előző cikkben a csalánkivonat, a szódabikarbóna és az ecet növényvédelmi hatásaival ismerkedtünk meg, most érkezzenek sorban az előbb felsorolt anyagok!

Konyhasó

A konyhasónak rovar- és gombaölő hatása is elismert, szőlőben és termesztett gombafajoknál (pl. csiperkegomba, laskagomba) sikeresen alkalmazható:

Termesztett kultúraKárosítóJavasolt alkalmazás
SzőlőLisztharmatLevélfejlődés kezdetétől fürtzáródásig 1-2 alkalommal, 0,12-0,8 g/m2.
Tarka szőlőmolyMájusban, júniusban és szeptemberben 1-3 alkalommal, minimum 15 napos időközönként 0,1-0,2 g/m2 mennyiségben.
Termesztett gombaPókhálós penész, száraz mólé*, nedves mólé**Konyhasó granulátumot foltkezelésként alkalmazhatunk, 0,03 g/kg szubsztrátumot juttatunk ki a fertőzött felületre.

*Száraz mólé: kórokozója a Lecanicillium fungicola var. fungicola, amely minden országban, ahol csiperkegombát termesztenek súlyos, rendszeresen előforduló betegséget okoz. Ez a kórokozó változatos tüneteket okoz („puffancsok”, részleges deformáció stb.). A fertőzött termőtestek felületét finom, szürkés-fehér színű gombafonalakból álló gyep borítja, míg a penészgyep alatti szövetek elszíneződnek.

**Nedves mólé: a száraz mólénál ritkábban előforduló gombabetegsége a termesztett gombáknak. Kórokozója a Mycogone perniciosa, jelentős terméscsökkenést okoz. Főként a gombafonalakat fertőzi, így a tünetekre elsősorban a „puffancsképződés” jellemző, amelyek később nedvesen megrohadnak.

A konyhasó gombaölő hatását szőlőben és termesztett gombák kórokozói ellen is alkalmazhatjuk
A konyhasó gombaölő hatását szőlőben és termesztett gombák kórokozói ellen is alkalmazhatjuk

Mustármagpor

A mustármagport a mustár (Sinapis brassica alba, Brassica juncea, Brassica nigra) magvainak porából készített vizes pépként használhatjuk fel otthoni magkezelésre gabonafélék vetése előtt.

A vizes pép őszi vagy tavaszi búza (Triticum aestivum ssp. aestivum), durumbúza (T. durum) és tönkölybúza (T. spelta) magvainak kórokozók elleni csávázására alkalmas készítmény (pl. kőüszög ellen).

A mustármagpor segítségével végzett csávázást (mag felületének lekezelése a növény csírázásának és korai fejlődésének védelme érdekében) vetés előtt kell elvégezni. 1 kg vetőmag csávázásához keverjünk össze 1,5 dkg porrá zúzott mustármagot 0,5 l vízzel! Az így nyert pép 100 kg vetőmag kezeléséhez elegendő. Törekedni kell a magvak egyenletes bevonására, amely az arra alkalmas keverőeszközzel biztosítható.

Napraforgóolaj

A napraforgóolaj a mustármagolajhoz hasonlóan gombaölő hatású, és ezt remekül kihasználhatjuk a paradicsomaink lisztharmat fertőzéseinél. A levelek kifejlődését követően 2-4 alkalommal, minimum 8 napos időközönként kezelhetjük a napraforgóolaj 0,1-0,5%-os permetlevével a növényeket, de arra nagyon vigyázzunk, hogy virágzás idején már semmiképpen ne permetezzük őket ezzel a lével, mert az olajos oldat nem tesz jót a virágoknak!

A fűzfa kérgéből nemcsak gyógytea, hanem gyümölcsfélék részére gombaölő hatású permetlé is készíthető
A fűzfa kérgéből nemcsak gyógytea, hanem gyümölcsfélék részére gombaölő hatású permetlé is készíthető

Fűzfakéreg

Míg a fűzfakéregből készült teát belső vérzések, bélhurut, reuma, ízületi bántalmak, gyomorhurut, hólyaggyulladás és láz ellen ihatjuk, a növényvédelemben gombaölő hatásáról ismert. A következő területeken védekezhetünk egyes betegségek ellen fűzfakéreggel:

  • gyümölcsfák levélfertőző gombabetegségei ellen a hajtáskezdemények megjelenésétől bimbós állapotig,
  • őszibarack tafrinája ellen a hajtáskezdemények megjelenésétől bimbós állapotig,
  • alma varasodása és lisztharmata ellen egérfüles állapottól a virágzás végéig,
  • borszőlő peronoszpórája és lisztharmata ellen az első levelek kiterülésétől fürtzáródásig.

A permetlé elkészítéséhez 40 g fűzfakérget kell 6 liter vízben megfőznünk. A kezelést 2-6 alkalommal, minimum 7 napos időközökkel végezhetjük.

Agyagos faszén granulátum

Kicsit speciálisabb, és a legtöbb háztartásban soha nem fordul meg, de jó tudni, hogy az agyagos faszén granulátum, mely aktív szenet, feketeszenet és bentonitot tartalmaz, felhasználható védőanyagként szőlőben a korai tőkeelhalást okozó gombafajok (Phaeoacremonium spp. és Phaeomoniella chlamydospora) felszaporodásának megakadályozására. Az agyagos faszén granulátumot 3 évente egy alkalommal javasolt a talajba dolgozni négyzetméterenként 50 gramm mennyiségben.

Az agyagos faszén granulátumot szőlőben háromévente javasolt alkalmazni
Az agyagos faszén granulátumot szőlőben háromévente javasolt alkalmazni

Kapcsolódó cikkek:

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Mi lesz veled, növényvédelem? - A szakma jövőjéről kérdeztük a Növényorvosi Napon megjelenteket

2019. december 6. 17:52

November közepén rendezték meg a 2019-es Növényorvosi Napot a gödöllői Szent István Egyetem aulájában, ahol arra voltunk kíváncsiak, mit gondolnak a szakemberek a növényvédelem jövőjéről, a szakma kihívásairól.

Veszélyes kártevők: Kukoricamoly

2019. június 18. 10:56

A kukoricamoly elsődleges tápnövényei az egyszikűek osztályába tartoznak. Több mint 240 növényfaj ismert, amelyen képes a kártevő lárvája kifejlődni, melyek közül kiemelkedik a kukorica.

Előrelépés a növényvédelmi előrejelzések terén

2021. július 16. 06:36

A növények különböző körülmények között változó illékony vegyületeket bocsátanak ki. A szenzorok az adott betegségek vagy növényi stressz szempontjából releváns illékony szerves vegyületek azonosításával figyelmeztethetik a felhasználókat a rendellenességekkel kapcsolatban.

Elindult a Kwizda digitális Szőlő Permetezési Tervező!

2024. március 6. 09:10

A Kwizda Agro Hungary egy új eszköz segítségével szeretné támogatni a szőlőtermelők döntését a növényvédelmi technológia megtervezésében, szakmai iránymutatásuk segítségével.