2008. júliusi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Az élet értelme
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

Magyarország mezőgazdasága 2007-ben (1.)
(Kaposi Lajos, Bóday Pál, Valkó Gábor)
A Központi Statisztikai Hivatal szakembereinek írásából megismerhetik az olvasók, hogyan teljesített a magyar mezőgazdaság, azon belül a növénytermesztés és az állattenyésztés az elmúlt évben a számok tükrében.

FÓKUSZBAN A REPCE

Szakember kérdez szakembertől. Ki mit tud a repcéről
(Dr. Bódis László)
Minden, amit a repcéről tudni érdemes gazdálkodói, kereskedői, kutatói, feldolgozói szemmel.

Repce vetőmag-előállítás: a repcetermesztés biológiai alapjai
(Petróczki Imre, Dr. Ripka Gézáné)
Az őszi káposztarepce vetőmag-előállítás mértéke évente ingadozik, ezt a megszokott hullámzást várhatóan mérsékli az energianövények iránti fokozott érdeklődés. A szerzők tájékoztatást adnak a repce-szaporítóterület alakulásáról, a szaporítások összetételének változásáról, a minősítés előírásairól.

A repcetermés várható alakulása
(Lukács József, Galbavy Emese)
A szerzők az elmúlt két év sikernövényéről adnak megyénként előzetes termésbecslést, és bemutatják az EU-27-ek várható repcetermését is. Megemlítik, hogy 2008 tavaszán az utóbbi évek egyik legszebb növényállománya fejlődött ki, a kedvező időjárás következtében.

A repce tápanyagigényéről és műtrágyázásáról
(Dr. Kádár Imre)
A repce tápanyagigényét elemezve a szerző a nitrogén-, foszfor- és kálium szerepére mutat rá, és részletesen beszámol az őszi káposztarepce tartamkísérletek eredményéről is.

Repce helyzetkép Franciaországból
(Dr. Somogyi Norbert)
A magyar TéT-attasé körképet ad az EU legnagyobb repcetermesztőjének ez évi kilátásairól, a repce – viszonylag – magas és tartósnak ígérkező árpozíciójának közgazdasági környezetéről. Kiemelten foglalkozik a repcetermesztést támogató szervezetek munkájával és a francia biodízel ágazat szerepével.

Forgalmazók ajánlata

Miért választják egyre többen a KWS őszi káposztarepcéit? (x)
(Sipos Géza, Berecz Balázs)
A KWS őszi káposztarepcéi gyakorló növénytermesztők szemével.

DEKALB – a vezető genetika (x)
(Dr. Kiss Erzsébet, Wágner József)
A MONSANTO repce ajánlata a 2008-as szezonra.

Hajtsunk a termésbiztonságra! (x)
(Pálfay Gábor)
A BASF növényvédő szer ajánlata az eredményes repcetermesztés érdekében.

A repce gondos őszi trágyázása (x)
(Dr. Zsom Eszter)
Őszi repcetrágyázási ajánlat A K+S KALI GmbH-tól.

ONTARIO és CHAMPLAIN, fajta és hibrid a LIMAGRAIN repce kínálatában! (x)
A Limagrain fajta és hibrid repce ajánlata a repcetermesztők figyelmébe.

Repce már a kisebb parcellákon is! (x)
Újdonságok a Saatbau Linz Hungária Kft. idei hibrid és fajta repce kínálatában.

Saaten-Union: Innováció, teljesítmény és biztonság a repcetermesztők számára (x)
A Saaten-Union hibrid repce nemesítés eredményei a gazdálkodók figyelmébe.

Termelői vélemények a Summit-Agro repce ajánlatáról (x)
Hogyan teljesítettek a Summit-Agro által kínált fajta és hibrid repcék a gyakorlatban.

Hibrid repcék a Syngenta kínálatából jobb és gyengébb területekre egyaránt (x)
(Almási András, Bíró János)
Gyakorló repcetermesztők termesztési tapasztalatai a Syngenta Seeds hibridekkel.

TOPREX a valódi repce regulátor (x)
(Kurtz György)
A Syngenta a Toprexet (paklobutrazol+ difenokonazol) mint regulátort és egyben gombaölő szert ajánlja a repcetermesztők figyelmébe.

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

Farmit.hu – Az agroportál (x)
Ismerjék meg a Farmit.hu  agroportál által a gazdálkodók számára nyújtott előnyöket.

Az újrafelfedezett zöldtrágyázás
(Dr. Gyuricza Csaba)
A zöldtrágyázás kedvező hatását már a rómaiak, görögök és egyiptomiak is ismerték, a növénytermesztés intenzifikációjának időszakában azonban ez a technológiai elem háttérbe szorult. Mára – különösen – Nyugat-Európában örvend nagy népszerűségnek a környezettudatos gazdálkodási rendszerek egyre gyakoribb technológiai elemévé vált zöldtrágyázás. A szerző részletesen foglalkozik a zöldtrágyázási módokkal, a zöldtrágyanövények termesztéstechnológiájával, és értékeli a talaj fizikai és biológiai állapotára kifejtett hatásukat.

Mustár mint zöldtrágyanövény – a gyakorlatban
(Kosztolányi Attila)
Beszélgetés a dombóvári Agrár-Béta Mezőgazdasági Kft. ügyvezető-igazgatójával és egyben többségi tulajdonosával a mustárról mint zöldtrágyanövényről, a vetésforgóba iktatásának előnyeiről, termesztéstechnológiájáról.

Javult az agrárium pénzügyi helyzete (x)
A Budapest Bank agrárfinaszírozási megoldásai a gazdálkodók figyelmébe.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

Az élelmiszerválság hátteréről. Nyílt levél
(Dr. Kádár Imre)
A világ élelmiszerigénye a fő gabonaféléket tekintve évente mintegy 1,5 %-kal nő, vajon az energia és az élelmiszertermelés növekvő igénye milyen következményekkel jár? A profit mindenekfeletti érdeke egyenes arányban áll a talajpusztulással, a termőföld csökkenésével, ezért az élelmiszer-termelés problémáját, a nemzeti önellátás érdekében nemzetbiztonsági ügyként kellene kezelni.

Tulipománia: tündöklés, bukás és újjászületés (2.)
(Dr. Horváth József)
A szerző sorozata jelen részében a tulipánleromláson keresztül elvezet a növényvírusok felfedezéséhez, kiemelve az e téren jelentős eredményeket elérő kutatókat, akik a genetikai kód megfejtése során egy új tudományág, a genomika alapjait rakták le.

Show a magasból
(Dr. Bódis László)
A Syngenta partnertalálkozókról jelentjük.

A karfiol és a brokkoli termesztése
(Dr. Kappel Noémi, Tompos Dániel)
Hazánkban a fejes káposzta mellett a karfiol és a brokkoli az egyik legnagyobb felületen termesztett zöldségnövényünk. A szerzők ismertetik e két növény ökológiai igényeit, növényvédelmi problémáit és termesztéstechnológiájukat. Részletesen kitérnek a víz- és tápanyagigényre, valamint a speciális növényápolási munkákra.

Meteorológiai mérőműszerek – a sok évszázados technológia kifinomult vívmányai (4.)
(Tóth Tamás)
Abban, hogy a meteorológiai előrejelzés minél pontosabb legyen, alapvető szerepet tölt be az intenzív távérzékelési eszközök hálózata, amelyek közül e cikk keretei között a felszíni automata megfigyelőrendszerekkel ismerkedhetnek meg az olvasók.

Fejeskáposzta-termesztésünk: múlt, jelen és a továbblépés lehetőségei
(Dr. Hodossi Sándor)
Fejeskáposzta-termesztésünk minden tekintetben megújításra, korszerűsítésre szorul – állítja a Debreceni Egyetem oktatója. Nem lehet szó nélkül elmenni amellett, hogy Magyarország több fejes káposztát hoz be külföldről, mint amennyit oda kiszállít. Különösen veszélyes helyzet ez az Európai Unióban, ahol a piac nyitott és vámmentes a kereskedelem. Ha a magyar fogyasztók rendszeresen behozott fejes káposztát vásárolnak, a külföldi termelőket támogatják, azok megélhetését biztosítják. Az írásban kitörés lehetőségeinkre is rámutat a szerző.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. Burgonyatermesztési tanácskozás Mórahalmon a burgonya nemzetközi éve jegyében
(Kosztolányi Attila)
A Kruppa-Mag Kutató, Vetőmagtermesztő és Kereskedelmi Kft., az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács a „Burgonya Nemzetközi Éve 2008” alkalmából  burgonyatermesztési  konferenciára és fajtabemutatóra invitálta a téma iránt érdeklődőket június 13-án, Mórahalomra.

A csalán lehetséges szerepe a zöldségfogyasztás szerkezetének és egyenletességének javításában
(Dudás László, Galambosi Bertalan)
Érdekes, talán furcsának tűnő növényt ajánlanak a szerzők a zöldség-választék bővítésére, megemlítve, hogy a csalán minden egyes része hasznosítható, magas fehérje, élelmi rost, kalcium-, vas- és karotinoid-tartalmú és nagyobb mennyiségben tartalmaz antioxidáns hatású anyagokat. A csalán a spenót értékesebb helyettesítő növénye lehet, de kedvező beltartalmi mutatói ellenére még idő kell, hogy a fogyasztó leküzdhesse kezdeti ellenérzését.

Sárgarépa-mosógép történelem
(Dr. Kádár András)
A sárgarépa piacosságát meghatározó tisztítás-feldolgozás a mosással kezdődik, a szerző bemutatja a használt géprendszereket, azok fejlődését, és elemzi a foltosodást okozó gombafajok elleni védekezés lehetőségeit.

Scotts sikerreceptek – Agroleaf Power Ca (x)
A Scotts kiegészítő kezelésként az Agroleaf Power Ca lombtrágya használatát  javasolja intenzív zöldség- és gyümölcstermesztésben a termésminőség javítása érdekében.

Láttuk, hallottuk, olvastuk. A Bayer CropScience szántóföldi növényvédelmi bemutatói
(AF)
Immár ötödik éve, hogy megrendezésre kerül a „Bayer Légyott” néven ismertté vált rendezvénysorozat, melynek idén kiemelt témája a biztonság volt, hiszen a Bayer CropScience nemcsak növényvédő szereket értékesít, hanem az azok felhasználása során felmerülő biztonsági kérdésekkel is foglakozik. A meghívott előadók a biztonságos szerfelhasználással, a környezet- és az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatban tartottak ismertetést: az Európai Bizottság „Life” programjáról, illetve az ECPA (Európai Növényvédelmi Egyesület – European Crop Protection Association) által életre hívott TOPPS programról Dr. Ocskó Zoltán tájékozatta a vendégeket. Kovács István, a Cerbona Zrt. gabonakereskedelmi vezetője az élelmiszer alapanyagok minőségi kérdéseiről szólt, Dr. Ludván Miklós, az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet munkatársa pedig a növényvédő szerek felhasználása során alkalmazandó egyéni védőfelszereléseket érintő jogszabályi változásokról, és azok gyakorlati hatásáról tartott rövid tájékoztatót.

KITEKINTÉS

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Helyzetkép az idei német spárgatermés alakulásáról.

Innováció és partnerkapcsolat. Tudósítás
(Dr. Demes György, Molnár Zoltán)
Az agrárújságírókat tömörítő, a BASF által létrehozott nemzetközi szervezet, a C. A. C. (Club of Agro Communicators) 9. alkalommal megrendezett idei találkozójára május 28-án, Pozsonyban került sor. A pozsonyi sajtókonferencián és workshop-on elhangzott legfontosabb gondolatokat most megismerhetik munkatársaink írásából.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Ismerjük meg a traktorokat (8.)
(Dr. Varga Vilmos)
Előző lapszámainkban az univerzális és a lánctalpas traktorok járó- és kormányszerkezeteit mutattuk be, most az univerzális traktorok vonó- és hárompont-felfüggesztő szerkezetére szeretnénk ráirányítani a figyelmet.

Güttler talajművelés (1.) (x)
(Páska Norbert)
A Güttler munkagépek előnyei a tarlóhántás, illetve a nyár végi magágy-készítés során.

Sikeresen zárult az idei MANITOU kezelői olimpia
(Dr. Demes György)
Az VI. MANITOU Kezelői Olimpia 2008. június 6-7-én került megrendezésre, ezúttal Mogyoródon, a Hungaroring Adventure Parkjában, amelyre 59 cég 108 fővel jelentette be részvételi szándékát. A rendezvényen ünnepelték az AXIÁL és a MANITOU 10 éves együttműködését és a MANITOU 50. születésnapját. A MANITOU verseny jó alkalmat nyújtott munkatársunknak, hogy röviden áttekintse írásában, miért oly kedveltek ezek a rakodógépek a felhasználók körében.

Hogyan válasszunk(1.) Kaszáló- és rendrevágó gépet
(Kelemen Zsolt)
Az írás alapján a különböző üzemi, ökológiai, gazdasági adottságokkal rendelkező szálastakarmány-termesztő gazdaságok választhatják ki a számukra legmegfelelőbb kaszáló- és rendrevágó gépkonstrukciót.

Jubileumot ünnepelt a Väderstad
(Dr. Demes György)
A vajdahunyadvári Magyar Mezőgazdasági Múzeumban ünnepelte 2008. május 23-án magyarországi működésének 10. évfordulóját a svéd Väderstad-Verken AB magyar leányvállalata, a Väderstad Kft. A nevezetes eseményre meghívottak voltak a cég hazai partnerei, a Väderstad első vevői és mindazok, akik az elmúlt évek során valamilyen módon hozzájárultak a Väderstad márka hazai megismertetéséhez és terjesztéséhez.

Látogatás a HORSCH mezőgazdasági gépgyárban (1.)
(Dr. Demes György)
Ismerjék meg a Horsch Maschinen GmbH „gyakorlati napok” rendezvénysorozatán látott szántóföldi kultivátorokat.

Väderstad országjáró körút (x)
Ismerjék meg a Väderstad szántóföldi bemutatókon résztvevő munkagépeket.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Arcképcsarnok. „Kommunikáció és együttműködés”. Beszélgetés dr. Laczka Évával
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés a KSH Mezőgazdasági és Környezeti Statisztikai Főosztályának vezetőjével.

Agrármúltunk nagyjai. Baross László (1865-1938)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Baross László életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Jegyzet gazdálkodóknak. A szőlőkivágás támogatásáról
(Kurucz Miklós)
Kivágjuk-e szőlő ültetvényeinket uniós támogatásért, vagy újítsuk fel, és ne hagyjuk nemzeti vagyonunkat veszendőbe, a szerző a vonatkozó támogatási szabályozás ismertetésével ad eligazítást a dilemmával kapcsolatban.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen