Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Aratáskor
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
Mérlegen a mezőgazdaság – 2008 (1.)
(Kaposi Lajos, Bóday Pál, Valkó Gábor)
A Hónap témájaként a KSH mezőgazdaságról szóló beszámolójának első részét olvashatják, melyben általános tájékoztatást kapnak az élelmiszer-gazdaság helyzetéről, valamint a termelési tényezők alakulásáról, úgymint a gazdálkodás szervezeti keretei, a földhasználat, valamint a munkaerő-felhasználás.
FÓKUSZBAN A REPCE
Repceszemle Medárd után
(összeállította: Lukács József)
A cikkből megtudhatják, hogyan alakult a káposztarepce szempontjából a 2008-2009-es gazdasági év, továbbá milyen termésátlagok várhatók az EU-ban és hazánk egyes megyéiben. Az összeállításból megállapítható, hogy a terméskiesés nagymértékű országos szinten, de az árutermő-terület növekedése miatt még így is jelentős nagyságrendű árualap fog rendelkezésre állni.
Ikarus + metazaklór a repce őszi gyomirtásában (x)
A Dow AgroSciences a 2009 őszétől alkalmazható Ikarus + metazaklór kombinációt ajánlja a repce hatékony gyomirtására.
A repce-vetőmagelőállítás helyzete és a 2009. évi kilátások
(Rényi László)
A szerző ismerteti a vetőmag-előállítások szántóföldi adatait, azaz a repce szaporító-területének és a szaporítások összetételének változását, valamint a fémzárolt repce vetőmag mennyiségének alakulását.
Ikarus + metazaklór Nógrádban (x)
Őszi káposztarepce posztemergens gyomirtási lehetőségei az Ikarusszal, a magról kelő- és évelő kétszikű gyomnövények ellen.
Káposztarepce tanácskozáson jártunk Tordason. Tudósítás
(Kosztolányi Attila)
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ „tavaszi repce road show”-ja egyik állomásaként május 19-ére országos őszi káposztarepce tanácskozásra, fajta- és növényvédelmi bemutatóra invitálta a repcetermesztéssel foglalkozó szakembereket a tordasi Növényfajta Kísérleti Állomásra.
Ikarus + metazaklór Somogyban (x)
Az Ikarus alkalmazási lehetősége az őszi káposztarepce vegyszeres gyomirtásában.
Betakarítás előtt a repce Franciaországban
(Dr. Somogyi Norbert)
A repce betakarítás közeledtével tekintsék át, milyen hatékony szaktanácsadási, és az ezt megalapozó tudományos kutatási eredmények segítik a francia gazdákat a termesztésben.
Újra repce vetésterületi rekord! (x)
Ismerjék meg a Saatbau Linz Hungária Kft. őszi káposztarepce ajánlatát, melyben szabadelvirágzású fajták és hibridek is egyaránt megtalálhatóak.
Repcetermés felsőfokon a LIMAGRAIN 2009. évi kínálatában! (x)
A Limagrain idei fajta és hibrid repcéit ajánlja a repcetermesztők figyelmébe.
Új generációs hibrid repcék a SAATEN-UNION idei kínálatában (x)
A Saaten-Union idei hibrid újdonságait mutatja be a repcetermesztők számára.
Ötpontos biztonsági öv beépítve (x)
(Fecsó Zoltán)
Termelői tapasztalatok a KWS repcékkel.
Az idei év választ adhat, hibrid vagy fajta? (x)
(Kovács Attila)
Syngenta Seeds hibridek előnyei a szabadelvirágzású repcefajtákkal szemben.
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
A búzapiac jellemzői
(Dr. Lakatos Zoltán)
A Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatójának és egyben a Gabonaszövetség elnökének, a Debreceni Egyetem AMTC szervezésében megrendezett gabonatanácskozáson és bemutatón tartott előadását olvashatják most, mely a várható piaci helyzetről adott tájékoztatást.
Lamardor – a Bayer CropScience új kalászos csávázószere (x)
(Farády László)
Új kalászos gombaölő csávázószer a Bayer CropScience kínálatában.
Vetőmagcsávázással a kalászosok komplex csírakori védelméért (x)
(Kamp János)
Új, komplex hatékonysággal rendelkező kalászos csávázószer, a Celest Top (difenokonazol+fludioxonil+tiametoxam) bevezetését tervezi idén a Syngenta Kft.
Az árukukorica vegetációjában végzett inszekticides állománykezelések megítélése napjainkban
(Dr. Keszthelyi Sándor)
A cikk az amerikai kukoricabogár, a gyapottok-bagolylepke és a kukoricamoly okozta tömeg- és beltartalom veszteségeket mutatja be. A szerző vizsgálja, hogy milyen realitása lehet a vetőmag-, ill. a csemegekukorica-termesztésben indokolt egy-, esetleg többszöri inszekticides védekezésnek, továbbá elemzi azok optimális megvalósítási időpontjának kérdését. Emellett megtudhatjuk, megtérül-e az árukukorica-termesztésben felmerülő pótlólagos védekezés költsége.
Tarlókezelési és állományszárítási specialitások (x)
Cheminova technológiai ajánlások a kalászosok és az őszi káposztarepce tarlójának gyommentesítésére.
Tarlókezelés tápanyag feltárással (x)
Ismerjék meg a Cheminova Magyarország Kft. tarlókezelési technológiai ajánlatát.
A parlagfű jelenség – ahogyan én látom
(Dr. Reisinger Péter)
A szerző írásában rávilágít arra, hogy a parlagfű elleni védekezés országos koordinálásának jelenlegi helyzetén változtatni szükséges, ugyanis a védekezés megtervezése és végrehajtása szigorúan növényvédelmi probléma, ezért a folyamat csak akkor lehet sikeres, ha azt a témában képzett és jártas szakemberek végzik. Kísérlet bemutatásával igazolja, hogy a kényszerkaszálás és szárzúzás helyett a vegyszeres védekezés eredményesebb megoldás a parlagfű megjelenése ellen. Továbbá ismerteti azokat a próbálkozásokat, amelyek a nagyobb parlagfű gócok távérzékeléses kimutatására irányulnak. A cikk lezárásaként a civil társadalom szerepére világít rá a parlagfű-probléma megoldásában.
Hozzászólás. GMO: szitokszó marad vagy a jövő lehetősége?
(Dr. Kopácsi János)
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Miniszter voltam…(5.) Beszélgetés Dr. Hütter Csabával
(Dr. Bódis László)
Ebben a hónapban az egykori MÉM miniszterek sorában, a jelenleg Borsosberényben mezőgazdasági vállalkozóként tevékenykedő Dr. Hütter Csabával beszélgettünk.
Változások a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara életében. Interjú
(Kosztolányi Attila)
Beszélgetés Kárpátiné Dr. Győrffy Katalinnal, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara újonnan megválasztott elnökével a Kamaránál történt személyi változásokról és az elkövetkező időszak fő szakmai feladatairól.
„Szeretnénk még közelebb jutni a termelőkhöz”. Tudósítás
(Molnár Zoltán)
Sajtótájékoztatóra hívta a hazai agrárlapok képviselőit a BASF Hungária Kft. agrodiviziója május 15-ére. Sajnálatos módon júniusi lapszámunk ekkor már közvetlenül nyomdába adás előtt állt, így csak a mostani, júliusi számban tudunk néhány, az aktualitásából nem vesztett információt kiemelni
a cég tájékoztatójából.
Mióta igyekeznek a természetkutatók rendszerbe foglalni a természet élővilágát?
(Dr. Bognár Sándor)
A szerző a kérdést körbejárva mutatja be, hogy menynyire indokolt volt az élővilág rendszerbe foglalása, legyenek azok a növényvilág – azon belül a kórokozó mikroorganizmusok – hasznos és káros növényei, és nem utolsó sorban a hasznos és káros állatok. Ugyanis a rendszerbe foglalt fajok élete könnyebben nyomon követhető, jobban megismerhető és a károsító fajok elleni védekezés is eredményesebb lehet.
Vizet! Tudósítás
(Dr. Bódis László)
A Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság (VKKI) május 19-én tartotta sajtótájékoztatóját, ahol bemutatták, milyen állapotban vannak jelenleg a magyarországi vizek, illetve azt is, hogy a szakembereik – az állampolgárok véleményének figyelembevételével – milyen vízgyűjtő-gazdálkodási tervek készítésén dolgoznak.
Mv-60. Tudósítás
(Dr. Bódis László)
Hatvan éves az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézete, ennek alkalmából rendezett ünnepi ülésen az intézet múltját, jelenét és vizionált jövőjét mutatták be.
Majdnem 12 millió kilogramm élelmiszersegélyezésre. Sajtóközlemény
(MVH)
Az Unió évente több száz millió eurót fordít arra az élelmiszersegély-programra, amellyel a legrászorulóbbakat támogatja intervenciós készletekből származó élelmiszerekkel. A segélyezési akció magyarországi koordinátora, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal az idei program megvalósításának újabb szakaszába érkezett, melynek részleteit ismerhetik meg e sajtóközleményéből.
20 éves a Magyar Növénynemesítők Egyesülete. Tudósítás
(Dr. Bódis László)
A Gabonakutató Nonprofit Kft. adott otthont a Magyar Növénynemesítők Egyesületének (MNE) ünnepi és egyúttal ez évi rendes közgyűlésének is május 27-én, melyről e tudósítás keretében számolunk be.
II. Országos Agráripari Konferencia. Tudósítás
(Dr. Bódis László)
„Válságban is nyereség” címmel rendezett országos konferenciát a Magyar Tudományos Akadémián az Agrárhaszon Kommunikációs Kft. 2009. május 21.-én. A rendezvény témái a válság túlélése, az SPS, az ÚMVP, az agrobiznisz és a forintárfolyam, a biotechnológia az agrárvilágban, a megújuló energia és az élelmiszer termékpálya együttműködési kényszerei voltak. A tudósításból az ott elhangzott előadásokba nyerhetnek betekintést.
Jubileum küszöbén a szegedi Gabonakutató Kft. Tudósítás
(Szilágyi Bay Péter)
A fennállásának idén 85. évfordulóját ünneplő szegedi nemesítő intézet széleskörű nemesítői munkáját tekinthetik át a tudósításból.
V. Országos Szántóföldi Gyomfelvételezés – szakmai fórum Keszthelyen. Tudósítás
(Molnár Zoltán)
A januári lapszámunkban, a III. Növényorvos Napról közölt tudósításban ígéretet tettünk arra, hogy a konferencián dr. Dancza István előadásában elhangzott V. Országos Szántóföldi Gyomfelvételezés előzetes eredményeivel olvasóink is megismerkedhetnek. Most ennek az ígéretnek szerzünk érvényt jelen írásban.
Rezisztencia-menedzsment (x)
Európai tanácskozás zajlott Brüsszelben a Nufarm szervezésében a gyomnövények növényvédő szerekkel szembeni rezisztenciájáról, illetve a rezisztencia kialakulásának megakadályozásáról.
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Ismerjük meg a betakarító gépeket... (2.) Az „átlagkombájn”
(Dr. Bense László, Nagy István)
A betakarító gépek közötti eligazodást segítő sorozatunknak mostani részében az arató-cséplőgép általános felépítésével és működési elvével ismerkedhetnek meg az olvasók.
Új fejlesztésű gépekkel ünnepelt a HORSCH
(Dr. Demes György)
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepelte a nagyteljesítményű talajművelő és vetőgépeiről nálunk is jól ismert HORSCH Maschinen GmbH május 15-én, amelyen a hazai forgalmazó Axiál Kft. szervezésében lapunk is képviseltette magát. Az ünnepi alkalom jó lehetőséget kínált, hogy a nagyszámú szakmai közönség számára a cég gépbemutató keretében számot adjon legújabb fejlesztési eredményeiről, amelyre az esti ünnepi gálaműsor előtt került sor. A látottakról és hallottakról ad számot munkatársunk az írásában.
Új gyártóüzemet avatott a Vogel&Noot Magyarországon. Tudósítás
(Dr. Demes György)
A Vogel&Noot Landmaschinen GmbH & Co KG zöldmezős beruházás keretében ismét a Magyarországon létesített gyártóüzemet, amelyet 2009. június 8-án, a nemzetközi sajtó képviselőinek jelenlétében avattak fel Törökszentmiklóson. Az Európa 19 országából itt megjelent újságírók megismerhették és működés közben is láthatták a 7,6 hektár területen elhelyezkedő új gyártóüzemet, a gyárudvaron megtekinthették a cég majd teljes termékválasztékát. A program szakmailag talán legérdekesebb része a gyárhoz közeli szántóföldön tartott gépbemutató volt, ahol az érdeklődő újságírók testközelből szerezhettek tapasztalatokat a legújabb fejlesztésű V&N gépek munkavégzésének minőségéről, teljesítményéről.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Ismét az agrárkárenyhítésről…
(Hajdu Zoltán)
Az MVH által az agrárkárenyhítési rendszer legfontosabbnak ítélt szabályairól készített összefoglaló.
A nemzeti agrárkárenyhítési rendszer 2009. évtől hatályos új feltételrendszere
Az agrárkár-enyhítési rendszer működésének részletes szabályozását a nemzeti agrárkárenyhítési rendszerről és a kárenyhítési hozzájárulásról szóló 2008. évi CI. törvény, továbbá az agrárkárenyhítési eljárásról szóló 32/2009. (III. 31.) FVM rendelet előírásai határozzák meg. Az írás e jogszabályok legfontosabb elemeit tartalmazza, külön figyelemmel a 2009-ben bevezetett, a korábbi gyakorlattól eltérő rendelkezésekre.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.