Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
EU-CSATLAKOZÁS
Az Európai Uniótól nem félni kell, az Európai Uniót meg kell tanulni, mert…
(Dr. Rózsás Attila)
Az Európai Unióhoz való csatlakozással Magyarország történelmében egy új korszak kezdődik, amely várhatóan előnyökkel és bizonyára kedvezőtlen hatásokkal is együtt jár. Ezt azonban majd csak az utókor fogja reálisan értékelni. A mai nemzedék a csatlakozást az előnyök és hátrányok tudatban vállalta. A cikk írója szerint ez a tudat határozza meg stratégiánk alapvető kettősségét, amelynek lényege az, hogy a jó fogadásáért mindent a leggyorsabban teszünk, a rosszat, a hátrányost pedig természetes határaink előtt megpróbáljuk hatástalanítani. Ezért kell az Európai Uniót előbb megtanulni, majd utána az érdekeinknek és „ízlésünknek” megfelelően alakítani. A szerző e gondolatok jegyében fogalmazta meg írását a következő főbb témakörökről: Valójában mi is az Európai Unió? Mi lesz a magyar mezőgazdaság és a vállalkozások jellemzője az európai uniós csatlakozás után? Milyen új alapvetésekhez kell alkalmazkodnunk csatlakozás nyomán? Milyen tévhiteket kell eloszlatnunk és milyen dilemmákkal találjuk szembe magunkat? Ki tekinthető felkészültnek? Milyen agrárstratégia és agrárjövőkép vázolható fel az új helyzetben?
Jegyzet gazdálkodóknak. Az európai integráció kezdetén
(Kurucz Miklós)
A csatlakozás utáni új helyzetben számos, addig nem tapasztalt jelenséggel kell szembenézni a gazdálkodóknak. Az ágazat – az uniós pénzekkel együtt – több támogatást kap, de a hozzájutás bonyolultabb lesz. A tagországok gazdái tőkeerősebbek és már régóta ismerik a szabályokat. A verseny az eddig megszokottnál erősebb lesz, a vesztesek száma nőni fog. Átlagos tevékenységgel csak átlag alatti eredményt lehet elérni. Vannak és lesznek közösségi rendeletek, amelyek alól nem lehet kitérni. A szerző összegzése: május elseje óta jobb lehetőségeink vannak egy ismét erős agrárgazdaság és egy virágzó vidék kiépítésére. Rajtunk is múlik, tudunk-e élni vele.
Gödöllőn találkoztak a vidékfejlesztési szaktanácsadók
(Nagy Zoltán)
A Vidékfejlesztési Szaktanácsadók Országos Szövetsége (VSzOSz) azzal a céllal alakult meg 2002-ben, hogy a vidékfejlesztésben dolgozó – ott egyre inkább nélkülözhetetlen – szaktanácsadók minél eredményesebb munkáját elősegítse. Hazánk európai uniós csatlakozása minden bizonnyal új lehetőségeket teremt a vidéken élő népesség számára az életfeltételek javításával. Az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program (AVOP) és a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) százmilliárdos nagyságrendben kínál forrásokat azok számára, akik támogatható projekteket dolgoznak ki a vidék kibontakoztatása érdekében. Ebben a munkában valóban nagy szerep vár a képzett szaktanácsadókra. Az írás a vidékfejlesztési szaktanácsadók országos értekezletén elhangzott legfontosabb megállapításokat, a további teendőket foglalja össze.
ÖKOLÓGIAI ALMATERMESZTÉS
Európai uniós tagságunk közeledtével egyre gyakrabban találkozhatunk az ökológiai gazdálkodás jelenőségét, várható előnyeit, termékeinek jó értékesíthetőségét hangoztató érvekkel. Különösen jó lehetőségeket jósolnak a kertészeti termékeknek, ezen belül elsősorban a zöldség- és gyümölcsféléknek. Ugyanakkor éppen ezen fajok termesztése során alkalmazzuk a legintenzívebb vegyszeres növényvédelmet még akkor is, ha az integrált alapelvek érvényesítésével egyre szélesebb körökben találkozhatunk. Az ökológiai, illetve a köznyelvben biogazdálkodás több évtizedes nemzetközi múltra tekint vissza. Az Európai Unióban (1999) a kertészeti kultúrákban 8,19 % a biotermesztés aránya. A ökológiai termesztésbe vont legnagyobb földterülettel (mintegy 1 millió hektár) és legtöbb biogazdasággal Olaszország rendelkezik.
A lap e fejezete a hazai ökotermesztésbe, azon belül is az almatermesztésbe nyújt bepillantást avatott szerzők tollából.
Lehetőségek és nehézségek az ökológiai gyümölcstermesztésben
(Dr. Gonda István)
A gyümölcsfélék közül a legnagyobb kihívást az ökológiai termesztés vonatkozásában talán az alma jelenti. Ennek oka abban keresendő, hogy az almát – a lényegesen kevesebb korlátozást jelentő – integrált termesztéstechnológia alkalmazása esetén is évente változóan, 12-18 alkalommal kell vegyszeresen védeni a károsítóktól való mentesség érdekében. Az ökotermesztésben ez nem lehetséges, ezért a külföldi és hazai tapasztalatok szerint is az ökológiai gyümölcstermesztés alkalmazása esetén átlagosan 30-40 % körüli mennyiségi terméscsökkenésre, valamint minőségi veszteségre számíthatunk. A szerző felsorolja mindazokat a nehézségeket és problémákat, amelyek az ökológiai termesztés megvalósítását és terjedését gátolják. A cikk második felében az ökológiai gyümölcstermesztésre jellemző specifikumokat (kondíció, alany, fajta, ültetési anyag, térállás, koronaforma) tárgyalja. Végül ismerteti az ökológiai termesztés technológiájának legfontosabb ápolási (fitotechnikai) műveleteit: a metszést és a gyümölcsritkítást.
Környezetkímélő (integrált és ökológiai) alma-termesztéstechnológiák tapasztalatai
(Bitskey Klára)
A cikk elöljáróban bemutatja az ökológiai és az integrált termesztés európai és hazai kezdeteit, terjedését, jelenlegi helyzetét. Ezt követően beszámol arról a kísérletről, amelyet a Debreceni Egyetem ATC Pallagi Kísérleti Telepén 1997-ben indítottak. A 40 fajtával létrehozott egy 1 hektáros almaültetvényben a környezetkímélő termesztéstechnológiák hatásait vizsgálják egymás mellett különböző almafajtákon, azonos éghajlati és talajviszonyok között. E kísérleti gyümölcsösben a szigorú szabályoknak megfelelő biogazdálkodást (a Biokontroll Hungária Kht. ellenőrzése mellett), valamint integrált gazdálkodást valósítanak meg fél-fél hektáron. Ismerteti az alkalmazott technológia főbb jellemzőit (gyomirtás, növényvédelem, fitotechnikai műveletek). Az eredmények között elsősorban a termésmennyiség, a gyümölcsök fertőzöttségének és a beltartalmi értékek alakulására tér ki. Az adatokat táblázatok és diagramok is szemléltetik.
Az alma ventúriás varasodása elleni védekezés az ökológiai termesztésben
(Dr. Holb Imre)
A szerző a bevezetőben leszögezi: az ökológiai termesztésben a növényvédelem hatékonysága sokkal szerényebb, mint a hagyományos vagy az integrált növényvédelemben. Az alma ökológiai termesztésének növényvédelmében is rendkívül fontos, hogy az ültetvényben egy olyan rendszer alakuljon ki, ahol a kártevő és kórokozó, valamint azok természetes ellenségeinek populációi egyensúlyban vannak egymással. Felsorolja és részletesen tárgyalja az ökológiai termesztés növényvédelmét elősegítő technológiai elemeket így: a faj- és fajtaválasztást, a tápanyag-gazdálkodást, a talajvédelem, a talajművelés és az öntözés tudnivalóit. Az ökológiai termesztés növényvédelmi technológiájának bemutatása során kiderül, hogy – az egyéb termesztési módokkal összehasonlítva – kevés hatásos védekezési lehetőség áll rendelkezésre. A kórokozók elleni védekezésre javasolt készítmények: különféle ásványi őrlemények, növényi olajok, kivonatok és főzetek, valamint biológiai preparátumok, mikroorganizmus kivonatok. Különféle korlátozásokkal megengedett a ventilált kénpor, a réztartalmú készítmények, a vas és a cink szulfát és oxid kötésben, a vízüveg, a kálium-permanganát, a kvarcliszt és a mészkénlé használata.
Nordox 75 WG – a piros zöldre vált, avagy valódi vörösréz a vikingektől (x)
(Mathiász Tivadar)
A rézoxid hatóanyagú gombaölő szer használatának előnyeit mutatja be.
SZÁNTÓFÖLDI KULTÚRÁK TERMESZTÉSE
Újabb eredmények a csemegekukorica hibridek herbicid-érzékenységéről
(Molnár Ferenc)
A csemegekukorica vegyszeres gyomirtása – a hibridek fokozott herbicid-érzékenysége miatt – a növényvédelem speciális feladatai közé tartozik. A termelőtől alapos felkészültséget és körültekintést kíván. Ehhez nyújt nagy segítséget ez a közlemény, amelyben az 1996 óta tartó vizsgálatsorozat újabb eredményei szerepelnek. Az összes, mintegy 95 vizsgált hibridből a szerző azokat válogatta ki, amelyek legalább két évben szerepeltek a kísérletekben. A gyomirtó kezelések közül is csak azokat tárgyalja, amelyekkel ugyanazon hibridet legalább kétszer kezeltek, és 2000 után is szerepeltek a vizsgálatokban. A hatalmas adattömeget tartalmazó írásból megtudhatjuk a vizsgálat további körülményeit is (helyszín, permetezések ideje és a kukorica fenológiai állapota, az értékelés módszere). Az eredményeket a kijuttatás ideje szerinti (preemergens, korai posztemergens és posztemergens) csoportosításban szövegesen és táblázatos formában ismerteti. A csemegekukorica-termesztők számára nélkülözhetetlen ismereteket tartalmaz ez a közlemény.
Kukorica gyomirtási kísérletek veszélyes gyomokkal fertőzött területen
(Dávid István, Szabó László)
A kukoricatermesztés sarkalatos pontja a gyomok visszaszorítása, melynek sikere vagy sikertelensége a termesztés eredményességét alapvetően befolyásolja. Mivel a kukoricát termesztő gazdaságokban általában a terület jelentős részét foglalja el ez a kultúrnövény, gyomirtásának biztonsága rendkívül fontos. Az egyre nagyobb területeken megjelenő, illetve az adott táblákon egyre nagyobb mennyiségben előforduló nehezen irtható gyomfajok komoly kihívást jelentenek a gyomszabályozásban.
A szerzők Debrecen-Látóképen két olyan területen állítottak be vegyszeres gyomirtási kísérletet, melyet több nehezen irtható gyomfaj is fertőzött. Kilenc, posztemergens módon kijuttatott herbiciddel végzett kezelés hatékonyságát értékeli a dolgozat a csattanó maszlag, a szerbtövis fajok, a varjúmák, a szőrös disznóparéj és a közönséges kakaslábfű ellen.
Védekezés a kukoricabogár ellen az Agro Bölcske Rt.-ben, tapasztalatok az Invite alkalmazásáról (x)
(Dr. Sűrű János)
A Biomark Kft., a címben jelzett témakörben meghirdetett pályázatának második helyezést elért pályaműve.
Láttuk, hallottuk, olvastuk. A vetőmag születése – könyvbemutató Martonvásáron
(Molnár Zoltán)
Szakmai tájékoztatóval egybekötött könyv- és kiadvány-bemutatót tartott az Agroinform Kiadó, a MTA Mezőgazdasági Kutatóintézet és a Syngenta Kft. Martonvásáron, március 23-án, A vetőmag születése (szerk.: dr. Bedő Zoltán) és a Kukorica aktuális 2004 (szerk.: Tímár András) megjelenése alkalmából.
Minőségi búzatermesztés Falconnal (x)
(Farády László)
A Bayer gyártmányú, tebukonazol hatóanyag-tartalmú fungicid hatékonyságát ismerteti a kalászosok fuzáriumos megbetegedése ellen.
Hangsúlyt kap a minőség? (x)
(DuPont)
A DuPont gyártmányú, fluzilazol + karbendazim hatóanyag-tartalmú Alert® gombaölő szer alkalmazásának előnyeit mutatja be a kalászosok fuzáriumos megbetegedése ellen.
Regent – tartós védelem a kalászosokban vetésfehérítő bogár ellen (x)
A fipronil hatóanyagú, BASF gyártmányú rovarölő szer felhasználási ajánlása.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Vendégségben Brazíliában, egy ígéretesen fejlődő ország gyorsan fejlődő gyárában
(Dr. Demes György)
Valószínűleg kevesen dolgoznak a mezőgazdaságban, akik a John Deere névvel még valamilyen formában nem találkoztak volna, de lényegesen többen, akiknek alkalmuk volt már személyesen is meggyőződni a John Deere márkával fémjelzett traktorok, mezőgazdasági gépek minőségéről, kimagasló teljesítményéről és megbízhatóságáról. A cég évről évre arról is gondoskodik, hogy hírt adjon a szakmai sajtónak, hiszen a világ 12 országában működő, 36 gyárában mindig bőségesen adódnak olyan eredmények, amelyek érdemesek lehetnek a szakmai nyilvánosság tájékoztatására. Így történt ez ebben az évben is, amikor a legutóbbi európai zweibrückeni gyárlátogatás után, a John Deere brazíliai gyárába hívták az európai szakújságírók egy csoportját, közöttük lapunk munkatársát. Az európai piacra is szállító üzem bemutatásán, az itteni gyártási kultúra megismertetésén túl a meghívásnak az is célja volt, hogy röpke bepillantást engedjen az ország Európától eltérő, sajátságos klimatikus viszonyaiba, dinamikusan fejlődő mezőgazdaságába, amely tanulságul szolgálhat mások számára is.
Minőségi munkát végezni jelentős költségmegtakarítással csak minőségi eszközzel lehetséges (x)
A Heves megyei Kömlőn 1000 hektárt művelő Molnár Józsefnek, – aki Kelet-Magyarország egyik legnagyobb biogazdálkodója – Väderstad munkagépekkel kapcsolatban szerzett tapasztalatai.
A Pöttinger már ma a holnap sikerén dolgozik (x)
A Raiffeisen Agrárház Kft. kínálatában megtalálható Pöttinger mezőgépgyártó cég takarmánybetakarító gépeinek bemutatása.
Láttuk, hallottuk, olvastuk. Lajosmizsén az idén is bemutatta teljes kínálatát az Axiál Kft.
(Dr. Demes György)
Immár harmadik éve, hogy az Axiál Kft. a tavasz közeledtével Lajosmizsére, a Gerébi Kúriába, illetve annak környezetében sorra kerülő rendezvénysorozatra hívja az ország mezőgazdasági termelésben érdekelt szakembereit azzal a céllal, hogy testközelből adjon számot mindazon szolgáltatások széles skálájáról, amelyekkel évről-évre egyre nagyobb kínálattal áll a hazai gazdálkodók rendelkezésére. A meghívottak láthattak szántóföldi mozgó gépszemlét, amelyet a gyártó szakembereinek tanácsadásával párosuló álló gépbemutató egészített ki. Megismerkedhettek továbbá az alkatrész és használtgép kínálattal, megtekinthették a cég szervizszolgáltatásait, tájékozódhattak a különféle banki konstrukciók igénybevételének, illetve a gépbérlet lehetőségeiről, és akinek még kedve volt, tesztvezetés keretében ki is próbálhatta a gépeket. A beszámolót színes képek egészítik ki.
Horsch Pronto kombinált talajművelő-vetőgép (x)
A Raiffeisen Agrárház Kft. kínálatában megtalálható új konstrukciójú, talajművelő-vetőgép jellemzőinek ismertetése.
Horsch Tiger szántóföldi kultivátor, szántást helyettesítő talajművelésre és a szármaradványok bekeverésére (x)
Felhasználási ajánlás a Raiffeisen Agrárház Kft. által forgalmazott talajművelő gépről.
EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK
Téli sarjadékhagyma fajta tripsztoleranciája
(Hudák Krisztina, Dr.Pénzes Béla)
Az utóbbi esztendők száraz nyara rendkívül kedvezett a dohánytripsz elszaporodásának, így a zöldségféléken, különösen a vöröshagymán, fejes káposztán jelentős kártételt okozott. Éppen ezért fontos a szerzők azon megfigyelése, hogy 2002. év nyarán magról termesztett, azonos módon kezelt vöröshagyma és téli sarjadékhagyma növényállományban számottevő eltérés volt tapasztalható a dohánytripsz kártételét illetően. A téli sarjadékhagyma állományban a megfigyelt Parade fajtán gyakorlatilag nem alakult ki kártétel.
A dolgozat a 2003 nyarán, Soroksáron végezett szabadföldi kísérletet eredményét mutatja be a téli sarjadékhagyma dohánytripsz érzékenységével kapcsolatban.
Pocket DiagnosticTM – kórokozó-diagnosztika 5 perc alatt
(Garamvölgyi Péter)
A növénytermesztők és a növényvédelemben dolgozó szakemberek napi gyakorlatuk során gyakran találkoznak olyan – tüneteket mutató – növényekkel, kór- és kárképekkel, amelyekről csupán szemrevételezéssel nem, vagy csak bizonytalanul állapítható meg az elváltozást előidéző ok. Amíg a legtöbb kórokozó, illetve kártevő a gyakorlatban dolgozó szakemberek számára különösebb nehézség nélkül felismerhető, addig a különböző élettani elváltozások, hiánybetegségek, vírusos fertőzések egyértelmű diagnózisa speciális feltételeket, azaz laboratóriumi vizsgálatokat igényel. A szerző egy hiánypótló növényvédelmi diagnosztikai gyorstesztet mutat be, amelynek legfontosabb tulajdonsága, hogy segítségével a helyszínen, a növénykultúrában azonnal elvégezhető a kórokozó azonosítása.
Minőségi megoldások Mirage 45 EC gombaölő szerrel (x)
(Begaláné Kiszelya Katalin, Báthory György)
A Biomark Kft. által forgalmazott, prokloráz hatóanyag-tartalmú fungicid felhasználási lehetőségei napraforgóban és csonthéjas gyümölcsösökben.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.