Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Tegyük a dolgunkat
(Dr. Bódis László)
A HÓNAP TÉMÁJA
A vártnál jobban teljesített a hazai mezőgazdaság 2012-ben (1.)
(Andrási Zsolt, Valkó Gábor)
A KSH Vidékfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezeti Statisztikai Főosztályának szakemberei több évre visszatekintve ismertetik és elemzik a mezőgazdaság és az élelmiszeripar helyének alakulását a nemzetgazdaságban, valamint összegzik a növénytermesztés és az állattenyésztés 2012-es főbb jellemzőit (földhasználat, vetésszerkezet, gabonafélék, ipari növények termesztése, ill. állatállomány, vágóállatok és állati termékek termelése), továbbá a termelői és ráfordítási ár alakulását.
Évindulás, a 2012. évi agrár-külkereskedelmi folyamatok tükrében
(Dr. Szabó Jenő)
A szerző írásában agrár-külkereskedelmünk idei várható teljesítményét elemzi az elmúlt évi eredmények ismeretében.
FÓKUSZBAN AZ ALTERNATÍV NÖVÉNYEK
Karcagi fajták a köztermesztésben. Köles, fénymag, mohar, angolperje
(Jóvér János, Dr. Czirák László, Bosnyák Imre)
Az alternatív növények táborába számos faj tartozik, amelyek a felhasználást tekintve olykor teljesen egyedülálló értékeket képviselnek. A Karcagi Kutató Intézet az alternatív növények vonatkozásában nagy hangsúlyt fektet többek között a köles, a fénymag, a mohar, valamint az angol perje fajok fajtáinak nemesítésére és fajtafenntartására, amelynek legújabb eredményeiről jelen írásban számolnak be.
Karcagi fajták a köztermesztésben. Cirokfélék
(Jóvér János, Dr. Czirák László, Bosnyák Imre)
Az alternatív növények termesztése a magyar vetésszerkezet egy kis részét teszik ki, ennek ellenére mégis fontos, hogy időről időre átgondoljuk e növénycsoport potenciális szerepét a hazai mezőgazdaságban. A Debreceni Egyetem AGTC KIT Karcagi Kutató Intézetében aktív növénynemesítési és fajtafenntartási munka folyik a kalászos gabonák mellett az alternatív növények vonatkozásában is, különös tekintettel többek között a cirokfélékre. Az ezen a téren elért karcagi nemesítési eredményeiket adják most közre jelen írásukban a szerzők.
Minden rólunk (x)
Rövid „hírcsokor” a Dow AgroSciences háza tájáról.
A növényi fehérjetermesztés jövője Franciaországban
(Dr. Somogyi Norbert)
Ez az írás egy a franciaországi olaj- és fehérjenövény szakmaközi szervezet, a PROLEA szervezésében február 27-én megtartott konferenciára kalauzolja el az olvasókat, ami arra kereste a választ, milyen agrárpolitiká(k)ra van szükség a jövőben – annak érdekében, hogy a PROLEA mögött lévő ágazatok minél sikeresebbek legyenek.
Csapatmunkával alakul az új civil szakmai (szója) szervezet. Beszámoló
(Dr. Oláh István)
A 2013. április 10-én, a Zala megyei Bakon, a Baki Agrocentrum Kft. tárgyalójában jöttek össze azok a szakemberek, akik különböző működési területek – szójatermelők, feldolgozók, integrátorok, szakirányításban, szakhatóságoknál dolgozók – képviseletében már eddig is sokat tettek azért, hogy a hazai fehérjeellátottságban évtizedek óta fennálló függőségünket mérsékeljük. A fő cél elsősorban az elsődleges fehérje forrást adó szója hazai termőterületének – rövid-, középtávra osztottan – látótávolságon belül 100 ezer hektárra való növelése. Ennek érdekében célszerű és sürgető egy olyan civil, szakmai szerveződés, egyesület (későbbiekben szövetség) megalapítása, amely a szójatermesztés fejlesztése érdekében a termelők, feldolgozók (sőt a fogyasztók) érdekeit összehangolja, egyetemlegesen védi és érvényesíti a szójatermelők érdekeit (pl. AKG előírások, a vetésváltás kötöttségeinek enyhítése).
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
Betakarítás előtt: A raktározott termények kártevői elleni védekezésről
(Hertelendy Péter)
Betakarítás előtt állva érdemes elgondolkodni az idei termés betárolásán, a minél kisebb raktározási és terményfertőtlenítési költségek elérésén. Ezt teszi ez az írás is, számba véve az előkészület legfontosabb lépéseit (raktártakarítás, felesleges anyagok, gépek eltávolítása, beázások megszűntetése, szigetelés, raktár-fertőtlenítés), amelyek segítségével a rendkívül drága terménygázosítás elhagyható, vagy legalábbis részben csökkenthető a kezelés száma és a kezelt termény volumene.
Hogyan válasszunk… (20.) Szemestermény-tárolót (tárolástechnológiát)
(Komka Gyula)
A jelentős ráfordítással megtermelt gabona minőségének megóvása, a tárolás alatti veszteségek minimalizálása igen fontos feladat, amit csak megfelelő műszaki színvonalú tároló berendezésekben és az adott célnak megfelelő tárolástechnológiával lehet biztosítani. Ebben nyújt segítséget ez az írás is bemutatva a különböző szempontok szerint csoportosított tároló berendezéseket, azok legfontosabb műszaki jellemzőit.
A hazai őszi búza magtételek Fusarium belső fertőzöttségének felmérése 2012-ben
(Halász Ágnes, Hochbaum Tamás)
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezetvédelmi Igazgatóságának szakemberei jelen írásukban nemcsak az őszi búza Fusariumfajokkal való belső fertőzöttségének megállapítását célzó laboratóriumi vizsgálataik 2012. évi összesített eredményeit adják közre, hanem egyúttal ismertetik a fuzáriumos betegség elleni sikeres integrált védekezés alapjait is.
A Cherokee-k földjén, Cherokee a földeken (x)
(Bíró János)
Teljes körű lomb- és kalászvédelem a gombabetegségek ellen a Syngenta kínálatában.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
„Optimistán tekintek a jövőbe” Beszélgetés Jordán Lászlóval, a NÉBIH elnökhelyettesével
(Molnár Zoltán)
A kukorica gyomfajainak generatív szaporítóképletei II-III.
(Dr. Kazinczi Gabriella, Dr. Pintér Csaba)
A különleges technikával készült makrofelvételeihez a szakterület elismert képviselője készített leírásokat, amelyek bővítik ismereteinket a kukoricában veszélyes gyommagvakról.
Bayer Méhvédelmi Program és Méhvédelmi Központ
(Dr. Demes György)
„Jelen és jövő 2013” címmel tartotta meg a Bayer Hungária Kft. szokásos éves sajtótájékoztatóját 2013. május 8-án, amelyen Dr. Gerhard Waltl, a Bayer Hungária Kft. ügyvezető igazgató és Dariusz Przeradzki, a Bayer CropScience üzletágvezető bevezető előadásai után, Sipos József, a Bayer CropScience munkatársa a Bayer Bee Care (méhvédelmi) programról tájékoztatta a meghívottakat. Jelen írásban a Bayer Méhvédelmi Program létrejöttének céljáról és eredményeiről számolunk be.
Vége a jobbágyságnak! Beszámoló
(Dr. Bódis László)
A Kárpát-medencei jobbágyfelszabadítás 165. évfordulóján, a Vértanuk terén találkoztak április 24-én mindazok, akik a múltra emlékezve az 1848-as forradalom egyik kiemelkedő vívmányának tartják a közel ezer éves – emberhez méltatlan intézménynek – a jobbágyságnak az áprilisi törvénycikkelyekkel való eltörlését.
Nagy termés, könnyű aratás (x)
(Blum Zoltán)
Ismerjék meg a Rapool hibrid repcék előnyeit.
Kitörési pontok az agrárszektorban. Tudósítás
(Kosztolányi Attila)
A címben jelzett mondat volt a képzeletbeli mottója a Napi Gazdaság szervezésében április 30-án, Budapesten a Courtyard by Marriott Budapest City Centerben megtartott Magyar Agrárium 2013 elnevezésű konferenciának.
A Limagrain hibridek szerepe a repcetermesztés kockázatainak csökkentésében (x)
(Mórocz Péter)
Hibrid ajánlata a Limagraintól a repcetermesztőknek.
Újra elkezdődött a toborzás a 2013. évi tengeri csatára!
(Kosztolányi Attila)
A Magyar Kukorica Klub 2013. május 15-én Székesfehérvár-Kisfaludon, az Aranybulla Zrt.-ben és 16-án a Debreceni Egyetem területén „nyitotta meg toborzó irodáját”, immár ötödik alkalommal „csatába” hívva ezzel az ország és a Kápát-medence versenyezni vágyó kukoricatermesztőit.
A Fajtakísérleti Innovációs Tanács ünnepi űlése, 2013. május 14.
(Dr. Bódis László)
A GOSZ-VSZT közös rendezvényen – a gödöllői Szárítópusztán – ünnepelte a posztregisztrációs fajtakísérletek 5 éves jubileumát. Az esemény jó alkalmat kínált a posztregisztrációs kísérleti rendszer létrejöttének, múltjának áttekintésére, amelyet most Önöknek is felelevenítjük.
Gazdaképző (15.) Öntözés
(Kovács József)
Magyarországon a növények megfelelő fejlődésének leggyakoribb akadálya a vízhiány. Hazánkban ugyan átlag 550-650 mm csapadék hull évente, azonban a hektikus eloszlása nem biztosítja a növények egyenletes vízellátását. Ugyanakkor a terméseredmények és a termésbiztonság jelentősen növelhető öntözéses gazdálkodással. Éppen ezért a sorozat mai részében azokat a lehetőségeket tekintjük át, amelyekkel a víz pótlását megoldhatjuk.
ROUNDUP® MEGA az eredményesebb repce betakarításért (x)
(Czepó Mihány)
Tekintsék át a ROUNDUP® MEGA alkalmazásának előnyeit.
Egész évben kiskert. Júniusi teendők
(Tóthné Bogdányi Franciska)
Felnőtt az első YaraGeneráció (x)
(Koronczai Rita)
Ismerjék meg a YaraGeneráció Program első éves eredményeit.
HATÁRTALANUL
Az Agrofórum egy új rovattal gazdagodott. Ez a rovat fóruma kíván lenni a határon túli magyarjainknak, amellett, hogy rendszeresen beszámol a témát érintő hazai eseményekről is. Várjuk mindenki megszólalását, írását, aki meg kívánja osztani gondolatait a honfitársaival. Gazdagítsuk egymást, hogy ez által valamennyien gazdagodjunk!
Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fóruma. Beszámoló
(Dr. Bódis László)
III. Székelyföldi Agrárinnovációs Fórum. Megmaradásukért küzdenek a kisgazdaságok
(Domján Levente)
Együttműködési lehetőségeket keresve, a székelyföldi agrárium terén elindult programokat és kezdeményezéseket ismertették egymással a Hargita és Kovászna megyei gazdaszervezetek, önkormányzati vezetők, valamint a magyar Vidékfejlesztési Minisztérium képviselői. Az április 27-én Illyefalván megtartott III. Székelyföldi Agrárinnovációs Fórum ugyanakkor az eddig elért eredmények számbavételére is jó alkalmat kínált.
Vajdasági agrárpolitikai kérdések a tájékoztatás tükrében
(Összeállította: Kovács Hédi)
Április végén a vajdasági Bácsfeketehegyen kerekasztal értekezletet szervezett a helyi Gazdakör és a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége, amin több mint harminc gazdaszervezet képviselője vett részt. Az Aktuális agrárpolitikai kérdések a tájékoztatás tükrében elnevezésű értekezlet célja az volt, hogy a megjelent gazdaszervezeti tagok a gazdatársadalom véleményének hangot adva összefoglalják követeléseiket és továbbítsák azokat az illetékesek felé.
TERMÉNYPIAC
Terménypiaci összefoglaló
(Dr. Tikász Ildikó Edit, Varga Edina)
A főbb szántóföldi kultúrák – búza, kukorica, napraforgó, repce –, valamint a szója vonatkozásában a világ terménypiacain zajló folyamatokat, az árak és a termésmennyiségek alakulását tekinthetik át az írásból.
BIOTECHNOLÓGIA
Tanuljunk géntechnológiául (35.) A glufozinát-toleráns transzgénikus (GM) fajták előállítása és termesztése
(Dr. Heszky László)
A sorozat ebben a részben a glufozinát (Bayer) hatóanyagú totális herbiciddel szembeni tolerancia kialakítását és gyakorlati felhasználását mutatjuk be.
ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
Tájfajta, örökségfajta – mindegyik paradicsom?
(Csambalik László)
A házi kerti paradicsomfajták után érdeklődők egyre gyakrabban futhatnak bele az interneten keresgélve az „amerikai tájfajtákba”, amelyeket kimondottan erre specializálódott, jellemzően kisebb cégek forgalmaznak. Vajon az „amerikai tájfajta” megegyezik-e a Magyarországon használt, bár tudományosan vitatott tájfajta kifejezéssel? Erre próbálunk választ adni ebben a cikkben, ezzel segítséget nyújtva a házi kerti termesztők fajtaválasztásában.
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
Alternancia ellen gondos metszés és gyümölcsritkítás
(Dr. Szalay László, Hajnal Veronika, Gyökös Imre Gergő)
Az alternancia, más néven szakaszos terméshozás azt jelenti, hogy egyik évben sok termés van a gyümölcsfákon, a másik évben pedig kevés, vagy éppen semennyi. A jelenség élettani hátterében egyrészt az húzódik meg, hogy a gyümölcsök fejlődése, növekedése időben átfedésben van a virágrügyek kialakulásával, másrészt hormonális hatások is erősíthetik a szakaszos terméshozást. Mégis mit tehetünk e jelenség lekerülésére? Ezeket a teendőket összegzi az írás, az alternancia által leginkább veszélyezett fajokra, az almára és a kajszira koncentrálva.
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
A Chardonnay és a Pinot noir Franciaországban szelektált klónjai
(Villangó Szabolcs)
Ez az írás nemcsak a klónok fogalmát, a klónszelekció értelmét, célját és a franciaországi klónszelekció rövid történetét ismerteti, hanem körbejárja a Franciaországban államilag elismert Chardonnay és Pinot noir klónok főbb jellemzőit, valamint azokat a szempontokat, amelyeket az egyes klónok telepítés előtti kiválasztásánál érdemes figyelembe venni.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Ismerjük meg a betakarító gépeket…(35.) Kíváncsiság
(Dr. Bense László, Nagy István)
A betakarítógépek működését bemutató sorozatunkban most képzeletbeli utazásra invitáljuk olvasóinkat, amelyen ritka betakarítási technológiákkal (diófogás ketreccel, gyümölcsszüret halászhálóval stb.) ismerkedhetnek meg.
„Akik megbízható tarlóművelő eszközt keresnek, ebben a gépben nem fognak csalódni” (x)
(Dr. Demes György)
Gyakorlati tapasztalatok az AXIÁL kínálatában szereplő, hazai gyártású Fradisc 6000 nehéztárcsáról.
Öt-gerendelyes nehézkultivátor a VOGEL&NOOT-tól (x)
Nagygazdaságok számára ideális szántóföldi kultivátor a VOGEL&NOOT kínálatában.
Gépmúzeumok – muzeális gépgyűjtemények (11.) Az egyik legnagyobb Hofherr traktorgyűjtemény…
(Dr. Szekeres Béla)
A mezőgazdasági gépgyűjteményeket bemutató sorozat mostani részében az ország (de talán a világ) egyik legnagyobb Hofherr-traktorgyűjteményével és annak büszke tulajdonosával ismerkedhetnek meg.
A Pronto magasra tette a mércét (x)
(Szász Zoltán)
A Horsch GmbH kínálatából most egy igazán precíz, univerzális vetőgépet ismerhetnek meg, amellyel a legapróbb magvak is – mint a mák vagy a kapor – vethetők.
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban
(Fordította és összeállította: Polgárné Balogh Eszter)
Külföldi szaklapokban megjelent érdekesebb írásokból olvashatnak összeállítást.
Nemzetközi mezőgazdasági gépkiállítás Párizsban (2.)
(Dr. Somogyi Norbert)
A hetvenötödik alkalommal megrendezett nemzetközi mezőgazdasági gép- és tenyészállat-kiállítást és -vásárt bemutató írás második része arra a több szakmai szervezet, kutatóintézet által a holnap mezőgazdasági gépeiről, eszközeiről szervezett rendezvényre kalauzolja el az olvasókat, ami arra kereste a választ, miként tudják ezek a berendezések a zöld növekedést szolgálni.
EGYÉB KÖZLEMÉNYEK
Jegyzet gazdálkodóknak… Egy életrajz kiegészítéséről
(Kurucz Miklós)
Száz éve, 1913-ban született Dr. Nechay Olivér
(Dr. Oláh István)
Agrármúltunk nagyjai. Páter Béla (1860-1938)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjait bemutató sorozat keretében ebben a hónapban Páter Béla életútját és munkásságát ismerhetik meg az olvasók.
Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.