Agrofórum 2002. füzetek 5.

Ízelítő a tartalomból

Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.

Tartalomjegyzék + ×

Az Agrofórum Füzetek 5. száma a „Kora tavaszi teendők a gyümölcsösökben” címet kapta. A kiadvány egyszerűen fogalmazza meg a növényvédelmi teendőket, felsorolva a jelentősebb kórokozók és kártevők károsításának jeleit az alma, a cseresznye és a meggy, az őszibarack és a nektarin, a szilva valamint a kajszi esetében. A permetezések időzítéséhez és a szerválasztáshoz konkrét technológiai táblázatokkal igyekszik javaslatot tenni. Ezek a technológiai táblázatok természetesen nem tartalmaznak minden variációt és engedélyezett készítményt, mégis egy támpontot nyújtanak a helyes növényvédelmi eljárások kialakításához kora tavasszal a gyümölcsösökben.

Tavaszi teendők a gyümölcsösökben
A tavaszi teendők a gyümölcsösökben című cikk felhívja a figyelmet a metszés és a növényvédelem összefüggéseire. A szellős korona kialakítása a növényvédelem hatékonyságát is javítja. Almában a lisztharmat, őszibaracknál a levélsodrosodás, kajszinál és a szilvánál a monília károkozása csökkenthető a körültekintően elvégzett metszéssel. A sebkezelés és a metsző szerszámok fertőtlenítése is egy lényeges mozzanat. A mechanikai fatisztogatás során a meggy és kajszi fákon a monília, szilvafákon a tafrina károkozását mérsékelhetjük. Jól védekezhetünk ekkor a különböző rovarkártevők áttelelő alakjai ellen is.

Az alma jelentősebb kórokozói és kártevői
Alma növényvédelmi technológia kora tavasszal (rügypattanástól virágzásig)
Az alma jelentősebb kórokozói és kártevői között a cikk csak azokat sorolja fel, melyek ellen már kora tavasszal meg kell kezdeni a védekezéseket. Ismerteti a cikk az almafa varasodás, lisztharmat és a tűzelhalás biológiai jellemzőit és a védekezések időzítését. A rovarkártevők közül a pajzstetvek, levéltetvek, takácsatkák, sodrómolyok és a körte levélbolha leírása szerepel. Az 5. oldal technológiai táblázata ezen kártevők és kórokozók elleni védelemhez ad iránymutatást.

A cseresznye és a meggy jelentősebb kórokozói és kártevői
Cseresznye, meggy növényvédelmi technológia kora tavasszal (rügypattanástól virágzásig)
A cseresznye és a meggy jelentősebb kórokozóit és kártevőit ismertető cikkben a moníliáról, a levéllyukasztó betegségről és a baktériumos és gombás eredetű ágelhalásról találunk részletes információkat. A kártevők leírásánál a Kaliforniai pajzstetű, a Fekete levéltetű, a sodrómolyok, az araszolólepkék és az atkák biológiai leírása és az ellenük való védekezések alapelvei szerepelnek. A védekezések pontos időzítésére és a felhasználható készítmények kiválasztására a 12. oldal táblázata nyújt segítséget.

A szilva jelentősebb kórokozói és kártevői
Szilva növényvédelmi technológia kora tavasszal (rügypattanástól virágzásig)
A szilva jelentősebb kórokozói és kártevői bemutatásánál a már eddig leírt kórokozókon kívül a Polisztigmás levélfoltosság és a Szilva tafrinás betegségének leírását és az ellenük való védekezések időzítését találjuk. A rovarkártevők közül a gyümölcsdarazsak és ezen belül a Poloskaszagú szilvadarázs kártételére helyezték a szerzők a hangsúlyt. A szilva kora tavaszi növényvédelmének kivitelezéséhez a 22. oldal technológiai táblázata nyújt segítséget.

Az őszibarack és a nektarin jelentősebb kórokozói és kártevői
Őszibarack, nektarin növényvédelmi technológia kora tavasszal (rügypattanástól virágzásig)
Az őszibarack és a nektarin jelentősebb kórokozói között találjuk a baktériumos és gombás ágelhalás, a taplógombák, a Tafrinás levélfodrosodás, a Lisztharmat és a Levéllyukacsosság részletes leírását. A kártevők ismertetésében a levéltetvek, a pajzstetvek, a barackmoly és az atkakártevők kaptak nagyobb hangsúlyt. A növényvédelemi technológiai javaslatot s kora tavaszi védekezések kivitelezésére a 24. oldal technológiai táblázata tartalmazza.

A kajszi jelentősebb kórokozói és kártevői
Kajszibarack növényvédelmi technológia kora tavasszal (rügypattanástól virágzásig)
A kajszi kórokozói közül a Baktériumos és gombás ágelhalás, a Gnomóniás levélfoltosság és a Monília elleni védekezések kivitelezése fontos a kora tavaszi védekezéseknél. Az állati kártevők gyakorlatilag az őszibarackról szóló fejezetben már ismertetésre kerültek. A kajszi kora tavaszi növényvédelmére tett javaslatokat a 26. oldal technológiai táblázata tartalmazza.

GYÁRTÓK ÉS FORGALMAZÓK OLDALA

Az alma és az őszibarack növényvédelme
Az alma és az őszibarack növényvédelmének végrehajtásáról ír Dr. Brózik Sándor, a BASF kertészeti szaktanácsadója. A cikkben a BASF készítményeinek felhasználása és időzítése szerepel.

Vegesol R - egy környezetbarát gomba- és baktériumölő permetezőszer
A Vegesol R a Budapesti Vegyiművek Rt. egy új típusú növényvédő szere, melynek előnyeiről és a felhasználás módjáról Dr. Sebestyén Endre és Borossné Tímár Judit cikkéből tájékozódhat az olvasó.

Kora tavaszi tennivalók a gyümölcsösökben
A kora tavaszi teendők között a rezes lemosó permetezések fontos jelentőséggel bírnak. A rézkészítmények közötti különbségekről, az alma termésszabályozásáról és még néhány technológiai javaslatról szól Víg József, a Magyar Kwizda Kft. szaktanácsadójának cikke.

Runner - a szer, amely öltöztet
Egy teljesen új hatásmódú és környezetkímélő rovarölő szert, a Runner hatásmódját és hatását mutatja be Szabó István, a Dow AgroSciences Hungary Kft. szaktanácsadója, részletesen kitérve a készítmény időzítésére az alma növényvédelmében.

A csonthéjasok tavaszi védelme Syngenta technológiával
A csonthéjasok tavaszi védelméről szól a Syngenta cikke, melyben részletes leírások szerepelnek a növényvédő szerek alkalmazásáról és időzítéséről a csonthéjas gyümölcsök tavaszi védelmében.

További ajánlataink

Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen (2020) Szerk.: Dr. Keszthelyi Sándor

Ft

ELFOGYOTT!

2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.

A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)

7000 Ft

2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.

A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.

Benécsné dr. Bárdi Gabriella: Veszélyes 48

Ft

ELFOGYOTT!!! 2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.

Dr. Jóri J. István: A talajművelőgép választás és üzemeltetés kézikönyve

5000 Ft

A talajművelőgép választáshoz és üzemeltetéshez készített kézikönyv az elmúlt 100 év ismeretanyaga, ill. a szerző 50 éves tapasztalata (BME Budapest, MGI Gödöllő) alapján készült. Megtalálhatók benne a tankönyvi ismeretek éppúgy, mint a Mezőgazdasági Gépkísérleti Intézet vizsgálati eredményei.

Bódis László: Barangolásaim

7500 Ft

Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.

Légrádi Miklós gondolatai és ajánlásai nem csak repcetermesztőknek

2000 Ft

Azért adtuk ennek az Agrofórumban megjelent írásokból összeállított interjúgyűjteménynek azt a címet, hogy „…nemcsak a repcetermesztőknek”, mert a beszélgetések során elhangzott gondolatok többsége más növényekre is vonatkoztatható.

Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire

6500 Ft

2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.

Prof. Heszky László - Transzgénikus (GMO) növények - elmélet és gyakorlat

7000 Ft
ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen