2019. november

Ízelítő a tartalomból

Kiosztották az Agritechnica 2019 Innovációs díjait

A DLG (German Agricultural Society) által delegált szakértői zsűri szigorú feltételek alapján értékelte a benevezett  pályázatokat és kihirdette a díjazottak…

Dr. Jóri J. István

Zöldítés az aszfalton

Az utóbbi időben a klímapolitika, a klímaváltozás uralja a közbeszédet. Egyre többször hallhatjuk, hogy a globális, negatív fejleményekért a mezőgazdaság…

Stefanits Csaba

Gépmúzeumok – muzeális gépgyűjtemények (39.)

Molnár Balázs gépgyűjteményét – elsősorban DUTRA-gépeit – már bemutattam a folyóirat hasábjain három évvel ezelőtt, a 2016/3. számban. Azóta azonban…

Dr. Szekeres Béla

Egy dolog mindig állandó volt: a New Holland traktor

Ha fellelhető valami az interneten a készítés helyszínéül kiválasztott cégről és arról, aki épp nyilatkozni fog, azt is megnézem. Így…

Hatala László

BPW Hungária Kft. a közúti/mezőgazdasági jármű futóművek specialistája

A vállalatcsoport világszerte ismert BPW, Ermax, HBN, HESTAL és idem telematics márkákról, melyek a haszonjármű ágazat elismert beszállítói a futóművek,…

Dr. Jóri J. István

Áldás vagy átok? - Robotok a mezőgazdaságban (3.)

Sorozatunk első részében a zöldségtermesztésben, második részében a szőlő- és gyümölcstermesztésben alkalmazható robotok közül szemezgettünk. A mostani, harmadik részben a…

Dr. Husti István

Kétszárnyúak éve: növénytermesztésünket sújtó jelentős és ritka légy- és szúnyogkártételek 2019-ben

Tulajdonképpen egy több éve bennem érlelődő gondolatot kívánok megosztani, mely megcsontosodásának folyamatában most jutott odáig, hogy az idei év növénytermelési…

Dr. Keszthelyi Sándor

Zab (Pyrenophora) gomba előfordulása Magyarországon

A kalászos gabonák termesztésével, növényvédelmével foglalkozók előtt közismertek a levélfoltosodást okozó gombák. Legismertebbek a búzát károsító Septoria spp., Pyrenophora spp.,…

Dr. Palágyi András

Kertészeti károsítók előrejelzése (15.) - A paradicsom és a burgonya alternáriás betegségének előrejelzése

A kórokozó és a betegség bemutatása

A kórokozó minden olyan országban előfordul, ahol nagy felületen termesztenek paradicsomot és burgonyát, de a…

Ádám János

Napraforgó betakarító gépek és eljárások

A betakarítási veszteségek csökkentése érdekében azonban a gabonakombájnt (a vágóasztalt) megfelelő kiegészítőkkel/adapterrel kell felszerelni, illetve az arató-cséplő gép beállítását is…

Dr. Fűzy József

Napraforgó hibridek és szabadelvirágzású fajták kísérleti eredményei, 2018

Az országos termésátlag 3.019 kg/ha, míg a megtermelt napraforgótermés mennyisége 1.695.655, ami 118.680 t-val maradt el a 2018. év eredményétől.Közép-Magyarországon…

Szekrényes Gábor

A rend mint gazdálkodási segédtényező

A mezőgazdasági gyakorlattal foglalkozó média, a szakmai lapok azt lehet mondani, hogy folyamatosan és elemeire szedve foglalkoznak a gazdálkodás részleteivel.…

Nagy Zoltán

Együtt a klímaváltozás ellen és az állattartó gazdákért!

A fönti mottót az idén 33. alkalommal megrendezett rennes-i nemzetközi állattenyésztési szakvásár (SPACE) szervezői választották, aminél az idei nyár történései…

Dr. Somogyi Norbert

Az alma gombás eredetű tárolási betegségei

A hazánkban termelt kb. 675 ezer tonna gyümölcsből megközelítőleg 90 ezer tonna tárolása megoldott bizonyos ideig, a termés nagy részét…

Szilágyi Gábor

Ökológiai kockázatok a napraforgó-termesztésben

A termésbiztonság szempontjából a legnagyobb hatást a termelés agroökológiai feltételei, azaz az időjárás és a talajtani, domborzati feltételek gyakorolják a…

Dr. Pepó Péter

A magyar szarvasgomba

A Jászságban a közelmúltban talált világrekord közeli szarvasgomba példánynak (1,28 kg) köszönhetően pedig, ismét az érdeklődés középpontjába került ez a…

Nagy Zoltán

A termőföldek talajait szennyező anyagok és azok károsító hatásai

A talajszennyeződésben a legfőbb gondot jelentik az alapkőzetben meglévő – és folyamatosan feltáruló –, a légkörből érkező, valamint a termésnövelőkben…

Dr. Horváth Jenő

Herbicid-toleráns napraforgó gyomirtási technológiák területi megoszlása 2014-2018

Ha az 5 évvel ezelőtti állapotokat vesszük figyelembe, akkor az látszik, hogy Magyarországon alapvetően a Clearfield technológia a domináns: 2014-ben…

Dajka Máté

Hosszútávon is megtérül napraforgóban a gombaölő szeres védekezés

A kiemelkedő terméshozam egyik kulcsfontosságú eleme az adott termőhelynek és termesztési körülményeknek leginkább megfelelő és kiváló terméspotenciállal rendelkező hibrid kiválasztása.…

Ácsné Dr. Szekeres Dóra

Visszatekintés a napraforgó betegségeinek 2019 . évi előfordulására

Bár közvetlen adatokkal nem rendelkezünk, úgy gondoljuk, hogy a termesztésbe vont hibridek ellenálló képessége javult. Valószínűsíthető az is, hogy a…

Dr. Békési Pál
1 000 Ft
Tartalomjegyzék + ×

„Korhadt fakeresztek”…
(Dr. Bódis László)

A HÓNAP TÉMÁJA

A termőföldek talajait szennyező anyagok és azok károsító hatása
(Dr. Horváth Jenő és mtsai)
Tiszta, szennyezésmentes a talaj, ha az biológiailag egyensúlyban van és minden olyan káros anyagtól mentes, amely a növényekben, illetve a táplálékláncba kerülve állatokban-emberekben betegségeket okozhatna. A talajszennyeződésben a legfőbb gondot jelentik az alapkőzetben meglévő – és folyamatosan feltáruló –, a légkörből érkező, valamint a termésnövelőkben és peszticidekben lévő toxikus fémek, valamint a szintetikus vegyianyagok okozhatják, amelyek a mikroorganizmusok és a növények életfeltételeiben zavarokat, továbbá a táplálékláncba kerülve betegségeket idézhetnek elő az emberek és az állatok szervezeteiben.

FÓKUSZBAN A NAPRAFORGÓ

Ökológiai kockázatok a napraforgó-termesztésben
(Dr. Pepó Péter)
A termésbiztonság szempontjából a legnagyobb hatást a termelés agroökológiai feltételei, azaz az időjárás és a talajtani, domborzati feltételek gyakorolják a szántóföldi növények termésmennyiségére és -minőségére. Az agroökológiai kockázatok csökkentése magába foglalja a termőhely feltételeinek célszerű kialakítását, a hibridek megválasztását, valamint a termesztéstechnológiai elemek optimalizálását. A szántóföldi növények ökológiai érzékenysége eltérő, a napraforgó kifejezetten jól alkalmazkodik az éghajlatváltozás miatt részben szárazabbá, részben szélsőségessebbé váló éghajlati feltételekhez.

Visszatekintés a napraforgó betegségeinek 2019 . évi előfordulására
(Dr. Békési Pál)
Napraforgóink ebben az évben kedvező növényegészségügyi helyzet képét mutatták. Ennek eredményeként – egyetértve az általános várakozással –, igen jó termést várunk, ami viszont – úgy gondoljuk – valamelyest elmarad a tavalyi rekordterméstől. A cikkben felsorolt kilenc betegség közül az alternáriás levél- és szárfoltosság, továbbá a hamuszürke szárfoltosság károsított elsősorban, rajtuk kívül a fehérpenész és az általunk jövő kórokozójának tekintett rozsda okozott helyenként kárt.

Két út van előttem, melyiken induljak? (x)
(Balogh László)
Széles kínálat az EURALIS HO napraforgó ajánlatában: akár hagyományos, akár Clearfield® Plus a gyomirtási technológiája vagy Express™ gyomirtó szerhez kifejlesztett HO napraforgót keres mindegyikhez találhat EURALIS hibridet.

Hosszútávon is megtérül napraforgóban a gombaölő szeres védekezés
(Ácsné Dr. Szekeres Dóra)
A jól megválasztott és megfelelő időben elvégzett gombaölő szeres védekezés nemcsak rövid, de hosszútávon is kifizetődő, hiszen könnyebb megbirkózni egy gyengébb fertőzéssel, mint egy járvánnyal. Az elmúlt évek során kialakult kedvező állapot, az egészséges növényállományok megőrzése közös cél és feladat, melyet egy jól megtervezett és időzített növényvédelmi technológiával hatékonyan fenntarthatunk.

Herbicid-toleráns napraforgó gyomirtási technológiák területi megoszlása 2014-2018
(Dajka Máté)
Konvencionális napraforgó hibridek használata, valamint az Express Sun, a Clearfield és a Clearfield Plus technológia alkalmazása a 2014-2018 közötti időszakban.

LG napraforgó-ajánlat az igényekre szabva (x)
(Mórocz Péter)
A Limagrain fejlesztési részlegének célja olyan termékpaletta létrehozása, amely összhangban van a gazdálkodók széles körű igényeivel. Az LG napraforgó kínálatában a linolsavas (LO) és a magas olajsavtartalmú (HO) hibridek egyaránt megtalálhatóak . A gyomirtás megkönnyítését segítő herbicidrezisztens hibridek teszik ki a portfólió jelentős részét. A kimagasló szádorrezisztencia az egyik követelmény a napraforgóikkal szemben.

Napraforgó hibridek és szabadelvirágzású fajták kísérleti eredményei, 2018
(Szekrényes Gábor)
A NÉBIH által 2018-ban napraforgó hibridekkel és szabadelvirágzású fajtákkal végzett kisparcellás fajta-összehasonlító kísérletek eredményeit ajánljuk Olvasóink figyelmébe.

Agrár stresszoldás (x)
(Molnárné Fehér Gyöngyi)
A CAUSSADE SEMENCES kiválasztott kukorica vetőmagjai az INSEMO ST® programban biztosított kezeléssel maximális támogatást kapnak már a 2020-as szezonban is. Az INSEMO ST® növényi alapanyagokból, szabadalmazott licenc alapján lignocellulózból, fermentáció során, biotechnológiai folyamatokat követően kialakított SC formulációjú kukorica csávázószer.

Napraforgó betakarító gépek és eljárások
(Dr. Füzy József, Dr. Jóri J. István)
A napraforgó egymenetes gépi betakarítására a különböző szerkezeti felépítésű arató-cséplő gépek (gabonakombájnok) használhatók. A betakarítási veszteségek csökkentése érdekében azonban a gabonakombájnt (a vágóasztalt) megfelelő kiegészítőkkel/adapterrel kell felszerelni, illetve az arató-cséplő gép beállítását is módosítani szükséges.

Megújult kukoricaportfólió termésrekordokkal (x)
(Marsai Viktor)
Változatos kihívások mellett is kiválóan teljesítenek a SAATEN-UNION kukoricahibridjei. Kínálatuk legújabb hibridjei a PIAFF és a BADIANE mellett az ismert csúcshibridjük a REPLIK továbbá a JUDOKA és az ELDACAR az ajánlatban.

NÖVÉNYVÉDELEM

Az alma gombás eredetű tárolási betegségei
(Szilágyi Gábor, Lőrinczné Izsányi Gizella)
A Magyarországon előforduló gyümölcsfajok közül az alma igényli a legtöbb odafigyelést tárolás során. A hazánkban termelt kb. 675 ezer tonna gyümölcsből megközelítőleg 90 ezer tonna tárolása megoldott. A gombás eredetű tárolási betegségek nagy része seben keresztül fertőz, egyesek viszont képesek az ép bőrszöveten is áthatolni. Ebből kifolyólag csak a sérülésmentes gyümölcsöt szabad betárolni. A romlási veszteségek jelentős hányadát a gombás eredetű megbetegedések okozzák. Ismereteink szerint száznál is több gombafaj okozhat tárolási veszteséget, viszont gazdasági jelentősége Magyarországon körülbelül húsznak van, melyek közül a legfontosabbakat részletezi az írás.

Kertészeti károsítók előrejelzése (15 .) A paradicsom és a burgonya alternáriás betegségének előrejelzése
(Ádám János, Dr. Markó Gábor)
Kertészeti károsítók előrejelzése című sorozatunkban e hónapban egy policiklikus faj, az Alternaria solani, a burgonyafélék családjába tartozó kultúrnövények egyik legveszélyesebb gombás kórokozója által okozott tüneteket mutatjuk be, illetve az előrejelzési modelleket ismertetjük.

Zab Pyrenophora gomba előfordulása Magyarországon
(Dr. Palágyi András)
Zabon a Pyrenophora chaetomioides Speg. gomba okozta első tüneteket 2014-ben észlelték a GK Impala fajtán a Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft. fajtafenntartó törzseinek egyikén. Jóllehet a kórokozó régóta ismert, de hazánkban, sőt a Kárpát-medencében ezt még nem írták le. Valószínűleg azért, mert eddig epidémiát zabon nem okozott. Sajnos 2014 óta már három gyűjteményes genotípuson is észlelni lehetett a tüneteket, amelyek a GK Impala fajtának nem rokonai. Feltételezhető tehát, hogy a kórokozó terjedőben van, így vizsgálatára s a védekezésre is nagyobb gondot kell fordítani.

Kétszárnyúak éve: növénytermesztésünket sújtó jelentős és ritka légy- és szúnyogkártételek 2019-ben
(Dr. Keszthelyi Sándor)
A 2019-es tavaszi, nyár eleji vegetációs periódus csapadékos, néhol hűvös időjárása több helyen speciális – korábbi években ritka – kárképeket generált. Az ország több pontjáról érkező hírek közös sajátsága a tényleges kárkiváltók rendszertani rokonsága volt. Konkrétan Magyarország több növénytermeléssel foglalkozó gazdaságában erős és kifejezett, különböző kétszárnyú fajok által kiváltott kárképek jelentkeztek.

Egyre fontosabbá válik a kalászosok őszi gyomirtása (x)
(Csorba Csaba)
A búzatermesztés esetében is igaz, hogy a megcélzott magas termésszint elképzelhetetlen a gyomkonkurencia minél korábbi kikapcsolása nélkül. Erre kiválóan alkalmas az őszi gyomirtás. Ma már az őszi kalászosok közel 10%-án alkalmazzák a termelők, és aránya évről évre növekszik. A Bayer őszi kalászos gyomirtó szer ajánlatában az EXPERT MET.

GÉPESÍTÉS, GÉPEK

Áldás vagy átok? Robotok a mezőgazdaságban (3 .)
(Dr. Husti István)
Cikksorozatunkban önkényesen választott példákkal mutatjuk be, hogy a mezőgazdálkodás különböző területein milyen robotokkal találkozhatunk, amelyek közül néhány, akár már a közeli jövőben is megjelenhet a hazai gazdaságokban is. Sorozatunk első részében a zöldségtermesztésben, második részében a szőlő- és gyümölcstermesztésben alkalmazható robotok közül szemezgettünk. A mostani, harmadik részben a szántóföldi növénytermesztés területéről válogatunk.

BPW Hungária Kft. a közúti/mezőgazdasági jármű futóművek specialistája . Beszámoló
(Dr. Jóri J. István)
BPW-Hungária Kft. világszerte elismert, kiváló minőségű vontatott jármű-futóműveket és felfüggesztési rendszereket, valamint agrár-gépipari termékeket gyárt, emellett az agrártermékek tervezése és fejlesztése is nagy hangsúllyal szerepel a cég tevékenységi körei között. Összefoglalót olvashatnak a BPW-MEGOSZ-PREGA Agrártalálkozó és Szakmai Napról. A szakmai konferencia előadásai során a rendezvény látogatói megismerhették a külföldön alkalmazott, precíziós gazdálkodással szorosan összefüggő innovatív futóműtechnológiai megoldásokat. Az előadások jövőbe mutató trendeket, intelligens megoldásokat ismertettek.

Gépriport. Egy dolog mindig állandó volt: a New Holland traktor
(Hatala László)
Az e havi Gépriport egy New Holland T7.175 Auto Command traktorral szerzett tapasztalatokról szól. Kollégánk Maczkó Rolanddal, „Hivatalos New Holland Nagykövet”-tel, a Mélykúton található HAGÉV Kft. termelésirányítójával a beszélgetett.

Gépmúzeumok – muzeális gépgyűjtemények (39 .) Magyar Gép- és Dutra-múzeum – Balatonbogláron
(Dr. Szekeres Béla)
Molnár Balázs gépgyűjteményét – elsősorban DUTRA-gépeit – már bemutattam a folyóirat hasábjain három évvel ezelőtt, a 2016/3. számban. Azóta azonban – az új beszerzéseken túl – minőségi „ugrás”, változás következett be: 2018. május 26-ától a gyűjtemény Magyar Gép- és Dutramúzeum néven hivatalosan is múzeumként funkcionál (1. kép). Hogy ez mennyi munkát, utánajárást, „előéletet”, közel 20 év szenvedélyes és odaadó gyűjtőmunkát, tanulást takar, azt csak a Múzeum „gazdája” tudja.

Helytelen üzemeltetésből adódó meghibásodások (x)
(Hodos Lajos)
A mai modern mezőgazdasági gépek sokkal nagyobb odafigyelést igényelnek, mint a régiek. Szinte minden feladatot tudunk gépesíteni, azonban a gépek csak akkor képesek elvégezni egy adott feladatot kifogástalanul, ha azokat megfelelően használjuk. A mai gépek már rendelkeznek valamilyen telematikai rendszerrel, melyek nemcsak a szervíz munkáját segítik, hanem nagyon hasznos az üzemeltetés részére is. Ebben nyújt segítséget a John Deere gépein és munkagépein található JDLink rendszer.

Zöldítés az aszfalton . Teszt: Toyota RAV4 Hybrid Selection
(Stefanits Csaba)
Az utóbbi időben a klímapolitika, a klímaváltozás uralja a közbeszédet. Egyre többször hallhatjuk, hogy a globális, negatív fejleményekért a mezőgazdaság is felelős, csakúgy, mint a közlekedés. Nos, nem feladatunk, hogy igazságot tegyünk a hipotézisek között, azonban azt bátran kijelenthetjük, hogy aki a Toyota RAV4 Hybridet választja közlekedési eszközként, biztosan tett valamit egy zöldebb jövő érdekében.

HORSCH Leeb AX (x)
(Szász Zoltán)
A Leeb AX, LT, GS vontatott permetezőkkel lehetőséget kapunk még jobb és gazdaságosabb növényvédelemhez. Azáltal, hogy csökkentjük az elsodródást/veszteséget, csökkentjük a rezisztencia kialakulásának a lehetőségét, megnövekedett hatásfokú lesz a növényvédelem. Leeb AX a HORSCH kínálatában.

Kiosztották az Agritechnica 2019 Innovációs díjait
(Dr. Jóri J. István)
Az Agritechnica 2019 kiállításra 52 ország 2752 kiállítója jelentkezett. Ezek közül 291 terméket neveztek be az innovációs díjra. A DLG (Deutsche Landwirtschafts-GesellschaftNémet Mezőgazdasági Társaság) által delegált szakértői zsűri szigorú feltételek alapján értékelte a benevezett pályázatokat és kihirdette a díjazottak listáját. A zsűri az idei évben 1 arany és 39 ezüstérmet osztott ki.

Új megoldás a köves területek javítására az ELHO-tól, Finnországból (x)
A Gravetti Kft. 2016-tól foglalkozik az ELHO gépek forgalmazásával, gondoskodik a gyár méltó képviseletéről. Az ELHO gyár által fejlesztett Scorpio 550 típusú kőmentesítő gép új fejezetet nyit a köves, sziklás területek javításában.

FIGYELMÉBE AJÁNLJUK!

A magyar szarvasgomba
(Nagy Zoltán)
A szarvasgombák szimbionta gombák, főként lombos fák gyökerével kapcsoltan élnek. Ugyan, a hazai szarvasgombatermés szinte 100%-ban természetes élőhelyekről – erdőkből – származik, már léteznek szarvasgomba-ültetvények Magyarországon. Az utóbbi évek fordulópontot hoztak a szarvasgombára épített induló vállalkozások tekintetében.

Hatalmas lehetőség egy apró szemben! (x)
(Balogh László)
Az EURALIS résztulajdonában álló EUROSORGHO Európa legnagyobb ciroknemesítője. Egyre több termelő, takarmánykeverő és állattenyésztő tekint úgy az EURALIS szemes cirokra, mint a kukorica alternatívájára. Az alábbi hibridek szerepelnek a cég ajánlatában: ES FOEHN, ES ALIZE, ES SHAMAL.

Együtt a klímaváltozás ellen és az állattartó gazdákért! Beszámoló
(Dr. Somogyi Norbert)
Az idén 33. alkalommal megrendezett rennes-i nemzetközi állattenyésztési szakvásár (SPACE) középpontjában a klímaváltozás állt. A SPACE-on 1995 óta hagyományosan megrendezik az innovációk versenyét, ebben az évben 46 újítást díjazott a zsűri, ezek közül a legérdekesebbek szerepelnek az írásban, mint ahogy a szakminiszter előadásnak az összefoglalója is, amely a Hogyan látja a szakminiszter 2019 francia mezőgazdaságát és annak jövőjét címet viselte.

A kén jelentősége a növénytermesztésben (x)
Az okszerűen alkalmazott kéntrágyázás egyre nagyobb jelentőségű, és mindennapi gyakorlattá kell válnia annak érdekében, hogy megfelelő hozamot és minőséget érjenek el a gazdálkodók. A Timac AGRO alap- és startertrágyáiban, mikrogranulátumaiban és szilárd fejtrágyáiban egytől egyig megtalálható tápelem a kén .

A rend mint gazdálkodási segédtényező
(Nagy Zoltán)
A Szerző a gazdálkodás rendje, rend a gazdaságban, vagy a rend hatása az eredményességre témaköröket járja körül írásában kezdve a régi paraszti gazdaságokkal, folytatva a szocializmus időszakával elérkezve a rendszerváltást követő időszakba.

Kihívások és megoldások . Beszélgetés Lajos Mihállyal
( Agrofórum)
A parasztság által hozott áldozatok a múltban, jelenlegi helyzete és szép zöld jövője. Támogatások, terményárak, digitalizáció. Ezekről – és fontos társadalmi kérdésekről is – beszélget lapunk munkatársa, Kosztolányi Attila Lajos Mihállyal, az Agrofil-SZMI ügyvezetőjével.

Ablak a magyar vidékre . Tudósítás
(Gribek Dániel)
Négy napig a népzene, a térségi ízek, a helyi termékek, a magyar élelmiszeripar képviselői lepték el a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontot szeptember 26. és 29. között, hiszen ekkor rendezték meg a 79. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítást és Vásárt a fővárosban.

Köckerling újdonságok a 2019-es Agritechnica kiállításon Sajtóközlemény
(Fordította: Zsohár Katinka; szerkesztette: Dr. Jóri J. István)
A Köckerling Allrounder -flatline- féligfüggesztett szántóföldi kultivátor egész évben használható univerzális talajművelő eszköz. Különösen jól használható szerves anyag bekeverésére és sekélyművelésre.

Gazdálkodj jogosan. Változások a földi és légi növényvédelmi gépek működtetésére vonatkozó szabályozásban
(Dr. Csegődi Tibor László, Orlovits Zsolt)
Az elmúlt hónapokban a növényvédelmi gépek üzemeltetésével kapcsolatos két kérdéskör is az érdeklődés középpontjába került. Az egyik a permetezőgépek kötelező felülvizsgálatával kapcsolatos előírások változása, a másik pedig a mezőgazdasági felhasználásra szánt drónok jogszerű használatának szabályozása. Írásunkban ennek a két témakörnek a jogi aspektusait járjuk körül.

Egész évben kiskert
(Tóthné Bogdányi Franciska)

TALAJÉLET, TALAJOLTÁS

Miért hasznosak a talajbaktériumok?
(Varga Sándor)
Az élet számára Földünkön az elsődleges nitrogénforrást a légköri nitrogén jelenti. E nitrogén a biológiai körforgásba, természetes módon csak mikroorganizmusok által kötött N útján léphet be (mesterséges úton műtrágyákkal is). A nitrogénnel ellentétben, foszfor nem található a légkörben, elsődleges forrása a sziklákban és a talajásványokban lévő vegyületek, illetve a szerves anyagokhoz kötött foszfor. A talajban élő baktériumok és gombák által kiválasztott szerves savak a szervetlen foszfát ásványok oldását teszik lehetővé. A baktériumok így részt vesznek a szervetlen foszfátok oldatba vitelében is és így a növény számára felvehetővé tételében.

AGRÁRGAZDASÁG Kalászos helyzetkép – vetés idején
(Dr. Molnár Zsuzsa, Dr. Tikász Ildikó Edit)
A cikk írásának az idején már javában zajlott a 2020/2021. gazdasági évi termést adó őszi búza és őszi árpa vetése az északi féltekén, mégis meglehetősen hiányosak a termőterületre vonatkozó információk. A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) bár elsőként közölte várakozásait, a tájékoztatásból egyelőre csak az derül ki, hogy az elemzők a búza globális termőterületének növekedésére számítanak.

ZÖLDSÉGTERMESZTÉS

Zöldségfélék mint a konzervipar és a vidékfejlesztés legfontosabb nyersanyagai
(Dr. Hodossi Sándor)
A gazdaság legfőbb értéktermelője, foglalkoztatója, fejlesztésének motorja mindenhol a helyben rendelkezésre álló nyersanyagok feldolgozására épülő ipar. Vidéken az egyetlen nyersanyag az élelmiszer, az egyetlen reálisan (és eredményesen) helyben működtethető ipar pedig az élelmiszeripar.

GYÜMÖLCSTERMESZTÉS

Figyeljünk oda a részletekre!
(Kulcsár László)
A szerző a csonthéjasok termesztéstechnológiájának olyan apróbb részleteire hívja fel a figyelmet, amelyek sokak számára talán maguktól értetődőnek tűnnek, mégis a tapasztalatok szerint sok helyen nem megfelelő megoldásokkal lehet találkozni az ültetvényeket járva. Ezek márpedig olyan részletek, amelyek szakszerű elvégzése alapvetően fontos az eredményes termesztés megvalósítása érdekében.

SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT

„Svéd lettem, de itthon vállalkozom”
(Stefan Császár)
Az ország egyik legnagyobb exportra termelő borászata a CezarWinery Kft. A Svédországból hazatérő Stefán Császár több mint két évtizede alakult cége (mely az első nyolc évben Pannon Cézár Kft.-ként tevékenykedett) egyúttal a pécsi Littke Pezsgőgyárat is birtokolja és működteti, melyhez a szőlőt ugyancsak a Zalakaros melletti Szelemi-hegyen található 100 hektáros birtokon termelik. A vállalkozás most szállodát épít a baranyai megyeszékhely központjában.

KITEKINTÉS

Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Nagyvárosi szennyvíz mezőgazdasági hasznosítása

EGYÉB KÖZLEMÉNYEK

Információszerzés és döntéstámogatás az agráriumban
(AF)
Az AgroStratéga 2019-ben már nyolcadik alkalommal végezte el azt az országos felmérést, melynek kérdőíve az árutermelő egyéni gazdálkodók és a mezőgazdasági tevékenységet folytató társas vállalkozások döntéshozóinak szakmai információszerzési szokásaival, preferenciáival, valamint jövőképével kapcsolatos kérdéseket tartalmaz.

Jegyzet gazdálkodóknak. A KAP reform kapcsán
(Kurucz Miklós)
Az e havi Jegyzet témája a KAP történetének áttekintése, a jelenlegi helyzet bemutatása és az EU-választásokat követő várható változások elemzése.

Agrármúltunk nagyjai. Reichart Gábor (1917-1979)
(Kurucz Miklós)
Az Agrármúltunk nagyjai című sorozatban ezúttal Reichart Gábor, növényvédelmi kutató munkásságát és életútját elevenítjük fel.

 

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen