Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Az írástudók felelőssége
(Dr. Bódis László)
HÓNAP TÉMÁJA
A hazai mezőgazdaság 2010-es éve számokban (1.)
(Andrási Zsolt, Valkó Gábor)
A Központi Statisztikai Hivatal szakemberei a 2010-es év számadatainak tükrében mutatják be a magyar mezőgazdaság és az élelmiszeripar teljesítményét a nemzetgazdaságban, valamint a termelői és ráfordítási árszínvonal elmúlt évi alakulását a főbb ágazatcsoportok, kultúrák szerint.
Beporzó Program: Tettekkel a beporzó rovarok védelmében (x)
(Pecze Rozália)
Amit a Syngenta Kft. által elindított Beporzó program céljairól, eddigi tapasztalatairól tudni érdemes.
FÓKUSZBAN AZ ALTERNATÍV NÖVÉNYEK
Alternatív növények voltak, lesznek
(Dr. Bódis László)
Elmúlt lapszámainkban ismét az alternatív növényekre fókuszáltunk, melyekre az AKG-program is ráirányította a figyelmet. Mi pedig azzal szerettük volna Olvasóink érdeklődését felkelteni, hogy nemcsak a növényről, a termesztéstechnológiáról, de a hasznosítás módjáról, az adott növény feldolgozási lehetőségeiről, és beltartalmi értékeiről is beszámolunk szakavatott szerzőink révén.
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
Határszemle 2011. április elején
(Lukács József, Horpácsiné Zsulya Ágnes)
E cikk keretében az MgSzH Földművelésügyi Igazgatóság szakemberei az őszi vetésű kultúrák tavaszi állapotminősítéséről, a tavaszi munkák állásáról adnak számot.
Most biztos, hogy kétszer szükséges! (x)
(Víg József)
Táplálunk és védünk program kalászosokban a Kwizda Agrotól.
Mindent rólunk (x)
Rövid „hírcsokor” a Dow AgroSciences háza tájáról.
A hazánkban használt gombaölő szer hatóanyagok felülvizsgálata (2004-2010) a felhasználás szemszögéből
(Dr. Pethő Ágnes, Tóth Ágoston, Dr. Kelemen Mária)
A gombaölő szerek kiemelkedően fontosak a hazai növényvédelem számára, így az MgSzH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság szakemberei most arra kívánnak rámutatni írásukban, miként alakult a gombaölő szerek kínálata, az Európa Unióhoz történt csatlakozásunk óta.
Védekezési tapasztalatok az őszi búza fuzáriuma ellen 2010-ben, a KITE kísérleteiben
(Papp Zoltán)
A KITE Zrt. szakembere írásában a fuzárium elleni védekezés terén szerzett tapasztalataikat összegzi az extrém időjárású elmúlt év kapcsán, melynek során számos paraméternek, köztük a vegyszeres védelem és a kijuttatás-technika elemeinek is különös figyelmet szentel.
Itt a tavasz! – kukorica és napraforgó (x)
(Vári Rita)
A kukorica és a napraforgó optimális tápanyagellátása LINZER WARE műtrágyákkal.
4 recept a kalászosok védelmére (x)
(Rácz Tibor)
A Cheminova Magyarország Kft. növényvédelmi kínálata gabonatermesztőknek.
Sokba kerülhet az olcsó, hamisított növényvédő szer. Tudósítás
(Molnár Zoltán)
A téma aktualitása és fontossága miatt, a szokottnál szélesebb sajtóképviselői kör előtt tartott tájékoztatót az MgSzH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet- védelmi Igazgatóság, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara április 7-én, Budapesten.
Tudomány a jobb életért. Tudósítás
(Dr. Demes György)
A címben jelzett szlogennel hívta össze a sajtó képviselőit a Bayer Hungária Kft. 2011. március 23-án Budapesten, melyen a Bayer által képviselt üzletágak, így az állategészségügy, a növényvédelem, az anyagtudományok, a vény nélküli, illetve vényköteles gyógyszerek képviselői tartottak rövid expozét és mutatták be tevékenységüket.
Újabb eredmények a kalászfuzárium elleni védekezésben
(Dr. Mesterházy Ákos, Lechoczki Krsjak Szabolcs, Kótai Csaba)
A kalászfuzárium járványok veszélye az elmúlt évek során inkább nőtt, mint csökkent, a 2010-es év pedig az elmúlt évtizedek legsúlyosabb járványát hozta. Éppen ezért a szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. szakemberei a legújabb kísérleti eredményeiket adják közre e betegség elleni védekezés terén.
Kisebb költséggel több búzát (x)
(A. Gy.)
Őszi búza vegyszeres gyomirtása és növényvédelme DuPont készítményekkel – ahogy azt a gyakorlati szakemberek látják.
Hogyan válasszunk lombtrágyát? (x)
A Yara szántóföldi lombtrágyázási javaslata a növénytermesztők számára
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Arcképcsarnok. A kompromisszumok fontosabbak, mint a győzelmek vagy a vereségek.
(Dr. Bódis László)
Beszélgetés dr. Bálint Györggyel, vagy ahogy mindenki ismeri, Bálint gazdával.
Ülést tartott a Fajtaminősítő Bizottság Szántóföldi Növények Szekciója
(Csapó József)
Március elején tartotta ülését a Fajtaminősítő Bizottság Szántóföldi Növények Szekciója. Az akkor szántóföldi elismerést kapott káposztarepce, tavaszi árpa, cukorrépa, kukorica, napraforgó és szója fajták, ill. hibridek fontosabb adatait adjuk közre most táblázatos formában.
ATONIK – megkérdeztük a felhasználókat (4.) (x)
Termelők vallanak az Arysta LifeScience ATONIK biostimulátorának használatáról.
„Ha elölről kezdhetném, sem változtatnék semmin!” Beszélgetés Aszódi Jánossal
(Dr. Demes György)
Beszélgetés az Új Mezőgazdasági Magazin szerkesztő-producerével.
A repce pergésveszteségének csökkentésével kapcsolatos üzemi tapasztalok (x)
(Salamon György)
Nufarm Hungária Kft. a Spodnam DC-t ajánlja a repcék pergésveszteségének csökkentésére.
Bővül a fajta és hibridrepcék kínálata
(Dr. Demes György)
A RAPOOL Hungária Kft. képviselői célkitűzéseikről, a hazai repcetermesztés számára kínált ajánlatukról és további elképzeléseiről számoltak be a sajtó és a szakma képviselőinek a március végén, Gödöllőn tartott rendezvényükön.
Jót és jól! Egy működőképes civil szakmai szerveződésről
(Dr. Oláh István)
Alig van követendő példa új, elhivatott, a köz javát jól szolgáló civil szervezetre. Sajnos az agrárágazat sem kivétel ez alól. A kevés számú ellenpélda között említhetjük, a néhány éve alakult Magyar Kukorica Klub Egyesületet, mely rövid időn belül országos ismertségre, s elismerésre tett szert, szakmai, elsősorban kukoricatermesztői körökben.
TERMÉNYPIAC
Terménypiaci összefoglaló
(PN)
A főbb szántóföldi kultúrák (búza, kukorica, napraforgó, repce), valamint a növényi fehérjék vonatkozásában a világ terménypiacain zajló folyamatokat, az árak és a termésmennyiségek alakulását tekinthetik át.
Bemutatkozik a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -Kereskedők Szövetsége. Interjú Pótsa Zsófiával
(Kosztolányi Attila)
Pótsa Zsófia főtitkár asszonyt, arra kértük, mutassa be olvasóink számára az idei évben 20. születésnapját ünneplő szervezet, mely – reményeink szerint az AGROFÓRUM hasábjain keresztül a későbbiekben – a sikeres terményértékesítés érdekében hasznos információkkal szolgálhat a terménypiaci folyamatokról, trendekről, aktualitásokról a termelőknek is.
BIOTECHNOLÓGIA
Tanuljunk „géntechnológiául” (11.) A transzgén integrációjának bizonyítása
(Dr. Heszky László)
A sorozat mostani részében a transzgénikus (GM) fajta előállításával foglalkozunk, melynek első lépéseként, a regenerált növényekben bizonyítani kell, hogy az átvitt gén valóban integrálódott, tehát jelen van a növény minden sejtjének sejtmagjában.
MEGÚJULÓ ENERGIAFORRÁSOK
A brikettálás gépi technológiája és feltételrendszere
(Tóvári Péter)
Jelen cikk célja nem a brikettálási technológiák működési elvek szerinti részletes bemutatása, hanem elsősorban a felhasználás szemszögéből technológiai irányokat mutatni annak érdekében, hogy az olvasó, mint potenciális végfelhasználó képet kapjon azokról a műszaki lépésekről, technológiai elemekről, melyek nélkül nem végezhető el a brikett gyártása.
ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
Káliumtrágyák megválasztása a szabadföldi paprikatermesztésben
(Dr. Slezák Katalin, Mihály Máté)
Az írásban a Nemzetközi Kálium Intézet (IPI) támogatásával harmadik éve folyó kisparcellás kísérletekbe nyerhetnek betekintést, melyben azt vizsgálják, hogy az egyes káliumformák használata mennyire befolyásolja az étkezési paprika fejlődését. A kísérletek céljai közt szerepel annak vizsgálata is, hogy a kijuttatás időpontja mennyire lényeges kérdés a kálium-klorid esetleges káros hatásainak kifejtődésében.
Egy új generációs, sokoldalú lombtrágya a PREV-B2TM (x)
(László Gyula)
Minden kultúrában felhasználható bór lombtrágya a Biocont Magyarország Kft. kínálatában.
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
A gyümölcsültetvények öntözése
(Dr. Szalay László)
A gyümölcstermesztéssel foglalkozó szakemberek egyetértenek abban, hogy intenzív gyümölcstermesztés nem képzelhető el öntözés nélkül Magyarországon. Mindehhez érdemes hát áttekinteni a lehetséges öntözési módokat, azok előnyeit, hátrányait, használhatóságát és természetesen gyümölcsfáink igényeit is.
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
Helybenoltás zöldoltással és zöldre fásoltással (1.)
(Dr. Sz. Nagy László)
Az írásból a zöldoltás és a zöldre fásoltás alkalmazásának céljait, ill. végzésének módjait – mely az alany és a nemes szöveti állapotától, az oltás idejétől, az oltást végző gyakorlatától stb. függően többféle lehet – ismerhetik meg.
Az ökológiai szőlőtermesztés növényvédelme és tápanyag-utánpótlása (2.)
(Dr. Zanathy Gábor)
Az előző számban a Biocont Magyarország Kft. és a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. együttműködésével megvalósult ökoszőlő rendezvény első napján elhangzottakkal ismerkedhettek meg Olvasóink. Ezúttal a tanácskozás második napján készült jegyzeteket adjuk közzé. A folytatásban az előadások két téma köré csoportosultak: a talajápolás módszereiről, lehetőségeiről esett szó, majd a határokon átívelő, a szőlőtermesztés természetvédelem központúvá alakítását célzó ECOWIN-projekt eredményei kerültek a napirendre.
Rekordszámú nevezés a 10. jubileumi Syngenta borversenyen
A március 9-én, Siófokon, ünnepélyes keretek között megrendezett 10. Quadris Borversenyen a szigorú zsűri 89 bort talált aranyéremre méltónak, melyek közül az idén 6 nagyarany és 3 Quadrisdíj is született.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Gépújdonságok a 10. Axiál Szakmai Napokon. Tudósítás
(Dr. Demes György)
Axiál kft. immár tizedik alkalommal rendezte meg legnagyobb szakmai fórumát, az Axiál Szakmai Napokat, amelyen nemcsak az Axiál 21 különféle márkát képviselő gépkínálatával és a nemrég átadott új logisztikai centrummal, motordiagnosztikai fékteremmel, vagy az ahhoz kapcsolódó motor szét- és összeszerelő műhelyközponttal ismerkedhettek meg a rendezvényre ellátogatók, hanem többek között azzal a 22 gépújdonsággal is, amelyről ebben a cikkben számolunk be.
Interat Zrt. web shop szolgáltatása (x)
Bemutatkozik az Interat Zrt. megújult weboldala.
Hogyan válasszunk… (15.) Sorközművelő kultivátort
(Dr. Jóri J. István)
A sorozat mostani részében – egy elvi, gondolatébresztőnek szánt cikk, valamint az eke, a tárcsás talajművelő eszközök, a középmélylazítók és a magágykészítők tárgyalása után – most a sorközművelő kultivátorok kiválasztásához, beszerzéséhez és használatához szeretnénk ismeretanyagot, ötleteket közreadni.
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Dr. Fazekas Sándor miniszter kitüntetéseket adott át
A vidékfejlesztési miniszter az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója, március 15-e alkalmából adott át kitüntetéseket.
Bognár Sándor professzor emlékére (1921-2011)
Szerkesztőbizottságunk örökös tagjára, dr. Bognár Sándor egyetemi tanárra emlékezünk, aki 90-edik életévében hunyt el.
Agrármúltunk nagyjai. Angeli Lambert (1916-1971)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Paczelt János életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Jegyzet (nem csak) gazdálkodóknak. A Föld Napjáról
(Kurucz Miklós)
A Föld Napja mozgalom szinte az egész világot behálózó, az emberiség közös, nem vallási alapú legnagyobb ünnepe, melynek előzményeit, ill. lehetőségeit mutatja be a mostani jegyzet.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.