2007. áprilisi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

„Várj, míg felkel majd a Nap!”
(
Dr. Bódis László)

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

Célkeresztben a kukorica gyomirtása, szempontok a herbicid választáshoz
(Szentey László)
A szántóföldi kultúrák között a kukorica az 1,3 millió hektáros vetésterületével a kalászosok után a második helyen áll. Ennek megfelelően mint legfontosabb kapás kultúránk gyomirtásának stratégiai jelentősége van. A vegyszeres gyomirtás a kukorica termesztéstechnológiájának épp olyan elhagyhatatlan és meghatározó eleme, mint a vetőmagcsávázás, ezért a szerző írásában röviden áttekinti a kukorica gyomirtásának történetét, majd a gyomirtó szerek kijuttatásának módjait, lehetőségeit veszi sorra.

Üzemi tapasztalatok az Mv 251 hibriddel (x)
(Dr. Árendás Tamás, Dr. Bodnár Emil)
A Bázismag Kft. és az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézete az Mv 251 hibridet ajánlja a kukoricatermesztők figyelmébe.

AccentÒ 75 DF – a DuPont kukoricaherbicid (x)
(Dr. Tóth Elemér, Rácz István)
A DuPont az Accent 75 DF-et (nikoszulfuron) ajánlja a kukorica vegyszeres gyomirtására.

Kalászosok vegyszeres gyomirtása
(Benécsné Dr. Bárdi Gabriella, Balogh Ákos)
A táblázatos összeállítás a szerzők márciusi lapszámunkban megjelent cikkéhez kapcsolódóan a kalászosok vegyszer gyomirtására engedélyezett készítményeket, hatóanyagokat, illetve dózisokat tartalmazza kultúrák szerinti bontásban.

Melyik a legjobb gyomirtási mód? (x)
(Bakodi Gyula, Fehér Tamás)
A Magyar Kwizda gyomirtási ajánlata kukoricatermesztők számára.

Bemutatkozik a Bayer kalászos palettája (x)
(Farády László)
A Bayer CropScience növényvédő szer kínálata a kalászos gabonák megfelelő növényvédelméhez.

Takarmánycirok takarmány és bioenergia célra
(Pál Mihály, Dr. Rajki Erzsébet)
A környezetszennyezés és a globális felmelegedés következtében az utóbbi években Földünk időjárása szélsőségessé vált. Az üvegházhatást kiváltó gázok egyre nagyobb mennyiségben kerülnek a légkörbe. Ezek a folyamatok a hosszú távú előrejelzések szerint felmelegedést és elsivatagosodást okoznak. Célszerű tehát az olyan növények termesztése, amelyeknek jó az alkalmazkodó- és szárazságtűrő-képessége, ugyanis ezzel jelentősen növelhetjük a termésbiztonságot. Ezen növények egyike a takarmánycirok, mely az újonnan induló bioenergia programoknak is ígéretes növénye. Éppen ezért a szerző írásában összegzi a takarmánycirokok (szemes- és silócirok, szudánifű) termesztéstechnológiáját, valamint a rendelkezésre álló fontosabb fajtákat és azok jellemzőit.

Nitrátérzékeny területek hígtrágyázásának szimulációs vizsgálata
(Dr. Fodor Nándor, Máthéné Dr. Gáspár Gabriella, Dr. Pokovai Klára, Dr. Kovács Géza, Dr. Németh Tamás)
A mezőgazdasági rendszermodellek célja, hogy a légkör–talaj–növény rendszer folyamatait matematikai eszközökkel leírják, és számítógép segítségével szimulálják. A talajvizek nitrátterhelése szempontjából a nitrátérzékeny területek hígtrágyázása különösen fontos környezetvédelmi hangsúllyal bír. A következőkben, az MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézetének szakemberei a javasolt EU-s szigorítások indokoltságának eldöntéséhez két kérdésre – egyrészt arra, hogy szükséges-e meghosszabbítani a hígtrágyázási tilalmi időszakot Magyarországon, tekintettel az időjárási, a talajtani viszonyra, illetve a termelődő hígtrágya mennyiségekre és a növénytermesztés szerkezetére? Valamint ugyanezen szempontok szerint elégséges-e a 4 havi hígtrágya tároló kapacitás Magyarországon? – keresték a választ a 4M számítógépes növénytermesztési modell szimulációs eredményeire támaszkodva.

Tavaszköszöntő búzával – tapasztalatok Tordason
(Derecskei János)
Az MgSzH Központ Tordasi Növényfajtakísérleti Állomásának szakembere írásában az általuk kísérletbe állított kalászosok terén, a rendkívüli téli időjárás hatására tapasztaltakat foglalja össze. A helyzetre való tekintettel felhívja a figyelmet arra, hogy az őszi kalászosok termesztéstechnológiáját mely téren célszerű átgondolni.

Az őszi kalászosok fungicides védelméről
(Novák Csaba)
Újra eltelt egy év, és a gabonatermesztők ismét a tavaszi fungicides védekezés(ek) megtervezése előtt állnak: vajon egy vagy két kezeléssel kell(-e) számolni az idei évben. Ezt a döntést megkönnyítendő a Somogy Megyei MgSzH Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának szakembere írásában sorra veszi azokat a legfontosabb szempontokat, amelyeket figyelembe kell venni a pontos védekezési időpont meghatározásához, valamint a megfelelő gombaölő szer és annak alkalmazandó dózisának megválasztásához. A kalászosokban az első, valamint a második védekezési időpontban ajánlható gombaölő szereket pedig táblázatos formában ismerteti a szerző.

Acanto® – strobilurin a DuPont-tól (x)
(Bálint Sándor, Dr. Tóth Elemér)
A DuPont az idei évben a pikoxistrobin hatóanyag-tartalmú Acantót ajánlja a gabonafélék levélbetegségei ellen.

Elgörbítettük az egyenest! Egy tápanyag szaktanácsadási rendszer ismertetése (1.)
(Regős Antalné, Dr. Czinege Erik)
A szerzők írásuk elején mindazon okokat ismertetik, amelyek őket tápanyag szaktanácsadási rendszerük megalkotására vezette. Majd a kidolgozott tápanyag-utánpótlási rendszer műtrágyaszükséglet meghatározásának lépéseit mutatják be. Végül sorra veszik a program által nyújtott lehetőségeket.

Hogyan alakul a tavaszi műtrágyázás 2007-ben? (x)
(Dudda Roland)
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. tavaszi műtrágyázási ajánlata repcében és őszi búzában.

KWS–Nitrogénművek napraforgó műtrágyázási kísérletek eredményei… (x)
(Lengyel Tamás, Dr. Nagy Sándor)
A KWS és a Nitrogénművek közös, napraforgó műtrágyázási kísérleteik eredményeit adják közre a szakszerű és környezetbarát napraforgó-termesztés érdekében.

KITEKINTÉS

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapban megjelent cikk rövid kivonatát olvashatják, amely szójáról és selyemmályváról származó Diaporthe/Phomopsis izolátumok hatását vizsgálta a szója csírázására.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Mezőgazdasági cserefelépítmények uniós pályázati támogatással (x)
Az Eurotrade Kft. a TATRA tehergépkocsikat és azok különböző, variálható cserefelépítményét ajánlja a gazdálkodók figyelmébe.

Újdonságok a Massey Fergussontól
(Dr. Demes György)
Az Austro Diesel GmbH mint közép- és kelet-európában a Massey Ferguson mezőgazdasági gépek kizárólagos forgalmazója, megalakulásának 25. évfordulója alkalmából februárban nagyszabású ünnepséget rendezett Bécsben, amelyre vendégként meghívást kapott több mint 400 osztrák, cseh, szlovák, magyar és román márkakereskedő. A jubileumi ünnepséget kísérő kiállításon felvonultatták a Massey Ferguson traktorok, vetőgépek és betakarító gépek majd teljes választékát. Az ott látottak és hallottak alapján munkatársunk írásában elsősorban a szántóföldi művelésre szolgáló Massey Ferguson traktorújdonságokról olvashatnak rövid tájékoztatást.

Väderstad-klinika. Miért érdemes a TOPDOWN multikultivátort választani… (x)
A TOPDOWN multikultivátor használatának előnyei a Väderstad ajánlásában.

135 éves a VOGEL-NOOT! (x)
Az Európai Unió legnagyobb ekegyártója idén ünnepli fennállásának 135. évfordulóját, ebből az alkalmonból a gyártó Golden Edition néven korlátozott darabszámú függesztett váltvaforgató ekékkel jelenik meg a piacon.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Agrármúltunk nagyjai. Darányi Ignác (1849-1927)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Darányi Ignác életútját és munkásságát ismerhetik meg.

Jegyzet gazdálkodóknak. Egy felmérés tanulságairól
(Kurucz Miklós)
A jegyzet soron következő része az Agro-Mashexpo „Agrármarketing és média nap” rendezvényen elhangzott, a mezőgazdasági szaklapok ismertségét és olvasottságát bemutató felmérés tanulságait összegzi.

Arcképcsarnok. Beszélgetés dr. Heszky Lászlóval
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés a SZIE Genetikai és Nemesítési Tanszékének vezetőjével a genetikailag módosított szervezetek megítéléséről.

Jogi oldal. A biológiai alapok védelme
(Dr. Szabó Lajos)
A jogi szakértő írásában két, a közelmúltban született rendelet lényegét tekinti át, melyek a növény- és az állatvilág genetikai védelmét hivatottak megerősíteni.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

ZÖLDSÉG- ÉS GYÜMÖLCSTERMESZTÉSI MELLÉKLET

ZÖLDSÉGTERMESZTÉS

A zöldbab szabadföldi termesztése
(Dr. Slezák Katalin)
A szerző írásában a Magyarországon 7. legnagyobb felületen termesztett zöldségfajjal, a zöldbabbal és annak szabadföldi termesztésével foglalkozik. Részletesen ismerteti a fajtaválasztás szempontjait, illetve bemutatja a talaj-előkészítés, trágyázás, szaporítás, növényápolás, betakarítás legfontosabb ismérveit.

A kápia típusú paprikafajták szabadföldi termesztése
(Dr. Gyúrós János)
A szerző írásában a kápia fajtatípus jellemzőit, származását, hasznosítási céljait, valamint a termesztésben elterjedt fajtákat ismerteti. A terület-kiválasztás és a talaj-előkészítés szempontjainak bemutatása után a fajtatípus termesztésére kidolgozott termesztéstechnológia elemeibe (ágyások készítése, okszerű tápanyag-utánpótlás, talajtakarás, kisalagutas, vagy fátyolfóliás takarás, szaporítás, öntözés, betakarítás) nyerhetnek betekintést az olvasók.

A tojásgyümölcs hajtatása
(Tompos Dániel)
A tojásgyümölcs más néven padlizsán, tojáscsucsor vagy törökparadicsom a burgonyafélék családjába tartozó, melegigényes, évelő növényfaj, a burgonya közeli rokona. Annak ellenére, hogy a tojásgyümölcs termesztése ősidőkre nyúlik vissza, hajtatása viszonylag új keletű, így a szerző írásában a fajtaválasztás, a terület előkészítés, a palántanevelés, növényápolás, szedés és áruk-előkészítés legfontosabb ismérveit foglalja össze.

Főzőtökök termesztése
(Kappel Noémi)
A Budapesti Corvinus Egyetem szakembere írásában a főzőtököket, tehát a spárgatököt, a cukkinit és a csillagtököt mutatja be. Mint az írásból is kiderül, szabadföldi termesztésük történhet állandó helyre vetéssel és palántázással is. Az alkalmazott termesztéstechnológia elemeit (talajművelés, tápanyagellátás, növényápolás), valamint a hajtatásuk legfontosabb szempontjait is részletesen ismerteti a szerző.

A dinnye vegyszeres gyomirtásáról
(Dr. Inczédy Péter)
Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok jegyzékében szerény gyomirtószer-választékot találunk, amelyek engedélyezettek a kabakos kultúrákban. Még szűkebb a választék a dinnye gyomirtására engedélyezett készítmények terén. Éppen ezért a szerző írásában sorra veszi az engedélyezett hatóanyagokat, és táblázatos formában is ismerteti azok hatékonyságát a leggyakrabban előforduló gyomokra.

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapban megjelent írás kivonatos formáját olvashatják, amely azzal foglalkozik, hogy a régi – génmegőrzési növényfajták – vetőmagjai is kerüljenek fel az EU Közös Fajtakatalógusára.

GYÜMÖLCSTERMESZTÉS

Egyes almafajták tárolhatóságának javítása SmartFresh kezeléssel Á
(Csiszár László)
A modern gyümölcstárolásban forradalmi változást, előrelépést jelentett a SmartFresh technológia mintegy 5 évvel ezelőtti megjelenése. A készítmény az etilén okozta káros hatások hatékony minimalizálása révén méltán tarthat számot a hazai gyümölcstermesztők érdeklődésére is, így a Gyümölcstermesztési Kutató és Szaktanácsadó Kht. szakembere írásában részletesen bemutatja magát a készítményt, annak hatóanyagát, valamint hatását és működési elvét, majd a gyártó cég megbízásából az újfehértói kutatóállomáson végezett kísérletük körülményeit és az eredményeket ismerteti.

Körtetermesztésünk fajtaszerkezetének bővíthetősége
(Szani Zsolt)
Körtetermesztésünk az elmúlt időszakban jelentősen csökkent. A körtekivitel visszaesése mellett jelentős mennyiségű import áru érkezik, főleg a téli és tél végi hónapokban. Gyakran a már korábban sikerrel termesztett fajtákból is számottevő behozatal van. A kedvezőtlen folyamat talán mérsékelhető lenne, ha a fajtaválaszték tárolható, ugyanakkor a hazai adottságokhoz jól alkalmazkodó és megfelelő gyümölcsminőséget adó fajtákkal bővülne. Ebből a szempontból értékeli a szerző írásában néhány, a hazai termesztésben kevésbé közismert körtefajtát.

Almavédelmi körkép néhány európai országból
(Lovász Csaba)
A Bayer CropScience szakembere az idei alma szimpóziumra cége európai almavédelmi technológai javaslataival foglalkozó előadást készített. Ennek összeállítása során német, holland, spanyol és osztrák kollégákat kérdezett meg, hogy náluk milyen problémákat hozott a 2006-os év, és ezekre milyen megoldásokat javasoltak. A kérdéseket és a kapott válaszokat most megismerhetik a szerző írásából.

Új szamócafajták a Nemzeti Fajtajegyzékben
(M. Deák Szilvia)
A szamóca az egyik legnagyobb felületen termesztett bogyósgyümölcsünk. Fontosságát az adja, hogy a téli vitaminszegény időszak után az első friss gyümölcs. Telepítési költsége hamar, már a következő évben megtérülhet. A sikeres árutermeléshez azonban nagyon fontos a megfelelő fajták kiválasztása, éppen ezért a szerző néhány, a közelmúltban a Nemzeti Fajtajegyzékre került szamócafajtát mutat be az olvasóknak.

Veszélyes kártevők (II/10.) Szilvamoly
(Hegyi Tamás, Szántóné Veszelka Mária)
A veszélyes kártevők sorozat ezen része a gyümölcsmolyok közül a szilvamolyt veszi „nagyító” alá. Az írás bemutatja a kártevő gazdasági jelentőségét, rendszertani besorolását, elterjedését, tápnövényeit, kártételét, életmódját, valamint természetes ellenségeit, illetve az ellene irányuló védekezés lehetőségeit is.

Szaktanácsadás és az információs transzfer a mezőgazdaságban
(Simon Attila)
Az információk szerepe jelentősen megnövekedett az agrárvilágban, így a klasszikus termelési tényezők mellé égető problémává vált az információhiány. Az információ mint érték különösen számottevő a piaci verseny éleződése miatt. Az Európai Unió a régi tagállamokban működtetett szaktanácsadási rendszer mintájára egy átlátható, szakmai alapon működő új szaktanácsadási rendszer megszervezését, működtetését várja el országunktól. A szerző írásában rávilágít a magyar szaktanácsadási rendszer hibáira, illetve felvázolja a célszerű változtatások irányát.

Az integrált gyümölcstermesztésről egy szaktanácsadó szemével
(Király Sándor)
A szerző írásában az integrált növénytermesztés fogalmát, e termesztési mód célját ismerteti, majd ezen belül az integrált gyümölcstermesztés jellemzőit mutatja be. Végül szaktanácsadóként és termelőként szerzett többéves tapasztalatait osztja meg e téren az olvasókkal.

Villány traktorai (x)
Az Agrolánc Kft. az Antonio Carraro tarkatorokat ajánlja a szőlőtermesztők figyelmébe.

Védekezés az alma korai varasodás fertőzése ellen (x)
(Barkaszi Imre)
Az Arysta LifeScience ajánlata az alma ventúriás varasodása ellen az almatermesztők számára.

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen