Ízelítő a tartalomból
Új fogalmat tanulunk: indoor farming
Emellett a Zöldségtermesztés szekcióban is voltak ehhez a témához kapcsolódó előadások. Sokan próbálják magyarra fordítani a cikkem címében szereplő kifejezést,…
Egy nyírségi termesztő tapasztalatai az édesburgonya vagyis batáta termesztéséről
Közel száz éve ismerik a magyar kertészek, de sokáig csak zöldségkülönlegességként tartották számon. Néhány éve indult hódító útjára Magyarországon, mára…
Csökkenő almafogyasztás, növekvő gondok
Nyugat-Európában és az Amerikai Egyesült Államokban az alma fogyasztása csökkenő tendenciát mutat, miközben a termésmennyiség nem csökken, sőt egyes helyeken…
A HÓNAP TÉMÁJA
Nemes célok – nemesítési eredmények . Tudósítás
(Tóth-Szeles István)
Az MTA Agrártudományok Osztályának Növénynemesítési Tudományos Bizottsága és a Magyar Növénynemesítők Egyesülete 26. alkalommal rendezte meg a nemesítés és hozzá kapcsolódó tudományok (növénygenetika, a növényi biotechnológia, vetőmag- és szaporítóanyag biológia) hazai művelőinek március 4-5-én megtartott fórumát, ahol a szakmai előadások mellett elismerések, szakmai díjak átadására is sor került.
IDŐSZERŰEN, KORSZERŰEN
Az őszi búza késői fejtrágyázása
(Dr . Árendás Tamás és mtsai)
A martonvásári trágyázási tartamkísérletben 8 különböző N-adag hatását vizsgálják 15 búzafajtán a termés mennyiségi és minőségi paraméterei segítségével, valamint – a drónok adta lehetőséget kihasználva – kora tavasztól rendszeres multispektrális mérésekkel. Az összegyűlt tapasztalatokat foglalják össze a szerzők.
Érdemes-e automatikus szakaszvezérléssel felszerelni a vetőgépünket? Beszéljenek a számok!
(Csepregi Attila és mtsai)
Mint minden profitorientált vállalkozás, a gazdálkodók is egyre több és újabb eszközöket, technikákat vetnek be a minél nagyobb profit elérése érdekében úgy, hogy a ráfordítások nem növekednek. A precíziós gazdálkodás megjelenésével rengeteg új technikai és technológiai újítás figyelhető meg a mezőgazdaságban, melynek előnyei és lehetőségei szinte határtalanok. Erre remek példával szolgál a vetés, amely az egyik legfontosabb munkaművelet az egész termelés során. A precíziós vetőgépekkel történő vetésekkel további lehetőségünk nyílik a költségek csökkentésére, amelynek köszönhetően a gazdaságossági számításoknál nagyobb profitot realizálhatunk.
Életteret a méheknek!
(Nagy Zoltán)
Az Agrárminisztérium (AM) a Klíma- és természetvédelmi akcióterven belül is foglalkozik a méhészet minél jobb helyzetbe hozásával. Közismert, hogy a méhek szerepe, stratégiai munkája nélkül aligha képzelhető el az élet, különösen a mezőgazdasági termelésben. Kulcsszerepet töltenek be a növények beporzásában, miközben pollent és nektárt is gyűjtenek.
Méhkímélő növényvédelem
( Dr. Harcsa Marietta)
A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010. FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Emellet érdemes a szerkombinációkra is figyelni, mert előfordulhat, hogy hogy e két, egyenként méhekre nem veszélyes hatóanyag kombinációja a méhek pusztulását okozhatja.
Méhészek munkáját könnyíti meg a Nébih új elektronikus felülete . Sajtóközlemény
2020 márciusától elérhető a Nébih új, növényvédő szeres kezelések bejelentésére szolgáló elektronikus felülete. Az adatok egy részét a hivatal interaktív térkép formájában is feldolgozza. A cél, hogy – a gazdálkodók bejelentései alapján – a méhészek e térképen keresztül hasznos információkat kaphassanak a növényvédelmi kezelésekről. A rendszer sikeres működéséhez elengedhetetlen a gazdálkodók aktív közreműködése.
Új fogalmat tanulunk: indoor farming
(Dr. Szalay László)
A növekvő népesség számára egyre több élelmiszert kell előállítani az egyre csökkenő termőterületen. A probléma megoldásában nagy segítséget nyújthatnak az olyan rendszerek, amelyek kis területen, gazdaságos anyag- és energiafelhasználással nagy mennyiségű élelmiszer alapanyagot tudnak előállítani. Ezek nagyon sokfélék lehetnek, összefoglaló nevük: indoor farming. Felmerül a kérdés, hogy kiválthatják-e, helyettesíthetik-e rövid vagy hosszú távon a hagyományos gazdálkodást?
NÖVÉNYVÉDELEM
Amalgerol® Aktualitások áprilisban (x)
Az Amalgerol® az élettani folyamatok stimulálásával fokozza a növények növekedési erélyét és az új hajtások gyorsabb fejlődését . A stresszhatások enyhítésére új technológiai lehetőség az Amalgerol® Essence alkalmazása. Amalgerol a Hechta Kft. kínálatában.
Idén 20 éve ellenfelünk a Ralstonia solanacearum növénykórokozó baktérium
(Szél-Hajagos Laura és mtsai)
A NÉBIH a kórokozó esetleges jelenlétének kiderítésére annak biológiáját figyelembe véve szakmai elveken alapuló monitoring rendszert működtet. Ennek keretében rendszeresen vizsgálja a zárt és szabadföldi termőterületeket, a tároló és forgalmazó helyeket, a felszíni vízfolyásokat, a járványtani szempontból fontos kesernyés csucsort és megsemmisítés esetén a feldolgozóipari üzemeket is. Ez utóbbiak esetében követelmény, hogy zárt rendszerben működjenek, és rendelkezzenek olyan eljárásokkal, amelyek megakadályozzák a károsító szabadba kerülését. Továbbá a monitoring terv szerinti ellenőrzés része a más tagállamból behozott burgonya vizsgálata is a forgalmazási láncban. 2019-ben a kórokozót hazánk hat megyéjében mutatták ki a Nébih laboratóriumi vizsgálatai, összesen 21 termelő 34 mintájában. A kórokozó terjedésének megakadályozása és a kártétel csökkentése érdekében fontos a hatóság és a termelők közötti partneri viszony kialakítása és a kölcsönös bizalom megteremtése, valamint a folyamatos kommunikáció megléte.
A kukorica-gyomirtás legégetőbb kérdései: az időzítés (x)
Diniro® Gold csomagban megtalálható három hatóanyag (nikoszulfuron + proszulfuron + dikamba) megoldja a már kikelt gyomok elleni teljes védelmet, míg a csomagban lévő Successor® T (terbutilazin + petoxamid) a megadja azt a markáns talajon keresztüli tartamhatást. Diniro® Gold csomag a kukoricatermesztőknek az FMC-Agro Hungary Kft. kínálatában.
Semmi kétség… (x)
(Hornyák Ildikó)
A biostimulátorok népszerűsége évről évre növekszik. Arról, hogy mi miért éppen az Atonik és Forthial növénykondicionálókat ajánlja a UPL a kínálatából, Dobor Gábor, a Pacsai Mezőgazdasági Zrt. vezérigazgatója adja meg a választ.
A napraforgó legfontosabb betegségei (2.) A napraforgó szürkepenészes tányérrothadása
(Dr. Békési Pál)
A B. cinerea rendkívül polifág kórokozó, lágyszárúakat és fás növényeket egyaránt károsít. Különösen nagy károkat okoz szőlőn, málnán, szamócán, egyéb gyümölcsökön, dísznövényeken. A napraforgón a nagy olajtartalmú napraforgófajták megjelenésétől vétette észre magát, a legsúlyosabb járvány 1975-ben volt. Az 1980-as években a botrítiszes tányérrothadás gyakorisága és kártétele fokozatosan visszaszorult, az utóbbi években a napraforgóban alig találunk szürkepenésszel fertőzött tányért – ugyanakkor a szőlőben, málnán, szamócán és egyéb kertészeti kultúrákban jelentősége mit sem csökkent.
Monsoon active® a „gyomporszívó” (x)
(Jámbor Zoltán)
A Monsoon active® vezető szerepet tölt be kukorica gyomirtásban rendkívüli szelektivitása, széles hatásspektruma, rugalmas felhasználhatósága, bizonyított tartamhatása, ár-érték aránya miatt. Monsoon active® a Bayer kínálatában.
Időszerű az őszi árpák fungicides védelme
(Hertelendy Péter)
Az őszi árpa vegetációs időszakának az idei évben még hátra levő része meglehetősen rövid, bő kettő hónap. Ugyanakkor ez a gabonánk meglehetősen „beteg” növény, sok olyan kórokozó él meg rajta, amelyek akár önmagukban is képesek súlyos mértékű terméscsökkenést előidézni. Áttekintés az őszi árpa kórtani helyzetéről.
Győzelem a gyomok felett, időponttól függetlenül! (x)
(Virág László)
Kukorica gyomflórájának „felügyeletére” a Sumi Agro a 3 hatóanyag-tartalmú SUMICORN-R-t (CLICK COMBI + Raikiri) ajánlja.
A szója gyomirtásának aktuális kérdései
(Szabó Roland)
A szójában engedélyezett hatóanyagok felhasználása túlmutat a napi gyakorlat automatizmusain; azaz nagyon sok információ és precizitás szükséges ahhoz a gyomirtáshoz, amivel gazdaságilag a legtöbb hasznot realizálhatjuk. A szója gyomirtásának három lehetséges időpontja a következő: vetés előtt, a talajba bedolgozva (PPI), vetés után, kelés előtt (PRE) és állománypermetezés (POSZT). A szűkre szabott vegyszeres gyomirtási lehetőségek természetes velejárója, hogy nem lehetséges a szója állományban minden előforduló gyomnövény ellen sikeresen védekezni. Nagyon sokat tudunk tenni a gyomirtás eredményességéért, ha már a talajműveléssel és a térállással is segítjük a szóját a minimális versenytárssal való együttélés kialakításában. A szója gyomirtásának tervezésekor az előveteményt és az utónövényt is figyelembe kell venni.
SYMETRA SC – új kategória a repce virágzáskori gombaölő szeres védelmében (x)
Az ADAMA Hungary Zrt. idén új termékkel jelentkezett a repce virágzáskori gombaölő szereinek piacán. A SYMETRA SC a Syngenta általa repcére kifejlesztett fungicid, amely két hatóanyagot, azoxistrobint izopirazamot tartalmazza .
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
A megújult HORSCH Maestro vetőgépek a pontosabb és precízebb munkavégzés érdekében (x)
HORSCH Maestro DV és CV típusú vetőgépek a HORSCH kínálatában.
Gazdára talált Európában az első legnagyobb karbon szórókeretes, új John Deere önjáró permetező! (x)
Sebestyén Csabával, a Tápió-Táj Kft. ügyvezető igazgatójával és Szerdahelyi Krisztián gépkezelővel beszélgettünk az első tapasztalataikról az új John Deere R4150I típusú önjáró permetezőgépük kapcsán. Ez a legnagyobb modell a John Deere európai permetezőgép-portfóliójából, a maga 5000 literes permetlétartályával és 36 méter széles szórókeretével.
Az eredményes védekezés műszaki lehetőségei (1.) Hogyan lehet sikeres a növényvédelem? Válasszunk megfelelő műszaki megoldásokat!
(Dr. Dimitrievits György, Dr. Gulyás Zoltán)
A gazdálkodók legfontosabb célja, hogy termesztett növényeiket megvédjék a különböző károktól. Ez bizony évről évre egyre nehezebb feladat. Az intenzív növényfajták a korszerű termesztési módok mellett fokozottan ki vannak téve a különböző kártételeknek. A fejlett társadalmak a környezetvédelmet egyre fontosabbnak tartják, ezért a vegyszeres növényvédelmet időről időre jelentősebben korlátozzák, szigorúbban szabályozzák. A védekezésekhez rendelkezésre álló gépek és műszaki eljárások fejlesztésénél a teljesítmény növelése és a hatékonyság fokozása mellett a vegyszer- és víztakarékosság és a környezetvédelem szempontjait is figyelembe kell venni. A biztonságos termesztéshez sok műszaki eljárás, technikai megoldás és gép áll a termelők rendelkezésére a piacon. A sorozat ezen részében a legfontosabb vegyszermentes és vegyszeres növényvédelmi eljárásokat tekintjük át .
Égbe szökő terméshozam helyes talajműveléssel: talajlazítók a DONDI-tól (x)
Mezőgazdasági dízelmotor fejlesztések
(Dr. Varga Vilmos)
Az elkövetkező jónéhány évben a dízelmotor marad a mezőgazdasági gépek legfontosabb erőforrása. A motorfejlesztések folyamatosan folytatódnak a gazdaságos és a környezetbarát megoldások létrehozásának érdekében. Az utóbbi években megjelent mezőgazdasági dízelmotorok bemutatásával kívánjuk jellemezni az elért eredményeket.
„Másra nem cserélném le a régi traktoromat” . FENDT erőgépek Görbeháza határában
(Gribek Dániel)
Idén a második FENDT 313 Vario traktor is megkezdte a szezont Víg Pál Hajdú-Bihar megyei gazdaságában, ahol a következő esztendőkben is folyamatos lesz a gépállomány fejlesztése. Más márkában már három éve nem is gondolkodik, az Axiál Kft.-től vásárolt erőgépek annyira megbízhatóak és kényelmesek. A 380 hektáron szántóföldi növénytermesztést folytató gazdálkodó a döntését nem bízta a véletlenre, sok szakember véleményét kikérte a vásárlás előtt, így nem érte meglepetésként a gép fogyasztása sem.
HORSCH Terrano GX (x) (Szász Zoltán)
HORSCH Terrano FX kultivátor a HORSCH kínálatában.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK!
Termésnövelők, biostimulátorok, kondicionáló anyagok… (4.) Anyagszállítás a növényi kutikulán keresztül
(Dr. Papp István)
A magasabb rendű növények hajtásának felszínét folyamatos, nem-sejtes szerkezetű víztaszító réteg borítja, ez a kutikula, amely határoló védő szerepe mellett a különböző transzport folyamatok fontos színtere. Növényvédő szerek és termésnövelők kutikulán keresztül történő átjutásának élettani alapjait ajánljuk olvasóink figyelmébe.
A Flavo Plant termésnövelő anyag adjuváns hatása . Hogyan optimalizáljunk adjuváns hatást? (x)
(Szőke Tamás)
Az adjuváns hatású Flavo Plant az Arravis Kft. kínálatában.
Talajvédelmi hatósági ellenőrzések és tapasztalataik (3.) Talajvédelmi hatósági engedélyek
(Győri Diána)
A cikksorozat sorra veszi azokat a témaköröket, ahol a gazdálkodók mezőgazdasági tevékenységére vonatkozóan léteznek talajvédelmi jogszabályi előírások a magyar jogrendszerben. Összeszedi a vonatkozó rendelkezéseket, illetve azt, hogy mikor felel meg a tevékenység az előírásoknak. Bemutatja a hatósági ellenőrzések lefolytatásának menetét, a számon kért adatokat, dokumentumokat, tartalmazza a gyakori hibákat és a hibák, meg nem felelések következményeit. Egyszóval tájékoztatást nyújt a talajvédelmi hatóság gazdálkodókkal szembeni elvárásairól.
Limus® Clear használata a kukoricatermesztésben (x
A Limus® Clear kukoricában történő alkalmazása lehetővé teszi, hogy egyszeri fejtrágyázással a kétszeri kijuttatással egyenértékű hatást érjünk el. Az innovatív formulázási technológiával kászült és két nagy teljesítményű hatóanyagot tartalmazó Limus® Clear a BASF ajánlatában.
Tapasztalatok az ökológiai szójatermesztésről
(Borbélyné Dr. Hunyadi Éva, Földi Mihály)
Az ÖMKi szójatermesztési on-farm kísérleteinek célja, az adott termőhelyre ajánlható fajták meghatározása, valamint a művelési mód optimalizálása. Ismerjék meg a szója ökotermesztésének sajátosságai!
Precíziós műhely. Minden rosszban van valami jó, avagy amikor megtanulod értékelni sorscsapásokat…
(Lajos Mihály és mtsai)
A jelen írásban nem egy kukorica tőszám–termésválasz kérdésre keressük a válaszokat, hanem az ilyen célra beállított „potya”, de annál érdekesebb és értékesebb eredményekből szemezgetünk. Az eredeti vizsgálatban húsz hibrid öt tőszámreakcióját kívántuk vizsgálni. A kísérlet fejlődését azonban egy július eleji vihar megzavarta, ami a terület szemléjekor meglehetősen kétségbeejtő képet mutatott. Látványosan megmutatkozott, hogy a genetika mennyire eltérő szárszilárdsági tulajdonságokat határoz meg.
Mennyiség és minőség YaraVita lombtrágyákkal (x)
(Makra Máté)
YaraVita Gramitrel, Yara Vita Thiotrac és YaraVita Universal Bio mikro- és makroelemek pótlására a Yara kínálatában.
Fügetermesztés, kockázatokkal
(Nagy Zoltán)
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a legnagyobb magyarországi kivi ültetvényben tett látogatásakor elmondta, hogy a tárca lehetőséget lát a kivi és a füge magyarországi termesztésében, ezért kezdeményezte az EB-nél a termeléshez kötött, hektáralapú támogatás kiterjesztését. Szintén az ügy mellé állt Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója is, aki azzal érvelt, hogy a klímaváltozás szükségessé teszi a technológiai változtatásokat a mezőgazdaságban.
Javítsuk talajaink állapotát, de nem mindegy, hogy mivel! (x)
A PHYSIOMAX magas CaCO₃- (76%) és MgO- (3%) tartalmával nemcsak a növények számára nélkülözhetetlen mennyiséget biztosítja, de emeli a talaj kémhatását is . A kalciumot MESCAL formájában tartalmazza, ami egy tengeri algafaj elmeszesedett váza . PHYSIOMAX a Timac Agro-tól.
Intenzívebb termelést a kertészeti ágazatokban . Beszámoló
(Dr. Princzinger Gábor)
A megszokott színvonalas, szakmai, technológiai tanácskozásaitól eltérő jellegű rendezvényre hívta érdeklődő termesztő partnereit a Malagrow Kft. februárban. A magas színvonal most – a Kecskeméten és Nyíregyházán megrendezett Malagrow Gazdasági Konferencián – sem maradt el, amelynek célja az volt, hogy ráirányítsa a figyelmet a kertészeti ágazat fejlődésének példáira, és a gazdák más országok gyakorlatával is megismerkedjenek. Termékekről nem esett szó, hanem lengyel és szlovákiai előadók beszéltek a modern eljárások, a korszerű termelés előnyeiről, és országaik kertészeinek problémáiról és sikereiről. A „másutt hogyan csinálják” kérdésre leszűrhető válaszokból kiderült, ott sem kolbászból fonják a kerítést, de van mit tanulnunk tőlük.
A mezei pocok elleni védekezés a no-till technológia egyik legnehezebb eleme? Riport
(Gribek Dániel)
Február elején két helyszínen, Siófokon és Kecskeméten rendezte meg a IV. AgroFIELD Akadémia Konferenciát az Agrofil-SZMI Kft. A számos gyakorlati szempontból hasznos és érdekes téma mellett ezúttal egy igazán úttörő technológiai megoldás is helyet kapott az előadások sorában; a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési módszer.
Nem mindegy milyen bórt választunk! (x)
A FruitVeb évnyitóján hallottuk . Beszámoló
(Dr. Princzinger Gábor)
„Változások – 2020” címmel ez év február végén is megtartotta évnyitó szakmai konferenciáját a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. A rendezvény célja, hogy a résztvevők első kézből kapjanak tájékoztatást a kertészeti ágazatot érintő legfontosabb változásokról, s így jobban készülhessenek a 2020. év kihívásaira. Összeállításunkban a teljesség igénye nélkül idézünk vissza elhangzottakból.
Nyereményjáték 2019 (4.) „Először próbálhatjuk ki az Agrofórum játékán megnyert Propulse gombaölő szert”
(Gribek Dániel)
Az Agrofórum partnerei segítségével 2019-ben is előfizetői és regisztrációs nyereményjátékot indított, a díjazottjaink listáját már ősszel közzé tettük. A Bayer CropScience által felajánlott 40 liter Propulse gombaölő szert a Perei-Agro Kft.-nél dolgozó Szabó Zoltán növényvédelmi szakmérnök nyerte meg, aki szüleivel és testvérével Algyő határában mintegy 600 hektáron gazdálkodik is.
Gazdálkodj jogosan. Díjazás munkavégzés hiányában
(Dr. Csákay Zoltán)
Vannak természetesen olyan esetek, amikor a munkajog a munkavégzés hiányában nem ír elő bérfizetést, de emellett vannak olyanok is, amikor a munkavállalót megilleti díjazás abban az esetben is, ha egyáltalán nem végez munkát. A munkavállaló például a szabadsága alatt nyilvánvalóan nem végez munkát, de természetesen a szabadság alatti távollét tartamára is megilleti őt a díjazás.
PROFI Kukorica STARTERtechnológia! (x)
(Daoda Zoltán)
BactoFil Kukorica + Kite Start FL folyékony starter technológia az AGRO.bio Hungary Kft. ajánlatában.
Egész évben kiskert
(Tóthné Bogdányi Franciska)
TALAJÉLET, TALAJOLTÁS
Talajélet, biológiai egyensúly
(Daoda Zoltán)
A termőtalaj, a leggazdagabb élettér a Földön. Élő és élettelen komponensekből tevődik össze, 50-60%-ban szilárd, 40-50%-a pedig gáznemű, illetve folyékony halmazállapotú. Egy marék földben több fajta élőlényt találunk, mint ahány embert a Földön, s e talajlakó élőlények nélkül nem jöhetett volna létre az a közeg, amit ma talajként ismerünk.
AGRÁRGAZDASÁG
Olajnövények termelése és feldolgozása – világpiaci helyzet
(Dr. Tikász Ildikó Edit, Dr. Molnár Zsuzsa)
A COVID-19-, azaz a koronavírus-járvány kitörése és világszintű terjedése, valamint a megfékezésére kihirdetett korlátozó intézkedések a növényi olajok keresletére, kínálatára továbbá áralakulására súlyos csapásokat mért világszerte.
ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
Egy nyírségi termesztő tapasztalatai az édesburgonya termesztéséről
(Irinyiné Dr. Oláh Katalin, Irinyi Barnabás)
A batáta vagy édesburgonya további térhódítására számíthatunk hazánkban a klímaváltozás miatt, a növény ugyanis jobban bírja a rendkívüli meleget, mint a burgonya. Termesztésének lépéseit mutatjuk be kezdve a termőhely-választástól, a dugvány-előállításon és ültetésen át az ápoláson és a növényvédelmen keresztül a betakarításig és terménytárolásig.
Van-e létjogosultsága a határon árnyúló eredetvédelemnek? Beszámoló
(Dr. Somogyi Norbert és mtsai)
„A földrajzi eredetvédelemben rejlő lehetőségek a határmenti térségben” című szimpózium témája a földrajzi eredetvédelem, ezen belül pedig a szegedi fűszerpaprika, mint határon átnyúló minőségi árujelző esélyeinek latolgatása volt. Egy ilyen árujelző a maga nemében unikum lenne, szólnak érvek mellette és ellene – a szervezők szándéka az volt, hogy kezdődjön el erről egy konstruktív szakmai vita, a jövő pedig eldönti, lesz-e ennek realitása?
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
Csökkenő almafogyasztás, növekvő gondok
(Dr. Szalay László)
Az alma példája jól mutatja, hogy a piaci folyamatokra a gyümölcstermesztőknek is oda kell figyelni és lehetőleg időben reagálni rájuk, különben hosszú távon nem tudnak eredményesen működni. Az alma ugyan még mindig a legnagyobb mennyiségben termesztett mérsékelt égövi gyümölcsfaj, de a piacon nagyon sok konkurenssel kell versenyeznie.
A csonthéjasok termesztésének kihívásai évről évre fokozódnak (x)
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
Kiváló borok, fokozódó növényvédelmi kihívások . A Syngenta XIX . országos borversenyének díjátadóján jártunk . Beszámoló
(Hertelendy Péter)
A Syngenta, illetve annak növényvédelmi üzletága már hosszú évtizedek óta jelen van a szőlő növényvédelmében. Hatásos és az igények függvényében megújuló növényvédő készítményei és technológiái már régóta segítik a hazai szőlő – bor vertikum résztvevőit a jó minőségű és kiegyensúlyozott mennyiségű szőlő előállításában. A szőlő fekete rothadás betegség már évtizedek óta szórványosan jelen van hazánkban, de az utóbbi években egyre gyakrabban lehet a jelenlétét megfigyelni és sok szőlész tapasztalja már azt, hogy a kórokozó terjedésnek indult. Többek között erről is szó esett a Syngenta XIX. országos borversenyének díjátadóján.
KITEKINTÉS
A kakaó Francia-Guyanán – prémiumtermék agrárerdészetből . Tudósítás
(Dr. Somogyi Norbert)
Már 1729-ben leírtak Guyana délkeleti részének esőerdőiben olyan őshonos kakaó (Theobroma cacao L.) genotípust, ami tulajdonságaiban eltér a világban másutt megtalálhatóaktól és sehol másutt nem lelhető föl. Az uniós társfinanszírozással megvalósított kutatási projekt, a Cacao ’Guiana’ de Guyane kitűzött célja, hogy szilárd alapot biztosítson a ’guiana’, a guyanai kakaó helyi termesztésének és a belőle készülő prémium-termékek gyártásának.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Új utak keresése a Ralstonia solanacearum elleni védekezésben
Amit nyerünk a réven, elveszítjük a vámon?
EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK
Magyarország mezőgazdasága 200 évvel ezelőtt
(Dr. Véghelyi Klára)
Visszarepülünk az időben és csatlakozunk gróf Hofmannsegg 1793-tól 1794-ig tartó magyarországi utazásához, aki úti leírásában részletesen bemutatja a budai vár környéki és a Villány környéki szőlőket, a baranyai parasztgazdaságokban tapasztaltakat.
Jegyzet gazdálkodóknak . Az öntözésfejlesztés lehetőségeiről
(Kurucz Miklós)
Az öntözés alkalmazása nem egyszerűen terméstöbbletet eredményez, vagy a sokat emlegetett hatékonyságot javítja, hanem az export árualapot is bővíti, amin keresztül nemzetgazdasági érdekké válik. Ezért fogadta el az Országgyűlés – majdnem egyhangúlag, tehát pártpolitikai szempontokon felülemelkedve, 168 igen, 18 nem szavazattal, tartózkodás nélkül – tavaly december 10-én az öntözéses gazdálkodásról szóló CXIII. törvényt.
Tovább erősödtek a vezető információforrások (x)
(Pólya Árpád, Varanka Mariann)
Agrármúltunk nagyjai . Dr . Láczay Szabó László (1845-1906)
(Kurucz Miklós)
Dr. Láczay Szabó László kitűnő borász volt. A Magyar Szőlősgazdák Országos Egyesülete alelnökeként és az OMGE Zemplén-vármegyei szervezete borászati szakosztályának elnökeként mindent megtett a helyi szőlőtermelők érdekében. Pályájának fontosabb állomásait mutatjuk be áprilisi lapszámunkban.
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.