Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Boldog új évet!
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
A múlt utolsó, vagy a jövő első emberei leszünk-e?
(Dr. Bódis László)
Ez az írás a 2012. december 5-re, Gödöllőre a Szent István Egyetem rektori tanácstermébe, a Kárpát-medencei magyarság „Összefogás” Fórumának záró konferenciájára kalauzolja el az olvasókat.
FÓKUSZBAN AZ IDŐJÁRÁS
Klímakárok hatása a növények termesztésére
(Dr. Kiss Erzsébet)
Napjainkban általános jelenséggé vált a szélsőséges meteorológiai események gyakoriságának növekedése, mely legnagyobb mértékben a növénytermesztést sújtja. E témához kapcsolódóan a szerző írásában nemcsak a klímaváltozás, a szélsőséges időjárás hatásait összegzi több évtizedes adatsorok figyelembevételével a termésátlagok alakulására, hanem emellett számba veszi azokat a lehetséges beavatkozásokat is, amelyekkel a károk jelentősen mérsékelhetők.
Tápanyag-utánpótlási kísérletek az Agrofil-SZMI Kft.-nél (x)
(Lajos Mihály)
Tekintsék át az Agrofil-SZMI Kft.-nél beállított trágyázási kísérleteket, és azok 2012-es eredményeit.
Zord február, hőhullámok, aszály, ezeket a szélsőségeket hozta 2012
(Dr. Lakatos Mónika)
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakembere a 2012-es év időjárási szélsőségeit (hőhullámok, aszály), valamint több évtizedre visszanyúló adatok birtokában a csapadék mennyiségének és eloszlásának alakulását elemzi írásában, majd kitér az aszállyal szembeni kockázatkezelési és alkalmazkodási stratégiák szerepre. Végül pedig felhívja a figyelmet az OMSZ új szolgáltatására, melynek keretében – elsősorban a mezőgazdaság szereplőit megcélozva – hasznos agrometeorológiai adatokat tesznek közzé.
Ismét egy szélsőségesen száraz esztendő
(Vadász Vilmos)
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakembere – egyfajta évértékelőként – a 2012-es év időjárásának alakulását tekinti át a növénytermesztés, a növények fejlődése szempontjából, hónapról hónapra.
Mi kell a sikerhez? avagy Yara termékek és technológiák (x)
(Gyuris Kálmán)
A Yara 2013-as tápanyag-utánpótlási javaslatai a szántóföldi kultúrákban.
Santana 1 G – Túl a harmadik éven (2.) A hatóanyag mozgása a talajban és a növényben (x)
(Somos Ferenc)
Az Arysta Magyarország Kft. szakembere a Santana 1 G hatóanyagáról, a klotianidinről szerzett legújabb ismereteket mutatjuk be.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Minden Rólunk! (x)
Rövid „hírcsokor” a Dow AgroSciences háza tájáról.
Utazás a borospohárban (2.)
(Dr. Leskó Annamária)
Mára már Európa borai mellett számos tengerentúli borvidék – Dél-Amerika, Dél-Afrika, Ausztrália – termékei is könnyedén elérhetővé váltak a hazai fogyasztók számára. Azonban sokszor mit sem tudunk magukról a borvidékekről, ahonnan ezek az italok származnak. Ezen a helyzeten igyekszünk változtatni most, villámlátogatásra invitálva olvasóinkat a világ tengerentúli fontos borvidékeire.
Évadzáró és díjátadás
(B.L.)
November 27-én évzáró szerkesztőbizottsági ülésén számolt be az Agrofórum menedzsmentje a mögöttünk hagyott 2012-es év „Agrofórumos” eredményeiről, melyet a fiatal gazdák számára meghirdetett „Hatékony gazdálkodás szélsőséges időjárásban” című pályázatunk díjátadása követett a budafoki Záborszky pincében.
Változóban a mezőgazdasági termelők információszerzési szokásai
(AF)
Ismerjék meg az AgroStratéga által a mezőgazdasági termelést jövedelemszerzés céljából folytató gazdálkodók körében készített, azok információszerzési szokásait vizsgáló felmérésének eredményeit.
A jövő mezőgazdasága, a szélsőségek mezőgazdasága
(Pájtli Péter)
A magyar mezőgazdaságot régen sújtotta ennyi természeti csapás, mint azt a 2012-es esztendőben tapasztalhattuk. A gazdáknak egyre inkább meg kell barátkoznia a szélsőséges időjárással. Ezt segítendő a szerző írásában arra a kérdésre keresi és adja meg a választ, mit tehetünk kedvezőtlen körülmények között a hatékonyabb termelésért?
Startertrágyázás növényspecifikus mikrogranulátumokkal (x)
(Nagy Margit)
A Fertilia Kft. a különféle UMG MICRO mikrogranulált starterműtrágyáit ajánlja a növénytermesztők figyelmébe.
Arcképcsarnok. „Merjünk újítani, és tanulni másoktól”. Interjú Pájtli Péterrel
(Dr. Bódis László)
Az Agrofórum életében egyszer fordult elő, hogy apa és fia együtt szerepelt az Arcképcsarnokunkban: Jordán József és fia, Attila, Palotabozsokról. Most úgy hozta a véletlen, hogy 2012 tavaszán Pájtli Józseffel készítettünk interjút, mintegy bejárva a családi birtokot – és milyen a véletlen –, ezúttal pedig a fiát szólítottuk meg annak okán, hogy második helyezett lett az Agrofórum pályázatán, melynek címe volt: „Hatékony gazdálkodás, szélsőséges időjárásban”. Arról faggattuk az „ezüstérmes versenyzőt”, hogy mi indította a pályázat benyújtására, meg arról is, hogy egy városiasodott „parasztgyereket” mi késztetett arra, hogy visszaszármazzon a családi birtokra.
UMG – Új generációs mikroelemek a starter-műtrágyák palettáján
(Demes Gabriella)
A Fertilia Kft. 2012 novemberében sajtótájékoztató keretében számolt be a piaci bevezetés előtt álló UMG MICRO-ról, amely egy újonnan kifejlesztett, új gyártástechnológiával készülő prémium kategóriás mikrogranulált starter műtrágya termékcsalád.
A kukorica talajlakó és fiatalkori károsítói, valamint az ellenük való védekezés irányelvei (x)
(Salamon György)
A klotianidin hatóanyagot tartalmazó talajfertőtlenítők köre új termékkel bővül 2013-ban. A rovarölő szert granulátum formában tartalmazó készítmény neve Cheyenne 1 G, forgalmazója pedig a Nufarm Hungária Kft.
Egy elkésett visszhang az Élelmezés Világnapjáról
(Dr. Bódis László)
A miniszter voltam interjúsorozatban, még anno 2010-ben Dr. Romány Pál egykori agrárminiszterrel beszélgetve, valahogy elsiklott, vagy nem kapott kellő hangsúlyt, miután csak futólag említette meg, hogy 1979-ben a FAO közgyűlésén, itt Magyarországon előállt egy javaslattal, hogy legyen október 16-a az Élelmezés Világnapja. Ezt az ENSZ el is fogadta, és valójában már harminchárom éve ezen a napon igen komoly segélyakciókkal próbálnak az ebben aktivizálódó szervezetek a rászorulók segítségére lenni. A médiában sajnos, azóta sincs ennek akkora visszhangja, mint amilyennek lennie kellene. Megkérdeztük hát a minisztert, hogy ennek valójában mi lehet az oka, vagy magyarázata.
Falcon Pro agricultura Hungariae (x)
(Farády László)
Ismerjék meg a Bayer új univerzális gombaölő szerét kalászosokban.
Bayer szántóföldi konferencia Bikalon. Beszámoló
(Györök Zsuzsanna)
Szántóföldi konferenciára hívta partnereit 2012 novemberében a Bayer CropScience. A délelőtt az egyik legjelentősebb szántóföldi kultúra, a kukorica jegyében zajlott. A délután az immár 15 éves Falcon méltatásával kezdődött, és bemutatásra került a három hatóanyagot tartalmazó utód, a Falcon Pro is.
A Tiszatér-környezet stratégiai fejlesztése
(Dr. Hodossi Sándor)
Rövid tudósítás a Keleti Háromhatár-Szeglet Kutató és Fejlesztő Központ 2012. évi közgyűléséhez kapcsolódó rendezvényéről.
Szakmai Fórum a „Szántóföldi kultúrákban jelentkező aktuális kórtani problémák” c. rendezvényről. Tudósítás
(Dr. Békési Pál)
A Magyar Növényvédelmi Társaság újjáalakulása óta először szervezett fórumot a Társaság Növénykórtani Szakosztálya. Az ott elhangzott előadásokról e tudósítás keretében számolunk be.
Saaten-Union. Több termés. Nagyobb biztonság. Kukorica 2013 (x)
A Saaten-Union 2013-as fajtaajánlata a kukoricatermesztők számára.
VII. Növényorvos Nap – 2012. Tudósítás
(Bakonyi István)
A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara immár hetedik alkalommal hirdette meg november második szerdájára az év legjelentősebb növényvédelmi seregszemléjét tagjai számára. Az ott elhangzott szakmai előadásokba enged rövid bepillantást ez a tudósítás.
Saaten-Union. Több termés. Nagyobb biztonság. Napraforgó 2013 (x)
Tekintsék át a Saaten-Union 2013-as napraforgó ajánlatát.
Végre megszületett!
(B.L.)
2012. november 14-én Mosonmagyaróváron, az Egyetem növénytermesztésben és növényvédelemben érdekelt munkatársai, professzorai jelenlétében került sor a „A fenntartható szemléletű szántóföldi növénytermesztéstan” című háromkötetes könyv bemutatójára, mely a szántóföldi növénytermesztést oktatók és hallgatók „bibliája” lehet a jövőben.
Magas hozam, szárazságtűrés és termésbiztonság a kukoricatermesztésben (x)
(Dr. Nagy Sándor)
Ismerjék meg az Euralis kukorica kínálatát, mely alapja lehet a sikeres és jövedelmező kukoricatermesztésnek.
Egész évben kiskert. Januári teendők
(Tóthné Bogdányi Franciska)
Hazánk éghajlati adottságai mellett elsősorban tervezgetéssel, számvetéssel telik a január, az egyik legkevésbé csapadékos hónap. A nappali órák száma tovább emelkedik, de ebből még vajmi keveset veszünk észre, hiszen általában borult égre számíthatunk.
Magas hozam és termésbiztonság a napraforgó-termesztésben (x)
(Dr. Nagy Sándor)
Az Euralis széles körű fajtaajánlatát ajánlja a napraforgó-termesztők figyelmébe.
TERMÉNYPIAC
Terménypiaci összefoglaló
(Tikász Ildikó Edit, Varga Edina)
A főbb szántóföldi kultúrák – búza, kukorica, napraforgó, repce – vonatkozásában a világ terménypiacain zajló folyamatokat, az árak és a termésmennyiségek alakulását tekinthetik át az írásból.
BIOTECHNOLÓGIA
Tanuljunk „géntechnológiául” (30.) Szakkifejezések V.
(Dr. Heszky László)
A transzgénikus (GM) fajták termesztésének és fogyasztásának kockázatai” című fejezetet – az előzőekhez hasonlóan – a szakkifejezések összefoglalásával fejezzük be. A korábbi 4 terminológiai részben összesen 342 új kifejezés olvasható. Ebben az írásban, ezért csak azok kerülnek ismertetésre, melyeket a korábbi számok még nem tartalmazták.
ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
Gondolatok a kertészeti felsőoktatásról
(Ertseyné dr. Peregi Katalin)
A szerző a BCE Zöldség- és Gombatermesztési Tanszékének vezetőjeként azokkal az igényekkel és elvárásokkal foglalkozik a kertészeti felsőoktatás kapcsán írásában, amelyekkel a hallgatók megkezdik tanulmányaikat, igényekkel, amelyek a munkaadók részéről fogalmazódnak meg, és válaszokkal, amelyeket az eredményes egyetemi képzés nyújthat, ha az előbbieket összhangba hozzuk a nemzetgazdaság ágazati céljaival.
Zöldségtermesztés szermaradékok nélkül: Vegyszermentes megoldások a Biocont Kft.-től (x)
(László Gyula)
Tekintsék át a Biocont Kft. zöldségtermesztőknek szóló növényvédelmi és tápanyag-utánpótlási ajánlatát.
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
„East Malling” 100 éves
(Dr. Szalay László, Dr. Békefi Zsuzsanna)
East Malling neve fogalom a gyümölcstermesztők körében nemcsak nálunk, hanem világszerte. Ezen a kis dél-angliai településen van ugyanis az a kutatóintézet, amely idén ünnepli fennállásának 100 éves évfordulóját, és a mérséklet égövi gyümölcstermesztés fejlesztésében elévülhetetlen érdemeket szerzett. A jeles alkalom apropóján az East Malling-i kutatóintézet történetébe, eddig nemesítési eredményeibe enged bepillantást ez az írás.
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
Szőlőültetvények fajtaösszetétele a harmadik évezred első évtizedében (3.) A vörösborszőlő-fajták összetételének változásai
(Dr. Lőrincz András, Dr. Fazekas István, Dr. Zanathy Gábor)
Cikksorozatuk elkészítésével arra vállalkoztak a szerzők, hogy – a 2001. évi teljes körű szőlőültetvény-öszszeírás és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatbázisa (2005, 2011) alapján – áttekintsék szőlőültetvényeink fajtaösszetételének alakulását. Ezúttal a vörösborszőlő-fajták területi rangsorában megfigyelhető változásokat foglalják össze.
Szélstressz a szőlőben
(Leskó István, Dr. Leskó Annamária)
Új fogalommal, a szélstresszel, valamint a szélkár fizikai és növényélettani következményeivel ismerkedhetnek meg az olvasók és gyakorló szőlészek az írásból, mely két évjárat, az 1989-es és a 2012-es tanulságait összegzi egy mádi szőlőben.
Az ökológiai szőlőtermesztés elmélete és gyakorlata. Beszámoló
(Györök Zsuzsanna)
Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi), a Biocont Magyarország Kft. és a Vindependent Ökológiai szekciója a fenti címmel rendezett 2012. november 21-én szakmai képzést gyakorló és leendő bioborászoknak, szaktanácsadóknak és a téma iránt érdeklődőknek a szekszárdi Mészáros Pál Pince és Borházban. A rendezők szándéka az volt, hogy mind több szőlészborász ismerje fel az ökológiai művelésben és borkészítésben rejlő lehetőségeket és Villányhoz hasonlóan a szekszárdi történelmi borvidéken is lendületet kapjon az ökoszőlészet, valamint a minősített biobor-előállítás terjedése.
Metszési sebek
(Dr. Zanathy Gábor)
A szőlőt biológiai, technikai és ökonómiai megfontolások alapján évente metsszük. A metszés a termesztéstechnológia egyik legfontosabb művelete; végrehajtása azonban a tőkék rendszeres sebzésével jár. Érdemes ezért áttekinteni, milyen következményekkel számolhatunk a metszési sebek nyomán, valamint mely lehetőségek kínálkoznak a fellépő gondok orvoslására.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
A tárcsásborona-fejlesztés századvégi eredményei
(Dr. Jóri J. István, Kotrocz Krisztián, Rádics János)
A szerző írásában bemutatja a kompakt tárcsák fejlődéstörténetét és azokat a fejlesztési lehetőségeket, amelyek megvalósulása esetén számítani lehet alkalmazásukra a kukoricatermesztés talajművelési technológiájában.
Massey Ferguson traktorok a Hungaroringen
Rendhagyó módon, a mogyoródi Hungaroring Forma-1-es autók versenypályáján tartotta meg az Austro Diesel a Massey Ferguson traktorok legutóbbi termékbemutatóját, amelyen felvonult az összes MF traktormodell az MF-3600 keskeny-ültetvénytraktortól az Év Gépe címet elnyert MF-7600-as modellcsaládon át a zászlóshajó, az MF-8690-es traktorig.
Új Fejlesztési Centrum mint a „CLAAS vágóasztal-központjának” szimbóluma
(Dr. Demes György)
A CLAAS magyarországi leányvállalata, a CLAAS Hunária Kft. egy új fejlesztési centrummal bővült a 2012-es évben, ezzel megteremtve annak lehetőségét, hogy kizárólag magyar mérnökök alkotókészsége fémjelezze a magyarországi gyárban folyó fejlesztéseket, hozzájárulva az egész világon ismert és elismert CLAAS márka jó hírnevének öregbítéséhez.
Teltházas agrárkiállítás január végén (x)
2013 januárjában kerül sor az AGROmashEXPO és az AgrárgépShow együttes kiállításra a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontban.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Jegyzet (nem csak) gazdálkodóknak. Mosolyt keltő szakmai történetekről
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjai. Band Henrik Vilmos (1841-1913)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Band Henrik Vilmos életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.