2013. februári lapszám

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Láttál-e már bíborszínű erdőt?
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

Nyertesek és vesztesek a hazai mezőgazdaságban
(Dr. Gockler Lajos)
A „Gazdálkodás” szakfolyóiratban „Nyertes és vesztes gazdaságok Magyarországon” címen korábban megjelent rendkívül figyelemre méltó AKI-s tanulmány kapcsán a Mezőgazdasági Gépesítési Intézet szakembere írásában egyrészt idézi annak legfontosabb megállapításait, másrészt összehasonlítva a kis és nagy gazdaságok, valamint az egyéni és a társas gazdaságok szerepét, illetve jelentőségét elemzi a magyar mezőgazdaság, továbbá a hazai gépállomány és a gépüzemeltetés általános helyzetét, a birtokméretben rejlő problémákat.

FÓKUSZBAN A ZÖLDSÉGNÖVÉNYEK

Zöldségfélék klímaváltozással összefüggő, élettani eredetű fejlődési rendellenességei
(Dr. Terbe István)
Az elmúlt években a klímaváltozásra visszavezethető, élettani eredetű fejlődési rendellenességek száma a zöldségtermesztésben ugrásszerűen megnövekedett. E téma kapcsán a szerző írásában nemcsak az élettani eredetű fejlődési rendellenességek hátterében álló időjárási tényezőket (felmelegedés, légköri szárazság, csapadékhiány, intenzív napsütés) járja körbe, hanem számba veszi a legkülönbözőbb elváltozásokat és az ellenük való fellépés eszköztárait, lehetőségeit.

Minden rólunk (x)
Rövid „hírcsokor” a Dow AgroSciences háza tájáról.

A zöldséghajtató berendezések hasznosítása
(Dr. Slezák Katalin, Dr. Aleš Jezdinský)
Az elmúlt néhány évtizedben a zöldséghajtatásnak számos változata alakult ki. Ezek közül néhány ugyan eltűnt vagy jelentősen visszaszorult a mai termesztési gyakorlatban, legtöbbjük azonban fennmaradt, és sokuk folyamatosan fejlődik. E zöldséghajtatási lehetőségeket járja körbe az írás az eltérő sajátosságokat bemutatva a négy fő zöldséghajtatási időszaknak – téli (korai), tavaszi, nyári (kitöltő) és őszi hajtatás – megfelelően.

A hazai zöldség-palántanevelés értékelése
(Dr. Kappel Noémi)
A szerző a hazai palántanevelés helyzetét elemzi írásában, bemutatva a sikeres palántanevelés egyik alapvető elemének a környezeti tényezők megfelelő szabályozásának lehetőségeit és az ennek során figyelembe veendő szempontokat.

Paradicsom fajtaválaszték változása a hazai fajtaregisztrációban
(Kovács Ferenc)
Az írás a hazai fajtaregisztrációban 2012-ben vizsgált új paradicsom-fajtajelöltekről ad számot, bemutatva az egyes fajtacsoportok szerint a morfológiai leírás alapján kapott eredményeket.

Gondolatok és eredmények az ipari paradicsom termesztéséről
(Dr. Helyes Lajos)
Az írás áttekinti a paradicsomtermesztés nemzetközi és hazai helyzetét, majd több éves kísérleti eredmények alapján összegzi az öntözés, vízellátottság szerepét és hatását az ipari paradicsom termésmennyiségére és fontosabb beltartalmi összetevőire.

A dinnyetermesztés 2012. évi tapasztalatai
(Balázs Gábor, Bőhm Viktória, Fekete Dávid)
A szerzők írásukban nemcsak a tavalyi dinnyeszezonról számolnak be az időjárás és az értékesítés oldaláról, hanem számot adnak az oltásról mint terjedő technológiai elemről és a dinnyetermesztés során leggyakrabban gondot okozó kártevőkről is.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK

Határtalanul. Beszámoló
(Dr. Bódis László)
Az elmúlt időszakban több alkalommal is beszámoltunk a VM kezdeményezéséről, mely szerint megkülönböztetett figyelmet kívánnak fordítani a határon túli magyarok gazdaszervezeteivel, ezáltal az ottani gazdákkal való kapcsolatokra – amely, valljuk be, nem kapott kellő figyelmet. Ezen kívánnak változtatni és ezt a magunk részéről csak pártolni tudjuk. Ezért is adunk helyt minden olyan közérdeklődésre számot tartó rendezvényről készült beszámolónak, amely a határaikon túl rekedt, és az itteni magyarok kapcsolatát erősítheti. „Határtalanul” címet viselő beszámolóink ennek jegyében készülnek.

Átadták a SPIRIT nyereményjáték díját (x)
(Nádasi Zoltán)
A figyelem középpontjában a Makhteshim Agan Hungary Zrt. kukorica gyomirtó szer csomagja.

Az Agrofórum helye a mezőgazdasági termelők információforrásai között
(AF)
Előző lapszámunkban hírt adtunk arról, hogy az AgroStratéga legfrissebb kutatása szerint változóban vannak a mezőgazdasági termelők információszerzési szokásai. Mostani cikkünkben a kutatás további érdekességeit szeretnénk megosztani olvasóinkkal.

A kukorica ünnepélye... Beszámoló
(Dr. Oláh István)
A Magyar Kukorica Klub immár IV. Termésversenyének elmúlt év végi díjkiosztó gálája a hosszan tartó szárazság, az égi áldás elmaradása ellenére az anyaföld áldásában, a kukoricában és a birtokolt szakismeretekben bízó, kitartó gazdálkodók ünnepe volt, melyről most ebben a tudósításban számolunk be.

Santana 1 G – túl a harmadik éven (3.) Felhasználási segédlet – kezdőknek és haladóknak (x)
(Somos Ferenc)
Ismerjék meg az Arystánál az elmúlt három év során a Santana 1G talajfertőtlenítő szerrel szerzett tapasztalatokat.

Gazdaképző (11.) A vetőmag értékmérői, és előkészítése a vetésre
(Kovács József)
Milyen is az a jó vetőmag? Milyen tulajdonságok határozzák meg a használhatóságát, az értékét? A sorozat mostani részében a kezdő termelők ezekkel az értékmérőkkel ismerkedhetnek meg, valamint áttekinthetik a vetőmag előkészítésének különböző módjait, amelyekkel elősegíthetik a gyorsabb csírázását, egyenletesebbé tehetik a kelését, csökkenthetik a beteg növények számát stb.

Magas hozam, szárazságtűrés és termésbiztonság a kukoricatermesztésben (x)
(Dr. Nagy Sándor)
Az EURALIS kukorica kínálata minden termőhelyre.

Adrenalin a gombaölő szereknek, avagy hogyan fokozzuk a fungicidek hatását (x)
(Vendrei Zsolt)
A Kwizda Agro ajánlata felszívódó gombaölő szerek hatásfokozására.

Burgonyatermesztés monokultúrában
(Magyar Gábor Sándor)
Az írás a monokultúrás burgonyatermesztés mellett és ellen szóló érvek bemutatásán kívül ismerteti a termesztéstechnológia egyes elemei (talaj-előkészítés, tápanyag-utánpótlás, ültetés, növényvédelem, betakarítás) során figyelembe veendő legfontosabb szempontokat.

Cheyenne 1 G – új rovarölő talajfertőtlenítő granulátum (x)
(Farkas Ádám)
A klotianidin hatóanyagot tartalmazó talajfertőtlenítők köre új termékkel bővül 2013-ban a Nufarm Hungária Kft. jóvoltából.

Elismerés növénynemesítésért! Tudósítás
(Dr. Oláh István)
Még tavaly, 2012 decemberében az egyik legrangosabb szakmai (K+F+I) elismerésben részesült Dr. Tóth Magdolna kertészmérnök, alma rezisztencianemesítő megkapva a Gábor Dénes díjat.

Száraz év – rovaros év. Mire számíthatunk idén? (x)
(Tóth Csantavéri Szilvia)
A Syngenta Kft. a Force 1,5 G talajfertőtlenítő szert ajánlja arra az esetre, ha a termelők a kukoricabogár lárvakártételét a kártételi küszöb alatt akarják tartani.

Szabó Miklós egyetemi tanár 80 éves
(Dr. Jolánkai Márton)
A SzIE Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Tanácsa Pro Facultati Scientae Agrariae-díj adományozásával köszöntötte Szabó Miklós professzort 80. születésnapja alkalmából a növénytermesztési diszciplína oktatásában és kutatásában kifejtett munkássága elismeréseként.

Az UMG MICRO növényspecifikus starterműtrágyák bizonyítanak (x)
(Nagy Margit)
Növényspecifikus starterműtrágyák a Fertilia Kft.-től.

Könyvismertetés. Kádár Imre: A főbb szennyező mikroelemek környezeti hatása
(Dr. Németh Tamás)
DuPont Növényvédelmi Konferencia – 2013 (x)
Számadás az idén januárban immáron tizenkilencedik alkalommal megrendezett DuPont Növényvédelmi Konferenciáról.

Martonvásári fitotron – Már 40 éve a növénykutatás szolgálatában. Tudósítás
(Kosztolányi Attila)
Jubileumi tudományos konferenciát szervezett 2012. december 12-én, Martonvásáron az MTA Agrártudományi Kutatóközpont, melynek középpontjában a fennállásának negyvenedik évét ünneplő, máig Európa egyik legnagyobb növénykísérleti nagyberendezése, a fitotron állt.

Aurora® Full kalászos gyomirtó szer hatékonysága Veronika hederifolia ellen (x)
(Fehér Tamás)
A Kwizda Agro az Aurora Full ikercsomagot ajánlja a növénytermesztők figyelmébe kalászosokban.

„Nincs forrásvesztés az agráralapoknál”. Tudósítás
(BL)
Tudósítás egy sajtótájékoztatóról, amelyen a 2012. évi területalapú támogatások még hátralévő, második részletének kifizetéséről hallhattunk tájékoztatást.

Magas hozam és termésbiztonság a napraforgó-termesztésben (x)
(Dr. Nagy Sándor)
Az Euralis napraforgó kínálata minden termőhelyre.

Seguris® a kalászosokban (x)
(Bíró János, Dr. Varga Zoltán)
A Syngenta új kalászos gombaölő szerét mutatja be a kalászosok gombabetegségei ellen.

A Kárpát-medencei Ökogazdálkodók Szövetsége
Ismerjék meg a Kárpát-medencei Ökogazdálkodók Szövetségét, fő stratégiai céljait és feladatait.

Egész évben kiskert. Februári teendők
(Tóthné Bogdányi Franciska)
Saaten-Union. Több termés. Nagyobb biztonság (x)
A DuPont Magyarország Kft. megoldása a kukorica eredményes gyomirtására, változó talaj-, csapadék- és gyomviszonyok között.

TERMÉNYPIAC

Terménypiaci összefoglaló
(Tikász Ildikó Edit, Varga Edina)
A főbb szántóföldi kultúrák – búza, kukorica, napraforgó, repce –, valamint a szója vonatkozásában a világ terménypiacain zajló folyamatokat, az árak és a termésmennyiségek alakulását tekinthetik át az írásból.

A Cargill Magyarország Zrt. növényvédő szer üzletága 2013-ban (x)
(Dr. Taksonyi Péter)
Ismerjék meg, hogyan is működik a Cargill Magyarország Zrt. növényvédő szer üzletága.

BIOTECHNOLÓGIA

A „Tanuljunk Géntechnológiául” sorozat „A GM fajták előállításának elméleti és módszertani alapjai, termesztésük eredményei és kockázatai” című első kötetének összefoglalása
(Dr. Heszky László)
Az Agrofórum 2010 júliusában indította el a „Tanuljunk géntechnológiául” sorozatot, és a 30. rész megjelenésével (Agrofórum 2013/1 – január) az első kötet végére értünk. Mielőtt elkezdenénk a második kötet – konkrétan az egyes transzgénikus fajták és módosítások bemutatását – rövid áttekintést adunk az eddig megjelent 5 fejezetről, azért, hogy a 2. kötetben foglaltak megértéséhez szükséges alapismeretek visszakereshetőségét megkönnyítésük.

GYÜMÖLCSTERMESZTÉS

Szektoriális kettős metszés
(Dr. Szalay László)
Az írásból a gyümölcsfák alakító metszésének időszakában alkalmazható szektoriális kettős metszés rejtelmeit, élettani alapjait, lépéseit ismerhetik meg közelebbről, ami elsősorban a központi tengelyes, más néven orsó faalakok nevelése során használható, és az oldalelágazások megfelelő szögállásban való kialakítását segíti elő, lekötözés nélkül.

2013-ban is van miből választani! (x)
(Kovács András)
Tekintsék át a Yara zöldség- és gyümölcstermelőknek szóló idei évi termékkínálatát.

SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT

Mi is az a „kettős metszés”?
(Dr. Zanathy Gábor)
Kettős metszés? A fenét! Nem elég egyszer? – kérdezheti a cím láttán a kedves Olvasó! Valóban, a metszés éppen elég feladatot ró a szőlősgazdákra, minek ezt duplázni! Ennek ellenére tanulságos lehet áttekinteni a külföldön „double pruning” néven ismertté vált metszési gyakorlat lényegét, ugyanis ez gazdagíthatja a szőlészek eszköztárát a kora tavaszi fagyok, és az eutípás rák elleni védekezésben, de még az érési idő befolyásolásában is.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Nemzetközi szakmai nyilvánosság előtt mutatta be legfrissebb újdonságait Väderstad
(Demes Gabriella, Dr. Demes György)
A Väderstad ez alkalommal a franciaországi Chantilly-ba hívta a nemzetközi szaksajtó képviselőit abból a célból, hogy világgá kürtölje legújabb fejlesztési eredményeit. A 2012. december 5-én megtartott bemutatón a legnagyobb figyelmet kétségkívül a sávos vetést Väderstad módra megoldó Spirit C Strip sávos vetőgép keltette fel. A Carrier tárcsacsalád új, XL jelű tagjai elsősorban kukoricatermelőknek kínálnak lehetőséget a betakarítás utáni nagytömegű növényi maradványok aprítására és talajba keverésére. E munkagépeken kívül számos más Väderstad újdonsággal is találkozhatnak a szakmai úton látottak és hallottak alapján készített beszámolóban.

Átadták a 100. John Deere hidas permezőt
(Dr. Demes György)
Ünnepélyes gépátadásának lehettünk tanúi 2012. december 20-án a KITE Zrt. nádudvari telephelyén, amelynek révén 100 db-ra bővült a hazánkban üzemelő JD hidas permetezőgépek száma.

Gépmúzeumok – muzeális gépgyűjtemények (9.) Gépgyűjtemények és gyűjtők Tessedik szülővárosában
(Dr. Szekeres Béla)
Ebben a hónapban Dankó Árpád „veterán” gazdasági gépei, motorjai mellett, a barát és gyűjtőtárs, Nagy Zoltán gyűjteményén keresztül mutatjuk be agrármúltunk emlékeit.

Massey Ferguson 7300 BETA kombájnok Skyline fülkével: modern megjelenés, egyedülálló belső értékek (x)
(Lőwy Barna)
Betakarító gép újdonságok a Massey Fergusontól.

KITEKINTÉS

A biológiai gazdálkodás jelene és jövője Franciaországban
(Dr. Somogyi Norbert)
A tudósítás a francia országos bioügynökség (Agence BIO) szervezésében október 10-én megtartott országos bio társadalmi egyeztető fórumra kalauzolja el az olvasókat, az ott elhangzott előadásokon keresztül bemutatva ezt a töretlenül bővülő, nagyon sokszínű és sokszereplős ágazatot.

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

In Memoriam Márk Gergely (1923-2012)
(Dr. Oláh István)
Agrármúltunk nagyjai. Jablonowski József (1863-1943)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Jablonowski József életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.

Jegyzet (nem csak) gazdálkodóknak… arról, hogy mitől magyar a magyar élelmiszer
(Kurucz Miklós)
A mostani jegyzet arra a kérdésre adja meg a választ, bemutatva a kapcsolódó jogszabályi hátteret, hogy vajon biztosak lehetünk-e abban, hogy tényleg magyar a magyar élelmiszer?

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen