2009. decemberi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Karácsonyi fények
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

A vidéket nem fejleszteni kell – tanulni kell tőle. Beszélgetés Dr. Németh Tamás akadémikussal
(Dr. Pápa Ágoston)
Dr. Németh Tamás akadémikus szakterületei a talajtan, az agrokémia és a környezetvédelem, azonban e riport keretében ezektől kissé eltérő témáról, a megújuló energiáról kérdezte beszélgetőpartnere.

TAKI – 60!
(Dr. Bódis László)
Szeptember 9-én rangos ünnepség volt az MTA székházában, az MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézete alapításának 60. évfordulója alkalmából. Az ott elhangzottakba nyerhetnek most betekintést tudósításunkból.

FÓKUSZBAN AZ AGRÁRIUM KÉRDÉSEI

Bioüzemanyag mint alternatív energiaforrás és a biomassza-hasznosításban rejlő lehetőségek
(Dr. Erdélyi Éva)
Az írásból megismerhetik a klímaváltozás várható hatását a növénytermesztésben. Áttekinthetik a biomassza-hasznosítás lehetőségeit, valamint a szerző és munkatársai által végzett szimulációs modellezéssel végzett kísérletek eredményeibe is betekintést nyerhetnek, mely a kukoricanövény másodlagos biomassza mennyiségének alakulására irányult múltbeli adatok és klímaforgatókönyvek segítségével.

CO2 – H2O – táj
(Dr. Mőcsényi Mihály)
Minden, ami körülöttünk él vagy élt, javarészben szén-dioxidból lett – mi magunk is –, és idő múltán minden szerves anyag bomlással, égéssel ismét CO2 lesz. Döbbenetesnek tűnhet, fából készült eszközeink, bútoraink, de ruházatunk, élelmiszerünk elemi anyagának döntő többsége közvetlenül, közvetve a levegőből származik. Ha e sorokkal, kijelentésekkel felkeltettük érdeklődését, kérjük, olvassa el vitaindítónak szánt cikkünket, amely sok tekintetben merőben más felfogásról tanúskodik, mint az e témakörben ismert megnyilatkozások.

Hozzászólás. Módosuló dimenziók
(Dr. Darvas Béla)

Hozzászólás. Zárszó helyett
(Dr. Sági László)

Indokolja-e az éghajlatváltozás a géntechnológiával módosított növények termesztését?
(Dr. Tóth Ferenc)
A címben feltett kérdésre több irányú megközelítésből is választ kaphatnak az írásból.

Zöld géntechnológia és agrárinnováció. Tudósítás
(Dr. Bódis László)
Tudósítás egy könyvbemutatóról, melynek alapjául a múlt évben a Magyar Tudományos Akadémián megrendezett gazdafórum szolgát, amelynek szervezői a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ), az MTA Agrártudományok Osztályának Mezőgazdasági Biotechnológiai Bizottsága és a Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület voltak.

Vitassuk meg! Meddig pazaroljuk még a szaktudást?
(Dr. Vajdai Imre)
A megváltozott hazai mezőgazdasági tulajdonviszonyok és a korábbiaktól eltérő termelési szerkezet, valamint a jelenlegi gazdasági helyzet felhívja a figyelmet az agrároktatási intézményhálózatban folyó tartalmi, oktatási és módszertani kérdésekre, továbbá a végzett szakemberek helyzetére. Mindezek indokolják, hogy szükséges áttekinteni – egyfajta vitaindítónak szánva – az agrároktatást folytató intézmények helyzetét, az ott folyó képzéseket.

Útkeresés XIX. Van-e kiút a terménypiaci válságból?
(AF)
A fenti címen szervezett konferenciát az Agrofórum Székesfehérvárra (november 3-án) és Kecskemétre (november 4-én). Mindkét helyszínen azonos programmal vártuk a szakembereket. A programot úgy igyekeztünk összeállítani, hogy legyen benne nemzetközi kitekintés, nézzük meg az újra induló intervenciós felvásárlás kínálta lehetőségeket, függőségünket a világpiaci folyamatoktól és áraktól. Téma volt a közraktározás, és ezzel összefüggésben a különböző banki finanszírozási formák, továbbá egyes kereskedelmi szervezetek piaci magatartása és a termelők számára kínált felvásárlási alternatívák, amelyekről e rövid összeállításunkban is olvashatnak.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

A 2009-as év időjárásának áttekintése a növénytermesztés szempontjából
(Vadász Vilmos)
Az előző évekhez hasonlóan a 2009-es év is melegebb volt az átlagosnál, különösen igaz ez mezőgazdasági növényeink vegetációs időszakára. Bár ebben az évben is voltak időjárási szélsőségek, talán kisebb számban, mint az előző esztendőkben. A következőkben a növénytermesztés szempontjából legfontosabb időjárási elemek alakulását tekinthetik át az év folyamán.

Őszi munkák állása 2009 novemberében
(MgSzH)
Az MgSzH Földművelésügyi és Agrár- Környezetgazdálkodási Igazgatósága összeállításában az őszi vetésű kultúrák főbb vetésadatit, ill. állapotminősítését adja közre.

Azért a víz az úr!
(Dr. Oláh István)
Évek óta időről időre rendszeresen összejönnek a szellem és a szakma emberei a Magyar Tudományos Akadémián a Darányi Ignác egykori földművelésügyi miniszter nevét viselő klubban, hogy az agrárágazat egyes aktuális tudományos, elvi vagy gyakorlati kérdéseiről szót váltsanak, véleményt cseréljenek. Legutóbb, október 27-én könyvbemutatót szervezett a klub, melynek középpontjában „A hazai vízügyek bölcsőjénél” címmel írt szakkönyv állt.

85 éves a Gabonakutató
(Szilágyi Bay Péter)
Hazánk legnagyobb – ma már önállóan gazdálkodó – agrár kutatóintézete ez év őszén ünnepelte fennállásának 85. évfordulóját. A jeles eseményről tájékozódhatnak az itt közreadott rövid tudósításból.

A vetőmagot is hamisítják!
(Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács)
Felhívás a hamísított vetőmag használatának kockázataira.

Növényorvosokat tüntetett ki a Kamara
(Molnár Zoltán)
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara által 2009. november 11-én, a Budapesti Corvinus Egyetemen megrendezett IV. Magyar Növényorvos Nap előadásaiba, főbb eseményeibe nyerhetnek betekintést az írásból.

Eredményes évet zár a Makhteshim-Agan. Tudósítás
(Dr. Demes György)
2009. évi tapasztalatok – 2010. évi várakozások” volt a mottója a Makhteshim-Agan Hungary Zrt. szokásos év végi kereskedelmi rendezvényének, amelyen e gondolat köré csoportosítva tartottak szakmai beszámolót a cég vezetői a 2009. év eredményeiről, illetve a jövő kilátásairól.

Logisztika felsőfokon
(Honti Gergely)
A logisztikának – mint más szakterületeken – a mezőgazdaságban is fontos szerepe van. Ahhoz, hogy a termeléshez szükséges inputanyagok a megfelelő helyen, időben és mennyiségben álljanak rendelkezésre, rendkívül összetett szervezőmunkára van szükség, amelynek részleteit most megismerhetik a Szekszárdi Növény Zrt. logisztikusának tollából.

Tiofanát-metil: tegnap – ma – HOLNAP (x)
A Summit-Agro Hungária Kft. szakembere a tiofanát-metil hatóanyag mai igényeknek megfelelő, új formulációira hívja fel a figyelmet írásában.

Növényvédő szerrel szennyezett csomagolási hulladékok és csávázott vetőmagzsákok visszagyűjtésének logisztikája és 2008. évi eredményei
(Dr. Lantos Péter)
Hetedik éve működik a Cseber Non-profit Kft., a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek visszagyűjtésére és ártalmatlanítására létrehozott koordináló szervezet, melynek munkájába és az elmúlt év eredményeibe nyerhetnek betekintést az írásból.

Hírek Szekszárdról. Kukoricát gazdaságosan!
(Rácz Norbert)

Szántóföldi kísérletek – 2009 (x)
(Vári Rita)
A Linzer Agro Trade Hungary Kft. a hazai agráregyetemekkel, valamint magángazdaságokkal együttműködésben végzett 2009-es tápanyag-ellátási kísérleteinek eredményeit ajánlja a növénytermesztők figyelmébe.

Repce termesztés-technológiai kézikönyv a gyakorlatban (x)
Az idei őszi időjárási körülmények hatásának bemutatására, rendkívüli szántóföldi szemlét szerveztek a „Repce termesztés-technológiai kézikönyv” 3. kiadásában együttműködő cégek, melynek tapasztalatait adják most közre.

ZÖLDSÉGTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

A fóliás talajtakarás, és szerepe a szabadföldi zöldségtermesztésben
(Dr. Ombódi Attila, Horel Judit)
Hazánk frisspiaci célú, szabadföldi zöldségtermesztésében örvendetes módon évről évre egyre nagyobb teret hódít az intenzív termesztéstechnológia, amelynek egyik „alapkövét”, a műanyag fóliával történő talajtakarást, annak hazai elterjedtségét, használatának előnyeit, ill. hátrányait, valamint az alkalmazott takaróanyagok körét tekinthetik át jelen írásból.

A méltatlanul mellőzött feketegyökér
(Dr. Hodossi Sándor, Dr. Dudás László)
Bár régóta ismert és fogyasztott növény a feketegyökér, a legtöbb országban máig ritkaságnak, zöldségkülönlegességnek számít. Pedig igen értékes összetételű zöldségféle, ami jó tárolhatósága következtében a zöldségválaszték szempontjából legszegényebb téli időszakban is rendelkezésre áll. Éppen ezért úgy gondoltuk, érdemes áttekinteni a feketegyökér beltartalmi értékeit, környezeti igényeit, termesztéstechnológiáját, valamint nem utolsó sorban a termesztésében kínálkozó kiaknázatlan hazai lehetőségeket.

GYÜMÖLCSTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

A gyümölcsfák áttelelő szerveinek edződése tél elején, egy kajszifajta példáján
(Dr. Szalay László, Németh Szilvia, Hajnal Veronika)
Gyümölcsfáink lombtalan állapotban, nyugalmi állapotban vészelik át a telet. Ebben az időszakban csak a külső szemlélő által nem látható, belső élettani folyamatok zajlanak a fákban, amelyek mind azt szolgálják, hogy a fa ne szenvedjen károsodást a tél során, és tavasszal zavartalanul folytathassa élettevékenységét. Az áttelelő szervek közül a termőrügyek a leginkább érzékenyek a fagyra valamennyi gyümölcsfajnál. Megfelelő fagyállóságuk kialakulásához nagyon fontos az az edződési folyamat, amit most egy fagyérzékeny gyümölcsfaj, a kajszi egy kiemelt fajtájának példáján ismerhetnek meg.

SZŐLŐTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

Ellátogattunk az „Év Pincészetébe!”
(Kosztolányi Attila)
Az Agrofórum Extra 30. szőlős kiadványában az olvasók már megismerkedhettek Szöllősi Mihály szőlész-borásszal, Kurucz Miklós írásából. Az „Év Bortermelője” díj elnyerését követően azonban úgy gondoltuk, e rangos elismerés alapot teremt arra, hogy a neszmélyi Szöllősi Pincészet tulajdonosát újra felkeressük. Így talán „elleshetjük” az elismeréshez vezető szakmai „titkokat”…

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Ismerjük meg a betakarító gépeket... (7.) A szalma útja
(Dr. Bense László, Nagy István)
A betakarítógépek műszaki felépítését és működését bemutató sorozatunk mostani részében a szalmaelválasztásra szolgáló szalmarázó szerkezet felépítésével, működésével, különféle változataival foglalkozunk.

Az új 200 Varióktól az új 800 Variókig (1.)
(Dr. Demes György)
A Fendt mezőgépgyár 2009. október 6-án éves sajtótájékoztatót tartott Martkoberdorfban, amelyen 26 ország 176 szakújságírója között lapunk is képviseltette magát. A sajtó képviselőinek rendezett bemutatón kiderült, hogy a Fendt márkát a jövőben is több jelentőségteljes fejlesztés fémjelzi, amelyek közül beszámolónk első részében az új fejlesztésű Vario traktorokat mutatjuk be.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

In memoriam Dr. Bozai József ny. egyetemi tanár (1937-2009)
(Dr. Lehoczky Éva)

Bece-hegyen elnémult a telefon
(Dr. Seprős Imre)

Agrármúltunk nagyjai. Kreybig Lajos (1879-1956)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Kreybig Lajos életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Jegyzet (nemcsak) gazdálkodóknak. A legutóbbi ágazati mérlegről
(Kurucz Miklós)
Az Országgyűlés az őszi ülésszak során immár tizenegyedik éve vitatta meg az agrárminiszter előterjesztésében az élelmiszer-gazdaság előző évi teljesítményéről szóló jelentést. Ehhez kapcsolódóan a mostani Jegyzet az ebből kiragadott – a növénytermesztőket és a kertészeket talán jobban érdeklő, de több esetben csak az egész ágazatra vonatkozó – információk sorrendbe állítása, amely összevetésre szolgál a gazdaságvezetőnek, gazdálkodónak a saját üzemük megfelelő adataival.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen