Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Gazdátlanul
(Dr. Bódis László
A HÓNAP TÉMÁJA
Kockázatkezelés a mezőgazdaságban
(Dr. Székely Csaba, Pálinkás Péter)
A szerzők írásukban az európai mezőgazdasági vállalkozások kockázatérzékenységével, az egyes országokban alkalmazott kockázatkezelési módszerekkel kapcsolatos – öt EU-tagállamra (Hollandia, Lengyelország, Magyarország, Németország és Spanyolország) kiterjedő – reprezentatív felmérés eredményeit adják közre. A cikkből nemcsak a gazdálkodók kockázatérzékenységével és az alkalmazott kockázatkezelési módszerekkel kapcsolatos vizsgálatok eredményeibe nyerhetnek betekintést az olvasók, hanem megismerkedhetnek a legkülönbözőbb mezőgazdasági kockázatokkal és a leggyakrabban alkalmazott kockázatkezelési módszerekkel.
FÓKUSZBAN A NAPRAFORGÓ
Az olajnövények termesztésének helyzete, a napraforgó termesztéstechnológiájának, tápanyagellátásának fejlesztése
(Dr. Pepó Péter)
A hazai napraforgó-termesztés fejlesztésének mennyiségi lehetőségei – különböző agronómiai okok miatt – korlátozottak. A lehetséges utat a minőségi fejlesztés jelenti. Ennek megfelelően kedvezőbb agroökológiai feltételeket szükséges biztosítani, racionalizálni kell a hibridválasztást és – döntő mértékben – lényegesen javítani kell az agrotechnikai ráfordítások színvonalát, mennyiségét, minőségét. Ezek közé tartozik a termőhely- és hibridspecifikus tápanyagellátás is. A fejlesztési lehetőségek részleteit megismerhetik a Debreceni Egyetem szakemberének írásából.
A napraforgó állományok 2008. évi kórtani állapotának jellemzése
(Dr. Békési Pál)
Az írásból betekintést nyerhetnek abba, hogy milyen mértékben jelentkeztek idén a legveszélyesebb napraforgó-kórokozók, hogyan alakult károsításuk, továbbá milyen eszközökkel javítható a jövőben az ellenük való védekezés hatékonysága.
Szakember kérdez szakembertől… Ki mit tud a napraforgóról
(Összeállította: dr. Bódis László, Molnár Zoltán)
Hogyan látják a gyakorlati szakemberek az olajnövények közül a napraforgó-termesztés helyzetét, milyennek ítélik meg szerepét a biodízel-piacon, hogyan látják a HO-napraforgók termesztésének hazai kilátásait? Ezekre és még számos napraforgóval kapcsolatos kérdésre választ kaphatnak elolvasva az írást.
Syngenta napraforgók a rekordok könyvében (x)
(Bíró János)
Imidazolinon-ellenálló és szádor-rezisztens napraforgó hibridek a Syngenta Seeds Kft. kínálatában.
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
Lehet-e növénytermesztés növényvédő szerek nélkül?
(Kratancsik Elvira, Kleofász Mátyás)
Az írásból betekintést nyerhetnek a növényvédő szerek engedélyezési rendszerének EU-s működésébe, amelynek szabályozása jelenleg átdolgozás alatt áll. Az új törvénytervezet előkészítése során az ún. kizáró (cut off) kritériumok rendszere is bekerült a szövegezésbe. Mindez azt jelenti, hogy egyes növényvédőszer-hatóanyagok bizonyos tulajdonságuk alapján eleve nem kerülhetnek elfogadásra, tehát nem fog megtörténni az eddigi gyakorlattal szemben a felhasználás körülményeit figyelembe vevő kockázat elemzése sem. Ezen új rendelettervezet kapcsán a szerzők annak életbelépése esetén várható növényvédelmi és nemzetgazdasági hatásokat ismertetik írásukban, felhívva ezáltal az új direktívában rejlő veszélyekre az olvasók figyelmét is.
Őszi kalászos vetőmag-szaporítási helyzetkép
(Benke Zoltán)
Az MgSzH Központ szakembere a vetőmag-előállítási adatok tükrében áttekinti, milyen változásokat hozott az elmúlt fél évtizedes EU-s tagságunk az őszi kalászos vetőmagágazatunkra nézve.
Az őszi vetések növény-egészségügyi állapota
(Tóth Miklós)
Az MgSzH Központ szakembere írásában az őszi vetésű növények (őszi káposztarepce, őszi búza, őszi árpa) jelenlegi növény-egészségügyi helyzetét tekinti át, bemutatva mely kártevők és kórokozók okozták a legtöbb problémát az adott kultúrákban.
Kell-e nekünk GM-kukorica? A szlovákoknak igen!
(Molnár Zoltán)
Október elején, az EuropaBio (The European Association for Bioindustries – Európai Biotechnológiai Szövetség) – meghívására lapunk munkatársának is lehetősége nyílott egy nemzetközi újságírói csoport tagjaival együtt a szlovákiai Pöstyényben található Növénytermesztési Kutatóintézet tevékenységével ismerkedni. Az írás elolvasásával röviden betekinthetnek az ott látottakba és hallottakba.
ODesi – azaz új formában a Sekator és a Huszár (x)
(Farády László)
A Bayer CropScience 2009-től Sekator OD (amidoszulfuron+jodoszulfuron) és Huszár OD (jodoszulfuron+mefenpir antidótum) néven, új formulációban kínálja a már jól ismert szulfonilkarbamid hatóanyagú kalászos gyomirtó szereit.
Farmit.hu – Az Agroportál (x)
Új szolgáltatás a termelők szolgálatában álló internetes mezőgazdasági portálon.
Távérzékelés és térinformatika a mezőgazdaságban
(Csornai Gábor, Oravecz Sándor)
A Földmérési és Távérzékelési Intézet Távérzékelési Központjában dolgozták ki az Országos Szántóföldi Növény Monitoring és Termésbecslés Programot (NÖVMON). E program alapvető feladata volt az ágazati gazdasági döntések támogatása azzal, hogy rendszeres adatokat szolgáltatott a fontosabb növények területéről, várható termésátlagáról az agrártárca részére. A NÖVMON növénytérképezési alrendszerén túl, a nagyfelbontású űrfelvételek biztosítottak alapot több projekt számára is, pl. az ár-, belvíz- és aszálykárok felmérésére, valamint a parlagfűvel erősen fertőzött területek felderítésére. A távérzékelés és a műholdfelvételek alapján működik a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR), a mezőgazdasági támogatások ellenőrzése (TÁMELL), a VINGIS szőlő ültetvény-regiszter, valamint a kukoricabogár kártételének kimutatása is. A további távérzékeléses projektek kiterjednek többek között az erdőtüzek okozta károk kimutatására és a gyapjaspille által az erdőkben okozott kárainak felmérésére is.
A talajsavanyodás és kezelése Pétisóval (x)
A Nitrogénművek Zrt. a Pétisót ajánlja a növénytermesztők figyelmébe a savanyú talajok kémhatásának növelése érdekében.
Láttuk, hallottuk, olvastuk. Érvek és ellenérvek a megújuló energiáról
(Torma Attila)
Munkatársunk írásából betekintést nyerhetnek a 2008. szeptember 23-án Szegeden, a Gabonatermesztési Kutató Kht. előadótermében „A biomassza mint a megújuló energiaforrás” címmel megrendezett konferencia érdekesebb előadásaiba.
A növényvédő-szerrel szennyezett csomagolási hulladékok és csávázott vetőmagzsákok visszagyűjtésének ez évi tapasztalatai (x)
(Lantos Péter)
A CSEBER Kht. a növényvédő szerrel szennyezett hulladékok visszagyűjtésének rendszerét mutatja be, valamint az idei eredményeiket adják közre.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Az ökológiai gazdálkodás jelentős terménye lehet az amaránt
(Marázné dr. Szabó Lilla)
Ismerjék meg a korábbi kultúrákban a kukorica, a bab, a batáta mellett jelentős élelemforrásnak számított amaránt táplálkozás-élettani jelentőségét, a mai táplálkozásban betöltött szerepét és nem utolsó sorban a termesztéstechnológiájának legfontosabb elemeit.
ZÖLDSÉGTERMESZTŐK FIGYELMÉBE
A paprikatermesztés 2008. évi tapasztalatai
(Dr. Gyúrós János)
Az írásból betekintést nyerhetnek az étkezési paprikatermesztésünket érintő változásokba. Megismerhetik, melyek a 2008-as év legnépszerűbb paprikafajtái és -hibridjei, mekkora gondot okoztak idén a vírusok, ill. milyen elemekből áll a termesztők által egyre nagyobb területen alkalmazott intenzív termesztéstechnológia szabadföldi körülmények között.
Környezetkímélő tápanyag-utánpótlási rendszer alkalmazása homoktalajon termesztett csemegekukoricában
(Orosz Ferenc, Dr. Slezák Katalin)
A cikk szerzői 2006-2008 között a mérlegszemléletű tápanyag-utánpótlás hatását értékelték gyengén humuszos homoktalajon termesztett kukoricaállományban a csőtömeg alakulására. A három évig tartó kísérlet során megállapították, hogy a „Környezetkímélő tápanyag-gazdálkodási rendszer”-ben, mérlegszemléletű tápanyag-gazdálkodás mellett, a kísérleti terület talajadottságait figyelembe vevő ajánlás megfelelő termésmennyiség elérését teszi lehetővé.
Bébizöldségek szerepe az élelmiszeriparban
(Takácsné dr. Hájas Mária)
Az utóbbi évtizedek konyhaművészetében a párolt zöldségfélék között egyre gyakrabban találkozni a különböző bébizöldségfélékkel. Divattá vált továbbá különleges saláták fogyasztása is, melyeknél lapvető követelmény, hogy valamennyi zöldségfaj leveles része fiatal és zsenge legyen, friss és ropogós, valamint lehetőleg különféle színű. A szerző írásából nemcsak rövid áttekintést nyerhetnek a bébizöldségek felhasználásával kapcsolatban, hanem részletesebben megismerkedhetnek a bébicékla termesztéstechnológiájával, valamint a vizsgálati eredmények alapján bébizöldségnek leginkább megfelelő fajtáival is.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Új szériájú traktor, megújult kaszák és rendkezelők a CLAAS kínálatában (3.)
(Dr. Demes György)
Cikksorozatunk harmadik, egyben befejező részében a CLAAS csehországi szántóföldi bemutatóján látott további újdonságokat, nevezetesen a megújult, illetve új fejlesztésű VOLTO és LINER rendkezelő gépeket mutatjuk be.
Ismerjük meg a traktorokat (11.) Az univerzális traktorok hidrosztatikus erőátviteli berendezései (2.)
(Dr. Varga Vilmos)
A hidraulikus körök felépítését, működését és alkalmazását mutatja be az univerzális traktorok szerkezeti elemeit taglaló sorozat ezen része.
Tanácsok GPS-es sorvezető beszerzéséhez (x)
(Nagy Bence)
Agromatic Automatizálási Kft. szakembere, a precíziós gazdálkodás első lépéseként, a GPS-es sorvezetők világába „kalauzolja” el az olvasókat.
Bemutatkozott egy fiatal mezőgazdasági gépgyártó: a FRAMEST Kft.
(Dr. Demes György)
Ismerkedjenek meg Magyarország legfiatalabb munkagépgyártó vállalatával, a cég rövid történetével és nem utolsó sorban széles termékkínálatukkal.
Hozamfokozás – az őszi kalászosok bokrosító hengerezése (x)
(Páska Norbert)
A Güttler cég az őszi kalászosok termésnövelése érdekében a tavaszi bokrosító hengerezést ajánlja Güttler Standard hengerrel.
Hogyan válasszunk… (5.) Műtrágyaszóró gépet
(Dr. Csizmazia Zoltán)
A sorozat ezen részében a műtrágyázás egy igen gyakran használatos és elterjedt eszközéhez, a függesztett kivitelű, röpítőtárcsás műtrágyaszóró gép kiválasztásához szeretnénk néhány hasznos tanácsot adni a vásárlás előtt álló gazdálkodók számára.
A minimális talajművelés nagyteljesítményű gépei
(Dr. Demes György)
A STROM Export s.r.o., mely elsősorban a talajművelés gépesítése területén Csehország egyik legnagyobb mezőgazdasági gépgyártója, idén október elején, a csehországi Hosteradice közeli szántóföldeken tartott gépbemutatót. Az ott látott energiatakarékos, csökkentett menetszámú talajművelés megvalósítására szolgáló gépekről számol be most munkatársunk az írásában.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Arcképcsarnok. Beszélgetés Szabó Tiborral…
(Dr. Békési Pál)
Beszélgetés az MgSzH Szombathelyi Növényfajtakísérleti Állomás Röjtökmuzsaji Telepének vezetőjével és feleségével.
Emlékezzünk Comenius Ámos Jánosra
(Dr. Bognár Sándor)
A neves magyar teológusra, pedagógusra, filozófusra, iskolavezetőre és egyben jeles természettudósra emlékezünk.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.