2007. novemberi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Hagyásfák
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

A főbb növényi termékek világpiaci kilátásai (2.) Fontosabb olajnövények
(Dr. Potori Norbert, Varga Edina)
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet szakemberei írásukban többféle makrogazdasági felvetésen alapuló középtávú előrejelzések alapján a fontosabb olajnövények világpiaci kilátásait ismertetik. Részletesen bemutatják, hogyan alakult a világ napraforgó-, repce- és szójatermése 2006-ban, illetve milyenek a 2007-es világpiaci várakozások, valamint milyen folyamatok játszódnak le a magyarországi olajnövénypiacon.

FÓKUSZBAN A NAPRAFORGÓ

A hibridspecifikus napraforgó-termesztés néhány agrotechnikai eleme
(Dr. Pepó Péter)
Statisztikai adatok elemzése alapján megállapítható, hogy az elmúlt évtizedekben nemcsak a napraforgó vetésterülete és termésátlaga változott jelentős mértékben, hanem a termesztés területi elhelyezkedése, és nem utolsó sorban a biológiai alapok. A jelenlegi hibridportfolió kiváló genetikai alapot nyújt a hazai termesztők számára. A hibrid csak megfelelő termőhelyi, agroökológiai feltételek mellett képes realizálni termőképességét és olajtartalmát. Ezek a feltételek hazánkban azonban nagyon változóak, amelyek csak megfelelő hibridválasztással és a termőhelyhez igazított agrotechnikával mérsékelhetőek. A szerző bemutatja a vetéstechnológia, a tápanyagellátás, valamint a növényvédelem vizsgálatára irányuló hibrid kísérleteinek eredményeit. Véleménye szerint a versenyképes napraforgó-termesztéshez elengedhetetlen az agrotechnikai ráfordítási színvonal növelése, az intenzívebb technológia és a nagyobb technológiai fegyelem.

Szálljon be Ön is az olajüzletbe! (x)
(Rikk István)
A Bayer CropScience a Sfera (strobilurin+triazol) gombaölő szert ajánlja a napraforgó-termesztők figyelmébe.

A napraforgó növénykórtani állapota 2007-ben
(Dr. Békési Pál)
Mielőtt a szerző rátérne a napraforgó idei növény-egészségügyi helyzetére, a napraforgó állományok rendkívüli heterogenitásának okaira hívja fel a figyelmet. Ami a növénykórtani állapotot illeti, az idei szárazság erősen korlátozta a betegségek fellépését, azonban az alternáriás levél- és szárfoltosság betegség számottevő mértékben jelent meg, és országszerte fertőzte a fogékonyabb hibrideket. Ezen kívül egy trópusi eredetű kórokozó, a Macrophomina phaseolina okozta hamuszürke szárkorhadás jelent meg július utolsó napjaiban, egyre nagyobb területen az országban. Ez a betegség sokáig tünetmentes, később sem okoz komoly tüneteket, azonban minden egyes fertőzött növény esetében több mint 40 %-os a termésveszteség. A termelők érdeke, hogy védekezzenek a hamuszürke szárkorhadás ellen, melynek lehetőségeit sorra veszi a szerző írása végén.

DuPont hosszú távú napraforgó termés-összehasonlító eredmények, 1997-2007 (x)
A DuPont az Alert S (triazol+karbendazim) gombaölő szert kínálja napraforgóban a kórokozók elleni hatékony lombvédelem érdekében.

Uniós határozat a fluzilazolról (x)
2007-2008-ban is korlátozás nélkül használhatók a fluzilazol hatóanyag-tartalmú DuPont készítmények a kalászosok, a napraforgó és az őszi káposztarepce védelmére.

Egy régi új kártevő: a napraforgómoly
(Szabó Béla, Szabó Miklós, Dr. Vágvölgyi Sándor)
A szerzők írásukban egy régi új napraforgó kártevő, a napraforgómoly életmódját és kártételét, valamint az ellene irányuló védekezés lehetőségeit mutatják be.

Syngenta napraforgók: egyszerűen jók (x)
(Bíró János)
Syngenta Seeds Kft. hibridkínálata a napraforgó-termesztők számára.

Ornamentalis – Milyen módon hasznosíthatjuk még a napraforgót?
(Romhány László, Dr. Vágvölgyi Sándor)
A szerzők a napraforgó termesztéstechnológiáját egy új hasznosítási lehetőség, a dísznövénytermesztés irányából mutatják be.

A napraforgó terméseredményekről, október elején
(Lukács József)
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal szakembere a napraforgó előzetes szeptemberi termésbecslésének eredményeit adja közre írásában.

A napraforgó-termesztés gyakorlata a kunszentmártoni Búzakalász-Agrár Zrt.-ben. Riport
(Kosztolányi Attila)
A Búzakalász-Agrár Zrt. elnök-vezérigazgatóját növénytermesztésük egyik meghatározó növényéről, a napraforgóról, annak termesztése terén szerzett tapasztalatairól, az idei időjárás hatásairól kérdeztük.

Egy nádudvari őstermelő napraforgó-termesztési tapasztalatai. Riport
(Kosztolányi Attila)
Petrusz Sándor nádudvari őstermelővel a napraforgó termesztéséről, e terén szerzett tapasztalatairól, a termesztéstechnológia fontosabb elemeiről, az idei aszályos időjárás hatásairól beszélgettünk.

A gyommentes napraforgó mindig többet terem! (x)
A Pioneer napraforgó hibrid ajánlata a termesztők számára.

Napraforgó-termesztés, ahogy azt Nakon látják. Riport
(Kosztolányi Attila)
Beszélgetés a Naki Mezőgazdasági Zrt. növénytermesztési főágazat vezetőjével a napraforgó termesztésről, az általuk alkalmazott termesztéstechnológia sarkalatos pontjairól.

CLEARFIELDâ technológia a napraforgóban (x)
(Pálfay Gábor)
A BASF Hungária Kft. fejlesztőmérnöke az általuk kínált CLEARFIELD technológia alapelemeit ismerteti a napraforgó-termesztők számára.

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

A cukorrépa-termesztés és a répacukor helyzete Magyarországon
(Kosztolányi Attila)
A szerző írása elején az európai uniós cukorpiac jellegzetességeit foglalja össze, majd a hazai cukorrépa-termesztés helyzetét mutatja be. A cikkből az uniós cukorrendtartás reformjában bekövetkező változásokról is tájékozódhatnak.

Stúdium. A cukorrépa „alacsony cukortartalom szindróma” betegsége Magyarországon
(Dr. Pocsai Emil, Dr. Potyondi László)
Magyarország cukorrépa-termesztő területén egy eddig ismeretlen cukorrépa betegség jelent meg, melynek tünetei hasonlóak voltak a Franciaországban leírt „az alacsony cukortartalom szindróma” kapcsán tapasztaltakkal. A szerzők e betegség tüneteit, hazai terjedését és a védekezés lehetőségeit foglalják össze a stúdium keretében.

A 2007-es extrém klímajelenségek kukoricatermesztésre gyakorolt hatásainak számszerűsítése
(Dr. Keszthelyi Sándor)
A Kaposvári Egyetem kutatója nemcsak az aszály miatti termésveszteségek mértékét elemzi értékelésében, de kitér az időjárási extrémitások okozta károkra és az azok nyomán fellépő kórtani problémák kihatásaira is.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

Hogyan tetszett az amerikai kukoricabogárnak az idei aszályos év? Körkérdés
(Tóth Béla, Vasas László, Dr. Szőke Kálmán, Kurucz András, Dr. Vörös Géza)
Idén bölcsebbek lettünk egy, a termelőknek sok nehézséget okozó kukoricatermesztési év tapasztalataival. De nemcsak mi, hanem vélhetően a kukoricabogár is. Ezért a már több éve folytatott gyakorlatunknak megfelelően megkérdeztük a téma kiváló – elméleti és gyakorlati – ismerőit, hogy vajon mennyire kedvezett az idei aszályos év a kukoricabogárnak.

Új, természetes kukoricabogár rezisztenciával rendelkező hibrid. Sajtótájékoztató
A Saaten Union 2008-ban új, természetes kukoricabogár rezisztenciával rendelkező kukoricahibrid bejelentését tervezi fajtavizsgálatra Magyarországon. A hibriddel végzett kísérleti tapasztalatokat a nemzetközi szaksajtó számára szeptember 26-27-én Rastattban rendezett sajtótájékoztató keretében ismertették a Saaten Union szakemberei.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. Középpontban a kukoricabogár
(Kosztolányi Attila)
A Pannon Növénybiotechnológiai Egyesület és a Magyar Növénynemesítők Egyesülete szeptember 25-én „A kukoricabogár terjedése és a védekezés módszerei” c. konferenciára invitálta vendégeit Martonvásárra, az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézetébe.

Aszály után,avagy a Pioneer kukoricahibridek idei eredményei (x)
(Kara Béla )

Hozzászólás. Észrevételek és megjegyzések Halvaszk Béláné az Agrofórum 2007. 10. számában megjelent cikkéhez
(Dr. Pocsai Emil)
A Fejér Megyei MgSzH Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság szakembere az előző lapszámunkban megjelent „Egyes kalászos vírusbetegségek megjelenésének lehetséges okairól és a védekezés lehetőségeiről” című cikkhez kapcsolódva a vernalizáció jelenségével és a korai gabonavetésekben kialakuló erős vírusfertőzöttség okaival, valamint a vírusok elleni védekezés lehetőségeivel foglalkozik.

A vállalati kutatás és innováció támogatása
(Hajdu Zoltán)
A vállalkozások kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységének ösztönzésére jelentette meg a Miniszterelnöki Hivatal a 22/2007 MeHVM rendeletét. A szerző a rendelet kapcsán ismerteti az elnyerhető támogatások mértékét, ill. feltételeit, valamint bemutatja a Gazdasági Operatív Programban (GOP) keretében a következő hónapokban várhatóan megjelenő támogatásokat.

Mezőgazdaságunk helye az Unióban. Az EU agrár-környezetvédelmi politikájának ellentmondásai
(Dr. Csathó Péter, Dr. Radimszky László, Dr. NémethTamás)
Magyarország 3 éve az Európai Unió tagja. Idén lesz 16 éve, hogy megszületett az EU-országok felszíni és felszín alatti vizeinek védelmét célzó „Nitrát direktíva”. Így a szerzők úgy gondolták szükséges számot vetni arról, hogy a növénytáplálás környezeti vonatkozásai terén mennyiben teljesültek ennek a fontos agrár-környezeti szabályzónak a célkitűzései. Az értékelésben a korábbi EU 15 és a 2004-ben csatlakozott országok nitrogén- és foszfor-mérlegének, ill. a talajok P-ellátottságának elmúlt 15 évi változásait, azok összehasonlíthatóságát használták fel. Tanulmányukban azokat a tényezőket értékelik a szakemberek, amelyek a területegységre jutó szerves és műtrágya-NP használat intenzitását leginkább befolyásolják, valamint bemutatják a nyugat-európai és az új EU-tag közép- és kelet-európai országok NP-mérlegeit.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Nagyító alatt…(41.) KERTITOX FAVORIT 3000/24 szántóföldi permetező gép
(Dr. Dimitrievits György)
A sorozat következő része a vontatott kivitelű, állítható nyomtávolságú KERTITOX FAVORIT 3000/24 légzsákos szántóföldi permetezőgépet veszi nagyító alá. Az írásból megismerhetik a permetezőgép főbb műszaki jellemzését, szerkezeti felépítését, működését, melynél a fontosabb műszaki adatokat táblázat tartalmazza. A Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet szakembere írásában bemutatja a KERTITOX FAVORIT permetezőgéppel végzett laboratóriumi és szántóföldi vizsgálatok célját, körülményeit és módszereit, majd ezek eredményeként közli a fontosabb teljesítmény- és munkaminőségi, energetikai, üzemeltetési jellemzőket. Az írás lezárásaként a vizsgálati tapasztalatok, valamint ezek alapján készített ajánlások olvashatók a felhasználók részére.

A légi növényvédelem technológiai értékelése
(Dr. Hajdú József, Dr. Dimitrievits György)
A Mezőgazdasági Gépesítési Intézet szakemberei írásukban a légi növényvédelmet értékelve bemutatják a legfontosabb alkalmazási területeket, a technológia előnyeit és hátrányait a földi védekezéssel szemben.

CLAAS és HORSCH gépek szántóföldi szemléjén
(Kép és szöveg: Dr. Demes György)
CLAAS és HORSCH gépek szántóföldi bemutatójára hívta partnereit az AXIÁL Kft. 2007. október 4-én, az Aranybulla Mg. Rt. Székesfehérvári telephelyére, ahol részletes szakmai tájékoztatót követően szántóföldi gépszemle keretében ismerkedhettek meg a látogatók az új fejlesztésű CLAAS kombájnokkal, bálázókkal és más CLAAS újdonságokkal. A bemutató egyben jó lehetőséget kínált a jövő évtől az AXÁL által forgalmazott HORSCH talajművelő és vetőgépek bemutatására, munkájának részletesebb megismertetésére is.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. Mezőgazdasági munkagépek GPS alapú automata vezérlése EUPOS rendszer segítségével
(Kosztolányi Attila)
A Földmérési és Távérzékelési Intézet Kozmikus Geodéziai Obszervatóriuma és az IKR Termelésfejlesztési és Kereskedelmi Zrt. közös szervezésében került sor augusztus végén az EUPOS rendszer mezőgazdasági alkalmazását bemutató rendezvényre a pest megyei Pátyon.

Väderstad-klinika. Költséghatékony megoldás kis- és közepes méretű gazdaságok számára (x)
A Carrier Drill új megoldást kínál a talaj-előkészítés és a vetés terén a kis- és közepes gazdaságok számára.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. Bemutató körúton a PELLENC 4460 szőlőbetakarító gombájn
(Dr. Demes György)
Az őszi szüret idején a KITE Zrt. szervezésében több helyszínen nyílott lehetőség a szakemberek számára a PELLENC 4460 önjáró szőlőbetakarító gépet munka közben megtekinteni.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Tudományos emlékülés Nyíregyházán
(Dr. Bódis László)
Szeptember elején tudományos emlékülés keretében ünnepelte Nyíregyházán a Debreceni Egyetem Agrár- és Műszaki Centrum Kutató Központja és jogelődje fennállásának 80. évét.

Arcképcsarnok. „A gazdálkodás nemcsak termelés…”. Beszélgetés Szczaurski Józseffel
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés a Gazdakör Kft. és a Magyar Agrárkamara Növénytermesztési Osztályának elnökével, Szczaurski Józseffel gazdálkodásról, a kamarai munkáról, a magyar agrárjövőről.

A szövetkező
(Kurucz Miklós)
Az Agrofórum nem a dísznövénnyel foglalkozók lapja. Most azonban egy olyan virágkertész által képviselt szemléletmóddal ismerkedhetünk meg, amely tanulságos lehet a növénytermesztők számára is.

Agrármúltunk nagyjai. Ballenegger Róbert
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Ballenegger Róbert életútját és munkásságát ismerhetik meg.

Jogi oldal. A termésbecslésről
(Dr. Szabó Lajos)
A jogi szakértő írásában a termésbecslésről szóló, október 1-jén hatályba lépett rendelettel foglalkozik. Ismerteti a termésbecslés keretében elvégzendő feladatokat, illetve, hogy a termésbecslést az adott kultúrák szerint milyen határidőre és mélységben (előzetes, végleges, előzetes és végleges) kell elvégezni.

Jegyzet gazdálkodóknak. Az intervenciós raktározásról
(Kurucz Miklós)
A jegyzet gazdálkodóknak sorozat ezen részében az intervenciós raktározás fogalmával ismerkedhetnek meg az olvasók. Az írásból az múlt évi és idei új tendenciák bemutatása mellett a jövőre vonatkozó kilátásokba is betekintést nyerhetnek.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen