Ház, táj blog

Őszi erdő – teli kosár

Agrofórum Online

Az őszi kirándulások alkalmával rengeteg értékes gyógynövényt, termést, levelet, gombát gyűjthetünk, de nagyon fontos tisztában lennünk a gyűjtés szabályaival annak érdekében, hogy ne sértsük meg a törvényt, és vigyázzunk a természet értékeire!

Mielőtt bepakoljuk a kocsiba vagy hátizsákokba a kis gyűjtőtasakokat, vágóeszközt és megannyi kellékünket, érdemes utánanéznünk, hogy miből, mennyit, honnan vihetünk haza. Ugyanis a vadon termő növény (gomba, vadgyümölcs, gyógynövény) gyűjtésére szigorú előírások vonatkoznak. Az ezeket megsértőket pedig bírsággal sújtják, de akár természetkárosítás miatt is indulhat büntetőeljárás.

Magánerdők

A magántulajdonban lévő erdőterületek esetében egyszerű a szabály: a tulajdonos szabhatja meg, hogy mi és mekkora mennyiségben gyűjthető a területen. Onnan tudhatjuk, hogy magánerdőbe vitt az utunk, hogy minden nagyobb (legalábbis autóval járható) útszakaszon jelzőtábla tájékoztat minket a magántulajdonban lévő terület kezdetéről, vagy még egyszerűbb, ha körbe van kerítve a terület. Ha kicsit tudatosabban megtervezzük az útvonalunkat, akkor az erdők besorolásáról a hatóság interaktív erdőtérképéről előzetesen tájékozódunk.

Állami tulajdonú erdők

Az erdőterületen történő gyűjtésre az erdőtörvény rendelkezései is vonatkoznak, amelynek értelmében a növénygyűjtés erdei haszonvételnek minősül. Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény szerint állami erdőben – nem védett területen – mindenki csak saját szükségleteinek megfelelő mennyiséget gyűjthet külön engedély nélkül.

Amennyiben a törvény által szabályozott mennyiség, vagyis napi 2 kg/fő-t nem meghaladó mennyiség alatt van a gyűjtés, egyéni szükségletről beszélünk. A 2 kg/nap/fős határ külön-külön vonatkozik a gyűjtött gombára, vadgyümölcsre és gyógynövényre.

A törvényi rendelkezés szerint csak abban az esetben gyűjthetünk nagyobb (tehát egyéni szükségletet meghaladó) mennyiségű gombát, gyógynövényt, és vadgyümölcsöt, ha arra az erdőgazdálkodó, vagy a haszonvételi joggyakorló előzetesen írásban hozzájárult. A legtöbbször gomba és medvehagyma esetében kérnek a gyűjtők engedélyt nagyobb mennyiség gyűjtéséhez.

Az egyéni felhasználásra szedett mennyiség egy nap alatt, személyenként 2 kg

A hozzájárulás időtartama egyedi mérlegelés alapján dől el. Ezt az időtartamot befolyásolja a gyűjtendő termék, annak a mennyisége, illetve a helyszínen és annak közelében zajló erdőgazdálkodási munkálatok is.

Erre az erdőgazdálkodói hozzájárulásra (gyűjtési engedélyre) akkor van szükség, ha a hozzájárulásban rögzített 2 kg/nap/fő tömegű mennyiséget túllépjük. Ha a túllépés mennyisége olyan nagymértékű, hogy az erdei életközösség is károsodik, az már természetkárosítás, amiről a Büntető törvénykönyv 242. §-a rendelkezik.

Bírságot a hatóságok határozatban állapíthatnak meg, azok behajtása az adókhoz hasonlóan történik. A határozattal szemben természetesen létezik jogorvoslati lehetőség, közigazgatási per indítható az ügyben.

Nagyon fontos, hogy a saját célra gyűjtött növényeket, növényi részeket és gombát tilos értékesíteni, mivel a kereskedelmi célú gyűjtésre egészen más szabályok vonatkoznak.

Természetvédelmi terület

A természetvédelmi területen történő gyógynövénygyűjtéshez általában csak azon személyek részére ad ki hozzájárulást a felelősségi körben eljáró szervezet, akik rendelkeznek a természetvédelmi hatóság gyógynövénygyűjtésre vonatkozó engedélyével. Ennek a hatósági engedélynek a beszerzése a gyűjtő kötelessége. A gyűjtési engedély névre szóló, kiváltása díjköteles.

A társaság területén az erdészeti szakszemélyzet, természetvédelmi és Natura 2000 területen az illetékes Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őrszolgálata is jogosult ellenőrizni a gyűjtött mennyiséget, a megkapott engedélyben foglaltak betartását.

A 2 kg felső mennyiséghatár külön-külön vonatkozik a vadgyümölcsökre, termésekre, gyógynövényekre és gombákra

Bármilyen területen is kiránduljunk és gyűjtsünk növényi részeket vagy gombát, nagyon fontos, hogy a természetvédelmi státuszuk szerint védett fajokat szigorúan tilos leszedni! A védett növények listáját a 13/2001. (V. 9.) Környezetvédelmi Minisztériumi rendeletben olvashatjuk.

A rendelet különbséget tesz védett és fokozottan védett növények között. A védett növények eszmei értéke – ezzel együtt a bírság is – 5000-től 50000 forintig terjedhet. A különösen veszélyeztetett növények esetében ez az összeg a 100 ezer, vagy akár a 250 ezer forintot is elérheti!

Ezenkívül hazánk területén 58 gombafaj és 17 zuzmófaj élvez kiemelt védettséget (2023). 5 és 10 ezer forint közé esik a természetvédelmi értékük.

Érdekes!

A rendelkezések között akadnak figyelemre méltó kivételek, mint például a moha, aminek gyűjtését a hatályos jogszabályok szigorúan tiltják.

A gomba más tészta!

Gombagyűjtés esetén további előírásokat is be kell tartani, többek között kötelező a forgalomba hozatal előtt a szakellenőri vizsgálat. Ha mondjuk az egyéni szükségletet meghaladó (pl. 4 kg) gombából 2 kg-ot továbbadtunk, eladtunk egy barátnak vagy családtagnak, úgy rögtön megsértettük a mennyiségi korlátokat, a szabályozott forgalomba hozatali tilalmat is, sőt a vadon termő gombák árusításával kapcsolatos legfontosabb előírást, mert elmaradt a szakellenőri vizsgálat. Ha ilyen esetben netán mérgezés történne, annak nagyon komoly felelősségre vonás lesz a vége.

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Kerti kalendárium – májusi teendők a veteményesben

2022. május 7. 06:36

A május rendkívül izgalmas hónap a veteményesben! Kiültethetjük az összes palántánkat, vethetünk magról is számos növényt, felállíthatjuk a támrendszert a támasztékot igénylőknek, és időt kell hagynunk a gyomlálásra és a talajtakarásra is.

A megfelelő növényt a megfelelő helyre! I. rész – a talaj kémhatása

2019. január 9. 08:07

Hogy is szokott zajlani a legtöbb esetben az udvarunkba, kertünkbe kerülő növények megvásárlása? Elmegyünk a kiválasztott/bejáratott árudába félig kiforrt elképzelésekkel arról, hogy mit is szeretnénk, majd a meglátni és megszeretni varázsában a kosarunkba, majd kertünk talajába kerül a növény.

Legyen saját fűszerkertünk - 1. rész

2019. május 3. 07:36

Hogyan kezdjünk neki saját fűszerkertünk létrehozásához? Mik az igényeik kedvenc fűszernövényeinknek? Mik az ültetési és gondozási szabályok? Hogyan szaporíthatom az egyes fűszernövényeket?

Töltött dagadó

2018. február 9. 12:36

A mi családunkban ez A töltött hús, így, ebben a formában, ezzel a töltelékkel.