Ízelítő a tartalomból
Az őszi búza tavaszi trágyázásáról
A cél az, hogy a melegedő idő hatására fejlődésnek induló növény még rövid időre, átmenetileg se kerüljön N-hiányos állapotba. A…
Szántás nélkül...- esettanulmány egy négy éve forgatásnélküli művelésben részesült tábla gyomflóra változásairól
Egy ilyen folyamat dinamikájának leírásához nincs lehetőségünk minden tényező számbavételére, nemhogy azok egymásra gyakorolt hatásainak modellezésére; de amiről tudjuk, hogy…
A klímaváltozás, az orosz és ukrán gabonatermesztés - és a francia gabonatermelők kilátásai…
A krími válságot követő embargó nem törte meg az orosz gazdaságot, ellenkezőleg, egy rendkívül komoly technológiai fejlesztési kényszert indukált, ami…
GYOMNÖVÉNYEK, GYOMIRTÁS
A 2019. év gyomirtási tapasztalatai
(Benécsné dr. Bárdi Gabriella)
Évszakról évszakra vesszük sorba az időjárás jellemzőinek bemutatása mellett az elmúlt esztendőben az egyes kultúrákra jellemző gyomosodási viszonyokat.
Kalászosok gyomnövényzete és vegyszeres gyomszabályozása
(Dr. Kazinczi Gabriella)
Az utóbbi években – összefüggésben a klímaváltozással –egyre gyakoribb, hogy az enyhe csapadékos őszi időjárás miatt már a kalászosok vetése idején, ősszel is jelentős mértékű gyomosodás következik be. Igen látványos az egyszikű gyomok előretörése kalászosokban. A gyomok elleni védekezésben nagyrészt a gyomirtó szerekre hagyatkozunk. A vegyszeres védekezésben használható gyomirtó szereket és a kalászosokban alkalmazható gyomszabályozási technológiákat mutatjuk be.
2019-es változások a gyomirtó szereknél
(Grünwaldné Almási Andrea)
Mint minden évben, az idén is összegyűjtve közreadjuk a Magyarországon engedélyezett gyomirtó szerek palettáján bekövetkezett változásokat. Ismertetjük a tavaly visszavont készítményeket, a 2019-ben kiadott származtatott engedélyeket és az újonnan engedélyezett készítményeket.
A napraforgó vegyszeres gyomszabályozása…
(Hornyák Attila)
Hazánkban a napraforgó továbbra is a legfontosabb olajos növényünk. Az utóbbi években kisebb-nagyobb ingadozás volt megfigyelhető a vetésterület nagyságában, de a közel 600 ezer hektáron termesztjük. E területnagyság már az a méret, amikor nem minden esetben lehet a jó vetésforgót betartani a gazdálkodóknak, ami a gyomosodásnál, a gyomok elleni védekezésnél nehézségeket jelent, főleg akkor, ha a területen a domináns gyomnövény a parlagfű.
Megoldás a herbicid fitotoxicitással szemben (x)
A korszerű gyomirtó szerek hatásmechanizmusukból adódóan – vagy támogató összetevőik révén – ugyan jó szelektivitással működnek optimális körülmények között, mégis előfordulhat, hogy az egyéb kijuttatáskori környezeti hatások miatt bizony a termesztett növények sem tudják időben semlegesíteni a herbicid molekulákat. A Malagrow kínálatában elérhető a Megafol általános stresszkezelő, ami alkalmas a vegyi anyagok okozta stressz leküzdésére.
Szántás nélkül... – esettanulmány egy négy éve forgatásnélküli művelésben részesült tábla gyomflóra változásairól
(Szabó Roland)
Természetesen lehet a forgatás nélküli területeken is eredményesen gazdálkodni, de ezekre a változásokra fel kell készülni és minél hamarabb, minél kifinomultabb válaszokat kell adni. E témában jelent segítséget annak az esettanulmánynak az ismertetése, amely arra ad választ, hogy a szántás elmaradását követően vizsgálat idején a 4. éve tartó progresszív szukcessziós változás milyen gyomfajösszetételt eredményezett.
Megint tavasszal kell megoldani: széltippan elleni tavaszi kezelések őszi búzában (x)
(Gáspár Gergely)
Széltippan ellen a szulfoszulfuron hatóanyagú APERON WG az Sumi Agro Hungary Kft. ajánlatában.
Ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) elleni glifozát kezelések értékelése gabonatarlón
(Dr. Kukorelli Gábor, Dr. Czepó Mihály)
2017-ben Tolna megye, Felsőnyék település környékéről több gazdálkodó jelezte, hogy magas dózisú glifozátos kezelések után a parlagfű pusztulása nem következett be, ami a parlagfű glifozát-ellenálló képességének kialakulását is felvetette. A 2017-es tapasztalatokra alapozva kisparcellás kísérleteket végeztek, amelynek célja a herbicides kezelésnél az időzítés jelentőségének a megállapítása volt, illetve annak eldöntése, hogy állhatott-e megváltozott gyomérzékenység a 2017-es gyenge hatás mögött. Az eredményekről az Extra 84. számunkból tájékozódhatnak.
Homoki prérifű: futótűzként terjed homokterületeinken az új inváziós fűfaj
( MTA)
Egy új, veszélyes észak-amerikai inváziós faj, a homoki prérifű egyre jelentősebb hazai elterjedését vizsgálják az MTA-DE Lendület Funkcionális és Restaurációs Ökológiai Kutatócsoport és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai. Az agresszív növény kiszorítja a hazai fajokat, és a legelő állatok sem fogyasztják.
Alapozzunk hatékony, de a kalászosokat kímélő gyomirtó szerekkel! (x)
(Csorba Csaba)
A kalászosok gyomirtása a Bayer növénytermesztési technológiának fontos eleme, mivel a terjedő gyomnövények nagy terméskiesést és minőségromlást okozhatnak. Amidoszulfuron és jodoszulfuron hatóanyagú Sekator® OD, a jodoszulfuron mellett 2,4-D etil-hexil-észtert tartalmú Huszár® Aktív, a fenoxaprop-P-etil hatóanyagú Puma® Extra készítmény és az Atlantis® OD a kalászosok gyomirtására a Bayer Hungária Kft. ajánlatában.
Korszakváltás a növényápolási – gyomirtási technológiák és eszközök területén
(Dr. Jóri J. István)
Ismerkedjenek meg a gyomszabályozás területét érintő új kihívásokkal és új irányvonalakkal, amelynek során bemutatjuk a gyomirtás – gyomszabályozás lehetséges, új módszereit és eszközeit, továbbá kitérünk bevethető alternatív eljárásokra is.
Könyvismertetés. Vegyszeres gyomirtás és termésszabályozás 2019
(összeállította: Benécsné dr. Bárdi Gabriella)
2019 decemberének közepén került sor Budapesten, a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságán a címben szereplő – sokak által a növényvédősök bibliájának tartott, és a „Kádár-féle zöld könyv”-ként ismert – szakkönyv sajtóbemutatójára. Egyre inkább szükség van arra, hogy a gyomirtó szereket szakszerűbben és hatékonyabban, a gyomokhoz és az adott kultúrnövény termesztéstechnológiájához igazítottan és minél környezetkímélőbb módon alkalmazzuk. A kézikönyv ehhez nyújt komoly segítséget.
Aranyat érő megoldás a gabona gyomirtásában (x)
A karfentrazon-etil hatóanyagú Aurora® 40 WG és a tribenuron-metil, valamint tifenszulfuron-metil hatóanyagaú Granstar® Super 50 SX® a kalászos gabonák gyomirtására az FMC-Agro Hungary Kft. kínálatában.
Könyvismertetés. Radics László: Gyomkonyha
(Kurucz Miklós)
Gyomok a konyhában, az étrendünkben? Ezt a lehetőséget kínálja Radics László: Gyomkonyha című könyve. A szerző két, szinte szenvedéllyel, részben hivatásként gyakorolt érdeklődési területének ötvözete a Gyomkonyha. Huszonkilenc, döntően közismert gyomnövénnyel és konyhai hasznosításával ismerkedhet meg az olvasó.
„Gazemberek”, akik Dr. Ujvárosi Miklós nyomdokain járnak
(Jáger Ferenc)
Dr. Ujvárosi Miklós 1913. január 25-én született Hajdúnánáson. Szülei, testvére földműveléssel foglalkoztak, így számára a mezőgazdasági munka és a velejáró nehézségek ismertek voltak. A föld és a növény szeretetét, kitartását, erős akaratát a szülői háztól hozta magával. Munkájának, folytatásaként, emléke előtt tisztelegve, tanítványai 1984-ben megalakították a Dr. Ujvárosi Miklós Gyomismereti Társaságot.
Növény- és természetvédelem – HORSCH (x)
(Szász Zoltán)
A HORSCH több éve foglalkozik olyan gépek fejlesztésével, amelyek a még precízebb munkát biztosítják, ezáltal választ tudunk adni a napjaink kihívásaira. Az egyik ilyen fejlesztés a Leeb permetező-szórókeret vezérlése.
KALÁSZOSOK TERMESZTÉSE ÉS VÉDELME
Kalászos növényeink a régmúltban
(Dr. Véghelyi Klára)
Úgy tartják, hogy a Bibliában, vagyis az Ó- és Újtestamentumban több mint 100 növényről történik említés, ezek közé tartozik a búza is. Mózes könyvéből nemcsak a gabonát károsító bogarak és a sáska veszélyeiről, hanem a termények raktározásának fontosságáról is tanulhatunk.
Lépjen egy szinttel feljebb, új fajtáinkkal! (x)
(Mórocz Péter)
A Limagrain őszi kalászos ajánlatában az ALTIGO, az ALCANTARA, és az AIRBUS őszi búza fajta, az őszi árpa portfólióban LG TRIUMPH, LG ZEBRA és LG CAPRICORN.
Gabonapiaci capriccio
(Fórián Zoltán)
A capriccio szeszélyes, csapongó, kötetlen formában írt zenemű. Hát nem éppen ráillik a gabonapiacra? Év eleje lévén, tekintsük át a gabonapiaci helyzetet és kilátásokat! Két kérdésre keressük a választ. Milyen irányba indulhatnak idén a gabonaárak, illetve, változik-e a vetésszerkezet, melyek lehetnek az új sikernövények a nagy öregek mellett?
Közel fél tonnával több búza hektáronként… (x)
Natur Forte talajoltó és gombaadalék őszi búza termesztőknek a Natur Agro Hungáriától.
Gabonapiaci összefoglaló 2019
(Bidló Gábor)
A legjelentősebb piacbefolyásoló tényezőként 2019-ben az USA és Kína közötti kereskedelmi háborút lehet tekinteni. Az év folyamán voltak nagy ijedtséggel járó időszakok majd az ezt követő megnyugvás, de összességében az USA-beli fő jegyzés az évet ott zárta, ahonnan elindult. A szerző összegzi a 2019-es éves gabonapiaci viszonyait mind globális, mind hazai vonatkozásban, majd kitér az idei kilátásokra.
A klímaváltozás, az orosz és ukrán gabonatermesztés – és a francia gabonatermelők kilátásai…
(Dr. Somogyi Norbert, Gresóné Nesuta Marianna)
Amennyiben a klímaváltozás hatására az oroszországi és ukrajnai mezőgazdasági termelés feltételrendszere a jelenleginél kedvezőbbé válik, úgy a két ország elsősorban a gabona- és olajosmagvak piacán lesz visszavonhatatlanul meghatározó világpiaci szereplő. A krími válságot követő embargó nem törte meg az orosz gazdaságot, ellenkezőleg, egy rendkívül komoly technológiai fejlesztési kényszert indukált, ami igaz a mezőgazdaságra is. De miért fontos Franciaországnak, hogy mit okoz a klímaváltozás az orosz mezőgazdaságban?
Ne harcoljunk az elemekkel, avagy: „bokros teendőink” a kalászosokban (x)
(Szabari Szabolcs)
YaraBela Sulfan és YaraVita Gramitrel a kalászosok tápanyag-utánpótlására a Yarától.
Állami elismerésre előterjesztett kalászos fajták
(Csapó József)
Az összeállításból megismerhetők az állami elismerésre előterjesztett kalászos fajták fontosabb tulajdonságai, beltartalmi értékei.
Új génforrások és szelekciós módszerek felhasználása…
(Dr. Cseuz László)
A szegedi Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft. a búzanemesítési rendszerében a szárazságtűrésre történő szelekciót évtizedek óta végzi, mivel a vízhiány stressz a régióban a legnagyobb jelentőségű abiotikus környezeti terméskorlátozó tényező. A szárazodási folyamatokat klímaváltozás felgyorsította. A növényeknek speciális multispektrális profilja van, a fajok között egyértelmű különbségek mutathatók ki. A módszer finomhangolásával (hosszabb távon) akár fajták között is különbséget lehet tenni, ami a növénynemesítési folyamatokat nagyban segíti.
Megtérülő befektetés az őszi búza lombtrágyázása (x)
Natur Plasma élő algákat, és azok hasznos, szerves eredetű végtermékeit tartalmazó biostimulátor, Natur Active: komplex lombtrágya és MONO-adalékok a Natur Agro kínálatában.
A kalászos vetőmag-szaporítások 2019. évi tapasztalatai
(Szabó Sándor)
Összességében a kalászos vetőmagok minősége jónak volt mondható 2019-ben, azonban a tavaszi aszály, valamint a virágzáskori, illetve betakarításkori csapadékos időjárás következtében számos esetben merültek fel minőségi, elsősorban csírázási problémák.
Értéket jelentő előnyös tulajdonságok (x)
(Fehér Gyöngyi)
FLAVOR CS, SOTHYS CS, SOPHIE CS, SORRIAL CS, SOFRU CS és HARISTIDE búzafajták a Caussade ajánlatában.
Hibridbúza vetőmag-előállítás Magyarországon
(Láng Dezső)
A búza öntermékenyülő faj, melynek egy virágában a termő és porzó is megtalálható. Ahhoz, hogy hibrid-vetőmagot tudjunk előállítani, és így a heterózist ki tudjuk használni, meg kell akadályoznunk, hogy az anyai partner pollent termeljen, ezáltal megtermékenyítse önmagát. Erre több rendelkezésre álló módszer is van: a portokok mechanikus eltávolítása, genetikai és citoplazmás hímsterilitás, vagy kémiai szerekkel történő sterilizálás használatával.
A tavaszi kalciumpótlás jelentősége (x)
Kalcium-oxid hatóanyagú TERRACALCO 95 a talajok meszezésére a Carmeuse-től.
Kalászosok állományklímája
(Dr. Somfalvi-Tóth Katalin)
A különböző növénykultúrák, így a kalászosok is egyedi mikroklímát alakítanak ki földrajzi elhelyezkedésük, morfológiai szerkezetük és aerodinamikai tulajdonságaik révén. A kalászosokra jellemző mikroklíma akkor alakul ki, amikor az állomány eléri a 10-15 cm-es magasságot.
A búza szárazságstressz toleranciájának és élelmi rost tartalmának növelése…
(Dr. Rakszegi Marianna, Tóth Viola, Dr. Bányai Judit)
A szárazság az egyik legkártékonyabb környezeti stressz tényező, mely a növényeket érheti. Általánosságban elmondható, hogy a szárazságstressz csökkenti a szem szénhidrát-tartalmát és ezzel egyidőben növeli a fehérjetartalmát. A búza vad rokon fajai, mint amilyen az Aegilops spp. is, potenciális forrásai a szárazság toleranciáért felelős géneknek.
SIGNALizáljuk a drótférget! (x)
(Vasas László)
Signal 300 ES cipermetrin hatóanyagú rovarölő csávázószer az UPL Hungary-tól.
Az őszi búza tavaszi trágyázásáról
(Dr. Hoffmann Richárd, Karika András, Dr. Varga Csaba)
Az őszi kalászosok „tavaszi” tápanyag-utánpótlása már február elsejétől feladatot jelent a gazdálkodóknak. A cél az, hogy a melegedő idő hatására fejlődésnek induló növény még rövid időre, átmenetileg se kerüljön N-hiányos állapotba. A nitrogén kijuttatásának formájáról, a kijuttatás idejéről foglalják össze a szerzők a legfontosabb tudnivalókat.
Flavo Plant az őszi búza tavaszi kezelésében (x)
Flavo Plant növényi kivonat az Arravis-től az őszi búza növényvédelmi technológiájában.
Az őszi búza gyökér és szártő fuzáriózisáról
(Dr. Varga Zsolt)
A kalászfuzáriumon kívül, az őszi búza egyéb fenológiai fázisában bekövetkező fuzáriumos eredetű növényvédelmi kérdésekkel kevesebbet foglalkozik a szakma és nyilvánvaló, hogy kisebb jelentőségük miatt az ilyen jellegű növénykórtani problémákról hazai viszonyok között kevés információval rendelkezünk. Az őszi búza gyökér és szártő fuzáriózisának tüneteit és a száralapi fuzáriózist meghatározó tényezőket és a védekezési lehetőségek összefüggéseit mutatja be az írás.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Amerikai fejlesztésű kender szkenner
Osiris® – A kalászfuzárium elleni védelem szakértője (x)
A kalászon lakkszerű bevonatot képező, metkonazol és epoxikonazol hatóanyagú Osiris a BASF-től kalászfuzárium ellen.
Őszi vetésű kalászos gabonáink tél végi felvételezésének jelentősége
(Fitos-Bedő Veronika)
A hosszú, meleg őszi időjárás az őszi vetésű kultúráink kórokozóinak felszaporodását segítette, az enyhe tél az áttelelésüket tette lehetővé. Áttekintés a búza- és az árpatáblákban jelen lévő betegségekről és a kártevő rovarokról.
Kalászos Start csomag – az integrált megoldás (x)
(Tóth Csantavéri Szilvia, Boros Szilárd, Horváth András)
Az idei szezonban ismét a termelők rendelkezésre áll a Syngenta integrált kalászos csomagajánlata Kalászos Start csomag néven. A 20 ha-ra elegendő valódi csomagban megtalálhatóak az alábbi készítmények: Peak Turbo gyomirtó, Magnello gombaölő termék és Karate Zeon rovarölő szer.
Syngenta innovációk a sikeres gazdálkodásért. Beszámoló
(Dr. Princzinger Gábor)
A hagyományokat követve januárban, az ország több pontján idén is megtartotta szezonindító szakmai rendezvényeit a Syngenta, amelyeken a fő szántóföldi kultúrák legújabb fajtáit és növényvédelmi technológiai megoldásait ismertették a jelenlevőkkel. Összeállításunkban a székesfehérvári helyszínen elhangzottak egy részét idézzük vissza.
A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban (x)
(Boros Szilárd)
Azoxistrobin és klórtalonil gyári kombinációját tartalmazó Amistar Opti, az újgenerációs SDHI hatóanyagot (SOLATENOL=benzovindiflupyr) és protiokonazolt tartalmazó Elatus Era, valamint a difenokonazolt és tebukonazolt tartalmazó Magnello a Syngenta kínálatában levél- és kalászbetegségek ellen.
Kalászosok magnéziumtrágyázása
(Dr. Zsom Eszter)
A növény által felvett magnéziumnak csak 10-30%-a található meg a klorofillban. A fennmaradó része számtalan más folyamatban vesz részt. E fontos elem szemtelítődésben betöltött szerepét mutatja be a szerző.
A Rapid a minőségi vetés, a teljesítmény, valamint a megbízhatóság páratlan kombinációja (x)
(Dr. Kalmár Tibor)
A Rapid vetőgépek kategóriájuk egyik legnépszerűbb képviselői a hazai piacon, normál, valamint műtrágya-kijuttatást is végző, kombi változatban egyaránt elérhetők. Rapid 300-400 S/C vetőgépek a Väderstad kínálatában.
Kalászosokban kialakuló állati kártételek mérséklésének lehetőségei
(Dr. Keszthelyi Sándor)
A károsítókon belül, ha csak állati szervezeteket vizsgáljuk, el lehet mondani, hogy az őszi búza és az egyéb kalászos kultúrák is egyaránt kiterjedt kártevő együttessel rendelkeznek. Kedvező évjáratban az általuk okozott kártételek megfékezése megkövetelheti a két, akár a három vegetációban történő beavatkozást is.
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.