2008. decemberi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Borongós karácsony
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

Az intervenció hatása a hazai gabonaszektorra 2004 és 2008 között
(Dr. Rieger László, Dr. Szőke Gyula)
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal szakemberei az intervenciós gabonafelvásárlás hatását elemzik a hazai  gabonaszektorra az EU-s csatlakozásunktól napjainkig. Ez alapján a hazai gabonaintervenció alapvetően két szakaszra osztható. Az első két gabonaévet a felvásárlás jellemezte, míg a 2006 és 2008 közötti időszakban az intervenciós készletek értékesítése vált meghatározóvá. A hazai gabonaintervenció nemcsak a hazai gabonaágazatra, de az Unió gabonapolitikájára is maradandó hatást gyakorolt. Az EU a 2004 és 2006 közötti időszakban tapasztalható kimagaslóan nagy intervenciós felvásárlás és intervenciós készletnövekedés hatására az intervenció korlátozását tűzte ki célul. Az írás lezárásaként következtetések olvashatók arra vonatkozóan, hogy az intervenció végleges megszüntetése, illetve a jelenlegi intervenciós árszint alkalmazása milyen hatással lesz a mezőgazdasági termelőkre nézve.

FÓKUSZBAN A ZÖLDSÉGNÖVÉNYEK

A biotechnológia szerepe és lehetőségei a jövő zöldségtermesztésében, kertészetében
(Dr. Fári Miklós Gábor)
E cikk keretében két kérdéskörre fókuszál a szerző. Egyrészt a biotechnológiai tudomány fejlődésén, a paradigmaváltáson keresztül igyekszik megvilágítani a folyamatok lényegét a kertészetben, különös tekintettel a zöldségnövényekre, másrészt a Debreceni Egyetem AMTC-ben zöldségnövényekkel folyó növényi biotechnológiai kutatásokról ad rövid bemutatást.

Abiotikus tényezők okozta fejlődési rendellenességek zöldségféléken (1.)
(Dr. Terbe István)
A zöldségtermesztésben az abiotikus okokra visszavezethető betegségek továbbra is meglehetősen gyakoriak, éppen ezért e cikk keretében az abiotikus fejlődési rendellenességeket és azok kiváltó okait mutatja be a szerző.

A zöldségfélék vetőmagtermesztésének helyzete Magyarországon
(Némethyné dr. Uzoni Hanna)
A szerző áttekintést ad a hazai vetőmagtermesztés zöldségtermesztési vonatkozásairól. Ismerteti az egyes zöldségkultúrákban napjainkban tapasztalható pozitív és negatív változásokat a vetőmag-szaporító terület vonatkozásában.

A növények ellenálló képességének felhasználása a termesztésben
(Pap Zoltán, Tóbiás Andrea)
A növényi szervezet önmaga sem teljesen védtelen a kórokozók ellen, hanem folyamatosan védekezik különféle immunreakciókkal, vagyis a növények önálló védekezésre is képesek. A növények általános rezisztenciája felhasználható a növényvédelemben, mivel annak kialakulását nemcsak kórokozók, hanem természetes eredetű anyagok alkalmazása is előidézheti. A további részleteket megismerhetik a Budapesti Corvinus Egyetem szakembereinek írását elolvasva.

A III. fázisú csiperkekomposzt térhódítása Magyarországon
(Dr. Győrfi Júlia)
A csiperkegomba termesztéstechnológiája alapvető változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Elsősorban a termesztőközeg készítése alakult át, amelynek egyik legjelentősebb eleme a III. fázisú komposzt térnyerése, mely csiperkegomba micéliumával átszőtt komposztot jelent. A szerző írásában részletesen bemutatja a III. fázisú komposzt készítésének menetét, ill. mindazt, amire ennek kapcsán ügyelni kell. Az írásból megismerhetik az olvasók a III. fázisú komposzt használatának előnyeit, valamint hátrányait is.

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

Növényvédelmi előrejelzés korszerűen (1.) A növényvédelmi előrejelzés megújításának lehetőségei a mai gyakorlatban
(Dr. Benedek Pál)
Most induló sorozatunk első része a növényvédelmi előrejelzés múltját, jelenlegi helyzetét és az előrejelzési munka fő összetevői tekinti át.

A zonális növényvédőszer-engedélyezés lehetőségei és korlátai
(Dr. Tőkés Gábor)
Az új uniós növényvédőszer-engedélyezési rendeletet egyik leglényegesebb újdonsága az eddigi nemzeti engedélyezés helyett bevezetendő ún. 3 zónás kölcsönös elismerés (3ZMR) rendszere lehet, melybe most részletesebb betekintést enged az írás.

Növényvédő szer kivonás: Valóban előrelépés?
(Dr. Nagy Géza)
A Budapesti Corvinus Egyetem szakembere írásában az Európai Unióban tervezeti szinten álló új növényvédő szer szabályozás következtében végrehajtandó nagymértékű, növényvédő szer hatóanyagok, teljes hatóanyagcsoportok forgalomból történő kivonásának várható kedvezőtlen hatásaival foglalkozik.

Mit keresnek a magyar gazdák az interneten? (x)
Mit nyújt a Farmit.hu mezőgazdasági portál a gazdálkodók számára, miért éri meg regisztrálni rá? – Beszélgetés a Farmit.hu agroportál vezetőjével, Witzl Tamással.

Az 5-aminolevulin-sav szerepe a mezőgazdasági kultúrákban
Már Európában is terjedőben van az 5-aminolevulin sav (ALA) a különböző növényi kultúrák termesztésében, mely azontúl, hogy a klorofiltermelés fokozásával javítja a termés mennyiségét és minőségét, hatásosan védi a környeztet is. Ugyanis fokozza a műtrágyák felszívódási hatékonyságát, ezáltal a kiszórt műtrágyák lényegesen kisebb mennyiségben halmozódnak fel és mosódnak be a talajba és a vizekbe.

Felturbózott fotoszintézis, ellenállóbb növények (x)
A növénytermesztők figyelmébe ajánlható az új Pentakeep-V (5-aminolevulin sav) levéltrágya, mely megnöveli a levelek klorofil-koncentrációját és fokozza a növények tápanyag-felvételi képességeit.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

A talajok légáteresztő képességének mérése és a mérési eredmények gyakorlati hasznosíthatósága
(Dr. Makó András, Dunai Attila)
A szerzők rövid áttekintést adnak írásukban a talajok levegőgazdálkodásáról, valamint a talajok légáteresztő képességéről, amely nemcsak a talajok levegőzöttségére utal, hanem tömörödöttségére, szerkezetstabilitására is, közvetve pedig hasznos információkat nyújthat a talajok erózió-, belvíz- vagy aszályérzékenységéről.

Mit és mennyit vetettünk 2008 őszén
(Lukács József)
Az MgSzH Központ szakembere írásában tájékoztatás ad arról, hogyan alakultak az előzetesen tervezetthez képest a 2008. évi őszi vetések az egyes kultúrákban a határszemle idején.

A gabonafélék 2008. évi növénykórtani állapotának jellemzése
(Hertelendy Péter)
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ szakembere a gabonafélékben 2008-ban előforduló kórokozók fellépéséről, az általuk okozott kár mértékéről és az ellenük folytatott védekezések tapasztalatairól ad átfogó képet írásában.

KWS kukoricák – Jövőt vetünk aszályban és csapadékos években is! (x)
(Kónya Zsolt)
Termesztési tapasztalatok a KWS Magyarország Kft. fajtakínálatában szereplő hibridekkel.

Könyvismertetés. Gabona termesztés-technológiai kézikönyv
(Szabó István)
Ismerjék meg röviden a kiadvány szerkesztőjének tollából a kézikönyv egyes fejezeteit és a benne tárgyalt témaköröket.

