Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
„A haza ott van, ahol rab a lelked”
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
Az élelmiszergazdaságunk esélyei
(Dr. Gazdag László)
A mezőgazdaság a nyerstermékek termelésének csoportjába tartozik, alacsony a jövedelemtermelő képessége, nem képes követni a kereslet-kínálat változását a volumennel, ezért az árakkal reagál. Az élelmiszergazdasági vertikum magasabb szintjein kell a foglalkoztatást megoldani, illetve a vertikális integráció kiépítésével biztosítani kell a jövedelmek egy részének visszaáramoltatását az alapanyag-termelésbe. Csakis megfelelő méretű, tőkeellátottságú, kellő szakértelemmel vezetett üzemek képesek megfelelni egyszerre az ökonómiai és ökológiai hatékonyságnak, a szükséges mennyiség és megfelelő minőség folyamatos biztosításának. Ezek a feltételek hazánkban a termelésre is kiterjedő szövetkezés útján, valamint a külső és belső integrációk kiépítése révén biztosíthatók. Az élelmiszeripart és -kereskedelmet a termelők (szövetkezeteinek, szövetségeinek) kezébe, tulajdonába kell juttatni, állami segítséget is igénybe véve ehhez – olvasható a szerző élelmiszergazdaságunk esélyeit latolgató elemző írásában.
FÓKUSZBAN A SZÓJA
Fehérjeprogram – 2013
(bl)
Várva várt lépésre szánta rá magát a VM Mezőgazdasági Főosztálya: beindította a fehérjeprogramot, melynek alapvető célja, a hazai fehérjeellátás megoldása az import szójadara kiváltására. Ennek megvalósításához közlünk jelen írásban javaslatokat.
A tettek ideje... Beszámoló
(Dr. Oláh István)
E tudósítás keretében az új fehérjeprogram indító értekezletéről számolunk be, melynek fő célja a hazai fehérjeellátás biztonságának fokozása, a GMO-mentes alapanyag-ellátás biztosítása nemcsak a szójatermesztés és -feldolgozás növelésével, hanem az ún. alternatív- fehérjenövények bevonásával is.
Szójapiaci összefoglaló. A Duna térségének potenciálja nincs kihasználva
(Dr. Potori Norbert)
A szójatermelés szempontjából a világ tavaly igen nehéz évet zárt. A kibocsátás erőteljes visszaesése megrengette a piacokat. Az importfüggő európai országok részéről ezért egyre erősebb az igény szükségleteik jóval nagyobb hányadának kielégítésére saját forrásból.
Szója fajta-összehasonlító kísérletek eredményei, 2012
(Szekrényes Gábor)
Az államilag elismert és állami elismerés céljára bejelentett szójafajták különböző éréscsoportok, illetve minőségi tulajdonságok alapján végzett kisparcellás fajta-összehasonlító vizsgálatainak 2012-es eredményeit tekinthetik át az írásból.
Tapasztalatok a szója gyomirtásában
(Dr. Dobszai-Tóth Veronika)
A Baranya Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának szakembere írásában számba veszi a szójában károsító legfontosabb gyomnövényeket, ismerteti a szója sikeres gyommentesen tartásának legfontosabb feltételeit és követelményeit, továbbá közre adja a kémiai védekezésre felhasználható hatóanyagok körét is.
Megbízható japán megoldások a szója növényvédelméhez (x)
(Dr. Magyar László)
Ismerjék meg a Sumi Agro Hungary Kft. növényvédelmi kínálatát az eredményes szójatermesztés érdekében.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Minden rólunk (x)
Rövid „hírcsokor” a Dow AgroSciences háza tájáról.
A napraforgó vetése és az egészségi állapot
(Dr. Békési Pál)
Nem nehéz belátni, hogy a termelési folyamat első lépcsője – a vetés – milyen nagy jelentőséggel bír a napraforgó-termesztés eredményessége szempontjából. A vetéssel kapcsolatos döntéseknél elsősorban arra szoktunk törekedni, hogy minél nagyobb termést érjünk el. Nem mindig gondolunk azonban arra, hogy ezt a célt szolgálja a döntések növénykórtani következményeinek mérlegelése is. Jelen írás megkísérli a vetéssel kapcsolatos kérdések és az azokban hozott döntések kórtani következményeit mérlegelni.
Amalgerol – talajaink jövőjéért (x)
(Rácz Tibor)
Ismerjék meg az Amalgerol használatának előnyeit!
A cukorrépa fontosabb betegségei és az integrált védelem lehetőségei
(Dr. Gergely László)
Hazai ökológiai és termesztési viszonyaink mellett a cukorrépának vannak olyan betegségei, amelyek számottevően befolyásolhatják a termesztés eredményességét, ezáltal a termesztési kedvet. E cikk keretében azokról a répabetegségekről ad áttekintést a szerző, amelyek gazdasági szempontból a legjelentősebbek, s ezért fontos lehet az ellenük alkalmazható integrált növényvédelem lehetőségeit számba venni.
A hatékonyság fokozók szerepe az UMG MICRO növényspecifikus műtrágyákban (x)
(Nagy Margit)
Ismerjék meg a Fertilia Kft. kínálatában szereplő UMG MICRO mikrogranulált starter készítményeket.
A lencsemagokon előforduló mikroszkopikus gombák
(Dr. Fischl Géza)
Viszonylag kevés konkrét hazai vizsgálattal és ismerettel rendelkezünk a lencsemagokon előforduló gombafajokról, azok összetételéről, károsításuk lehetséges következményeiről. Éppen ezért számít e téren hiánypótlónak ez az írás, amely különböző intézményektől kapott és a kereskedelmi forgalomból származó lencsetételek magkórtani vizsgálatainak eredményeibe enged betekintést.
Lombtrágyázás Yara szemszögből (x)
(Gyuris Kálmán)
A Yara lombtrágyázási javaslata a fontosabb szántóföldi kultúrákban.
A hőmérséklet és a felmelegedés hatása a kártevők biológiájára, kártételére
(Dr. Keszthelyi Sándor, Lövényi Zsolt)
E tanulmány a hőmérséklet és annak növekedésének kártevőkre gyakorolt hatásait elemzi, az így generált kártétel-növekedés hátterét kívánja feltárni. Mindezek ismeretében törekszik e jelenségek gyakorlati szakemberek által megismerhető, közérthető formába ültetetésére.
ROUNDUP MEGA a korai gyomosodás ellen (x)
A Monsanto Hungária Kft. gyomirtási ajánlata a korai gyomosodás leküzdésére.
Gabonafélék gyomfajainak generatív szaporítóképletei III-IV.
(Dr. Kazinczi Gabriella, Dr. Pintér Csaba)
Tekintsék át a gabonafelék egyes gyomnövényinek generatív szaporítóképleteit úgy, ahogyan azokat eddig még biztosan nem látták!
Elumis Peak – Kukorica gyomirtás praktikusan és megbízhatóan (x)
(Tóth Csantavéri Szilvia)
Ismerjék meg a Syngenta kukoricatermesztőknek szóló gyomirtási ajánlatát.
A Vadóc K és a Vadóc V vadriasztó szerek hatékonyságának vizsgálata…
(Dr. Molnár András, Dr. Nádasyné Dr. Ihárosi Erzsébet, Palóc András)
Az utóbbi időben egyre nagyobb problémát és egyre több konfliktust okoznak a vadak kártételükkel a szántóföldön, a gyümölcsösben és a szőlőben egyaránt. Éppen ezért fokozott érdeklődésre tarthat számot ez az írás, melyben a szerzők a vadkár megelőzésére és csökkentésére alkalmazható kémiai megoldások közül a már több évtizede bevált Vadóc vadriasztó szer újonnan engedélyezett készítményeinek biológiai hatékonyságvizsgálati eredményeit adják közre őszi búzában beállított kísérletük alapján.
Kárpát-medencei gazdák az Unióban
(Horváth József)
Biztos megoldás a gyomok ellen (x)
(A. Gy.)
Jól bevált kukorica gyomirtási technológia DuPont készítményekkel.
Az Észak-vajdasági Agráregyesületek Szövetsége Magyarkanizsán …
(ö.á.: Szalkai Nemes Valéria)
Ötéves a Nufarm Hungária Kft.
(AF)
Eddig elért eredményeit és jövőre vonatkozó terveit mutatta be a mezőgazdasági alapanyag-kereskedők nagy számban megjelent képviselőinek az ötödik születésnapját ünneplő Nufarm Hungária Kft. A friss céginformációk és termékújdonságok mellett szó volt a Nufarm új üzletágáról, továbbá az agrárium egyik aktuális kihívásáról, a generációváltásról is.
Kipróbált kukorica gyomirtási megoldások (x)
(Farkas Ádám)
Tekintsék át a Nufarm Hungária Kft. gyomirtó szer kínálatát kukoricában.
Konferencia információkkal, tanulságokkal
(Kurucz Miklós)
Agráripari konferencia keretében, „Égető kérdések” megvitatása címén szervezett konferenciát a Gabonatermelők Országos Szövetsége. A rendezvény célja a gondolatébresztés volt az ágazat eredményességének javítására, melyet a gabonatermesztők számára szervezték, de a megszívlelendő ajánlások általánosabb érvényűek voltak.
Gyomirtó permetezőszer reneszánsz a Sharda portfóliójában (x)
(Dr. Kondár László)
Tekintsék át a Sharda Hungary Kft. több kultúrát átfogó gyomirtó szer kínálatát.
Gazdaképző (13.) A növényápolás feladatai, területei
(Kovács József)
A sorozat mostani részében arról olvashatnak, hogy a kikelt kis növényeinket hogyan kell ápolnunk annak érdekében, hogy egészségesek legyenek, jól fejlődjenek, és nagy terméssel örvendeztessenek meg minket.
Egy nehéz, de sikeres év után. Beszámoló
(Dr. Demes György)
Véglesi János, a Chemtura Europe Ltd. Magyarországi Fióktelepének vezetője ad számot a Chemtura termékpalettájáról, valamint az elmúlt évi eredményeikről.
Gazdálkodj jogosan. A bizalmi vagyonkezelés
(Dr. Mucsányi Zoltán, Dr. Ótós Attila)
A magyar jogrendszer 2014. március 15-től számos új jogintézménnyel gazdagodik. Ezek közül az egyik legjelentősebb és már most számos vitára okot adó jogintézmény az új Polgári Törvénykönyv („Ptk.”) által szabályozott bizalmi vagyonkezelés intézménye, melyet jogi rovatunk szerzői közelebbről is bemutatnak.
Bayer kalászos gombaölő szerek: két év – két új készítmény (x)
(Farády László)
Ismerjék meg a Bayer kalászos védelmi technológiájának újdonságait.
Eredmények 2012-ben és várakozások 2013-ra a BAYER-nál. Beszámoló
(Dr. Demes György)
A Bayer CropScience kereskedő partnereinek tartott tájékoztatóján a cég új magyarországi vezetője, Dariusz Przeradzki igazgató mutatkozott be, aki Lengyelországból került a magyar cég élére. Az elmúlt év eredményeiről Majsa Dezső, a cég kereskedelmi igazgatója, a legújabb fejlesztési eredményekről és a megújult portfolióról Matyasovszki István marketing igazgató adott számot.
Jön a tavaszi nagytakarítás… (x)
(Nagy Lajos)
A Bayer két készítménnyel áll a korai gyomirtási megoldások híveinek rendelkezésére kukoricában.
Egész évben kiskert. Áprilisi teendők
(Tóthné Bogdányi Franciska)
Április elseje, a bolondok napja a régi magyar mezőgazdasági gyakorlat szerint vetésre nem alkalmas, szerencsétlen termést hozó nap. Akár tartjuk a babonát, akár nem, az idén a húsvéti locsolkodás is erre a napra esik. Különös együttállással indul a nagy hőmérsékleti és páratartalombeli szélsőségekkel, és az utóbbi öt év adatait tekintve bőséges csapadékkal jellemezhető hónap.
Terménypiaci összefoglaló
(Tikász Ildikó Edit, Varga Edina)
A főbb szántóföldi kultúrák – búza, kukorica, napraforgó, repce –, valamint a szója vonatkozásában a világ terménypiacain zajló folyamatokat, az árak és a termésmennyiségek alakulását tekinthetik át az írásból.
Tanuljunk géntechnológiául (33.) A transzgénikus gyomirtószer-tolerancia stratégiái, szakmai és gazdasági jelentősége
(Dr. Heszky László)
A transzgénikus (GM) fajták globális termőterületének közel 2/3-át a gyomirtó szerekre toleráns GM-fajták és -hibridek foglalják el. A „Transzgénikus növényvédelem” fejezetet ezért a transzgénikus herbicidtolerancia tudományos és gazdasági jelentőségének bemutatásával kezdjük.
Integrált gondolkodás a zöldségpalánta tápanyag-utánpótlásában
(Király Ákos, Dr. Pap Zoltán)
Budapesti Corvinus Egyetem Zöldség- és Gombatermesztési Tanszékén évek óta folynak palántanövények szerves tápanyag-utánpótlását szolgáló kísérletek, melyek közül most annak a vizsgálatnak az eredményeibe nyerhetnek betekintést, melynek célja kizárólag szerves eredetű granulált trágyák alkalmazásával fejes saláta palántanevelése, illetve e szerves trágyák használata mellett néhány mikrobiológiai készítmény hatékonyságának értékelése volt.
Alma fajtahasználatunk helyzete és változásának iránya (2.)
(Dr. Gonda István, Fülep Imre)
A szerzők írásuk második részében a teljesség igénye nélkül azokról a fajtákról szólnak, amelyek az európai termesztői palettán kisebb nagyobb százalékban szerepelnek, és nálunk is van, vagy lehet szerepük a közeljövőben.
Virágritkítás géppel
(Dr. Szalay László, Dr. Kovács Szilvia)
Kedvezőtlen, ha túl sok virág van a fákon, és azokból túl sok gyümölcs képződik, mert akkor a gyümölcsök nem tudnak megfelelően megnőni, nem lesz első osztályú a termés. Ilyenkor ritkítani kell. Az egyik lehetséges módszer a mechanikai ritkítás. Vajon milyen szerepe lehet a jövőben ennek a módszernek az ültetvényekben? Erről szól ez az írás.
Szőlőültetvények fajtaösszetétele a harmadik évezred első évtizedében (5.) A fajtaösszetétel borvidékek és érési idő szerinti értékelése
(Dr. Lőrincz András, Dr. Fazekas István, Dr. Zanathy Gábor)
Cikksorozatuk záró részében a természetes fajták, illetve az egyes nemesítő műhelyekben előállított keresztezések területi részarányával foglalkoznak a szerzők.
Ökológiai módszerek és szerepük a modern, környezetkímélő szőlőtermesztésben (2.) Beszámoló
(Dr. Zanathy Gábor)
V. Biocont szakmai képzésen az előadók – egyebek mellett – szóltak a szőlőmolyok rajzásmegfigyelésének újabb módszereiről, de összefoglalták a sokfajú takarónövényhasználat, továbbá a telepítéskori mikorrhiza oltás előnyeit is.
A gépüzemeltetés várható költsége 2013-ban
(Gockler Lajos)
A Mezőgazdasági Gépesítési Intézet (MGI) a bázisgazdaságokban folyamatosan figyelemmel kíséri a mezőgazdasági gépek teljesítéseit, költségeit, és az adatokat, valamint a gépvizsgálatok eredményeit felhasználva minden évben költség-előrejelzést is készít, melyről jelen írásban számolunk be.
Traktormotorok levegőszennyezése (1.) Traktormotorok levegőszennyező hatása
(Dr. Varga Vilmos)
A traktormotor üzemeltetése levegőszennyező hatással jár együtt. A helyi és globálisan a Föld légkörének megóvása érdekében a levegőszennyezést mérsékelni szükséges. A mezőgazdasági vállalkozók tájékoztatására a most induló cikksorozatban áttekintést kívánunk adni a traktormotor levegőszennyező hatásáról, az amerikai és az európai hatósági előírásokról, a jelenlegi követelmények teljesítésének megoldásairól és a jövő motorfejlesztési irányáról. Jelen írásban a traktormotorok levegőszennyező hatásáról olvashatnak.
Fókuszban az abai Horsch technológia (x)
(Szász Zoltán)
Horsch gépekkel szerezett talajművelési és vetési technológia tapasztalatok.
Gépmúzeumok – muzeális gépgyűjtemények (10.) Stabil gépgyűjtemény a Szigetközben
(Dr. Szekeres Béla)
Az országban igen sok helyen elszórtan megtalálható, magánkézben levő stabilmotor-gyűjtemények közül az egyik leggazdagabb és legszakszerűbben, legszebben felújított gyűjtemény Dr. Papp Zoltáné Dunaszegen, a Szigetközben van. Igaz, ez valójában hivatalosan nem múzeum, de sok intézmény megirigyelhetné! Ismerje meg most Ön is!
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Miniszteri és szakmai kitüntetések átadása az 59. Növényvédelmi Tudományos Napokon
(öá: Dr. Molnár János)
Az 59. Növényvédelmi Tudományos Napok 2013. február 19-i Plenáris Ülésén a korábbi évek gyakorlatának megfelelően a kiemelkedő szakmai teljesítmények elismerése céljából miniszteri, valamint szakmai kitüntetések átadására került sor. Az akkor elhangzott méltatásokat – a kitüntetettek rövidített önéletrajzának ismertetésével egybekötve – most az Agrofórum is közre adja.
Adalék Győrffy Béla iskolateremtő munkásságához...
(Dr. Oláh István)
Ebben az évben ünnepeljük a száz éve született Dr. Ujvárosi Miklóst!
(Dr. Petrányi István)
A Gyommentes Környezetért Alapítvány „Gyomnövények, Gyomirtás” lapjának legújabb számában, a különbözőképpen átélt történetek leírásával tanítványai is emlékeztek a 100 éve született tudósra, Dr. Ujvárosi Miklósra. Az ünnepi megemlékezés nyitó cikkét – ha nem is teljesen azonosan – most az olvasó elé tárjuk.
Jegyzet gazdálkodóknak… Az új uniós költségvetés magyar vonatkozásairól
(Kurucz Miklós)
A mostani jegyzet az uniós költségvetést elfogadó brüsszeli csúcs kapcsán a hazai mezőgazdaságra vonatkozó tényeket próbálja a bruxinfo segítségével sorba állítani.
Agrármúltunk nagyjai. Mauthner Ödön (1848-1934)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Mauthner Ödön életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.