2009. júniusi lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Amikor lehanyatlott a Nap
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

Megoldás lehet-e az ökoszociális mezőgazdaság?
(Dr. Binnyei András)
Napjaink mezőgazdasági problémáiból kiutat jelenthet az ökoszociális mezőgazdaság, mely a helyi természeti adottságokat figyelembe véve használja ki a természetes erőforrásokat piacképes élelmiszerek előállítása céljából. A részleteket ismerjék meg az írásból!

FÓKUSZBAN A GMO

Vitassuk meg! Merre tart a GM-növények körüli vita? Beszélgetés Darvas Béla professzorral
(Dr. Bódis László)
Darvas Béla professzorral, a Géntechnológiai Eljárásokat Vizsgáló Bizottság elnökével beszélgettünk a bizottság munkájában tervezett változásokról, a Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület sajtóközleményéről, valamint néhány idevágó hírről, szakcikkről.

Pontosítás egy megjegyzés okán
(
Füsti Molnár Gábor)

IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN

A kalász kártevői
(Dr. Szeőke Kálmán)
A kalász védelme fontos, de gyakran nehezen kivitelezhető feladat a kalászos gabonák esetében. Éppen ezért érdemes áttekinteni a kalászt „fenyegető” kártevők körét és a védekezések lehetőségét.

Agrármeteorológiai szolgáltatást indított a Syngenta
Ismerjék meg a Syngenta új időjárás-előrejelzési és kijuttathatósági tanácsadó szolgáltatását.

A raktári kártevők elleni védekezésről
(Hertelendy Péter)
Az MgSzH Központ Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának szakembere a terménytárolás során elkövetett leggyakoribb hibák, valamint a legelterjedtebb raktári kertevők bemutatásán túl, az ellenük irányuló védekezés lehetőségeit (előzetes raktár-fertőtlenítés, már megfertőződött készletek mentesítése) ismerteti írásában.

Mit tudnak és mire képesek a rovarok?
(Dr. Bognár Sándor)
A szerző írásában az „Állatország” önálló nagy csoportját alkotó rovarok „világába” kalauzolja el az olvasókat, bemutatva alak-, forma- és színgazdagságukat, sajátos, többféle életmódjukat, amellyel arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a rovarok az élővilágot is összetartó ún. tápláléklánc mentén bekapcsolódva nemcsak károkat okoznak, hanem nagyon értékes, hasznos feladatokat látnak el.

Szemes termények tárolástechnológiái és jelentőségük
(Bellus Zoltán, Komka Gyula)
A Mezőgazdasági Gépesítési Intézet szakemberei írásuk elején bemutatják a hazai terménytároló kapacitás jelenlegi színvonalát, a tároló létesítmények felépítését, kialakítását, majd ezt követően a szemes termények tárolhatóságának feltételeit és megoldásait ismertetik részletekbe menően.

Ezt ki kell próbálni! – YaraVitaTM új generációs lombtrágya család már a kereskedőknél! (x)
A Yara új generációs lombtrágyáit, a Yara Vita termékcsaládot ajánlja a növénytermesztők figyelmébe.

A parlagfű – mezőgazdasági „celeb” vagy „közellenség”?
(Benécsné dr. Bárdi Gabriella)
A Fővárosi és Pest Megyei MgSzH Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának vezetője a parlagfű elleni védekezés jogszabályi alapjairól és ennek változásairól ad számot írásában.

SERGOMIL-L 60 – a réztartalmú energiabomba… (x)
(Dr. Fenyves Tibor)
A Summit-Agro Hungria Kft. a SERGOMIL réztartalmú folyékony lombtrágyát ajánlja a növénytermesztők figyelmébe.

Új kihívás a növénytermesztők számára: új betegség, a ramuláriás levélfoltosság hazai előfordulása és terjedése árpán
(Dr. Manninger Sándorné, Dr. Murányi István)
Az árpa esetében új betegség, a ramuláriás levélfoltosság bukkant fel és terjed Európa országaiban, esetenként súlyos termésveszteséget okozva. A szerzők az eddigi hazai tapasztalatokat adják közre írásukban, egyben bemutatva mit lehet tenni a betegség visszaszorítása érdekében.

Mit várhatunk idén az „aranynövénytől”? (x)
(Dr. Kiss Erzsébet?)
A Monsanto közép-európai fejlesztésvezetője tollából megtudhatjuk, hogyan teljesítenek a DEKALB hibridek az idei évben a gyakorlatban.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

Miniszter voltam…(4.) Beszélgetés Dr. Váncsa Jenővel
(Dr. Bódis László)
Az egykori MÉM miniszterek közül ezúttal Váncsa Jenőt kérdeztük munkásságáról, a minisztersége alatt elért eredményekről, a családi háttérről.

Összefoglaló a kukorica vetőmag-előállítások szemes betakarításának bevezetéséhez szükséges kísérletekről
(Varga Péter)
Több fajtatulajdonos–vetőmagelőállító a kukorica vetőmag-előállítások szemes formában történő betakarítását és feldolgozását szeretné megvalósítani. Az ötletet támogatja a MgSzH is, amelyhez kétéves gyakorlati vetőmag-termelési és -betakarítási kísérletet hirdet meg, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Tanács koordinálásával. A kísérleti terv részleteit az írásból ismerhetik meg.

Egyéni védőeszközök használata a mezőgazdasági kemizálásban (2.)
(Tóth Ágoston)
A sorozat második részében a mezőgazdasági tevékenység során a kültakaró védelmére szolgáló egyéni védőfelszerelések körét (védőruha, védőkesztyű védőlábbeli, védőszemüveg és lábbeli stb.), valamint az azokkal szemben támasztott követelményeket, előírásokat tekinthetik át.

Könyvismertetés. Kövics György: Növénykórtani vademecum
(Dr. Békési Pál)
Különleges kézikönyv jelent meg a NOFKA (A Növényvédelem Oktatásának Fejlesztéséért Közhasznú Alapítvány) gondozásában, mely minden olyan szakember részére értékes segítőtárs lehet, aki munkája során a növényvédelemmel bármilyen módon kapcsolatba kerül, ugyanis a szerző a növénykórtan és a növénykórtanhoz kapcsolódó szakterületek szakkifejezésének szótárát készítette el.

Bemutatkoznak a Belchim CP növényvédő szerei (x)
Ismerjék meg a Belchim CP Hungary Kft. növényvédő szer kínálatát.

Új vezetőség a Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamaránál
(Dr. Szabó Zoltán)
Rövid összefoglaló a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara március végi küldött közgyűlésén sorra került tisztújításról, a személyi változásokról.

Új kezekben a formájában és tartalmában is megújult Növénytermelés
(Dr. Bódis László)
Már-már halódni látszott a magyar agrártudomány egy jelentős szegmensét képviselő és eredményeit közlő szaklap, amikor a Debreceni Egyetem Agrár- és Műszaki Tudományok Centruma kezébe vette a lap sorsát, melynek nyilvános bemutatójára 2009. május 6-án az MTA Elnöki Tanácstermében került sor. Az írásból az ott elhangzott fontosabb gondolatokba nyerhetnek betekintést.

ZÖLDSÉGTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

Tapasztalatok a konténeres uborkahajtatásról
(Dr. Slezák Katalin)
A Budapesti Corvinus Egyetem Zöldség- és Gombatermesztési Tanszékén 3 éven keresztül folytak kísérletek az uborka konténeres hajtatásával kapcsolatban fűtetlen hajtatásban, Filclair típusú fóliaházban. Ennek során a konténeres hajtatás több fontos feltételét vizsgálták rövidkultúrában: a termesztőközegeket (földkeverékek, tőzegféleségek, kókuszrost, agyagkavics), a fajtatípusokat, a kígyóuborka-fajták metszésmódját (terhelését), a kígyóuborka tápoldatozását, valamint lombtrágyázását. Jelen cikkben a kísérlet körülményeit, valamint a tapasztalatokat összegzi a szerző.

Zöldségnövények magnéziumtrágyázása
(Némethyné Dr. Uzoni Hanna)
A magnézium létfontosságú elem a növény számára, mert a klorofill központi szerkezeti eleme, valamint a növényi szervezetben létfontosságú enzimreakciókat serkent. Zöldségnövényeink számára ezért a magnézium rendszeres, talajon keresztüli utánpótlásáról gondoskodni kell, hogy elkerüljük a súlyosabb hiánytüneteket és az ezzel járó terméscsökkenést. Nagy magnéziumigényű növények esetében az alap- és fejtrágyázás kombinált alkalmazása javasolható. A magnéziumhiány tüneteiről, típusairól és okairól, továbbá a magnézium-utánpótlás egyéb lehetőségeiről a cikk részletesen tájékoztat.

GYÜMÖLCSTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

Az integrált gyümölcstermesztés elvei (4.) Az alanyok megválasztása
(Dr. Szalay László)
Az integrált gyümölcstermesztés elveit áttekintő sorozat ezen része a megfelelő alanyválasztáshoz nyújt segítséget, bemutatva azokat a legfontosabb szempontokat, amelyeket a termesztőknek szem előtt kell tartaniuk.

Gondos nyári zöldmunkával indítsuk a suhángokat
(Dr. Szalay László)
A gyümölcsültetvények létesítésekor a faiskolák által kínált többféle oltvány közül gyakran választjuk a suhángokat. Ezek általában olcsóbbak a koronás oltványoknál, és megvan az az előnyük, hogy az alakító metszés során a korona kialakításának teljes folyamata a mi kezünkben van, melynek részleteit most megismerhetik az írásból.

Mindenre van megoldás! YaraMilaTM (x)
Összetett komplex műtrágyák a Yara kínálatában.

SZŐLŐTERMESZTŐK FIGYELMÉBE

Biodinamikus szőlőtermesztés a gyakorlatban. Riport
(Dr. Zanathy Gábor)
Szőlészeti rovatunk vezetőjét régóta foglalkoztatta, milyen is lehet a gyakorlatban a biodinamikus szőlőtermesztés. A szűk hazai körből úti célul a balfi Weninger Pincészetet választotta, ahol az ültetvénykialakításról, a szőlészeti jellegű problémákról, az alkalmazott növényvédelmi technológiáról kérdezte a házigazdát.

Szekszárd nem csak a vörösborok városa. Interjú
(Györök Zsuzsanna)
2009 májusában, a franciaországi Cannes-ban, a rozéborok világversenyén Dúzsi Tamás, szekszárdi borász három arany- és egy ezüstérmet nyert boraival. Munkatársunk ennek „apropóján” beszélgetett vele a rozékészítés titkáról.

KITEKINTÉS

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Hogyan válasszunk?… (9.) Tárcsás boronát?
(Dr. Jóri J. István)
Az erő- és munkagépek közötti eligazodást segítő sorozatunknak mostani részével a tárcsás talajművelő eszköz kiválasztásához, beszerzéséhez kívánunk ismeretanyagot, ötleteket közrebocsátani az e területen döntés előtt álló gazdálkodók számára.

Napi 250-300 bála! (x)
Mascar 2150-es bálázó gép üzemeltetési tapasztalatai gazdálkodói szemmel.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

225 éves a Mezőhegyesi Ménesbirtok
(Dr. Bódis László, Dr. Demes György)
Mezőhegyesi Ménesbirtok elmúlt 225 évét bemutató kiállítás megnyitójára került sor május 4-én a Mezőgazdasági Múzeumban.

XVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok. Tudósítás
(Szilágyi Bay Péter)
Hódmezővásárhely újra a mezőgazdaság fővárosa lett néhány napra, hiszen a budapesti kiállításokat követően a Hód-Mezőgazda Zrt. szervezésében már egy gyakorlatorientált agrárszemlén vehettünk részt.

Jegyzet gazdálkodóknak. Az agrárkár-enyhítés új rendszeréről
(Kurucz Miklós)
A sorozat ezen részében az agrárkár-enyhítés idei évtől hatályos feltételrendszerével ismerkedhetnek meg az olvasók.

Agrármúltunk nagyjai. Kvassay Jenő (1850-1919)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Kvassay Jenő életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen