Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Hallgatni a csendet
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
Bemutatkozik a „Zöldség-gyümölcs, falu-varos” program
(Molnár József)
A hónap témája keretében egy újonnan induló programot szeretnénk bemutatni, amely a zöldség-gyümölcs ágazat és a vidéki foglalkoztatottság összekapcsolását tűzte ki céljául.
FÓKUSZBAN A TALAJMŰVELÉS 2.
Útkeresés XVIII. Talajművelési rendszerek
(Dr. Jóri J. István)
Az energiatakarékos talajművelési rendszerek rövid történeti áttekintésén túl, megismerkedhetnek a napjainkban alkalmazható minimális művelési eljárásokkal és azok eszközeivel, valamint szerepükkel a fenntartható mezőgazdaságban.
Útkeresés XVIII. Vetésszerkezet és energiatakarékosság
(Petróczki István)
Hogyan és miben látják a vetésszerkezet és az energiatakarékosság kapcsolatát a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt.-nél? A kérdésre választ kaphatnak az írásból.
Útkeresés XVIII. Energiatakarékos és talajvédő művelési eljárások egy családi gazdaságban
(Simon Károly)
Milyen jellemzői vannak, és előnyökkel járnak az energiatakarékos és talajvédő művelési eljárások? A válasz egy fiatal gazdálkodó tapasztalatain keresztül lelhető meg.
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN, KORSZERŰEN
Útkeresés XVIII. Energiagazdálkodást segítő ösztönzők a mezőgazdaságban
(Varga Tamás, Klenovics Gábor)
A jövőben a hatékony energiagazdálkodás és a megújuló energiaforrások felhasználása felértékelődik. A folyamatban a mezőgazdaság kiemelkedő szerepet tölt be, mivel a biomassza felhasználása nélkül a kitűzött célok nem érhetőek el. A nemzetgazdaságilag fontos célok elérését több, komplexen egymásra épülő ösztönző intézkedés szolgálja, melyekkel most részletekbe menően megismerkedhetnek az írásból.
Visszatekintés a napraforgó kórtani helyzetének 2009. évi alakulására
(Dr. Békési Pál)
Tekintsék át, hogyan alakult a napraforgó fontosabb betegségeinek ez évi fellépése.
Napraforgó-termesztésünk ez évi eredményeiről
(MgSzH Központ)
Az összeállításból a napraforgó-termesztésünk 2009. évi „teljesítményével” ismerkedhetnek meg a betakarítási eredmények birtokában.
A napraforgó mint a vetésszerkezetből kihagyhatatlan kultúra (x)
(Kovács Attila)
Rövid összefoglaló a Syngenta Seeds napraforgó hibridek idei teljesítményéről és a 2010-es év újdonságairól.
Hozzászólás. GMO-csata vagy -párbeszéd?
(Dr. Sági László)
Hozzászólás az Agrofórum 2009. júniusi számában vitaindítónak szánt beszélgetéshez, melyben a Géntechnológiai Eljárásokat Vizsgáló Bizottság (GEVB) elnökét szólaltattuk meg.
Őszi búza lisztek vizsgálata extenzográffal
(Pongráczné Barancsi Ágnes, Tarján Zsuzsanna, Dr. Sipos Péter)
A hagyományos búzaminőség-vizsgalatok mellett egyre nagyobb jelentősége van a tészta nyújthatóságát célzó, extenzográffal végzett szakítás-nyújtási vizsgálatoknak. Éppen ezért e cikk keretében az extenzográf felépítését, működését, és nem utolsó sorban az extenzográfos vizsgálatok meghatározására általánosan elfogadott módszereket tekinthetik át az olvasók.
Synplus – Idén is jól mutatnak az új Syngenta hibridek Zimányban! (x)
(Syngenta Seeds)
A Syngenta Seeds a legújabb kukoricahibridjeinek 2009-es teljesítményét adja közre.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Múlt és jelen. Jövő? Beszélgetés dr. Pálmai Ottóval
(Molnár Zoltán)
A Fejér Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága megalapításának 55 éves évfordulója alkalmából dr. Pálmai Ottó igazgatóval, az intézmény vezetőjével a szebb napokról és a jelen küzdelmeiről beszélgettünk.
A Magyar Növénynemesítők Egyesületének jubileumi ünnepségéről
(Dr. Oláh István)
A Magyar Növénynemesítők Egyesülete fennállásának 20. évfordulója alkalmából 2009. szeptember 25-én jubileumi rendezvényt szervezett Martonvásáron, az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézetben. Az esemény fontosabb pillanataiba tekinthetnek be az írásból.
Egyéni védőeszközök használata a mezőgazdasági kemizálásban (4.)
(Tóth Ágoston)
A mezőgazdaságban napjainkban alkalmazható/alkalmazandó egyéni védőfelszereléseket bemutató sorozat záró részében a védőfelszerelések kiválasztásának, alkalmazásának, tisztításának, tárolásának szempontjai kerülnek „terítékre”.
Módosul a kifizetési kérelmek benyújtásának határideje. Sajtóközlemény
(MVH)
Közfelkiáltással
(Dr. Bódis László)
Az írásból betekintést nyerhetnek az október 7-én Kecskeméten megrendezett „Az aszály és a szárazodás Magyarországon” című konferencia fontosabb előadásaiba.
Újra pénzt kaphatnak a kezdő gazdálkodók. Sajtóközlemény
(MVH)
Jelentősebb őstermelői összefogásra lenne szükség a zöldség-gyümölcs ágazatban. Sajtóközlemény
(MVH)
ZÖLDSÉGTERMESZTŐK FIGYELMÉBE
A nyugati virágtripsszel szembeni ellenállóság vizsgálatának újabb eredményei hajtatott paprika állományban
(Molnár András, Dr. Terbe István, Kiss Krisztiánné)
A Budapesti Corvinus Egyetem Zöldség- és Gombatermesztési, valamint Rovartani Tanszékeinek munkatársai írásukban két éves vizsgálatsorozatuk eredményeiről adnak számot, melynek keretében a Magyarországon kedvelt paprikafajták tripszérzékenységét vizsgálták.
A rukkola
(Ombódi Attila, Tóthné Ötvös Zsuzsanna, Paksi András)
Ismerjék meg részletekbe menően a rukkola – egy figyelemre méltó, hazánkban is egyre népszerűbbé váló zöldségnövény – felhasználási lehetőségeit, táplálkozás-élettani jelentőségét.
A „sárgarépakirály”. Riport
(Kosztolányi Attila)
A Mezőség „szívében” gazdálkodó Birkás Gyulával, a Carota Bt. egyik tulajdonosával Soponyán beszélgettünk a sárgarépa-termesztés terén szerzett tapasztalatairól.
GYÜMÖLCSTERMESZTŐK FIGYELMÉBE
A gyümölcsfák telepítése
(Dr. Szalay László)
A gyümölcsültetvények életében az első fontos feladat, hogy az oltványok pontos, szakszerű helyükre ültetése. E cikkből a hagyományos, kézi telepítéssel ismerkedhetnek meg az olvasók.
Egy hazai specialitás, a kajszi Papp-féle ernyőkoronája
(Dr. Szalay László)
Magyarország kajszibarack ültetvényeiben egyre több felé látunk speciális, magas törzsű, lehajló ágú fákat, főként a síkvidéki területeken. Ezek fő előnye, hogy a fák koronája kiemelkedik a talajmenti fagyok zónájából, így kisebb a fagykárok kockázata. E faalak metszésének, kialakításának mozzanatait és fő szempontjait foglalja össze az írás.
Mitől karcsú a karcsú orsó?
(Dr. Szalay László)
Ismerkedjenek meg többféle gyümölcsfaj esetében sikeresen alkalmazott faalakkal, a karcsú orsóval, mely révén maradéktalanul teljesül az a korszerűbb ültetvényekben kitűzött cél, hogy a kézi munkát igénylő termesztéstechnológiai műveletek (metszés, gyümölcsritkítás, szedés) a földön állva elvégezhetők legyenek.
SZŐLŐTERMESZTŐK FIGYELMÉBE
In memoriam Mako Szabolcs – 2009
(Vukovich László)
Áldás és átok – a sikeres védekezés alapjai a botritisz ellen
(Dr. Sárospataki György)
A szőlő egyik sajátos gombabetegségének, a szürkepenésznek a megelőzésére, a közvetett védelem lehetőségeinek bemutatására helyezi a hangsúlyt a szerző jelen írásában.
A szőlőültetvény mint ökoszisztéma
(Dr. Zanathy Gábor)
A szőlőtermesztés óhatatlanul a biológiai sokféleség korlátozásával jár. Teljesen önszabályzó, beavatkozást egyáltalán nem igénylő szőlő ökoszisztéma létrehozása aligha lehetséges, azonban jól összehangolt intézkedések eredményeként számos kártevő fellépése a gazdasági kárküszöb alatt tartható. A részletekkel, a fajgazdagság növelésének lehetőségeivel ismerkedjenek meg az írásból.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Ismerjük meg a betakarító gépeket... (6.) Variációk, cséplőszerkezetre
(Dr. Bense László, Nagy István)
A betakarító gépek közötti eligazodást segítő sorozatunknak mostani részében a különböző cséplőszerkezetekkel és azok működési elvével ismerkedhetnek meg az olvasók.
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
A mezőgazdaság és a klímaváltozás kapcsolatáról olvashatnak a külföldi szaklapban megjelent írásból.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Jegyzet (nemcsak) gazdálkodóknak. A falusi turizmusról (2.)
(Kurucz Miklós)
Az előző jegyzet a falusi (vidéki) turizmus résztvevői közül a vendég szerepének fontosságát hangsúlyozta, azonban van meg két másik szereplő, akiknek felelősségteljes és összehangolt munkája nélkül nincs siker a falusi turizmus területén: a vendégfogadó(k) és az önkormányzat.
De agri cultura – Itáliában
(Dr. Bódis László)
Rövid toscanai „élménybeszámoló” az olasz mezőgazdaság „mindennapjairól”.
Agrármúltunk nagyjai. Fleischmann Rudolf (1879-1950)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Fleischmann Rudolf életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.