Agrofórum 2001. Kukorica

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

A KUKORICABOGÁR

A kukoricabogár európai elterjedése
(Dr. Kiss József, Dr. Richard C. Edwards)
A XX. század utolsó évtizedében egy új kártevő írta be magát az európai kukoricatermesztés történetébe, az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera LeConte). A fajt, amely korábban csak az amerikai kontinensen volt ismert és ott a kukorica egyik legfontosabb kártevőjeként tartják számon, Európában Jugoszláviában találták meg először, 1992-ben. A kilencvenes évek második felében a szomszédos országok mindegyikében megtelepedett; legészakibb előfordulása 2000-ben Szlovákia.  A kártevő Európában jelenleg 180 ezer km2-nyi területen terjedt el, évente kb. 50 km-t halad előre. Az írást egy táblázat és egy színes kép egészíti ki.

A kukoricabogár előfordulása Horvátországban 2000-ben
(Dr. Jasminka Igrc Barčić, Dr. Renata Dobrinčić)
A kukoricabogarat Horvátországban 1995-ben észlelték először, azóta minden évben rendszeres monitoring vizsgálatokkal követik terjedését, a populáció felszaporodását. Táblázatokban és ábrákon szemléltetve mutatják be a kártevő évenkénti terjedését, valamint a 2000. évi felderítés eredményeit.

A kukoricabogár hazai elterjedése
(Dr. Princzinger Gábor, Dr. Ripka Géza)
A magyar növényvédelmi szervezet 1995 – a kártevő első megjelenése – óta évenként rendszeres felderítő vizsgálatokat folytat a kukoricabogár terjedésének nyomon követésére (felderítő csapdázás), valamint a már fertőzött területeken a populáció növekedésének mérésére (standard csapdázás). 2000-ben feltehetően a rendkívül száraz, meleg időjárásnak is tulajdoníthatóan, a megszokottnál kb. két héttel korábban, már június közepén megkezdődött a bogarak rajzása. A cikk ismerteti és térképeken is szemlélteti a kukoricabogár jelenlegi magyarországi elterjedését és a populációsűrűség országrészenként eltérő alakulását.

Talajfertőtlenítéssel a kukoricabogár ellen
(Pálfay Gábor)
A terbufosz hatóanyagú Counter 5 G felhasználásának ismertetése a kukoricabogár elleni védelemben.

A kukoricabogár biológiája, életciklusa
(Hataláné Zsellér Ibolya, Dr. Ripka Géza)
Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) a levélbogarak Chrysomelidae) családjába tartozó, egy nemzedékes faj. Részletes ismertetést adnak a kártevő morfológiájáról. A kukoricabogár tojás alakban, a talajban telel át, május közepétől kelnek ki a lárvák, amelyek a kukorica gyökerén rágva – az időjárástól és egyéb körülményektől függően – súlyos károkat okoznak. Az imágók rajzása június közepétől kezdődik, a tömeges tojásrakás július közepétől augusztus végéig tart. Az imágók a levelek hámozgatásával kevésbé, de a bibe megrágásával a vetőmagtermesztésben jelentős károkat okozhatnak. Röviden ismertetik a faj szaporodására ható tényezőket is.

A kukoricabogár felderítése, előrejelzése, a védekezési döntés
(Dr. Ripka Géza, Dr. Kiss József, Hataláné Zsellér Ibolya)
Ismertetik a kukoricabogár megfigyelésére szolgáló eszközöket (feromon csapdák, sárga ragadós lapcsapdák), ezek alkalmazását. Röviden tárgyalják a lárvakártétel felmérésének módját, az imágókártétel vizsgálatát és a veszélyességi létszám meghatározását.

A kukoricabogár elleni védekezés lehetőségei
(Dr. Kiss József, Hataláné Zsellér Ibolya, Vörös Géza, Dr. Ripka Géza)
A szerzők a bevezetőben megállapítják, hogy 1./ a kukoricabogár Magyarországon véglegesen megtelepedett és populációja évről-évre nő; 2./ a termesztőnek a jövőben együtt kell élni e kártevővel; 3./ ellene kizárólag csak az integrált szemléletű védelem lehet hatásos. Ez utóbbi magába foglalja a vetésváltást (!), a természetes korlátozó elemek felkutatását és lehetséges alkalmazását, az imágók és a lárvák elleni vegyszeres védelmet. Összefoglalják a hazánkban eddig végzett vegyszeres védekezési kísérletek körülményeit és eredményeit.

A talajviszonyok hatása a kukoricabogárra
(Dr. Richard C. Edwards)
A talajviszonyok jelentős hatással vannak azoknak a rovaroknak a mozgására és túlélésére, amelyek életük egy részét vagy egészét a talajban töltik. Ez érvényes a kukoricabogárra is, amely tojás és lárva alakban kb. tíz hónapot tölt a talajban. A talaj típusa, szerkezete, tömörödöttsége megnöveli vagy lecsökkenti azt az időt, amely alatt a lárva megtalálja táplálékát, a gazdanövény gyökerét. Minden olyan tényező, amely akadályozza a lárvák mozgását, befolyásolja a lárvafejlődését vagy akadályozza a széndioxid mozgását a talajban, jelentősen kihat a lárvák életben maradására és ezáltal a lárvaszámra.

A kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) rajzásdinamikája és egyedsűrűségének változása Bácska térségében
(Komáromi Judit, Dr. Kiss József, Dr. Richard C. Edwards)
1998-ban, 1999-ben és 2000-ben Bácska északi és északnyugati térségében végezték a felvételezéseket. A vizsgálatokhoz a rajzó imágók befogására Csalomon típusú feromon csapdát, Multigard és Pherocon AM sárga lapcsapdát, valamint a talajból előjövő bogarak gyűjtésére sátorhálós csapdát (“emergence cage”) használtak. Értékelik a különböző csapda típusok fogási eredményei közötti különbségeket és az adatok alkalmasságát a védekezési döntések meghozatalához.

A kukoricabogár kártétele és a védekezés technológiája Jugoszláviában
(Dr. Franja Bača, Dr. Ivan Sivčev)
Bevezetésben rövid áttekintést adnak a kukoricabogár 1992. évi jugoszláviai megjelenéséről. Ismertetik a fertőzött és károsított területek évenkénti alakulását. Összefoglalóan áttekintik a Jugoszláviában az elmúlt években végzett védekezési kísérletek eredményeit. Ismertetik a kártevő ellen engedélyezett szereket. Az agrotechnikai védelemben fontos szerepe van az optimális tápanyagellátásnak, a fajta és a vetési idő megválasztásának, s mindenek előtt a vetésváltás szigorú betartásának.

A Kukoricabogárról 1994-2000 között magyar nyelven megjelent fontosabb közlemények
A Magyarországon magyar nyelven a kukoricabogárról megjelent fontosabb közlemények felsorolása, a megjelenés éveinek sorrendjében.

A KUKORICATERMESZTÉS TECHNOLÓGIAI KÉRDÉSEI

Lehetőségek a kukorica termelési szintjének emeléséhez a 2000. év tapasztalatai tükrében
(Kiss Istvánné dr.)
A szerző bevezetőben pontokba foglalja az elmúlt év kukoricatermesztésének legfontosabb jellemzőit. Ezt követően sorra veszi a legfontosabb termesztéstechnológiai elemeket, így a talajművelés és talajvédelem helyzetét, a tápanyag-utánpótlás alacsony színvonalát, ehhez kapcsolódóan a precíziós gazdálkodásra tett törekvéseket. A biológiai alapokra (fajták) térve megállapítja, jelenleg ez jelenti a termesztéstechnológia legerősebb láncszemét. A fajtaismerettel és helyes fajtaválasztással akár 10 % eredményjavulás is elérhető különösebb költségnövekedés nélkül. Ugyancsak meghatározó technológiai elem a növényvédelem, amely a 2000. év rendkívüli időjárása nyomán számos tanulsággal szolgált. A jövőben a termesztésben az optimális termésszint és az eladható jó minőség mellett elérhető legnagyobb jövedelem elvét szabad követni.

TALAJMŰVELÉS, TÁPANYAGELLÁTÁS

Teendők, megfontolandók a kukorica talajművelésében
(Dr. Birkás Márta, Dr. Szemők András)
A reméltnél gyengébb kukoricatermések okai közé soroljuk a csapadék- és tápanyaghiány, valamint az elgyomosodás mellett a szélsőséges időjárási körülmények kedvezőtlen hatásait felerősítő rossz talajállapotot is. A talajállapot a kukorica igényeivel összefüggésben értékelendő. A klasszikus szerzők szerint a kukorica a mélyebb alapművelésre igényes. Ezt úgy kell értelmezni, hogy a kukorica a mélyebb talajrétegek lazultságával szemben igényes, függetlenül a művelés mélységétől vagy módjától. Ha a talajállapot kedvezőtlen, mélyebb műveléssel javítandó, ugyanakkor direktvetéssel is termeszthető, ha káros tömörödés nem alakult ki a talajban. A szerzők összefoglalják a tömörödésnek az utóbbi 3 évben a gazdálkodásra gyakorolt kedvezőtlen hatásait, valamint a talajállapottól függő javaslatokat tesznek a kukorica alapművelési mélységére. Áttekintik a direktvetés előnyeit, valamint a technológia sikeres alkalmazásának feltételeit.

Néhány fontos gondolat a szegedi kukoricahibridek nitrogén műtrágyázásáról
(Dr. Széll Endre, Makhajda János)
Az utóbbi évtized közgazdasági viszonyai kedvezőtlenül hatottak a kukorica termesztésére, aminek következtében a termelők  szakszerűtlen és elégtelen műtrágyázási gyakorlatot követtek. Ez a talaj tápanyag készletének kizsarolásához vezetett. A cikk a szerzők több mint két évtizede folyó műtrágyázási tartamkísérleteinek eredményeit mutatja be. Tárgyalják a N-műtrágyázás hatását befolyásoló, ill. azzal összefüggő tényezőket, így a termesztési mód (monokultúra és vetésváltás), a hibridek eltérő N-reakciója és a termőhely hatásait. Az 1999. és a 2000. év termésadatai alapján becsült talaj N-mérleg alakulása azt jelzi, hogy a 200 kg/ha N adag esetén lehetünk biztosak abban, hogy – az adott kísérlet körülményei között –  a talaj N-készlete nem limitálja a kukorica termesztését. Az írást hat táblázat és három ábra teszi teljessé.

FAJTÁK

A martonvásári kukoricahibridek néhány agronómiai tulajdonsága
(Dr. Szundy Tamás, Dr. Marton L. Csaba, Dr. Hadi Géza, Dr. Berzsenyi Zoltán, Dr. Pintér János, Dr. Kizmus Lajos)
A kurrens martonvásári kukoricahibridek értékeit tárgyalják az agronómiai feltételek tükrében.

Gazdaságos termesztés Syngenta hibridekkel
(Albrecht László)
Melyik agrotechnikai elemnek milyen hatása van a termésre? Mi a hibrid szerepe a kukoricatermesztés sikerességében? Hol lehet takarékoskodni a termesztés során? Ezekre a kérdésekre póbál választ adni a cikk.

A Pioneer kukoricahibridek új generációja 2001-ben
Éréscsoportonként veszi sorra a Pioneer most termesztésbe kerülő ígéretes hibridjeit.

Kukoricatermesztés száraz körülmények között
(Kökény Gábor)
A közlemény a termesztéstechnológia néhány fontos sarokkövét elemzi röviden, elsősorban a Monsanto Kft. hazai  fejlesztési kísérletei, ajánlásai alapján.

Kukoricát biztonságosan Guardian-nel
(Czepó Mihály)
A Monsanto Kft. a magyar piacon történt megjelenése óta itthon is folyamatosan vizsgálja kukorica hibridjei reakcióját a leggyakrabban használt gyomirtó szerekkel szemben. A vizsgálatok középpontjában álló Guardian Extra és Guardian EC készítményeket mutatja be a cikk.

VEGYSZERES GYOMIRTÁS

Védekezés a kukorica nehezen irtható gyomnövényei ellen
(Szentey László)
A 2000. évi kukoricatermesztés rövid áttekintése után részletesen tárgyalja a posztemergens gyomirtási eljárás jelentőségét, elterjedésének okait. Kitér azokra a tudnivalókra, amelyek betartása elengedhetetlen az ide tartozó herbicidek sikeres használatához. Foglalkozik az ún. bedolgozásos (presowing) gyomirtó kezelések jelentőségével is. Ezek aránya az utóbbi években számos ok miatt visszaszorult. A kukorica gyomirtásában továbbra is fontos szerep jut a preemergens eljárásoknak. Csak bizonyos területeken és kellő szaktudással alkalmazható az ún. pre/poszt gyomirtási technológia, amely egyes, más módon nehezen irtható gyomok (pl. köles) ellen lehet sikeres megoldás. A cikk mellékletét képező táblázat a legfontosabb kukorica gyomirtószer hatóanyagok hatásspektrumát mutatja be.

Tanulságok a 2000. év kukorica gyomirtásáról
(Tóth István)
Az üzemi gyakorlatban dolgozó szerző az elmúlt év rendkívüli időjárása közepette szerzett gyomirtási tapasztalatait és megoldásait ismerteti.

Erunit Profi
(Boros Sándor)
Az acetoklór + atrazin + AD 67 antidótum összetételű preemergensen használandó gyomirtó szer  és a vele szerzett néhány kísérleti eredmény bemutatása.

Új, kis dózisú, környezetbarát gyomirtószer-család a hazai piacon
(Dr. Horn András)
A protox-gátló herbicidek csoportjába tartozó flumioxazin (Pledge) és piraflufen-etil (Ecopart) gyomirtó szerek hatásmechnizmusát és felhasználásuk főbb szempontjait ismerteti.

Szelektív gyomirtás – nagyobb termés: Primextra Gold
(József Csilla, Radvány Béla)
A rövid írás a Primextra Gold herbicid hatékonysági és szelektivitási jellemzőit tárgyalja.

VÉDEKEZÉS A KÁRTEVŐK ELLEN

Kitartó vendég a gyapottok-bagolylepke
(Dr. Szeőke Kálmán)
Röviden  összefoglalja a gyapottok-bagolylepke utóbbi évtizedben emlékezetes hazai előfordulását, életmódját, kártételét. Ábrákon szemlélteti a Fejér megyei fénycsapda fogások eredményeit, majd táblázatban foglalja össze a kártevő ellen felhasználható rovarölő szereket.

Védekezzünk a kora tavaszi kártevők ellen!
(Csorba Csaba)
Ismertetés a Gacho (imidakloprid) rovarölő csávázószer felhasználásáról.

A kukorica talajfertőtlenítése és rovarölő szeres csávázása
(Dr. Szeőke Kálmán, Dr. Herczig Béla)
Rövid összefoglalás a címben jelzett témáról. Ismerteti a talajlakó kártevők felvételezési módját, a védekezésre felhasználható rovarölő szereket, legfontosabb hatástani jellemzőiket.

GÉPESÍTÉS

Nagyító alatt…egy új vetőgép: a KINZE 2210 szemenkénti vetőgép
(Dr. Fűzy József)
Részletesen ismerteti a címben szereplő vetőgép felépítését, műszaki jellemzőit, működését. Ismerteti a laboratóriumi tesztelések és szabadföldi mérő vizsgálatok során kapott eredményeket. Ezek bizonyítják, hogy megfelelő sebességfokozat és gépbeállítások mellett a vetőgép jól alkalmazható a kukorica szemenkénti precíziós vetésére. A cikket három táblázat és képek egészítik ki.

Néhány európai újdonság az Agromek 2001 szakkiállításon
(Dr. Demes György)

KRÓNIKA

Már elődeink is írták…
(Dr. Inczédy Péter)

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen