24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Ház, táj blog

Őszi erdő – teli kosár

Agrofórum Online

Az őszi kirándulások alkalmával rengeteg értékes gyógynövényt, termést, levelet, gombát gyűjthetünk, de nagyon fontos tisztában lennünk a gyűjtés szabályaival annak érdekében, hogy ne sértsük meg a törvényt, és vigyázzunk a természet értékeire!

Mielőtt bepakoljuk a kocsiba vagy hátizsákokba a kis gyűjtőtasakokat, vágóeszközt és megannyi kellékünket, érdemes utánanéznünk, hogy miből, mennyit, honnan vihetünk haza. Ugyanis a vadon termő növény (gomba, vadgyümölcs, gyógynövény) gyűjtésére szigorú előírások vonatkoznak. Az ezeket megsértőket pedig bírsággal sújtják, de akár természetkárosítás miatt is indulhat büntetőeljárás.

Magánerdők

A magántulajdonban lévő erdőterületek esetében egyszerű a szabály: a tulajdonos szabhatja meg, hogy mi és mekkora mennyiségben gyűjthető a területen. Onnan tudhatjuk, hogy magánerdőbe vitt az utunk, hogy minden nagyobb (legalábbis autóval járható) útszakaszon jelzőtábla tájékoztat minket a magántulajdonban lévő terület kezdetéről, vagy még egyszerűbb, ha körbe van kerítve a terület. Ha kicsit tudatosabban megtervezzük az útvonalunkat, akkor az erdők besorolásáról a hatóság interaktív erdőtérképéről előzetesen tájékozódunk.

Állami tulajdonú erdők

Az erdőterületen történő gyűjtésre az erdőtörvény rendelkezései is vonatkoznak, amelynek értelmében a növénygyűjtés erdei haszonvételnek minősül. Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény szerint állami erdőben – nem védett területen – mindenki csak saját szükségleteinek megfelelő mennyiséget gyűjthet külön engedély nélkül.

Amennyiben a törvény által szabályozott mennyiség, vagyis napi 2 kg/fő-t nem meghaladó mennyiség alatt van a gyűjtés, egyéni szükségletről beszélünk. A 2 kg/nap/fős határ külön-külön vonatkozik a gyűjtött gombára, vadgyümölcsre és gyógynövényre.

A törvényi rendelkezés szerint csak abban az esetben gyűjthetünk nagyobb (tehát egyéni szükségletet meghaladó) mennyiségű gombát, gyógynövényt, és vadgyümölcsöt, ha arra az erdőgazdálkodó, vagy a haszonvételi joggyakorló előzetesen írásban hozzájárult. A legtöbbször gomba és medvehagyma esetében kérnek a gyűjtők engedélyt nagyobb mennyiség gyűjtéséhez.

Az egyéni felhasználásra szedett mennyiség egy nap alatt, személyenként 2 kg

A hozzájárulás időtartama egyedi mérlegelés alapján dől el. Ezt az időtartamot befolyásolja a gyűjtendő termék, annak a mennyisége, illetve a helyszínen és annak közelében zajló erdőgazdálkodási munkálatok is.

Erre az erdőgazdálkodói hozzájárulásra (gyűjtési engedélyre) akkor van szükség, ha a hozzájárulásban rögzített 2 kg/nap/fő tömegű mennyiséget túllépjük. Ha a túllépés mennyisége olyan nagymértékű, hogy az erdei életközösség is károsodik, az már természetkárosítás, amiről a Büntető törvénykönyv 242. §-a rendelkezik.

Bírságot a hatóságok határozatban állapíthatnak meg, azok behajtása az adókhoz hasonlóan történik. A határozattal szemben természetesen létezik jogorvoslati lehetőség, közigazgatási per indítható az ügyben.

Nagyon fontos, hogy a saját célra gyűjtött növényeket, növényi részeket és gombát tilos értékesíteni, mivel a kereskedelmi célú gyűjtésre egészen más szabályok vonatkoznak.

Természetvédelmi terület

A természetvédelmi területen történő gyógynövénygyűjtéshez általában csak azon személyek részére ad ki hozzájárulást a felelősségi körben eljáró szervezet, akik rendelkeznek a természetvédelmi hatóság gyógynövénygyűjtésre vonatkozó engedélyével. Ennek a hatósági engedélynek a beszerzése a gyűjtő kötelessége. A gyűjtési engedély névre szóló, kiváltása díjköteles.

A társaság területén az erdészeti szakszemélyzet, természetvédelmi és Natura 2000 területen az illetékes Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őrszolgálata is jogosult ellenőrizni a gyűjtött mennyiséget, a megkapott engedélyben foglaltak betartását.

A 2 kg felső mennyiséghatár külön-külön vonatkozik a vadgyümölcsökre, termésekre, gyógynövényekre és gombákra

Bármilyen területen is kiránduljunk és gyűjtsünk növényi részeket vagy gombát, nagyon fontos, hogy a természetvédelmi státuszuk szerint védett fajokat szigorúan tilos leszedni! A védett növények listáját a 13/2001. (V. 9.) Környezetvédelmi Minisztériumi rendeletben olvashatjuk.

A rendelet különbséget tesz védett és fokozottan védett növények között. A védett növények eszmei értéke – ezzel együtt a bírság is – 5000-től 50000 forintig terjedhet. A különösen veszélyeztetett növények esetében ez az összeg a 100 ezer, vagy akár a 250 ezer forintot is elérheti!

Ezenkívül hazánk területén 58 gombafaj és 17 zuzmófaj élvez kiemelt védettséget (2023). 5 és 10 ezer forint közé esik a természetvédelmi értékük.

Érdekes!

A rendelkezések között akadnak figyelemre méltó kivételek, mint például a moha, aminek gyűjtését a hatályos jogszabályok szigorúan tiltják.

A gomba más tészta!

Gombagyűjtés esetén további előírásokat is be kell tartani, többek között kötelező a forgalomba hozatal előtt a szakellenőri vizsgálat. Ha mondjuk az egyéni szükségletet meghaladó (pl. 4 kg) gombából 2 kg-ot továbbadtunk, eladtunk egy barátnak vagy családtagnak, úgy rögtön megsértettük a mennyiségi korlátokat, a szabályozott forgalomba hozatali tilalmat is, sőt a vadon termő gombák árusításával kapcsolatos legfontosabb előírást, mert elmaradt a szakellenőri vizsgálat. Ha ilyen esetben netán mérgezés történne, annak nagyon komoly felelősségre vonás lesz a vége.

Kapcsolódó cikkek:

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

A pázsit- és gyepterületek szakszerű gyomirtása a házikertben

2022. március 23. 06:36

A gyommentesen tartott veteményes és gyümölcsös mellett a telek képét a szépen gondozott füves területek is kiemelik. Ahhoz, hogy a pázsit és a gyep gyommentes és egészséges legyen, folyamatos és szakszerű ápolást kell végezni.

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

Cseresznye, meggy tavaszi növényvédelme

2018. május 3. 12:35

Idén 3 nagyobb ültetvényt is szakirányíthatok, melyből az egyikben 20 hektár cseresznye, egy másikban pedig mintegy 60 hektárnyi meggy található.

Aratás utáni csend vagy mégsem?

2018. július 20. 04:46

Ma reggel arra ébredtem, hogy csend van. Miután felkeltem, nyugodtan megettem a reggelimet, megittam a kávémat, felöltöztem és elindultam. Semmi idegeskedés, semmi telefon, hajnalban nem jártam körül a határt, és nem az időjárás jelentést böngésztem. Miért? A 2018. évi gabonaaratást befejeztük. Egy fejezet lezárult, feldolgozzuk az eredményeket, és kezdjük az következő évet.