Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Küszöbön a November
(Tóth József Attila)
A HÓNAP TÉMÁJA
A fagy elleni védekezés nélkül nincs korszerű ültetvény (1.) Beszélgetés Dr. Apáti Ferenccel
(Szöőr Bea)
„A tavaszi fagyok elleni védekezés jelentősége az elmúlt évek káreseményei miatt erőteljesen felértékelődött, hiszen az elmúlt tíz évben, 2014 és 2018 kivételével, minden évben voltak egy vagy több hazai gyümölcstermő körzetben jelentősebb fagykárok. Különösen extrém volt a 2020. év, melyben páratlanul sok fagyos éjszaka alakult ki, és a lehűlések az ország egyetlen gyümölcsültetvényét sem kímélték. A különösen erőteljes éjszakai fagyok együttesen a hazai gyümölcstermés 50-60%-át semmisítették meg. A hosszú távú meteorológiai előrejelzések szerint a globális felmelegedés miatt a szélsőséges időjárási események felszaporodása várható. Így az elmúlt tíz év tendenciái alapján egyre bizonyosabb, hogy a fagyok elleni védekezés kérdése – az árualap-biztonság és a gazdaságosság oldaláról – a jövőben erősen felértékelődik, és egy korszerű ültetvényben a technológia olyan szerves részévé válik, mint pl. az öntözés.” Beszélgetőtársunk Dr. Apáti Ferenc tanszékvezető, egyetemi docens volt.
FÓKUSZBAN A NAPRAFORGÓ
Meddig marad sztár a napraforgó?
(Fórián Zoltán)
A fontosabb olajosmagok piacait áttekintő cikksorozatban utolsó helyre került ugyan a napraforgó, de mindannyian tudjuk, hogy a szívünk csücskéről van szó. A magyar mezőgazdaság évtizedes szerelembe esett e növénnyel, és e románc úgy tűnik folytatódni fog. Az aratás végén a legtöbben éppen azon törik a fejüket, hogy most vagy később adják el a termést. Napi az árazás, pattog a labda eladó és vevő között, forrnak az indulatok.
Visszatekintés a napraforgó betegségeinek 2020. évi előfordulására
(Dr. Békési Pál)
A 2020-as év tavaszán nagyon aszályos, száraz volt az időjárás. Ez egyben azt is jelentette, hogy a korai fenológiai állapotban előforduló betegségek számára kedvezőtlenek voltak az időjárási feltételek. A cikkben áttekintjük a legfontosabb betegségek ez évi előfordulását.
Újabb csúcs hibridek a Syngenta napraforgó hibrid választékában: SY Onestar és Suman (x)
(Szeleczky Attila)
A SY Onestar az ismert Neoma-genetika új magas termőképességű tagja és a linolsavas szegmenst gyarapító idén forgalomba hozott Suman napraforgó hibrid a Syngentától.
A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok fontossága, jelentősége
(Dr. Keszthelyi Sándor)
Számos poloska faj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését, veszélyeztetve annak egészségügyi állapotát és olajtartalmának kitelítődését. A poloskák által okozott jellegzetes kár speciális táplálkozásukból adódik, mely során emésztőenzimet bocsájtva a növénybe, már a kész, oldott tápanyagokat szívják fel. A poloskák elleni hatékony fellépés a gazdaságos napraforgó-előállítás egyik elemévé válhat a jövőben.
Túl nagy a kockázat? Napraforgó-termesztés talajművelés nélkül. Riport
(Gribek Dániel)
A kukoricával és a kalászosokkal ellentétben a napraforgó termesztése kapcsán nem kedvezőek az első gyakorlati tapasztalatok Berend Ferenc somogyi gazdaságában, ahol már három éve megjelent a no-till, vagyis a géppel végzett talajművelést elhagyó technológia. A részletekkel ismerkedjenek meg kollégánk beszámolójából.
A precízebb technológia a kulcsa a napraforgó további sikeres termesztésének. Kerekasztal-beszélgetés
(Dr. Harcsa Marietta)
Az AGROmashEXPO első napján került sor a fő napraforgó-nemesítő házak képviselői – a SAATEN UNION Hungária Kft., a Corteva AgriScience, a Syngenta Kft., a Limagrain Central Europe SE Magyarországi Fióktelepe és a Gabonakutató Kft. – részvételével zajló kerekasztal-beszélgetésre az Agrofórum szervezésében.
Cél a 6 tonna – Maximalizáljuk a hektáronkénti jövedelmet napraforgóban! (x)
(Barta László)
A Syngenta Kft. 2019 őszén hirdette meg a „Cél a 6 tonna” kísérleti programsorozatát azon termelők körében, akik gazdaságukban napraforgó-termesztéssel foglalkoznak. A program célja, hogy kísérlethez csatlakozó partnergazdaságokban minden részletre kiterjedő termesztéstechnológiai ajánlatot alakítson ki hibrid- és termőhely-specifikusan, a maximális hozam elérése érdekében.
Taposástól a rágásig – vadkár napraforgóban
(Prencsok János)
Az elmúlt hónapokban, néhány évben számos változás történt a vadkárok és azok rendezése kapcsán. Nem véletlen, hiszen a probléma a legnagyobb konfliktusforrás a mezőgazdasági termelők és a vadászatra jogosultak között. Bár a változó törvényi szabályozás, a vadkár-felmérési útmutató összeállítása jelentős lépés a vitás kérdések feloldásában, a legfontosabb mégis a helyben munkálkodók kétoldalú kommunikációjának erősítése, annak hatékony gyakorlása lenne. Azonban időről időre találkozni lehet perekig, komoly konfliktusokig mélyülő helyzetekkel. Prencsok János vadkárszakértő, a novemberi lapszámban megtekinthető fotóösszeállítás készítője ezeket az ügyeket próbálja feloldani, munkája során pedig számos, sőt gyakorlatilag az összes hazánkban előforduló kárképpel találkozott már.
Termelői igényekre fejlesztett napraforgók a Saaten-Uniontól (x)
(Marsai Viktor)
CARRERA CL, PLUS DRIVER CL, ALEXA SU és DAVERO SU, valamint DUET CL és PARAISO 102 CL napraforgó hibridek a SAATEN-UNION kínálatában.
A napraforgó-betakarítás műszaki eszközei
(Dr. Kelemen Zsolt)
A napraforgó műszaki szempontból a betakarítási veszteségek minimalizálása miatt a nehezen betakarítható növények közé tartozik. A széles sortávolságban termesztett napraforgó betakarítása egy menetben arató-cséplőgéppel történik. A napraforgó betakarítására a hazai gabonabetakarításban is alkalmazott különböző konstrukciójú arató-cséplőgépek megfelelő beszabályozás, átszerelés és kiegészítőkkel, adapterekkel történő felszerelés után, a kezelési utasításban leírtakat betartva használhatók.
Két út áll előttem, melyiken induljak? (x)
(Balogh László)
Most még nem lehet tudni, hogyan alakulnak a jövő évi átvételi árak, mekkora különbség lesz az LO és a HO napraforgók termése között. Az, hogy melyik utat választják és milyen típusú napraforgót vetnek, egy stratégiai döntés, amit a termelőknek kell meghozni. Azok számára, akik az LO napraforgó termesztése mellett döntenek, az EURALIS ajánlja napraforgóit a figyelmükbe.
NÖVÉNYVÉDELEM
Hálózatos előrejelzés az integrált növényvédelemben
(Leskó István)
Kezdő növényorvos? Integráltan kell növényeket termesztenie egészséges élelmiszerekhez? Szeretne szertakarékosan, környezetet kímélve, okszerűen dönteni felelősségteljes munkája során? Legelső feladata: gyűjtse növénye közelében az időjárás és növényének fenológiai és más fontos adatait, majd rendezze azokat hálózatba!
Az őszi vetésű kultúrák korai vetésének növényvédelmi kockázatai
(Hertelendy Péter)
Az őszi vetésű szántóföldi kultúrák termesztése során a vetésidő meghatározó jelentőségű a későbbi technológiai lépések, így a növényvédelem számára is. Az évszázados hagyományoktól nagymértékben eltérő korai vetéseknek esetenként meglehetősen nagy növényvédelmi jellegű kockázatuk is van. Akár több tízezer forintba is kerülhet hektáronként egy túl korán vetett állomány megvédése a kártevőktől, kórokozóktól.
A kémia nem játék
(Dr. Véghelyi Klára)
Az írás áttekintést nyújt a kémiai növényvédelem történetéről a DDT-től az új irányzatok megjelenéséig.
GÉPESÍTÉS, GÉPEK
Az eredményes védekezés műszaki lehetőségei (8.) Idény után – idény előtt! A permetezőgépek felkészítése a következő szezonra
(Dr. Dimitrievits György, Dr. Gulyás Zoltán)
A növényvédelmi beavatkozásokat csak megfelelő állapotú, a szezonra jól felkészített permetezőgéppel lehet optimális időben és jó minőségben elvégezni. A nem vagy nem kielégítően karbantartott és rosszul beállított gépek megfelelő minőségű munkára nem alkalmasak. Ez elkerülhető, ha megfelelően felkészített géppel kezdjük meg a permetezési szezont. Felvetődnek a kérdések, hogy mikor célszerű a felkészülést megkezdeni és miből áll a felkészülés? A következőkben ezekre a kérdésekre igyekszünk válaszolni.
Pillantás a mezőgazdasági robotok világába (4.)
(Dr. Husti István)
A mezőgazdasági robotokkal kapcsolatos nemzetközi kitekintéseink során eddig méltánytalanul háttérbe szorultak a kínai fejlesztések. A földrésznyi országban számos olyan eredmény született, amely nemzetközi elismerést váltott ki. Mostani cikkünkben a kínai mezőgazdaság néhány jellemzőjének bemutatásán túl, egy többfunkciós autonóm robotot és egy hidrogéncellás robottraktort mutatunk be.
A kínai XAG Agri-tech óriás 20 millió hektár területen… alkalmazza drónjait és robotjait
(Dr. Jóri J. István)
Napjainkban rengeteg információ kering a világhálón, különféle kialakítású és feladatú drónokról. A következőkben egy kínai társaságot, gyártmányait és tevékenységét mutatjuk be, mivel az alkalmazás mértéke meghökkentően nagy.
A maszkos Dutra, a 100 éves gőzgép és az ősi vízkiemelő szerkezet Bábolnán. Tudósítás
(Gribek Dániel)
Még az öreg Dutra traktor sem lázadt fel a Bábolnai Gazdanapokon azért, hogy maszkot kell viselnie, bár a szabadtéri rendezvény során ez nem is volt kötelező. A magyar gépgyártás legtöbb kiemelkedő alkotása éppen a veszélyeztett, fél évszázadnál idősebb korban van, igaz, fennmaradásukat nem a járványok, sokkal inkább a háborúk és az elmúlt évtizedek viszontagságai veszélyeztették – különösen a vasból, acélból készült gőzgépeket.
Lapzárta után érkezett: A Rabewerk holló újra repül
(JJI)
Az előző lapszámunk nyomdába adása után friss hírek érkeztek a „Rabewerk mélyszántó ekék (A Rabewerk sztori)” című cikkünkkel kapcsolatban, amelyek kedvező irányban módosították a gyár helyzetét. A Bad Essen-i Rabe gyárban ismét folyik a termelés. A cég május eleje óta része a Zoomlion-csoportnak, amely Kína egyik legnagyobb építőipari gépgyártója.
Szemestermény-tárolás – kulcsszó a hatékonyság. Tudósítás
(Soós Sándor)
Kecskemét volt a helyszíne a GATE Nonprofit Kft. tudományos szakmai napjának, melyet a Hetech Trend Kft. és az ANTHERA Kft. közreműködésével tartottak meg az érdeklődőknek. A délelőtt folyamán a résztvevők megismerkedhettek a szervező K+F projektjeivel, délután pedig a prototípus tesztüzem ünnepélyes átadójára került sor.
Eredményes szántóföldi bemutató 11 gépkapcsolattal az Alfa-Gép Kft. szervezésében
Szeptember végén megrendezett szántóföldi gépmutatón az Alfa-Gép Kft. széles termékkínálatot vonultatott fel a szép számú érdeklődők nagy megelégedettségére. A tavalyi évtől a cég kínálatában újként szereplő Kverneland csoport termékei (Kverneland, Vicon) a McHale márka teljes kínálata és az AJG Nyírtelek termékportfóliója.
Aprómagvetés a legkedveltebb HORSCH vetőgéppel – Pronto (x)
(Szász Zoltán)
A HORSCH portfolióban nagyon sok vetőgép megtalálható, mindezek a termelői igények legjobb kiszolgálása érdekében a no-till Avatartól, a sávos talajművelésben remeklő Focus-on és a mulcsos Sprinter, Pronton keresztül, az egész intenzív forgóboronás KR vetőgépekig. A Pronto vetőgépben a HORSCH az első vállalat, ami tényleges magfogókereket épített a vetőgépbe.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Újdonságaink kukoricában (x)
(Marsai Viktor)
BARINGTON, CALI, KABARETTO, ELDACAR, SU QUESTUM, BADIANE, REPLIK, PIAFF és JUDOKA kukorica hibridek a SAATEN-UNION kínálatában.
Termésnövelők, biostimulátorok, kondicionáló anyagok… (9 .) Új metabolomikai labor Martonvásáron…
(Dr. Janda Tibor)
Egy nemrég zárult GINOP-pályázat keretében egy új metabolomikai labor épült Martonvásáron az Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézetében. Milyen kutatásokhoz kapcsolódik a labor, és az intézeten kívül elérhető-e mások számára is? Ezzel kapcsolatban kérdeztük Dr. Janda Tibort, a labor működtetéséért felelős Növényélettani Osztály vezetőjét.
A virágos sávok jelentősége, szerepe, kialakítása és fenntartása mezőgazdasági területeken
(Allacherné Szépkuthy Katalin, Dr. Drexler Dóra)
A virágzó sávok telepítése, fenntartása sokkal könnyebben beilleszthető egy növénytermesztést végző üzem életébe, és sokkal hamarabb érezhető a biodiverzitásra gyakorolt hatása, mint egy mezővédő erdősávé, mely természetesen szintén nagyon hasznos, hosszabb távú eszköze az élőhelyteremtésnek.
Flavo Plant felhasználás tapasztalatai napraforgóban – 2020 (x)
(Gombos Gergely)
A Flavo Plant használata javítja a napraforgó generatív teljesítményét és a gombabetegségekkel szembeni ellenálló képességét. Flavo Plant az Arravis Kft. kínálatában.
Törpe búza az éghajlati változás tükrében: áldás vagy átok?
(Dr. Sepsi Adél és mtsai)
Az egyre súlyosabb károkat okozó klímaváltozás és a Föld népességének robbanásszerű növekedése mind a hazai, mind a nemzetközi élelmiszerbiztonságot veszélyeztetik. Annak érdekében, hogy a kedvezőtlen éghajlati viszonyok között megfelelő mennyiségű búzatermést állítsunk elő, fontos ismerni az új környezeti változások hatását a búza termékenységére és az azt kialakító meiótikus sejtosztódásra.
Intenzív vagy extenzív? Van megoldás! A legújabb magyar nemesítésű kukoricahibridek Martonvásárról
(Gribek Dániel)
A 2020-as Bábolnai Gazdanapok alkalmával a Bázismag Kft. fajtasorában öt hibridet tekinthettek meg az érdeklődők, köztük a tavaly már megismert, középérésű csoportba tartozó Somodort, a FAO 500-as hibridként 15-16 tonnás hektáronkénti termést is hozó Illango-t, valamint a korai szegmens egyik kiemelkedő tagját, a Dalamert.
Öko ágazati konferencia 2020: Töretlen a hazai ökogazdálkodás fejlődése... Beszámoló (ÖMKI)
Idén harmadízben szervezte meg az Ökológia Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a biogazdálkodási ágazat stratégiai konferenciáját, amelynek fókuszban az új Közös Agrárpolitika állt, azon belül is az ökológiai ágazat kilátásai, valamint a fenntartható gazdálkodás kihívásai és az azokra adható gyakorlati válaszok.
Cirok: hatalmas lehetőség egy apró szemben (x)
(Balogh László)
A szemes cirok termesztése kiváló alternatívát nyújt olyan helyeken, ahol az adottságok miatt a kukorica nem termeszthető biztonságosan. ES ALBANUS, ES ARMORIK, ES ARCANE, ES SHAMAL, ES ALIZE és ES FOEHN cirok hibridek az Euralis Kft. ajánlatában.
Rendszerfejlesztés. Rugalmas és stabil élelmiszer-ellátó rendszer. Beszámoló
(Polgárné Balogh Eszter)
Az elmúlt évtizedekben a globális élelmiszer-ellátó rendszer fejlesztése során elsődleges szempontként a költséghatékonyság és kereskedelmi szempontok optimalizálása állt. A COVID-19 megjelenése alapvető változást hozott, a jövőben megkerülhetetlen, új kritériumoknak kell megfelelni: a rugalmasság és a megfelelő szintű alkalmazkodóképesség kialakítása szintén prioritássá vált. Beszámoló a Bayer Növénytermesztési Üzletágának hagyományosan megrendezett Future of Farming Dialogue című konferenciájáról.
DEKALB kukorica – a szezon tapasztalatai, új hibridek (x)
(Frőhlich Benjámin)
A DKC5092 kiemelkedő terméspotenciállal bíró, intenzív kukorica hibrid és a minden termésszinten nagy stabilitást mutató DKC4897 a Bayer Crop Science kínálatában.
Tájintézetek a mezőgazdasági kísérletügy szolgálatában
(Kurucz Miklós)
Napjainkban a tájintézeti hálózat és szervezet már csak a mezőgazdasági kísérlet-kutatás történetének egy fejezetét, színfoltját jelentették, jelentik. A kutatástörténeti vissaztekintésben ismerjék a meg a tájintézeti hálózat kialakulását, működésének fénykorát.
IKR Agrár – új kísérlet-típus (x)
(Rácz Béla)
A múlt év őszén az IKR Agrár Kft. több új kísérlet típust állított be, mind az őszi búzában, mind a repcében. Egyik újdonságként az úgynevezett technológiai „DEMO” kísérleteket vetették el, a szokásos fajtasorokat kiegészítve kétféle technológiai csomaggal. Ezek mellett őszi búzában elindult egy másik program is, ennek célja pedig a fajtákban rejlő terméspotenciál lehető legnagyobb mértékű kiaknázása volt.
Egész évben kiskert
(Tóthné Bogdányi Franciska)
Force Evo – starter hatású talajfertőtlenítő – talajfertőtlenítő hatású starter (x)
(Papp Zoltán)
Az újonnan engedélyezett Force Evo starter hatású talajfertőtlenítő egy szemcsében lévő teflutrin-tartalma biztosítja a talajlakó kártevők elleni rovarölő hatást, a szintén ebben a szemcsében lévő nitrogén, foszfor, mangán és cink hatás pedig a kezdeti gyors fejlődést garantálja akár hidegebb periódusban is. Force Evo a Syngenta ajánlatában.
