2007. júniusi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Az érett kalász meghajtja a fejét
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

Magyarország mezőgazdasága 2006-ban
(Kaposi Lajos, Bóday Pál, Valkó Gábor)
A KSH szakemberei írásuk elején a mező- és élelmiszer-gazdaság helyét ismertetik a nemzetgazdaságban. Bemutatják a mezőgazdaság makrogazdasági mutatóit, illetve a termelés fontosabb jellemzőit a főbb kultúrák szerinti bontásban. Több évre visszamenően felvázolják hogyan változott az értékesítés, a felvásárlási és a ráfordítási ár, valamint a termelési tényezők (földterület, földhasználat, munkaerő-felhasználás, termelőeszköz-ellátás stb.).

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

Mennyit segít a nedvességkímélő művelés és talajhasználat?
(Dr. Birkás Márta)
Szerző a 2007. évi tavaszi aszályos időszak kapcsán a vízkímélő művelésre, valamint a talajok nedvesség gazdálkodását rontó talajállapot-hibák káros hatásaira irányítja a figyelmet. A szárazság okozta károk csökkentésére egyszerű, a gazdálkodóktól szakszerű végrehajtást feltételező módszereket és fogásokat sorakoztat fel, úgymint szakszerű tarló gondozás, kis vízvesztő felület kiképzése, felszín takarás, a talaj állapotának megfelelő mélységű és módú alapművelés. Felhívja a figyelmet a jó és a rossz tarlóművelés különbségeire. Rámutat az előző évi őszi alapművelések hibáira, amelyek nagyban hozzájárultak a talaj vízvesztéséhez. Végül a nedvességkímélő talajhasználat fogásait ismerteti.

Kalászos helyzetkép 2007. május elején
(Lukács József)
A szerző írásában a tavaszi időjárás tükrében mutatja be az őszi árpa, őszi búza, rozs, tritikale, tavaszi árpa kultúrák májusi állapotát, illetve, hogy milyen termésekre van kilátás.

Hol kezdődik a búza minősége, és hol van vége a tudománynak?
(Dr. Bódis László)
A búzapiac a mindenkori helyzettől és igényektől függően szinte évente változó minőséget kíván a termelőktől. Egy szempont azonban változatlan – a minőség legyen egységes, és az árualap ebben a minőségben minél több legyen. A szerző a téma kapcsán olyan kérdésekre keresi a választ, minthogy: Jó búza-e a magyar búza? Kell-e nekünk a minőségi búza, vagy elég a tömegáru? Mi dönti el a búza minőségét? Továbbá bemutatja azokat a tényezőket, melyek a búza minőségét befolyásolják.

Csapadékmentes tél után aszályos tavasz
(Tóth Miklós)
A globális klímaváltozás létéről és hatásairól még mindig tart a vita a klímakutatók körében. Vannak, akik szerint az időjárás változásainak szélsőséges értékeibe még mindig beleférnek a közelmúlt eseményei, míg mások már egyértelműen a klímaváltozás hatásait olvassák ki ezekből. A szerző írásában a téma kapcsán az elmúlt tél és tavasz időjárást ismerteti és ezeknek a növénytermesztésre, illetve a növényvédelmi helyzetre gyakorolt hatását mutatja be. Végül arról is olvashatunk, hogy milyen következménye lehet mindezeknek a jövőre nézve.

A kukorica hektoliter-tömegének méréséről
(Dr. Széll Endre és mtsai)
Az Európai Unió tavaly októberében rendelkezett az intervenciós felvásárlás néhány fontos, a kukorica árát befolyásoló minőségi feltételről. A szerzők írásukban az egyik ilyen tényezőt, a hektoliter-tömeget ismertetik. Bemutatják a hektoliter-tömeg mérésének eszközeit, a meghatározásához javasolt képleteket és a különböző tényezők hatását a kukoricahibridek termésének hektoliter-tömegére.

Hogyan alakította az elmúlt évek időjárása a kukoricatermesztés körülményeit?
(Kővári László)
A Tolna Megyei Agrárkamara szakembere írásában meteorológiai adatok tükrében mutatja be néhány év csapadék és hőmérséklet mutatóit, és értékeli azok kukoricatermesztésre gyakorolt hatását. Végül a 2007-es kilátásokat ismerteti.

Scotts sikerreceptek – ALMATERMÉSŰEK (x)
A Scotts Agroblen és Agroleaf műtrágyák használatának előnyei az almatermésű ültetvények tápanyag-utánpótlásában.

Repcetermesztés Jászapátiban. Riport
(Kosztolányi Attila)
Beszélgetés a Jászapáti 2000. Mezőgazdasági Részvénytársaság vezérigazgatójával, Lóczi Miklóssal, és Bezzeg Árpáddal, az ipari növényekért felelős főágazat-vezetővel cégük repcetermesztési gyakorlatáról.

A mellékhatás sem mellékes! (x)
(Dr. Füzi István)
A BASF Hungária Kft. fejlesztőmérnöke új gombaölő szerük, a Pictor (boscalid + dimoxystrobin) hatékonyságát mutatja be a napraforgó megfelelő védelme érdekében.

Érdemes-e védekezni a napraforgó betegségei ellen? (x)
(Dr. Lukács Domokos)
A Makhteshim Agan Hungary Zrt. szakembere írásában cége gombaölő szer kínálatát ismerteti a napraforgó-termesztők számára.

Burgonyavédelem Bayer készítményekkel (x)
(Farády László)
A Bayer CropScience szakembere írásában cége növényvédelmi technológiai ajánlatát mutatja be a burgonyatermesztők számára.

Gyümölcstermesztési helyzetkép a fagy nyomán
(Kosztolányi Attila)
A szerző írásában az április végi, május eleji, keleti országrészt érintő fagykár mértékét összegzi. Felvázolja a gazdálkodók számára az esetleges lehetőségeket, melyek kárenyhítésre mutatkoznak, valamint a káresemény utáni, fenntartó növényvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet.

KITEKINTÉS

Tovább növekedett a világban a genetikailag módosított növények vetésterülete
(Oravecz Sándor)
Az írása az ISAAA (A mezőgazdasági biotechnológia alkalmazása eredményeinek nemzetközi szolgálata) által közreadott, a genetikailag módosított növények vetésterületének 2006. évi adatait ismertető közleményét mutatja be.

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
A külföldi szaklapból leközölt írás a Nitrát direktíva működéséről szóló Bizottsági jelentést és annak megállapításait ismerteti.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

A Cheminova Magyarországon (x)
Hírek és információk az újonnan megalakult Cheminova Magyarország Kft. háza tájáról.

A hazai gazdaságok helyzete és eredményei az AKI tesztüzemek 2001-2005. évi számai alapján
(Dr. Gockler Lajos)
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet a mezőgazdasági termelés eredményeinek változását 2001-től a magyar mezőgazdasági tesztüzemi információs rendszer keretében figyelemmel kíséri. A hazai gazdaságok tényleges eredményeinek összegyűjtése és bemutatása segítheti a gazdálkodókat abban, hogy növeljék saját birtokuk jövedelmezőségét. A szerző írásában összehasonlítja az egyéni és a társas gazdaságok adatait, majd a birtokokat méretkategóriák szerint értékeli. Végül az adatokból levonható következtetések olvashatók.

Quadris-díjjal jutalmazták a legjobb borászokat
(Dr. Panyik Gáborné)
A Quadris növényvédő szert felhasználó szőlészek-borászok számára hatodik alkalommal rendezték meg a Quadris Borversenyt. A versenyt követő ünnepélyes eredményhirdetésen a borok a résztvevők rendelkezésére álltak, így a versenyzők maguk is meggyőződhettek a bírálók értékítéletéről. A Syngenta hagyományt teremtő kezdeményezése más gyártókat képviselő növényvédő szert forgalmazó cégek számára is példaértékű lehet.

Megújult a Magyar Növénynemesítők Egyesülete
(Dr. Bóna Lajos, Dr. Pedryc Andrzej, Dr. Marton Csaba)
A Magyar Növénynemesítők Egyesülete (MNE) 1989-es megalakulását követően több területen is jelentős eredményeket ért el, és az időközben változott társadalmi-jogi feltételek között is megteremtette, hogy alapvető céljait nem feladva működhessen tovább: Közhasznú Társasággá vált és Alapítványt hozott létre. Évről évre nemesítési vándorgyűléseket szervezett, támogatta az MTA Növénynemesítési Bizottsága által rendezett akadémiai Növénynemesítési Tudományos Napokat. Ez év elején, Budapesten az Egyesület tisztújító közgyűlésén a tagok új vezetőséget és felügyelő bizottságot választottak.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Nagyító alatt…(40.) KERTITOX FAVORIT 3000/18 légzsákos szántóföldi permetezőgép
(Dr. Dimitrievits György)
A sorozat következő része a KERTITOX FAVORIT 3000/18 légzsákos szántóföldi permetezőgépet veszi nagyító alá. Az írásból megismerhetik a permetezőgép főbb műszaki jellemzését, szerkezeti felépítését, működését, melynél a fontosabb műszaki adatokat táblázat tartalmazza. A Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet szakembere írásában bemutatja a KERTITOX FAVORIT permetezőgéppel végzett laboratóriumi és szántóföldi vizsgálatok célját, körülményeit és módszereit, majd ezek eredményeként közli a fontosabb teljesítmény- és munkaminőségi, energetikai, üzemeltetési jellemzőket. Az írás lezárásaként a vizsgálati tapasztalatok, valamint ezek alapján készített ajánlások olvashatók a felhasználók részére.

Väderstad klinika. A tarlót gondozni kell, ehhez pedig korszerű eszközök szükségesek! (x)
A svéd gyártó a tarlómunkákhoz, majd az azt követő alapműveléshez kínálja munkagépei széles választékát.

John Deere traktorok és munkagépek a KITE országos gépbemutatóján
(Dr. Demes György)
A KITE március végén, Kiskunlacházán nagyszabású gépbemutató szervezett, melyen felvonultak a legújabb John Deere traktorok és különféle munkagépek. A rendezvényen látott traktorokat és a talajművelő eszközök néhány változatát növekvő teljesítménysorrendben ismerhetik most meg munkatársunk írásából.

Minőségi tárolás hőszigetelt, FLEX-inno flexibilis temperált tároló rendszerrel
(Eszes Tibor)
A szerző írásában a szabadalmazás alatt álló találmányukat, a talajhővel temperált, hőszigetelt tároló megoldásukat ismerteti. Bemutatja az új elven épülő tároló működési elvét, felépítését és a felhasználás irányait.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Láttuk, hallottuk, olvastuk. „Vidék – Tudomány – Üzlet”
(Dr. Bódis László)
A XIV. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokhoz kapcsolódóan agrárenergetikai és biomassza konferenciát tartottak a Takács Frenc Innovációs és Képző Központban. A tanácskozás célja a biológiai, a mezőgazdasági, az élelmiszer-feldolgozási, a környezetvédelmi kutatások segítése, koordinálása. A rendezvény részleteibe munkatársunk írásából tekinthetnek be.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. Innovatív Fiatal Gazda kerestetik 2007-ben is
(Kosztolányi Attila)
Április végén a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban megtartott sajtótájékoztató keretében került sor a 2007. év Innovatív Fiatal Gazdája Verseny meghirdetésére, melynek célja a Fiatal Gazdák Európai Tanácsa (CEJA) által 2007-ben is meghirdetett, az Év Európai Fiatal Gazdája versenyen résztvevő 5 fiatal magyar gazda kiválasztása.

Jogi oldal. A birtokfejlesztési hitel kamattámogatásáról
(Dr. Szabó Lajos)
A jogi szakértő írásában a március végén hatályba lépett birtokfejlesztési hitel kamattámogatásával foglalkozik. A cikkből kiderül kik jogosultak kamattámogatásra, illetve mekkora lehet a támogatás mértéke.

Arcképcsarnok. Emlékezés Förster Herbertre
(Dr. Bódis László)
A szerző korábbi munkatársára, Förster Herbertre emlékezik életútját bemutató írásában.

Jegyzet gazdálkodóknak. A támogatások odaítélésének új módszereiről
(Kurucz Miklós)
A jegyzet soron következő része a 2007. évi agrár- és vidékfejlesztési támogatások jogszabályi hátterével foglalkozik, és egyúttal felhívja a figyelmet a támogatások elnyerésének feltételei közötti újdonságokra.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

MELLÉKLET

Napraforgó fajtakísérletek eredményei, 2006
(Szekrényes Gábor)
Az MgSzH Központ Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság szakembere írásában  táblázatos formában, éréscsoportonkénti bontásban adja közre az államilag elismert napraforgó fajták kisparcellás összehasonlító kísérleteinek, valamint a kórtani vizsgálatoknak 2006-os eredményeit.

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen