Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Áprilisi hajnal
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
Növénytermesztésünk helyzete és a szükséges fejlesztés irányai
(Sándor István, Nagy János, Jolánkai Márton)
A növénytermesztés, illetve a kutatás-fejlesztés irányaira vonatkozó FVM előterjesztését az MTA Növénytermesztési Bizottsága javaslataival egészítette ki. Az itt közreadott anyag a bizottság által elfogadott előterjesztés szerkesztett változata, melyben konstruktív javaslatokról olvashatunk az agrárgazdaság eredményesebbé tételéhez, megjelölve a szükségesnek tűnő fejlesztési irányokat.
FÓKUSZBAN A FEHÉRJENÖVÉNYEK
A nagymagvú hüvelyesek termesztésének hazai jelentősége
(Borbély Ferenc)
Napjaink mezőgazdaságában a pillangósvirágú növények termesztésének jelentősége mind agronómiai, mind környezetvédelmi szempontból egyre fokozódik. A gazdálkodásban kettős szerepet töltenek be: egyrészt talajjavítók, másrészt fehérjedús takarmánynövények. Általában a hüvelyesek elővetemény-értéke az utána következő növények 10-20 %-os terméstöbbletében realizálódik. A nagymagvú hüvelyeseket nem egymás helyett, hanem mindegyiket saját termesztési körzetében kell termeszteni.
DŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
Indokolt a védekezés az őszi búza levélfoltosság okozói ellen
(Dr. Békési Pál)
Április elején, csapadékos időjárás esetén, nem szabad megfeledkezni az őszi búza levélfoltosság betegségéről. Érdemes hát áttekinteni a legfontosabb kórokozóit és az ellenük való védekezés lehetőségeit.
Kalászos gabonafélék lombvédelme (x)
(Bálint Sándor, Tóth Elemér, Rácz István)
A DuPont idei gombaölő szer ajánlata a kalászosok lombvédelmére.
A KITE Zrt. technológiai ajánlása a PANNON minőségi búza előállítására
(Papp Zoltán)
A KITE Zrt. 2001-ben indította el a minőségi Pannon búza programját. Ennek célja, hogy kiváló, javító minőségű őszi búzát állítson elő. A fejlesztés eredményeként 3 fajta ajánlható, amelyek termés- és minőségi paraméterei megfelelnek a szigorú kritériumoknak, különböző körülményekhez és termelési célokra. A cikk a minőségi búza előállítása érdekében javasolható ismereteket fogalmaz meg a termőhely kiválasztás, a talajművelés, a vetés és a tápanyag-utánpótlás terén.
Kipróbáltam a Colombus-t (x)
A KITE Zrt. tapasztalatai a Dow AgroSciences a Colombus (klopiralid + floraszulam + fluroxipir-meptil) kalászos gyomirtó szerével.
Kipróbáltam a Colombus-t, a Genius-t, a Taltost (x)
Próbálja ki ön is a Colombus (klopiralid + floraszulam + fluroxipir-meptil), a Genius (aminopiralid + piroxszulam + floraszulam + kloquintocet-mexil) és a Taltos (kálium aminopiralid + floraszulam) gyomirtó szereket kalászosokban.
Kipróbáltam ... (x)
A Dow AgroSciences Taltos (kálium aminopiralid + floraszulam) és Colombus (klopiralid + floraszulam + fluroxipir-meptil) gyomirtó szerei egyaránt kitűnően „vizsgáztak” őszi búza gyomirtási kísérletekben is.
Gabonavédelem az eladható minőségért (x)
(Farády László)
Új készítmények a Bayer CropScience kínálatában a gabonavédelem terén.
Tájékoztató a Fajtaminősítő Bizottság üléséről
(Dr. Lázár László, Ertseyné Dr. Peregi Katalin)
A Fajtaminősítő Bizottság Szántóföldi Növények Szekciója 2009. március elején tartotta újabb ülését. Az ülés alkalmával állami elismerést kapott 4 tavaszi árpa, 28 kukorica, 17 cukorrépa és 2 napraforgó fajta, amelyek fontosabb adatait táblázatos formában ismerteti az írás.
Költségtakarékosan a kalászos gyomok ellen (x)
A Cheminova gyomirtó szer kínálata kalászos gabonákban.
A Limagrain 2009. évi fajtaajánlata (x)
Rövid összeállítás a Limagrain Magyarország kínálatában szereplő kukoricahibridek legfontosabb tulajdonságairól.
A kukorica starter-trágyázása
(Dr. Futó Zoltán)
A szerző írásban a kukorica startertrágyázásának szerepét, jelentőségét, kijuttatási módjait foglalja össze, ugyanis alkalmazásával erőteljes kezdeti fejlődés biztosítható és mindemellett jelentősen javítható a kukorica termésátlaga is.
Hatékonyság, termésbiztonság = Yara (x)
(Dr. Térmeg János)
A Yara a már korábban bevezetett alaptrágyáit és az idén bevezetésre kerülő lombtrágyákat ajánlja a harmonikus tápanyagellátás érdekében.
A kukorica fiatalkori kártevőiről
(Dr. Keszthelyi Sándor)
Optimális környezeti, agrotechnikai tényezők esetén a kukorica fiatalkori kártevőinek felszaporodásával, néhol nagyobb felületen fellépő károsításukkal kell számolnunk. Azonban a cikkben bemutatott biológiai tények és védekezési módszerek ismeretében, azok betartásával, bízhatunk az ellenük történő szabadföldi védekezések sikerességében.
CASPER – Teljes értékű megoldás a takarmánykukorica kétszikű gyomnövényei ellen (x)
(Radvány Béla, Tóth Csantavéri Szilvia)
A Syngenta Kft. új fejlesztésű, posztemergens gyomirtó szerét, a Casper-t (proszulfuron+dikamba) kínálja a kukoricatermesztők számára.
Szőlőültetvények levéltrágyázása, kocsánybénulás megelőzése (x)
(Dr. Zsom Eszter)
A K+S Kali GmbH talaj- és levéltrágyáit ajánlja a szőlőtermesztők figyelmébe.
Kálium – megéri? (x)
(Vári Rita)
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. A LINZER WARE műtrágyákat kínálja a növénytermesztők számára.
Könyvismertetés. Ripka Géza: Növényvédelmi akarológia. Kártevő és hasznos atkák
A rajzokkal és fényképfelvételekkel illusztrált könyv a növényeken élő hasznos, kártevő és közömbös atkák testfelépítésével, életmódjával, elterjedésével, jelentőségével ismerteti meg az olvasót. Leírja és szemlélteti a kártevő fajok által okozott tüneteket, valamint részletesen tárgyalja a védekezés különböző módszereit.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Miniszter voltam (2.) Beszélgetés Dr. Dimény Imrével
(Dr. Bódis László)
Miniszter voltam interjúsorozatunk első beszélgető partnere dr. Dimény Imre akadémikus, a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusza.
Kilátások és remények a mezőgazdaságban
(Dr. Demes György)
A Bayer CropScience idei kereskedőkkel folytatott tanácskozásának Dr. Manfred Kern (Bayer CropScience AG piacfejlesztési igazgató) „Jövőbeni mezőgazdasági trendek” címmel megtartott előadása adott különös hangsúlyt, amely a mezőgazdaság távlati kilátásairól és a várható trendekről nyújtott átfogó képet. Az előadásban felvetett gondolatok néhány sarkalatos mondandóját adjuk közre most ebben az írásban, azzal a szándékkal, hogy a mezőgazdaságban hosszú távon talán hamarabb van remény a jelenlegi válságosnak tűnő helyzetből való kilábalásra.
Kockázatkezelés amerikai és magyar módra
(Összeállította: Szabó Jenő)
Az összeállításból megismerkedhetnek az amerikai kockázatkezelési rendszer felépítésével, működésével, és ezzel párhuzamban az új alapokra helyezett magyar kárenyhítési rendszerrel is.
Hogyan lehet jól eladni a növénytermesztés termékeit?
(Kovács István)
A címben megfogalmazott kérdésre – értékesítési gyakorlatuk alapján – az ABA-BÉSz-Gabonatermelő Csoport szakembere adja meg a választ.
A genetikailag módosított növények vetésterületének alakulása 2008-ban a világban
(Összeállította: Oravecz Sándor)
A Biológiai Alkalmazások Nemzetközi Szolgálatának elnöke, Clive James ebben az évben is közzétette az interneten a genetikailag módosított növények vetésterületének alakulását. A Szolgálat felmérései szerint 2008-ban a kereskedelmi forgalomba került GM-növényfajták vetésterülete elérte a 125 millió hektárt, amely 9,4 %-os, 10,7 millió hektáros növekedést jelent az elmúlt évben.
Volt egykor egy „mezőgazdasági kísérletügy” (2.)
(Dr. Bódis László)
Februári lapszámunkban Kralovánszky U. Pál áttekintést adott a magyar kísérletügy kialakulásáról. Az értékmentés szándékával indított riportsorozatunk első színhelye a Ceglédi Gyümölcstermesztési Kutató-Fejlesztő Intézet Kht., ahol Erdős Zoltán igazgatóval beszélgetünk az Intézet múltjáról, jelenéről és számos bizonytalanságot rejtő jövőjéről.
Milliárdos károkat előzhetünk meg! (x)
(Bakodi Gyula)
Forester EW vadriasztó permetező szer a Magyar Kwizda kínálatában.
Jól halad a nemzeti támogatások kifizetése az MVH-nál. Sajtóközlemény
Az MVH sajtóközleménye arról, hogyan áll a területalapú támogatás nemzeti kiegészítő részének kifizetése.
ZÖLDSÉGTERMESZTŐK FIGYELMÉBE
Különleges sárgarépák
(Hraskó Istvánné dr., Tóthné Taskovics Zsuzsanna)
Az utóbbi évek nemesítési munkája eredményeként olyan újdonságnak számító sárgarépa-fajták jelentek meg, amelyek répateste a megszokott narancssárga színtől eltérő. Ezek, a nyersárukínálat színesebbé, változatosabbá tételén túl, jó táplálkozási értékekkel rendelkeznek, a frissfogyasztás és a feldolgozás területén egyaránt jól hasznosíthatók.
Gondolatok és tapasztalatok a sárgadinnye oltásáról
(Balázs Gábor)
Azt, hogy melyek a sárgadinnye oltásának előnyei, milyen oltási technikákat alkalmazhatunk, illetve hogyan történik az oltott palánták kiültetése és ápolása, megtudhatjuk a Budapesti Corvinus Egyetem szakemberének írásából.
GYÜMÖLCSTERMESZTŐK FIGYELMÉBE
A gondozatlan ültetvények problematikája a hazai almaágazatban
(Dr. Apáti Ferenc, Dr. Gonda István)
A magyar almaágazat számos nehézséggel és gonddal küzd. Az alapvető okok között említhető elsősorban a nem megfelelően kezelt, elhanyagolt, gondozatlan ültetvények rendkívül nagy aránya. Éppen ezért a szerzők írásukban a nem megfelelően kezelt, gondozatlan ültetvények problematikájáról kívánnak néhány gondolatot felvetni.
Az integrált gyümölcstermesztés elvei (2.) Ültetvények tervezése
(Dr. Szalay László)
Az integrált gyümölcstermesztésben a garantáltan egészséges és kiváló minőségű gyümölcsök és gyümölcstermékek előállításához megfelelően kialakított és jól működtethető ültetvényre van szükség. Éppen ezért a tervezés során – ami egy nagyon összetett és kellő szaktudást igénylő mérnöki feladat – figyelembe kell vennünk az integrált termesztés követelményeit (termőhely, telepítendő fajok és fajták kiválasztása, talajvizsgálat, talaj-előkészítés, talajtakarás, művelési rendszer tervezése), melynek részleteit foglalja össze az írás.
A kajszibarack nemesítés újabb eredményei Cegléden
(Dr. Kerek Mária Magdolna, Dr. Erdős Zoltán)
A szerzők a ceglédi kajszibarack-nemesítés eddigi irányvonalait és eredményeit mutatják be röviden.
KITEKINTÉS
A Fortune magazin ranglistája szerint a BASF a legelismertebb vegyipari vállalat
A Fortune magazin aktuális, „A világ legelismertebb vállalatai 2009” ranglistáján a BASF a tavalyi második helyezés után az idén minden vegyipari vállalatot felülmúlva az első helyet érte el.
Innováció és kutatás-fejlesztés a mezőgazdasági gépgyártásban és a gazdálkodásban – a SIA és a SIMA tanulságai
(Dr. Somogyi Norbert)
Február végén rendezték meg Párizsban a Nemzetközi Mezőgazdasági Kiállítást (SIA) és a Nemzetközi Mezőgazdasági Gépkiállítást- és Vásárt (SIMA). Az első kifejezetten a nagyközönségnek, míg a második a szakmának szólt. Mindkét rendezvényen a korábbinál nagyobb szerep jutott a környezetvédelemnek és a megújuló erőforrások egyre bővülő felhasználásának. Míg a SIA esetében elsősorban a napenergia és a biomassza háztartási célú felhasználására kidolgozott és már bevált, gyártott technológiákat kínáló felület látványos növekedése volt szembetűnő, a SIMA esetében nagyon komoly, adott esetben még csak kísérleti stádiumban lévő technológia fejlesztéseket is bemutattak a kiállítók.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
A külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Hogyan válasszunk?… (7.) Motorolajat a traktorokhoz?
(Dr. Varga Vilmos)
Sorozatunknak ebben a részében az üzemeltető szemszögéből rövid áttekintést szeretnénk adni a motorolajokkal kapcsolatos alapvető ismeretekről. Az ismeretek birtokában az üzemeltető célszerűen választhat az igen bő motorolaj kínálatból.
Biztos, hogy a legjobb módszerrel permetez? (x)
Caffini permetezőgépek széles választéka a Szegána Kft. kínálatában.
Saját bázisállomás nélkül 2 cm-es (RTK) pontosság (x)
(Nagy Bence)
Az Agromatic Automatizálási Kft. kínálatában már elérhető a GNSSnet korrekciószolgáltatás.
A mezőgazdasági gépüzemeltetés költsége 2009-ben
(Dr. Gockler Lajos)
A gazdálkodók döntéseinek elősegítése, valamint a mezőgazdaság gépesítésével foglalkozók tájékoztatása érdekében az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet (MGI) a megfigyelt bázisgazdaságok számaiból kiindulva, a várható árakkal, bérekkel, valamint egyéb költségekkel számolva minden évben kidolgozza és közreadja az adott évre vonatkozóan a mezőgazdaságban használatos erő- és munkagépek (gépcsoportok) várható teljesítéseit és költségeit, melyekből egyértelműen látható, hogy a különböző gépekkel elvégzett munka mennyibe kerül. Ezek az átlagosnak tekinthető irányszámok kiindulási alapok lehetnek a gépi munkavégzés költségének, illetve ellenértékének kiszámításához.
EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK
60+30=90. Két jeles évfordulót ünnepeltünk
(Dr. Bódis László)
Jolánkai Márton professzort, a SZIE Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Növénytermesztési Intézetének igazgatóját a 60., Antal József professzor emerituszt pedig 90. születésnapja alkalmából köszöntötték a barátok, a munka- és pályatársak.
(Rendhagyó) Arcképcsarnok. Beszélgetés Dr. Bódis Lászlóval
(Molnár Zoltán)
Rendhagyó beszélgetés az Agrofórum cégvezetőjével, Dr. Bódis Lászlóval pályafutásáról, munkásságáról, és mindezek megteremtésében jelentős szerepet játszó családi háttérről.
Sáringer Gyula (1928-2009). Nekrológ
(Dr. Dublecz Károly, Dr. Lehoczky Éva)
A Pannon Egyetem, a Georgikon Kar vezetése, oktatói, hallgatói és a Növényvédelmi Intézet munkatársai búcsúznak dr. Sáringer Gyula professzortól.
Hazánk XX. századi legnagyobb gyombiológusa, Dr. Újvárosi Miklós
(Dr. Horváth Károly)
Az írásból dr. Újvárosi Miklós gyombiológus életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Mezőtúri Gazdanap a „Kreatívitás és Innováció Európai Éve 2009” felhívás jegyében
(Pongráczné Barancsi Ágnes)
A Szolnoki Főiskola Műszaki és Mezőgazdasági Fakultás nyerte el a 2009. május 13-án megrendezésre kerülő „Mezőturi Gazdanap” programjával a kiírt „Kreativitás és Innováció Európai Éve 2009” pályázatot. Az írásból betekintést nyerhetnek a rendezvény tervezett programjába.
A „Kreativitás és Innováció Európai Éve 2009” – február 25-i nyitóünnepségének rövid összefoglalója
(Pongráczné Barancsi Ágnes)
Összefoglaló a „Kreativitás és Innováció Európai Éve 2009” rendezvénysorozat megnyitóján elhangzott előadások érdekesebb gondolataiból.
Jegyzet gazdálkodóknak. A termelői csoportokról
(Kurucz Miklós)
A sorozat ezen részében a termelői csoportok létesítésének és elismerésének feltételeit, valamint előnyeit, ismerhetik meg.
Magyar Agrárgazdasági Minőség Díj 2009
(Szulyák Erzsébet)
Agrárgazdasági Minőség Díjat osztottak ki március közepén az FVM-ben. A pályázat célja azon hazai agrárgazdasági szervezetek országos szintű elismerése és díjazása, amelyek tevékenységük során bizonyíthatóan elkötelezettek a minőség ügye iránt, és kiemelt fontosságot tulajdonítanak a minőségi munkavégzésnek, az egyenletesen jó minőségű termékek előállításának, ill. szolgáltatás nyújtásának.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.