TALAJÉLET, TALAJOLTÁS
Foszfor a talajban: mikroorganizmusok szerepe a növények foszforellátásában
(Magyar Talajvédelmi Baktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége)
A talajban rendszerint van elegendő foszformennyiség, ugyanakkor, nagy részük vízoldhatatlan formában található és a növények számára felvehetetlen. Ahhoz, hogy a növények hozzájussanak a számukra szükséges szervetlen foszforformákhoz, elengedhetetlen a talajlakó gombák és baktériumok tevékenysége.
AGRÁRGAZDASÁG
Kalászosok – uniós vetési helyzetkép
(Dr. Molnár Zsuzsa, Dr. Tikász Ildikó Edit)
Európa-szerte kezdetét vette a vetés október elején. Ebben az időszakban a területért versengő növények ára és jövedelmezősége nagyban befolyásolja a termelők döntését. Az előző évitől eltérő módon, idén az őszi kalászosok, elsősorban a jelenleg piacos búza vehet el területet az egyébként vonzó áron forgó, ám számos agrotechnikai korlátozással terhelt őszi káposztarepcétől az Európai Unióban.
ZÖLDSÉGTERMESZTÉS
A Magyar Paprika Napja – 2020 (2.)
(Dr. Somogyi Norbert és mtsai)
A cikksorozat második, egyben befejező részében arról olvashatnak, hogy milyen látványos fejlődés zajlik a hajtatás technológiai színvonalában, továbbá a növényvédelem témakörére is kitérnek a szerzők.
A hatékony tápanyagellátás egyik pillére a szakszerű trágyamegosztás
(Dr. Terbe István)
Jó időzítéssel, jó tápanyagmegosztással a szerves és műtrágyák hatékonysága nagy mértékben javítható! Csökkenthető a kijuttatott mennyiség, kisebb a veszteség, a környezetszennyezés, jobban irányíthatók a növényfejlődési folyamatok, amelyek a mennyiség, a minőség, a koraiság, a növényvédelem, a munkaszervezés vagy a termésbiztonság oldaláról is megtérülnek.
Merre tart hazánkban a káposztafélék nemesítése? Beszámoló
(Németh Dzsenifer)
A Syngenta ócsai Kísérleti Állomásán már 15 éve folyik káposztafélék nemesítése, a világon egyedülálló módon csak hazánkban nemesítenek kontinentális klímára. Beszámoló a Syngenta 2020-as káposzta fajta- és technológia bemutatójáról.
GYÜMÖLCSTERMESZTÉS
A felértékelődő bodza
(Nagy Zoltán)
Utóbbi az idei évben kiugróan magas a bodza felvásárlási ára. Azért van ez így, mert a többi színezőanyagot termelő növény javarészben elfagyott és a kereslet-kínálat piaca természetes módon működik. De van az áremelkedésnek még egy oka, ami pedig a koronavírus megjelenése. A bodzának ugyanis bizonyítottan gyógyhatása van a felső légúti megbetegedésekre, amelyek kezelésére kifejezetten ajánlják a bodzateát stb. Így minden bizonnyal az emberek a vírustól való félelem miatt vásárolják előszeretettel a bodza- és egyéb gyógynövény-készítményeket.
Bodzatermesztésünk tapasztalatai. Interjú
(Dr. Harcsa Marietta)
Több mint 20 éve fogja össze a bodzatermesztőket a Bodzatermelők Értékesítő Szövetkezete. Az elmúlt két évtized alatt rengeteget fordult az ágazat. A termesztési tapasztalatokról, az idei évről és a jövőbeli kilátásokról a Botész kereskedelmi igazgatóját, Csizmadia Györgyöt kérdeztük.
Kék a kökény
(Nagy Zoltán)
Az idősebb generáció és a természetet kedvelő fiatalabb még részesül abban a kiváltságban, hogy elfeledettnek hitt növényeinket fellelje, és megcsodálja. Aligha férhet kétség ahhoz, hogy a sokak által nem is nagyon ismert kökény minden bizonnyal ide tartozik. Ha gyógynövényként időnként nem lenne felkapott és divatnövényként nem kerülne az őt megillető helyre, akkor sokan talán nem is ismernék fel. Méltatásának eljött az ideje.
Stresszoldástól a bioalma tárolásáig. Riport
(Gribek Dániel)
Kávássy László 17 hektáros, jéghálós, jánkmajtisi bioalma ültetvényében tartott szakmai rendezvényt a Seedplus Kft. a nyár folyamán. A nyírségi helyszínválasztás természetesen nem véletlen, hiszen a kertészetben már két éve a Green Has Italia olasz gyártó készítményeire alapozott tápanyag-utánpótlási technológiát alkalmazzák – eredményesen.
SZŐLÉSZET ÉS BORÁSZAT
A szőlőnevek világa: miért írjuk nagy kezdőbetűvel?
(Dr. Hajdu Edit)
Érdekes megfigyelni a szőlőfajták neveinek írásmódját a szőlészeti és a borászati lapokban. Kaotikus állapotok uralkodnak ezen a téren. Azt láthatjuk, hogy az egyik lapban kis kezdőbetűvel, a másik lapban nagy kezdőbetűvel, legrosszabb esetben minkét módon, vegyesen jelennek meg a fajtanevek. Ezt már illene rendeznünk a szakmán belül.
Szőlészet felsőfokon Pellenc kéziszerszámokkal (x)
A KITE Zrt. által forgalmazott Pellenc gyártmányú professzionális metszőollókkal a metszés rendkívül gyorsan, hatékonyan elvégezhető. A Pellenc metszőollók kiváló alternatívát nyújtanak a manapság egyre nagyobb munkaerőhiánnyal küzdő cégek számára. Pellenc Vinion és Prunion metszőollók, Selion M12 mini láncfűrész és Pellenc Cultivion elektromos kapa a KITE Zrt. ajánlatában.
KITEKINTÉS
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Kémiai Nobel-díjjal ismerték el a CRISPR/Cas9 genetikai olló felfedezőit
Guttációs csepp, mint tápanyagforrás
EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK
Jegyzet gazdálkodóknak. Egy elfogadhatatlan stratégiáról
(Kurucz Miklós)
Lassan egy éve, hogy hivatalba lépett az új összetételű Európai Bizottság. Első intézkedéseinek egyikeként kihirdették az Európai Zöld Megállapodást. A Megállapodás ernyője alá bújtatva május 20-án közzétették a Termőföldtől az Asztalig és a biológiai sokféleségek védelméről szóló Biodiverzitás Stratégiát. A mezőgazdasági termelést inkább az előbbi érinti, ezért érdemes egy kissé megismerni.
Ódon derű. Trágya és irodalom
(Dr. Töttős Gábor)
Ha valakit megkérdeznénk van-e egymástól távolabb álló két fogalom, alighanem úgy gondolná, hogy bizony nincs, és épp ezért egyik a másikban nem is fordulhat elő. Nem lenne meglepő, ha e cikk végére érve megváltozna a véleménye, kicsit azt is példázva: az élet szennyesnek és magasztosnak hitt dolgai akkor is összefüggenek, ha ezt hajlamosak vagyunk elfeledni…
Agrármúltunk nagyjai. Gesztelyi Nagy László (1890-1950)
(Kurucz Miklós)
Gesztelyi Nagy László tanyakutató életét és munkásságát mutatjuk be a novemberi lapszámunk Agrármúltunk nagyjai című rovatában.
ELFOGYOTT!
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.