Szántóföldi kísérletek eredményei – 2008 (x)
(Vári Rita)
Termelői tapasztalatok a kukorica és a napraforgó LINZER műtrágyákkal végzett tápanyagellátása terén.

A Monsanto globális elkötelezettsége (x)
(Könczöl Péter)
A magyarországi elvárásoknak maximálisan megfelelő DEKALB hibridek a kukoricatermesztők szolgálatában.

Egy szakkönyv margójára. Hofmann – Köpfer – Werner: Ökológiai szőlőtermesztés
(Dr. Zanathy Gábor, Dr. Kurtán Sándor)
A kötet betekintést próbál nyújtani az ökológiai szőlőtermesztés világába.

KITEKINTÉS

A bioüzemanyagok és az autógyártási trendek – és mindaz, ami mögötte van
(Dr. Somogyi Norbert)
Kitekintés keretében az idei párizsi autószalonon (Mondial de l’automobile) látottakról olvashatnak, ahol – az elmúlt évek történései nyomán – megkülönböztetett figyelem övezte az energiatakarékosság és a környezetvédelem kérdését, középpontban a bioetanol-gyártással. Ennek jegyében a kiállítók igyekeztek bemutatni a bioetanol szerepét az üzemanyag-gyártásban, és felhasználásának előnyeit a környezetvédelem szempontjából.

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Rövid összeállítást olvashatnak külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Ismerjük meg a traktorokat (12.) Az univerzális traktor – a traktorvezető munkahelye
(Dr. Varga Vilmos)
A traktorvezető munkahelyének ergonómiai kialakítása a traktor értékét és gazdaságos kihasználhatóságát nagymértékben növeli, ezért a cikksorozat zárásaként e témakörrel foglalkozik a szerző.

Hogyan válasszunk… (6.) Ekét, illetve milyen ekével szántsunk?
(Dr. Jóri J. István)
A hogyan válasszunk sorozat ezen részében a szántás alap eszközének, az ekének kiválasztásához, beszerzéséhez szeretnénk ismeretanyagot, ötleteket közreadni.

Bemutatkoztak az új JCB Fastrac 7000 „gyorstraktorok”
(Dr. Demes György)
Ismerkedjenek meg a JCB Fastrac programmal és az ennek keretében kifejlesztett legújabb, 7000 szériaszámú traktorok felépítésével, működésével.

Az Axiál Kft. az „Év Vállalata” 2008-ban
(AF)
A Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) idén 11. alkalommal osztotta ki az „Év Vállalata” díjat, amely a kockázati tőke iparág elismerését fejezi ki a kimagasló gazdasági teljesítményt nyújtó hazai vállalkozások részére. A nagyvállalati kategóriában, 2008-ban az Axiál Kft. bizonyult a legjobbnak.

Mennyire pontos a GPS? (x)
(Nagy Bence)
Az Agromatic Automatizálási Kft. szakembere a GPS-rendszer alapvető működését és a mérési  pontosítás lehetőségeit ismerteti.

Hozamfokozás – az őszi kalászosok bokrosító hengerezése (x)
(Páska Norbert)
A Güttler Kft. a Güttler Standard hengerét ajánlja az őszi kalászosok tavaszi bokrosító hengerezéshez a hozamfokozás érdekében.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Arcképcsarnok. Beszélgetés Tóth István fotóművésszel
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés a világ első „Oszkár-díjas” fotóművészével.

Agrármúltunk nagyjai. Pálinkás Gyula (1883-1957)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Pálinkás Gyula életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Jegyzet gazdálkodóknak. A mezőgazdaság támogatási rendszerének átalakításáról (1.)
(Kurucz Miklós)
A sorozat ezen részében a 2009-ben bevezetésre kerülő egységes mezőgazdasági rendszer (SPS) alapelveivel, követelményeivel ismerkedhetnek meg az olvasóink.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen