2019. december

Ízelítő a tartalomból

A szekszárdi borok

Talaja szélhordta lösz, agyag, vörösagyag. Földrajzát tekintve igen változatos a számtalan apró völggyel, az Alföldről jövő és szabadon átfutó keleti…

Fenyőtermesztés és jövője

Hosszú idő óta az ünnep előtt kivágott élő, többnyire friss és a természet vagy a gyanta illatával átitatott lucfenyő, „vetélytárs”…

Nagy Zoltán

A magyarországi őszi búza tételek belső Fusarium-fertőzöttség felmérésének eredményei 2019-ben

Magyarországi viszonyok között a legjelentősebb a F. graminearum és a F. culmorum (de jelen lehet, többek között, a F. avenaceum,…

Dr. Csertán-Halász Ágnes
1 000 Ft
Tartalomjegyzék + ×

A mécses lángja kialudt…
(†Dr. Bódis László, Molnár Zoltán)

A HÓNAP TÉMÁJA

Karácsonyi gondolatok
(Nagy Zoltán)
A Karácsony az elcsendesülés ideje. Ilyenkor számot vet a gazda: értékeli, elemzi az elmúlt esztendőt, majd a tapasztalatok birtokában és a téli pihenőt követően indulhat az új év tervezése. Így történt ez régen és ma is.

FÓKUSZBAN A BOR

Szekszárd szőlője és bora
(Dr. Töttős Gábor)
Minden piacon megjelenő terméknek, de különösen a minőségi szempontok alapján megítélt árunak megvan a maga presztízstörténete. Hogyan és mitől lett kelendő? Mikor, kik, mivel járultak hozzá jó hírneve növekedéséhez? Miért lehet ez fontos a ma fogyasztójának? E kérdések át- meg átszövik a szekszárdi történelmi borvidék évszázadait, s regényszerűen izgalmassá teszik azt a termelés- és művelődéstörténeti folyamatot, amelynek ma is csak köztes pillanatát éljük.

A szekszárdi borok
(Vesztergombi Csaba, Mészáros Péter)
A két neves szekszárdi borász tollából született írás a Szekszárdi borvidék jellegzetes fehérborait, vörösborait – köztük a tradicionális és a világfajták vonalát – és a világon divatossá vált könnyed, eredeti szőlőízekkel telt rozéborait mutatja be.

Vörösborok – kiemelten a Kadarka és a Bikavér…
(Módos Ernő)
Vajon mit jelent a felemelkedő törkölykalap többszöri csömöszölése? Erről és a Szekszárdi Bikavér történetéről, készítéséről olvashatnak abban a cikkben, amely e történelmi borvidékünk leghíresebb vörösborait mutatja be.

Emlékülés Dicenty Dezső születésének 140 . évfordulóján
(Ferenc Vilmos)
A Szekszárdi Kertbarát Kör 1994-ben, azaz huszonöt éve vette fel a Szekszárdon született Dicenty Dezső nagy tudású, sokoldalú és a „magyar szőlőtermesztés” ügyét elkötelezetten szolgáló polihisztor nevét Ferenc Vilmos alapító elnök javaslata alapján. Azóta ’Nagy Elődeink’ címmel ötévenként emlékeznek rá különböző rendezvényeken. Ez évben is a Kertbarát Kör és a Szekszárdi Babits Mihály Kulturális Központ közös szervezésében gazdag tartalmú rendezvényen, a Szőlőtermesztési és Borászati Emlékülésen 2019. október 14-én tisztelegtek a szakemberek Dicenty emléke előtt.

Egy tradicionális népi mesterség napjainkban – a palotabozsoki kádárok
(Dr. Erdélyiné dr. Pintácsi Katalin)
A Baranya megyei Palotabozsokon és környékén évszázadok óta dolgoznak kádármesterek. A Palotabozsokra, az Európai Kádárok Kft.-hez látogatóba érkező borászt, turistát vagy tanulni szándékozó diákot Flódung Kristóf kádármester fogadja, aki 50 éve foglalkozik ezzel a csodálatos szakmával, és fia ifj. Flódung Kristóf is talán az utolsók között van, aki még kádár mesterlevéllel rendelkezik, mert bár létezik OKJ formában képzés, de tudomásunk szerint nem nagyon indítják. A tudás apáról fiúra és mesterről inasra száll. Az írásból kiderül, hogy melyik fafaj a legalkalmasabb hordókészítésre, hogyan zajlik a dongák érlelése, valamint bepillantást nyerhetünk a barrique technológia részleteibe is.

A jövő fogyasztói . Egy tanulmányút tapasztalatai
(Pump Edit és mtsai)
A Szent Tamás Akadémia 10 hónapos, széles spektrumú képzést nyújtó szakkollégium Piliscsabán, amely ebben a tanévben indult, és 20-28 év közötti fiatalok számára kínál lehetőséget a legkülönbözőbb tudományterületeken gyarapítani tudásukat modulvezető tanárok mentorálása mellett. Minden negyedik héten tanulmányúton vesznek részt a Kárpát-medencében. Ezúttal a Szekszárdi és a Villányi borvidéken tett ötnapos látogatásukon szerzett tapasztalataikat osztják meg Olvasóinkkal.

Prosecco Badacsonyból – avagy a Hableány ajándéka . Beszélgetés Laposa Bence badacsonyi borásszal
(Stefanits Csaba)
Badacsonyban a legfőbb vonzerő a táj szépsége mellett természetesen a bor. Sokan dolgoznak azon, hogy a „badacsonyi” híre, elismertsége újra a régi legyen. Kiemelkedik közülük Laposa Bence, aki a családi borászatukat és a hozzá tartozó kereskedelmi egységeket vezeti . Lehetetlent nem ismerve megy előre, de mégsem látja túl rózsásnak a balatoni, sőt a hazai borászat helyzetét sem. Az okokról és a tervekről is beszélgettünk .

Hibrid gondolatok a borúton . Beszélgetés Varga Zsombor leendő etyeki borásszal
(Stefanits Csaba)
Vajon miért dönt úgy valaki élete deléhez közeledvén, hogy apránként felhagy egy sikeres karrierrel, a multinacionális vállalatok technokrata filozófiáját a természet rezgéseire, törvényszerűségeire cseréli fel? Milyen út vezet ahhoz, hogy egy elismert kommunikációs szakember inkább hajtásválogatással foglalatoskodjon, mintsem egy új médiastratégiával? Erre voltunk kíváncsiak, amikor arra kértük Varga Zsombort, a Toyota Central Europe pr-menedzserét, ossza meg velünk azt a történetet, amelyben egy különleges borászat megszületése körvonalazódik Budapest szőlőskertjében, Etyeken .

NÖVÉNYVÉDELEM

Kertészeti károsítók előrejelzése (16 .) Az őszibarack tafrinás betegségének növényvédelmi előrejelzése
(Gubacsiné Marton Fanni, Ádám János, Dr. Markó Gábor)
Kertészeti károsítók előrejelzése című sorozatunkban ezúttal az őszibarack tafrinás betegségének kialakulását és a védekezés lehetőségeit, valamint előrejelzésének módszerét mutatjuk be.

Célkeresztben a nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa Cresson 1929)
(Oláh Richárd)
A 2019-es év több szempontból is kihívások elé állította az ország nyugati felén a diósgazdákat. A késő tavasszal fellépő fagyok mellett a már évről évre rendszeressé váló hektikus csapadékeloszláson túl egy másik problémával is meg kellett küzdeni, mégpedig a dió egy hazánkban néhány éve felbukkant károsítójával, a nyugati dióburok-fúróléggyel.

A magyarországi őszi búza tételek belső Fusarium-fertőzöttség felmérésének eredményei 2019-ben
(Dr. Csertán-Halász Ágnes)
A belső Fusarium-fertőzöttség felmérés során 2019-ben a megyék és az NDNRL összesen 559 db őszi búza mintát vizsgált meg. Az eredmények, nagy szórást mutatnak a megyén belül és a megyék között is. Idén magasabb értéket kaptunk, ami körülbelül 10 évente ismétlődik meg, melyhez az extrém időjárási körülmények nagy mértékben hozzájárulhattak/hozzájárulhatnak majd a jövőben is.

Szakmázzunk . Fenntarthatóság – növényvédelem – Bayer (x)

Ismét Budapesten rendezték a CEUREG konferenciát . Beszámoló
(Dr. Tőkés Gábor)
A növényvédőszer-engedélyezéssel és -felhasználással foglalkozó hatóságok konferenciájának házigazdája 6 év után újra Budapest volt. A 25 évvel ezelőtt magyar kezdeményezésre létrejött értekezletsorozat hagyománya nem szakadt meg, minden évben a V4 országok és Ausztria váltja egymást házigazdaként. A közép- és kelet-európai hatóságokon kívül részt vett a francia és a német hatóság, az Európai Bizottság növényvédelmi vezetője, a gyártók nemzetközi szervezetei, az EPPO és az egyedi gyártói képviseletek, konzultáns cégek. A 120 résztvevő áttekintette a növényvédőszer-engedélyezés helyzetét, a szabályozás változásának esélyeit, a felhasználás kihívásait és a visszaélések elleni fellépés lehetőségeit.

Növényvédelmi konferencia Debrecenben . Beszámoló
(Dr. Princzinger Gábor, Dr. Kövics György, Csótó András)
Ez év októberében 24. alkalommal rendezték meg Debrecenben a DE Növényvédelmi Intézetének és a közreműködő társintézményeknek a szervezésében a Tiszántúli Növényvédelmi Fórumot. A kétnapos program első napját a szakmai előadások töltötték ki, a második napon pedig a romániai Bihar megyében, Nagyváradon és környékén szakmai és kulturális kiránduláson vehettek részt az érdeklődők. Az idei konferencián is megtörtént az arra érdemes pályatársak kitüntetése, elismerése. Összeállításunkban a plenáris ülésen elhangzott előadásokról adunk áttekintést.

Együttműködés a fenntartható mezőgazdaságért. Beszámoló
(Dr. Princzinger Gábor)
Immár harmadik alkalommal nemzetközi konferenciát 2019. október 30-án a Magyar Tudományos Akadémia székházában a világ egyik legnagyobb vegyipari vállalata, a BASF. A minden eddiginél több érdeklődőt vonzó rendezvény kiváló fórumot teremtett a BASF növényvédelmi üzletágának globális vezetői, a magyar növényvédelmi hatóság szakemberei és a termelők közötti párbeszédre, melynek témája a mezőgazdaság jövője volt.

Újra kell gondolni a szőlővédelmet . Sajtóközlemény
(Horváth Csilla)
Bár még mindig a lisztharmat a szőlő leggyakoribb károsítója hazánkban, az utóbbi évek időjárása felhívta a figyelmet arra, hogy a másik két betegség, a peronoszpóra és a szürkepenész elleni védekezést is átgondoltabban kell megtervezni. Időben, a lehető leghatékonyabb készítményekkel védekezzünk, javasolták a BASF fejlesztőmérnökei a cég Villányban rendezett szőlőtermesztési VIP napján.

Könyvajánló. Dr . Keszthelyi Sándor: Zoocidek a növényvédelem szolgálatában
2019. november elejétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor: „Zoocidek a növényvédelem szolgálatában. Rovar-, atka-, csiga- és rágcsálóirtó készítmények bemutatása” című szakkönyve. A kiadvány hasznos lehet a növénytermesztésben és növényvédelemben dolgozó szakemberek munkájának elősegítésében. Emellett a tématerület iránt érdeklődő egyetemi és doktor hallgatók, illetve a szakigazgatásban dolgozó kollégák számára is hasznos kiadvány lehet.

Őszi szakmai konferenciatúra Horvátországban . Beszámoló
(Györök Zsuzsa)
Október elején gazdálkodókból és növényvédő szakemberekből álló csoport utazott a szomszédos Horvátországba a Sumi Agro Hungary Kft. jóvoltából. A háromnapos konferenciatúráról készült beszámolót ajánljuk Olvasóink figyelmébe.

Tiszta udvar, rendes ház . Interjú
(Polgárné Balogh Eszter)

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Áldás vagy átok? Robotok a mezőgazdaságban (4 .)
(Dr. Husti István)
Mezőgazdasági robotokkal foglalkozó sorozatunk negyedik részében az állattartás három kiemelt területén alkalmazható robotok közül mutatunk be néhányat.

Gépriportok . Nekem így jó, ahogy van!
(Hatala László)
Gonda József egyéni vállalkozó, a Csongrád megyei Sándorfalván GIANT V362-es udvari rakodógépet használja a kertészetében. Az e havi gépriportban a rakodógéppel szerzett tapasztalatairól kérdeztük beszélgetőpartnerünket.

John Deere robottraktor: nem álhír – valóság!
(szerkesztette: Dr. Jóri J. István)
Az Agritechnica kiállítás Future Technology Zone standján három terület – elektrifikáció, automatizálás, mesterséges intelligencia – kilenc innovációját mutatta be a John Deere, amelyek a jövő mezőgazdaságát fogják meghatározni .

Talajművelés szántóföldi kultivátorral – Terrano GX (x)
A Terrano GX szántóföldi kultivátor a HORSCH kínálatában.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK!

Csúcshibridek, a magas termésszintek garanciái (x)
(Marsai Viktor)
Az Európában több tekintetben egyedülálló hibridszelekciós programjának és fejlesztési kísérleteinek köszönhetően megújult a SAATEN-UNION kukoricaportfóliója.

Csak egy cent pálinka a Fenegyerektől . Beszélgetés Pach Gáborral
(Stefanits Csaba)
Karácsonyi beszélgetésnek indult, gyümölcsök, ízek, illatok felfedezésének . Mégis sokkal kevésbé vidámabb témák vitték a vezérfonalat, de csak azért, hogy megismerhessük a valódi, nem kirakatba tett magyar pálinkahelyzetet a zamárdi Pach Gábor segítségével . A Destillata verseny győztes Fenegyerek – ahogy mindenki ismeri – nem festett optimista képet hungarikumunkról . Viszont elárulta, hogy milyen pálinkát inna karácsonykor és azt is, hogy miért szállt fel a – pestiesen szólva – gin rollerre .

A vetőmag az innováció homlokterében (x)
A starcover természetes alapú, egy növényi polimert és egy baktériumtörzset tartalmazó gyökérnövekedést serkentő vetőmagkezelés a Limagrain ajánlatában. A növénykondicionáló készítmény két komponenese egymás működését segíti.

Fenyőtermesztés és jövője
(Nagy Zoltán)
A Karácsony elválaszthatatlan szimbóluma ősidők óta a fenyőfa, amelynek szerepét, fontosságát és tradícióját aligha vitatja bárki is. Ismerjék meg a csurgói Fenyő Farm Kft.-t, a fenyőtermeléssel és -értékesítéssel foglalkozó családi vállalkozást. A cég ügyvezetőjével, Fodor Jánossal kollégánk beszélgetett.

Új hibridek – erős innováció! (x)
(Szemerits Balázs)
Az idén nyolc kukorica hibrid felelt meg a szigorú kritériumoknak és ezáltal került be az RAGT Vetőmag Kft. 2020-as portfóliójába. Ezekből kettő a FAO 200-300-as, három a FAO 300-400-as és ugyancsak három a FAO 400 fölötti éréscsoportokból került ki. Az RAGT bemutatja a különböző éréscsoportokba tartozó legkiemelkedőbb kukorica hibridjeit.

Megújul a Pioneer napraforgó hibridajánlat (x)
(Dr. Piukovics László)
A Corteva napraforgó ajánlata nemcsak kiváló Pioneer hibridekből és a hozzájuk tartozó növényvédelmi megoldásokból, hanem magas szintű vetőmag csávázásból is áll. Ismerjék meg a Pioneer legújabb napraforgó hibridjeit.

No-till tartamkísérletek tapasztalatai Dél-Dakotában
(Dr. Kovács Péter)
Dr. Kovács Péter, a Dél-Dakotai Egyetem oktatójának és kutatójának az AgroFIELD Akadémián elhangzott előadásanyagát ajánljuk olvasóink figyelmébe. A téma a talajművelés, pontosabban a nem művelés, a no-till kérdése.

Kényes egyensúly: gazdaságosság, fenntarthatóság és társadalmi felelősségvállalás. Beszámoló
(Polgárné Balogh Eszter)
A mezőgazdaság területén a szakmai fejlődés, az innováció elkerülhetetlen és szükségszerű. A BASF az innovatív technológiák, megoldások és a szaktudás jelentette eszközkészletét kínálja az agrárium szereplőinek, amely a portfólió szélesedésével, az új üzletágak és eszközök sikeres akvizícióját követően kialakult szinergiák kihasználásával tovább bővült.

Döntsük meg együtt Syngenta napraforgó hibridekkel az idei 3 t/ha országos rekord termésátlagot! (x)
(Dr. Szűcs Péter)
A cikkben bemutatott két Syngenta napraforgó hibrid már harmadik éve bizonyítja a köztermesztésben, hogy nagyon jó termésstabilitással és rendkívül magas terméspotenciállal rendelkezik. SY Diamantis és SY Bacardi CLP a Syngenta ajánlatában.

Két út van előttem, melyiken induljak? (x)
(Balogh László)
Azok számára, akik a HO napraforgó termesztése mellett döntenek, az EURALIS ajánlja a figyelmükbe napraforgó portfólióját. Eltérő termőhelyi viszonyok és gazdálkodási környezetben termelők is megtalálhatják a kínálatban a nekik leginkább megfelelő hibridet .

Szója fajta-összehasonlító kísérletek eredményei, 2018
(Szekrényes Gábor)
2018-ban az államilag elismert és az állami elismerés céljára bejelentett, valamint EU Közös Fajtakatalógusában szereplő szójafajtákat három különböző éréscsoportba rendezve vetették el a NÉBIH fajta-összehasonlító kísérletekben. A magtermés-eredmények mellett a fehérje- és olajtartalom-vizsgálatok eredményeit összevontan és kísérleti helyenként is közreadják.

Változó körülmények – alkalmazkodó napraforgóhibridek (x)
(Marsai Viktor)
A SAATEN-UNION napraforgó hibrid portfóliója 2020-ban több szegmensben is bővül, egyebek mellett megoldást kínálva a dikvát hatóanyag kivonására.

A szarvasgomba célú erdőtelepítés
(Harcsa Marietta)
Termeszthető a szarvasgomba? Hogyan? Mennyi bevételt lehet ebből realizálni? Jelenleg pályázat is fut rá! Érdemes belefogni?

Ezekről beszélgettünk a Szarvasgomba-termesztők Országos Egyesületének elnökével, Ulrich Józseffel, az első erre a célra telepített erdőben.

Egész évben kiskert
(Tóthné Bogdányi Franciska)

LG napraforgó ajánlat az igényekre szabva (x)
(Mórocz Péter)
A Limagrain fejlesztési részlegének célja olyan termékpaletta létrehozása, amely összhangban van a gazdálkodók széles körű igényeivel. A különböző agronómiai és élelmiszeripari elvárásokhoz igazodó innovatív megoldásokkal magas hozzáadott értéket kívánnak biztosítani termelő, forgalmazó és feldolgozó partnereiknek.

Napraforgóban is technológiában gondolkodunk (x)  

TALAJÉLET, TALAJOLTÁS

Beszámoló a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezetének idei tevékenységéről
(Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezete)
Az elmúlt esztendő legfontosabb eseményeit gyűjti csokorba a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezete.

AGRÁRGAZDASÁG

Napraforgó – betakarítási helyzetkép
(Dr. Tikász Ildikó Edit, Dr. Molnár Zsuzsa)
Az északi féltekén végéhez közelített a napraforgó 2019/2020. gazdasági évi termésének betakarítása a cikk írásának az idején. A mértékadó előrejelzések alapján úgy tűnik, hogy az előző szezon rekordterméséhez hasonló vagy azt akár meghaladó mennyiség, 51-54 millió tonna mag kerülhet a világ tárolóiba a gazdasági év során. Az Európai Unióban a múlt évit közelítő eredmény várható: a 9,4-9,8 millió tonna termés 0-3%-kal lehet nagyobb a 2018. évinél.

ZÖLDSÉGTERMESZTÉS

Az ipariparadicsom-termesztés helyzete és táplálkozás-élettani jelentősége
(Dr. Szuvandzsiev Péter, Dr. Pék Zoltán)
A közelmúltban történt hazai beruházásoknak köszönhetően az ipari paradicsom termesztése pozitív irányba indult el, melynek egyik jele a termőterület jelentős növekedése és ezzel egy időben a termesztés intenzitásának javulása is. A Kecskeméten megvalósult óriásberuházás, a sűrítmény céljára való termelés további bővülését eredményezte.

GYÜMÖLCSTERMESZTÉS

A dió termőrészei
(Dr. Szalay László)
A dió termőrészeit bemutató képriportunkat ajánljuk Olvasóink figyelmébe.

KITEKINTÉS

Agrárerdészeti rendszerek arid és szemiarid környezetben Délnyugat-Algériában
(Dr. Somogyi Norbert)
A világ egyik talán legprecízebben megtervezett és szinte teljes egészében ember alkotta agrárerdészeti rendszere az oázis, ahol minden növényfajnak pontosan meghatározott helye és szerepe van.

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Kukorica terméshozamok alakulása az amerikai kukoricaövben
Öntözni vagy nem öntözni? –az űrből érkező segítség
Természetes génsebészet az evolúció hajnalán
Zsákutcába kerültünk: mesterséges fotoszintézis nélkül nem fog menni
Mezőgazdasági kockázatok és kezelésük – öt kontinenst átfogó tanulmány
Modellértékű szőlészet a Negev-sivatagban
Hálózatban gondolkodva

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

In memoriam Dr. Bódis László (1942-2019)
(Molnár Zoltán)
Dr. Bódis László, az Agrofórum lapigazgatója, kedves kollégánk emlékére.

Akiért a harang szól… Búcsúszavak Dr . Bódis Lászlónak
(Dr. Oláh István)
Búcsú Dr. Bódis Lászlótól.

Bódis úrnak tisztelettel
(Hajdu Zoltán)
Búcsú Dr. Bódis Lászlótól.

Jegyzet (nem csak) gazdálkodóknak . Borkultúráról, kulturált borfogyasztásról
(Kurucz Miklós)
Az e havi Jegyzet témája a bor, amelynek keretében a borkultúráról, a borturizmusról, a bor konyhai felhasználásáról és a kulturált borfogyasztásról osztja meg gondolatait a Szerző.

Dr . Füzy József (1948-2019)
( JJI)
Dr. Füzy József emlékére.

Nem csökkent a fejlesztési kedv az agráriumban (x)
(Pólya Árpád, Varanka Mariann)
Az egységes agrártámogatási kérelmet benyújtó gazdaságok vezetőinek többsége továbbra is beruházásokban gondolkodik. Ebből a szempontból alig változott a helyzet az évek során, nem csökkent a fejlesztési kedv az ágazatban. Az AgroStratéga 2019-ben már nyolcadik alkalommal végezte el azt az országos felmérést, amely a mezőgazdaságilag hasznosított terület döntő hányadát művelő és egységes agrártámogatási kérelmet benyújtó gazdaságok döntéshozóinak szakmai információszerzési szokásait, preferenciáit, valamint jövőképét vizsgálja.

Agrármúltunk nagyjai. Wagner Károly   (1830-1879)
(Kurucz Miklós)
Agrármúltunk nagyjai rovatunkban e lapszámunkban Wagner Károly erdészeti szakember pályaképét mutatjuk be.

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen