Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Májusfa
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
A fólia alatti intenzív fűszerpaprika-termesztés létjogosultsága hazánkban
(Somogyi György és mtsai)
A Fűszerpaprika Kutató-Fejlesztő Kht. szegedi munkatársai 1998-ban azzal a megfontolással indították el a hibrid fűszerpaprika fajták előállítását és köztermesztésben való kipróbálását, hogy alternatívát ajánljanak mindazoknak a termelőknek, akik nincsenek megelégedve a szabadföldi állományok hozamával, termésbiztonságával, minőségéve, és olyan hajtatóházi infrastruktúrával rendelkeznek, amiben nem tudnak más, hajtatásos zöldségkultúrát gazdaságosan termeszteni, ám viszonylag szerény ráfordítással ezek a berendezések újra termelésbe állíthatók. Ennek a hibrid fajtákra alapozott hajtatásos technológiának a részleteit ismerhetik meg a szerzők írásából.
FÓKUSZBAN A MULCSMŰVELÉS
A mulcsművelés technológiai és műszaki elemei
(Dr. Jóri J. István)
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakembere írásában a hazánkban ismeretes és használatos talaj-előkészítési technológiák közül az alapművelés szántás nélküli mulcsműveléses eljárásával foglalkozik. Bemutatja a mulcsművelés előnyeit, valamint a megvalósításához szükséges műszaki bázis alapelemeit is.
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
Kerekasztal-beszélgetés mezőgazdaságunk helyzetéről és lehetőségeiről
(Dr. Bódis László)
Neves szakemberek eszmecseréje a magyar mezőgazdaság helyzetéről, a jövőbe mutató fejlesztési, kitörési lehetőségekről.
A GMO-kukoricahibridek termesztésének előnyei és hátrányai
(Dr. Heszky László)
A világon a GM (géntechnológiával módosított, GMO) növények vetésterületének közel 100 %-án a totális herbicideknek ellenálló és rovar rezisztens transzgénikus (GM) szója, gyapot, repce és kukorica fajtákat termesztenek. Hazánkban, az érvényben lévő moratórium miatt, jelenleg tilos a transzgénikus növények termesztése. A szerző írásában feltárja a gazdálkodók előtt a GM-kukorica hibridek termesztésével járó előnyöket és kockázatokat. Az előnyök és kockázatok könnyebb megértése érdekében pedig áttekinti a szóban forgó géntechnológiai módosítások lényegét is.
Gazdaszemmel. Új generációs GM-növények az Egyesült Államokban
(Pájtli József)
A Tolna megyei Tamásiban gazdálkodó szakember több alkalommal tanulmányozta – az USA kukorica–szója övezetében – Illinois Államban a kukorica és szója növényvédelmi problémáit és a gyakorlatban alkalmazott technológiák fejlődését. Írásában a Farm Progress Show keretében a gyakorlatban is megtapasztalt újgenerációs GM-technológia lehetőségeit mutatja be, mely a növénytermesztés biztonságát és kiszámíthatóságát nagymértékben növelte az USA-ban.
Néhány gondolat a kukorica kártevői kapcsán
(Dr. Ripka Géza)
Május közeledtével az utóbbi években rendszeresen megfogalmazódik a kérdés a hazai kukoricatermesztőkben, mit hoz ez az esztendő a kukoricabogár kapcsán, illetve mit tudunk tenni ellene. A védekezési lehetőségekről, a felhasználható készítmények körében bekövetkezett változásokról, valamint az elmúlt év tapasztalatairól számol be a szerző írásában.
A kukoricabogár Enyinget sem kerülte el 2007-ben. Riport
(Kosztolányi Attila)
Az Enying határában 1760 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel és gépi bérmunkával is foglalkozó Mikó & Mikó Kft. tulajdonosával, Mikó Ferenccel a kukoricabogár elleni védekezés elmúlt évi tapasztalatairól, az alkalmazott technológiákról, az idei év kilátásairól beszélgettünk.
Somogyjádi „bogaras” tapasztalatok. Riport
(Kosztolányi Attila)
Munkatársunk Szerényi Zoltánt, a Somogyjádi Mg. Zrt. elnök-igazgatóját a kukoricabogár elleni védekezés terén szerzett tapasztalatairól kérdezte.
Casper - egy új lehetőség a kukorica gyomirtásában (x)
(Radvány Béla, Csantavéri Tóth Szilvia, Laczkó László)
Új fejlesztésű posztemergens kukorica gyomirtó szer a Syngenta kínálatában.
A kukoricabogár elleni védekezés tapasztalatai Zombán. Riport
(Kosztolányi Attila)
A Mezőföldön, Zomba térségében, kiváló kukoricatermesztési adottságok között gazdálkodó Misóczki Istvánt és fiát, Balázst a kukoricabogár elleni védekezés eddigi tapasztalatairól, az elmúlt évről és az idei kilátásokról kérdeztük.
Új hajó, régi legénységgel (x)
A Kemira GrowHow neve hamarosan a „történelem homályába vész”, mivel a régi vállalatnév Yara Hungáriára változik.
A Pannon búza gombaölő szeres technológiája
(Papp Zoltán)
A KITE Zrt. 2002-ben indította el a Pannon búza minőségi búzatermesztési programját. Az első nagyon fontos feladat olyan fajta kiválasztása volt, amely extrém időjárási viszonyok között is stabil, nagyon magas minőséget képes produkálni. A megfelelő minőségű búza termeléséhez nagyon komoly termesztéstechnológiai előírásokat kell betartani. Ezeket az előírásokat a KITE Zrt. szakemberei a már évtizedes múltra visszatekintő fajta, tápanyag-utánpótlási, növényvédelmi és vetéstechnológiai kísérletsorozataik alapján állították össze. Ezek közül most a minőségi búza gombák elleni védelmét ismerteti a szerző írásában.
Az őszi búza növényvédelméről
(Hertelendy Péter)
Az országot járva lépten-nyomon zöldellő határt látni. A repce és az őszi gabonák tavaszi fejlődése erőteljesen megindult. Ugyanakkor ez a „mindent ápoló és eltakaró” zöld szín meglehetősen csalóka, jó néhány növénybetegség áll készen a gabonák, így az őszi búza megfertőzésére, termésének csökkentésére. A termesztők szerencséjére meglehetősen magas gabona áraknak köszönhetően a növényvédelem gabonában kifejezett költsége meglehetősen alacsony, gyakorlatilag néhány mázsányi búza árából egy-egy védekezés finanszírozható. A szerző cikkében a várhatóan idén is veszélyt jelentő kórokozókról és a védekezési lehetőségekről olvashatnak.
Prosaro – a kalászos gombaölő szerek zászlóshajója (x)
(Farády László)
A Bayer CropScience kalászos gombaölő szer ajánlata a fuzárium fertőzéssel és a levél, valamint egyéb kalászbetegségekkel szemben.
Néhány javító minőségű őszi búza ismertetése
(Pongráczné Barancsi Ágnes, Honti László, Dr. Győri Zoltán, Dr. Sipos Péter, Mezei Zoltán)
Az EU-s tagságunkkal egy nagyméretű, jól szabályozott piacnak lettünk a részesei, melyben nem a terület növelésével, hanem az optimális terméshozamok, a termelési színvonal stabilitásával, a minőségi búza előállításával lehetünk versenyképesek. Mivel búzatermésünk jelentős részét az Európai Unión belül értékesítjük, így elsődleges cél az azonos mennyiségű és felhasználási célnak megfelelő stabil minőségű árualap előállítása. Cikkükben a szerzők néhány kiváló kvalitással rendelkező, kemény szemű őszi búzát ismertetnek, mely hasznos többletinformációt nyújthat a homogén, fajtaazonos, javító minőségű termésre igényt tartó malmok számára.
Fuzárium, rozsda – esélytelen páros az Artea párosával szemben! (x)
(Kurtz György)
A Syngenta Kft. az Artea-t (propikonazol+ciprokonazol) ajánlja őszi búzában a fuzárium és rozsdabetegségekkel szemben.
Harmónia a növény, a természet és a kezelések között (x)
(Dr. Antal Anikó)
Lombvédelem és lombtrágyázás a Magyar Kwizda tavaszi „Táplálunk és védünk” Programjában.
A második tavaszi műtrágyaszórás (x)
(Müller Gábor)
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. tavaszi műtrágyázási ajánlata.
Tájékoztató az agrár-szaktanácsadási rendszerről
(Wayda Imre)
2007. évben újjá szerveződött az agrár-szaktanácsadás rendszere Magyarországon. A létrejött új rendszer kialakításának elveit, felépítését, működését ismerhetik meg a szakember tollából. Az írásból megtudhatják azt is, hogyan történik a szaktanácsadási szolgáltatás, valamint a szaktanácsadási támogatás igénybevétele.
Scotts sikerreceptek – Napraforgó (x)
A Scotts lombtrágyázási javaslata napraforgóban.
A repce betakarításának biztonsága (x)
(Péter István)
Az Agrosol 2000 Kft. a Nu-Film™ 17-et ajánlja a repcetermesztők figyelmébe a nagyobb termés elérése érdekében.
Változik a területalapú támogatás. Riport
(Kurucz Miklós)
Az uniós csatlakozásunkkal vállaltuk, hogy a mezőgazdasági támogatási rendszerünket a korábbi tagországok modelljéhez igazítjuk. Így vált ismertté 2004. óta az egységes területalapú támogatás, amelyhez kiegészítő nemzeti támogatás kapcsolódott. Az EU régi 15 tagállama – a 2003. évi KAP reformot követve – az elmúlt években más rendszerre tért át, amelyet a tervek szerint 2009-től mi is alkalmazunk. Az előkészítés alatt lévő, de főbb elveiben már kidolgozott új támogatási formáról olvashatnak az FVM Stratégiai Főosztályának vezetőjével, dr. Nyújtó Ferenccel és helyettesével, Szentirmay Zoltánnal készített beszélgetés keretében.
Elastiq – Új intelligens szuperragasztó a repcetermesztőknek… (x)
(Dr. Kondár László)
Kipergésgátló készítmény a Chemtura kínálatában a repcetermesztők figyelmébe.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Veszélyes növénybetegségek (6.) Tűzelhalás
(Dr. Németh József, Mező Gábor)
A veszélyes növénybetegségek sorozat ezen részében az almatermésűek baktériumos tűzelhalásának jelentőségével, gazdanövénykörével, a betegség tüneteivel, az előrejelzés, valamint a korokozó elleni védekezés lehetőségeivel ismerkedhetnek meg.
Az amerikai keleti cseresznyelegyet és az európai cseresznyelegyet egyaránt fogó csapdatípusok
(Dr. Voigt Erzsébet, Dr. Tóth Miklós)
A cseresznye- és a meggytermesztés gazdaságosságát jelentősen veszélyezteti a cseresznyelégy. A helyzetet súlyosbítja, hogy az európai cseresznyelégy mellett 2006-ban Magyarországon is megtelepedett az amerikai keleti cseresznyelégy. Annak érdekében, hogy kiderüljön valóban olyan megtelepedésről van-e szó, mely a későbbiek folyamán komoly kártételeket okozhat, a szerzők a rendelkezésre álló csapdatípusokkal csapdatípus-kísérleteket állítottak be. Ennek célja a rendelkezésre álló csapdatípusok közül azok meghatározása, amelyek legbiztonságosabban érzékelik a kártevő megjelenését és rajzását.
Gyümölcsösök tápanyagellátása (x)
(Dr. Zsom Eszter)
A K+S Kali GmbH ajánlata a gyümölcsösök optimális tápanyagellátása érdekében.
A zöldségfélék 2007. évi piaci folyamatai és ártendenciái
(Erdész Ferencné dr., Isépy Anett, Varga Viktória)
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet szakemberei a fontosabb zöldségfélék 2007. évi piaci tendenciáit mutatják be, elsősorban az ártendenciák segítségével, de emellett a 2007. évi előzetes mennyiségi információk alapján a keresleti és kínálati oldalon bekövetkező alapvető összefüggéseket is feltárják.
Nagyobb figyelmet érdemelnének a salátafélék (2.)
(Dr. Terbe István)
A szerző írásában az elmúlt két évtized egyik legsikeresebb zöldségnövényére a mezei salátára hívja fel a figyelmet. Ez a sokak által lebecsült, értéktelen gyomnak tartott növény, ma Nyugat- és Dél-Európában a fejes és az endívia saláta után a legkeresettebb és legszívesebben fogyasztott levélzöldség, azonban hazánkban néhány házikertben, hobbikertben foglalkoznak csupán a termesztésével, és mint árunövény gyakorlatilag nem jelenik meg a kereskedelemben. A cikkben a mezei saláta táplálkozási jelentőségéről, termesztéstechnológiájáról, szabadföldi termesztéséről és hajtatásáról, valamint a fajtaválasztás szempontjairól is olvashatnak.
A metil-bromidos növényházi talajfertőtlenítés kiváltásának lehetőségei Magyarországon
(Dr. Budai Csaba, Varjas Béla)
Magyarországon az üvegházi hajtatás a kertészet kiemelt ágazata. A hozzávetőlegesen 4500 hektáros növényházi felületen a talajfertőtlenítés meghatározó termesztési eljárás. A metil-bromidos eljárás 2005. évi betiltáséval új helyzet állt elő. Annak a 80-100 hektár növényházi felületnek, ahol a metil-bromidos gázosításnak köszönhetően intenzív, eredményes termesztés folyt, megfelelő, alternatív eljárásokat kellett keresni. A cikkből az UNDP (United Nations Development Programme) által finanszírozott projekt keretében beállított, a metil-bromidos talajfertőtlenítést kiváltó új alternatív technológiák kidolgozására irányuló kísérletek eredményeit ismerhetik meg az olvasók.
A sárgarépa tápanyagellátása és öntözése
(Némethy Zoltánné dr. Uzoni Hanna)
A sárgarépa táplálkozásunkban betöltött szerepe megnőtt az elmúlt évtizedben. Ezzel együtt a minőségével szemben támasztott követelmények is erősödtek, melyet több tényező együttes hatása befolyásolja: éghajlat, talajadottságok, tápanyagellátás, öntözés és talajművelés. A szerző írásában ezek közül a sárgarépa tápanyagellátással és öntözéssel szemben támasztott igényeit ismerteti a tenyészidő hossza szerinti bontásban.
Egy széleskörűen használható növény: a medvehagyma
(Pap Zoltán)
A medvehagyma mint napjainkban „újból felfedezett” és egyre szelesebb körben használt zöldség és fűszernövény, a fokhagyma hatóanyagaihoz nagyon hasonló hatóanyag-tartalommal rendelkezik. E fő hatóanyagok közül a legfontosabbak a kéntartalmú vegyületek különböző módosulatai (amelyek a sajátos hagymaszagért is felelősek), az alliin, alliináz, alliicin, ajoen, amelyek hatásspektrumát vizsgálva évszázadok óta tapasztalati úton megfigyelt, illetve később kísérleti úton is igazoltan koleszterincsökkentő, HDL-koleszterin fokozó, és az érelzáródást csökkentő hatásaik miatt keringési betegségek megelőzésében rendkívül hatékonyan használhatóak. A Budapesti Corvinus Egyetem szakembere írásában a medvehagyma jótékony hatásain túl bemutatja e növény környezeti igényeit, szaporítását, valamint a felhasználási lehetőségeket is.
A csemegekukorica tápanyagellátásáról
(Orosz Ferenc)
A szántóföldi zöldségnövények közismerten tápelem-igényesek. A csemegekukorica termésmennyiségét és termésminőségét számos tényező (fajta, öntözés, optimális tőszám, talajművelés) mellett a tápanyagellátás jelentősen befolyásolja. Folyamatos műtrágyázással nemcsak az adott tenyészidőszak, tápanyagforgalmát befolyásoljuk, hanem megváltoztatjuk a talaj tápanyagtartalmát is, amit a műtrágyaadagok megállapításánál az évek múlásával figyelembe kell vennünk. Éppen ezért a szerző írásában ismerteti a tápanyagmennyiség megállapításának, valamint a tápanyag-kijuttatásának és a talajba munkálásának módját. A cikk lezárásaként a trágyázás során elkövetett néhány gyakoribb hibáról is olvashatunk.
Házunk, hazánk díszei (4.) Ékszerdoboz a májusi kertben – az évelőágy
(Dr. Hámori Zoltán)
A májusi díszkertek legcsodálatosabb díszei kétséget kizáróan az évelőágyak, amelyek struktúráját téralakító, hangsúlyképző és kiegészítő évelők adják.
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Rövid összeállítást olvashatnak külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból.
A talajok is emlékeznek…
(Dr. Somogyi Norbert)
Franciaországban néhány evvel ezelőtt kezdődött el az a nagyszabású talajvizsgálati program, ami célul tűzte ki az ország részletes talajtani adatbázisának kialakítását oly módon, hogy abból nem csak különböző talajhasználati térképek készíthetők a felhasználok igényei szerint, hanem mód nyílik a változások időbeni követesére is. Mit is jelent ez a program pontosan? A részleteket megismerhetik a párizsi Tét-attasé írásából.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Gépújdonságok a VII. AXIÁL Szakmai Napokon
(Dr. Demes György)
Az elmúlt évhez képest is nagyobb érdeklődés kísérte 2008. április 3-5-e között Lajsomizsén, az immár hetedik alkalommal megrendezett AXIÁL Szakmai Napok rendezvénysorozatot, amelyre most több mint 20 ezren látogattak el. Mint máskor, most is bemutatkozott itt az AXIÁL teljes gépválasztéka, úgy a mezőgazdaság, mint az építőipar, ill. raktározás-technológia területéről.
Új motordiagnosztikai módszerek és fékterem a jobb minőség szolgálatában
(Dr. Demes György)
Az AXIÁL bajai központi telephelyén mára megvalósult a cég egy évvel korábbi álma: az AXIÁL szerviz és alkatrész üzletága március 18-án hivatalosan is birtokba vette a korszerű motordiagnosztikai módszerek alkalmazását is lehetővé tevő új féktermet és a hozzá kapcsolódó motor szét- és összeszerelő műhelykomplexumot. Az eseményen megjelentek az érdekelt mezőgazdasági, ipari, haszongépjármű javító és szolgáltató vállalkozások képviselői, a szaksajtó munkatársai, valamint az oktató intézmények közép- és felsővezetői.
Güttler – talajművelési technológia a felhasználó oldaláról (x)
(Páska Norbert)
A Güttler Kft. ajánlata szántóföldi talajmunkagépet vásárolók figyelmébe.
Väderstad-klinika. „Az őszi búza, a repce és a kukorica talajművelési technológiáját a Väderstad eszközei jelentősen racionalizálták” (x)
A Väderstad munkagépek használatának előnyei a bácsbokodi Albert Agro egyéni vállalkozás tapasztalatai alapján.
Ismerjük meg a traktorokat (6.)
(Dr. Varga Vilmos)
A traktorok irányítása, kanyarodása a kormányszerkezet segítségével valósítható meg. A járművek kormányzását és ezzel együtt a jármű iránytartását befolyásolja többek között a kerékfelfüggesztése, a kerékrugózása, a gumiabroncs kialakítása, a talaj és az út minősége, a vonóerő és az oldalerő, vagy a fékerő kifejtése is. A különböző kormányzási módokat és kormánymű megoldásokat most részletesen megismerhetik a szerző írásából.
TECHAGRO 2008. Közép-Kelet-Európa legnagyobb nemzetközi mezőgép szakkiállításán
(Dr. Demes György, Dr. Jóri J. István)
Közép-Kelet-Európa legnagyobb mezőgazdasági szakkiállításává váló TECHAGRO-n bemutatkozott a szántóföldi és kertészeti növénytermesztés majd minden újabb gépe, köztük traktorok, talajművelő-, vető- és betakarító gépek, a tápanyag-utánpótlás és növényvédelem gépei, a szálastakarmány-termesztés teljes gépsora, hogy csak a legfontosabbakat említsük.
Permetezéstechnikai tanácsok gazdálkodóknak (5.)
(Huszár Jenő, Pánczél Miklós)
A Farmcenter Kft. szakemberei cikksorozatuk megelőző részeiben felhívták a figyelmet az alkalmazott kijuttatási technika jelentőségére a védekezések hatékonysága szempontjából, majd áttekintést adtank a TEEJET által ajánlott különféle rendeltetésű és rendszerű fúvókákról. Ebben az írásban a permetezőgépek szezon előtti beállításával foglalkoznak.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Arcképcsarnok. „Előttem a jó út, csak jó nyomon kell lépni.” Beszélgetés Szöllősi Gergellyel
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés a PROF-AGRO Kft. ügyvezetőjével a termelői csoport munkájáról.
Agrármúltunk nagyjai. Ubrizsi Gábor (1919-1973)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Ubrizsi Gábor életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Jogi oldal. Talajvédelem
(Dr. Szabó Lajos)
A jogi szakértő írásában a termőföld védelméről szóló törvény kapcsán a termőföld talajvédelmi előírásaival, a földhasználók kötelezettségeivel ismerkedhetnek meg az olvasók.
Jegyzet gazdálkodóknak. A virágos Magyarországért
(Kurucz Miklós)
A Virágos Magyarországért egy hazai virágosítási, környezetszépítési és környezetvédelmi verseny, mely az élhető, virágos Magyarország kialakításához és fenntartásához járul hozzá. A mozgalom rövid történetét és az idei versenyfelhívást is megismerhetik az írás elolvasásával.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.