2009. augusztusi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Évzáró és fuzárium
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

A vízzel fenntartható módon kell gazdálkodni
(Dr. Perger László)
Az idei, aszályosan induló év ismét ráirányította a figyelmet a vízgazdálkodásra, a jövő fontos feladataira vizeink védelme érdekében, melyről az Európai Unió vízügyi politikájának végrehajtásáért felelős főosztályvezető fejti ki álláspontját, bemutatva a jogszabályi feltételeket.

FÓKUSZBAN A CSÁVÁZÁS

Gabonafélék csávázása – termesztéstechnológiai elem és piacbiztonság-fokozás
(Tóth Ágoston)
A cikk a rovarölő szeres csávázással foglakozik; áttekinti az őszi kalászosok csávázószer-kínálatát, azt, hogy azok milyen betegségek ellen hatnak, továbbá összefoglalja a hatásos csávázás feltételeit.

Beszáradt csáva cseppek
(Dr. Inczédy Péter)
A csávázószerek történetéről rovatvezető kollégánk számol be jellegzetes hangvételével.

Repcevetőmag csávázás: biztonság a kezdetektől fogva (x)
(Csorba Csaba)
A Bayer CropScience az Ellado (béta-cyflutrin+klotianidin) csávázószerét kínálja a repcetermesztők számára.

Lamardor – a Bayer CropScience új kalászos csávázószere (x)
(Farády László)
Kalászosok csávázásra a Bayer CropScience új csávázószerét, a Lamardor-t (tebukonazol+protiokonazol) ajánlja.

Csávázószer-választás mesterfogásai (x)
A Chemtura a Vitavax 2000-et (karboxin+thiram) ajánlja a kalászosok gombaölő szeres csávázására.

Orius® csávázószerek a Makhteshimtől (x)
(Dr. Lukács Domonkos)
Makhteshim Agan Hungary Zrt. kalászos csávázószer kínálata.

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

Megszületett a „Pannon Búza Minőség” védjegy
(Vancsura József, Petőházi Tamás)
A termelőket, a kereskedőket és a vetőmag-előállítókat tömörítő szövetségek megalkották a Pannon Búza Minőség védjegyet, melyet a gabonatermesztők, a kereskedők, valamint a feldolgozók szerezhetnek meg. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke és főtitkára közös cikkében bemutatják a minősítési folyamatot, amellyel a termelők a Pannon védjegy használatára jogosulttá válnak, valamint azokat a kritériumokat is sorra veszik, amelyeknek a minősítés során meg kell a termelőknek felelniük.

A 4 tonnás repce nem lehetetlen! (x)
Yara készítmények a repce optimális tápanyagellátása érdekében.

Amit ma megtehetsz, ne halaszd tavaszra! (x)
(Kurtz György)
A Syngenta Kft. a Logran 20 WG-t (triaszulfuron) ajánlja a növénytermesztők számára a kalászosok őszi gyomirtására.

Egy elnöki látogatás margójára
(Dr. Szabó Jenő)
Ukrajna elnöke május elején hazánkba látogatott. Ennek „apropóján” ismerjék most meg kicsit a szomszédos ország mezőgazdasági helyzetét, valamint a magyar-ukrán agrár-külkereskedelem alakulását, és a közös kapcsolatok építésének lehetőségeit.

Keserű és örömteli tapasztalatok a repcetermesztésben (x)
(Fehér Tamás)
A Magyar Kwizda Kft. komplex növényvédelmi kínálata a repcetermesztők számára.

Mit adjunk a repce alá? (x)
(Vári Rita)
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. műtrágya kínálata a repce őszi alaptrágyázásához.

Az év mérkőzése: TRIANGLE vs. TASSILO (x)
(Kónya Zsolt, Császár Zsolt, Borbély László)
A KWS idei hibrid repce ajánlata az elmúlt év termelői tapasztalatai alapján.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

Bayer Légyott – Jászkisér. Tudósítás
(Kosztolányi Attila)
A Bayer szakemberei évente több helyszínen szántóföldi bemutató keretében adnak számot arról, hogyan „vizsgáztak” új növényvédelmi készítményeik a gyakorlatban, ill. milyen termékpalettával állnak a növénytermesztők rendelkezésére. Nem volt ez máshogy idén júniusban sem, amikor is lapunk a jászkiséri „Bayer Légyott”-ra kapott meghívást.

Miniszter (se) voltam…(6.) Beszélgetés Szabó Istvánnal
(Dr. Bódis László)
Miniszter nem volt ugyan, de meghatározó egyénisége annál inkább az agrárpolitikának és a szövetkezeti mozgalomnak. A rendszerváltozás előtti időszakot Szabó István portréjával zárjuk, aki ma is aktív szerepet tölt be a KITE-ben.

A jégverések júniusa – avagy mit tehet a meteorológia?
(Tóth Tamás)
Júniusban több alkalommal komoly jégeső pusztított az ország különböző részein, jelentős károkat okozva. Joggal merülhetnek fel így olyan kérdések az olvasókban, minthogy miért alakulnak ki heves viharok, tudjuk-e előre jelezni őket, tudunk-e ellenük védekezni? Mindezekre az Országos Meteorológiai Szolgálat szakembere igyekszik választ adni írásában.

A 2009-es tavaszi időjárási anomáliák hatása a kukorica fejlődésére; Monsanto fejlesztések (x)
(Könczöl Péter)
A Monsanto válasza a szélsőséges környezeti kihívásokra az eddigi eredményei tükrében.

Légi parádé földön és égen. Képriport.
(Molnár Zoltán)
Képes beszámoló a Repülőgépes Növényvédő Állomás – a későbbi MÉM Repülőgépes Szolgálat – megalakulásának 50. évfordulója tiszteletére rendezett ünnepségről.

Egy szépasszony a tanyán. Tudósítás
(Dr. Bódis László)
Mórahalom szomszédságában lévő Hellertanyán, június végén burgonya bemutatóra és szakmai tanácskozásra gyűltek össze a környékbeli termelők. Az ott látottakat és hallottakat ismerhetik most meg az írásból.

Ismerjük meg a Nemzetközi Káli Intézetet. Interjú
(Kosztolányi Attila)
A Nemzetközi Káli Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem közös szervezésében neves előadókkal nagyszabású nemzetközi konferencia zajlott július 7-én Budapesten, melynek középpontjában az energianövények tápanyag-gazdálkodása és -igénye állt. Az esemény jó alkalmat adott arra, hogy dr. Thomas Popp-ot, az IPI közép-kelet-európai koordinátorát az Intézet munkájáról, céljairól, a Magyarországon beállított kísérletekről kérdezzük.

A versenyképesség növelésének lehetőségei: útkeresés a gyógynövénytermesztők európai fórumán
(Dr. Kozak Anita)
A cikkből megismerhetik Németország helyzetét – hazánkkal összehasonlítva – a nemzetközi gyógynövény-kereskedelemben, valamint e növények felhasználásának új lehetőségeit, melyek jó alapot teremtenek a nyersanyagok iránti folyamatos keresletnek. Az írás ezen kívül szól arról is, hogy Magyarországon mind a termesztésnek, mind a vadon termő gyógynövények gyűjtésének egyaránt fontos szerepe van az alapanyag-ellátás biztosításában. A növényi alapanyagok iránti minőségi elvárások azonban egyre szigorodnak, ezért hosszú távon sem bel-, sem külpiacainkon nem kerülhető meg a gyűjtésből származó gyógynövények rendszeralapú minőségbiztosítása.

Az egyéves konyhakömény vetőmag minőségét befolyásoló tényezők
(Valkovszki Noémi Júlia, Kerekes Adrienn, Németh Péter)
A SzIE Víz- és Környezetgazdálkodási Karának szakemberei cikkükben a kömény csírázóképességét vizsgáló kísérletüket ismertetik, melyben a sortávolság nagyságának, a tápanyag-ellátottságnak, valamint a vetőmagtételek korának hatását elemzik a csírázásra.

ZÖLDSÉGTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

A paprika védelmének növénykórtani sajátosságai
(Dr. Glits Márton)
A szerző írásában a fajtaválasztás, a fajtahasználat, a terület kiválasztás, a palántanevelés, valamint a növényházi és szabadföldi állományvédelem legfontosabb szempontjait foglalja össze az eredményes paprikatermesztés érdekében.

Tudomány a termesztésben. A hatékony tápanyag-gazdálkodáshoz nélkülözhetetlen a talajok kálium-megkötő képességének ismerete
(Dr. Sárdi Katalin)
A növénytermesztésben egyre nagyobb hangsúlyt kap a termés mennyisége mellett a minőség is, mely csak a növénykultúra igényének és a talaj tápanyag-ellátottságának megfelelő, rendszeres pótlással valósítható meg. Ebben egyik kulcskérdés a káliumtrágyázás, melynek a növénytáplálásban betöltött jelentőségét is áttekinthetik a Pannon Egyetem szakemberének írásából, melyben a talajok K-megkötő képességével kapcsolatos vizsgálati eredményeiket adja közre.

GYÜMÖLCSTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

Az integrált gyümölcstermesztés elvei (5.) Talajművelés
(Dr. Szalay László)
Az integrált gyümölcstermesztés elveit áttekintő sorozat ezen része a megfelelő talajművelési módok megválasztáshoz nyújt segítséget, bemutatva a legfontosabb szempontokat, amelyeket a termesztőknek szem előtt kell tartaniuk.

Veszélyes növénybetegségek (9/10.) Az alma ventúriás varasodása
(Dr. Holb Imre)
A veszélyes növénybetegségek sorozat keretében az almafa varasodás betegség kórokozóját, annak földrajzi elterjedését, gazdanövénykörét, életciklusát, a betegség tüneteit, valamint az előrejelzés és a védekezés lehetőségeit ismerhetik meg.

Szüret előtti öntözés hatása a birs gyümölcsméretére és –minőségére
(Bodor Zoltán, Bodor Péter)
A szerzők írásukban három év kísérleti tapasztalatait összegzik birs ültetvény szüret előtti kiegészítő öntözésével – annak érési időre, gyümölcsméretre, a gyümölcsök tömegére, valamint a lékihozatalra gyakorolt hatásaival – kapcsolatban.

SZŐLŐTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

A szürkerothadás megelőzésének szőlészeti lehetőségei
(Dr. Zanathy Gábor)
A szürkerothadás elleni védelemről szóló szakcikkek rendszerint a növényvédelmi technológia mikéntjét, az egyes hatóanyagok, készítmények használatára vonatkozó útmutatást foglalják magukba. Ezzel szemben a szőlészeti rovatunk vezetője írásában a megelőzés szerepére világít rá, ugyanis többféle lehetőség kínálkozik a fertőzés kockázatának csökkentésére, melyhez ki kell aknázni mind az ültetvényszerkezet kialakításában, mind pedig a termesztéstechnológia műveleteiben rejlő lehetőségeket.

Lombtrágyázzuk a szőlőt is! (x)
A Yara lombtrágyázási ajánlata a szőlőtermesztők számára.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Ismerjük meg a betakarító gépeket... (3.) Az aratószerkezet
(Dr. Bense László, Nagy István)
A betakarító gépek közötti eligazodást segítő sorozatunknak mostani részében az aratószerkezet általános felépítésével, elemeivel és azok működési elvével ismerkedhetnek meg részletekbe menően az olvasók.

Gépkezelői Olimpia hetedszer is
(Dr. Demes György)
A Gépkezelői Olimpia 2009-ben visszatért eredeti helyszínére, Bajára, ahol a versenyzőknek új feladatokkal, új pályákkal és más-más típusú gépekkel kellett megbirkózniuk.

Szántani pedig kell! Szántóversenyek – 2009
(Molnár Zoltán)
Rövid összeállítás az idei szántóversenyeket beharangozó sajtótájékoztatón elhangzottakról.

KITEKINTÉS

A Kárpát-medencei agrársajtó első találkozója Kishomokon
(Ternovácz István)
A magyar határ melletti Kishomok közelében, a Bata-tanyán került sor a Kárpát-medencei agrárújságírók első találkozójára.

Magyar delegáció Spanyolországban. Tudósítás
(Szilágyi Bay Péter)
Szakmai delegáció utazott el Spanyolországba, az Albacetében megrendezett EXPOVICAMAN agrár-szakkiállításra, hogy az ottani helyi körülményeket, lehetőségeket feltérképezve új kapcsolatokat alakíthassanak ki a magyar és a vendéglátó spanyol szervezetek között.

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Makó Szabolcs (1938-2009) – a növényorvos
(Dr. Fischl Géza)

Az Agrofórum szerkesztőbizottsága búcsúzik egyik alapító tagjától
Makó Szabolcstól, az Agrofórum szerkesztőbizottságának alapító tagjától búcsúzunk.

In memoriam Oravecz Sándor (1943-2009)
(Dr. Tarjányi József)
Visszaemlékezés Oravecz Sándorra.

Agrármúltunk nagyjai. Haraszthy Ágoston (1812-1869)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Haraszthy Ágoston életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Jegyzet (nem csak) gazdálkodóknak. A faluról, a vidékről
(Kurucz Miklós)
A sorozat mostani része a falvakat, azok múltját, szerepét helyezi reflektorfénybe rohanó világunkban.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen